Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár (vpravo), ministryně kultury Martina Šimkovičová (uprostřed). Foto: Jozef Jakubčo/SME/Profimedia

Slovenská vláda bojkotuje Českou televizi i rozhlas. „Začali se nám ve velkém vyhýbat.“

Napsal/a Vojtěch Berger 5. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Tvrdý postup nové slovenské vlády vůči kritickým médiím má své zjevné dopady i v Česku. Veřejnoprávní Český rozhlas přiznává, že se mu respondenti ze slovenské vládní koalice začali „ve velkém vyhýbat“ a něco podobného je, zatím neoficiálně, slyšet i z televizního zpravodajství na Kavčích horách. Zástupci kabinetu Roberta Fica prý většinu žádostí o rozhovor odmítají nebo ignorují.

Ještě loni v létě si Robert Fico čas na rozhovor pro Český rozhlas udělal. Bylo to v ranním vysílání stanice ČRo Plus a Fico byl tehdy se svou stranou Smer v opozici.

Interview trvalo pět minut a ani pro matadora Fica nebylo příjemné. Moderátorka veřejnoprávního rádia ho usměrňovala, nenechala ho utéct z otázky a Fico se několikrát ohradil, že mluví stejně „jako slovenská liberální média“.

Podobné problémy s nezájmem slovenských politických respondentů blízkých vládě řeší i zpravodajství České televize. „Žádáme často a velmi často bez odezvy,“ říká pro HlídacíPes.org zdroj z ČT.

O pár týdnů později vyhrála Ficova strana Smer na Slovensku parlamentní volby a brzy bylo jasné, že podobná setkání s kritickou novinařinou jako bylo to v ČRo si už staronový premiér napříště odpustí.

Ficův kabinet po volbách splnil, co v kampani sliboval. Začal bojkotovat seriózní média a dávat exkluzivní informace i přístup k politikům naopak alternativním webům a youtubovým kanálům.

Několik redakcí prohlásili Ficovi lidé vyloženě za „nepřátelské“, veřejnoprávní média brzy ve stávající podobě skončí a nahradí je jiný telerozhlas, ze zákona podstatně víc připoutaný ke státní moci.

Hard talk? Raději příjemné povídání

Tento vztah k médiím se však přelil i do sousedního Česka. To, že odteď slovenská vláda preferuje rozhovory bez kritických otázek, naznačilo i loňské Ficovo interview s Alexandrou Mynářovou pro český videoportál XTV nebo letošní rozhovor slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové pro český podcast Radio Universum s Martinou Kociánovou.

Představitelé stran Směr, Hlas nebo SNS se začali našemu vysílání ve velkém vyhýbat,“ napsal šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka v odpovědi na jednu z posluchačských stížností.

Pro úplnost dodejme, že rozhovory Fico poskytl také magazínu Echo nebo Deníku. Nápadně se však zástupci slovenské koalice vytratili z éteru tuzemských veřejnoprávních médií. Jak se ukazuje, je to spíš strategie než náhoda. Naznačilo to i poslední květnové zasedání Rady Českého rozhlasu.

„Výsledek nedávných slovenských parlamentních voleb a kampaň před hlasováním prezidentským tamtéž vytvořil pro nás velmi nepříjemnou realitu, kterou bohužel známe i z některých dalších kontextů. Představitelé stran Smer, Hlas nebo SNS se začali našemu vysílání ve velkém vyhýbat,“ napsal šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka v odpovědi na jednu z posluchačských stížností, kterou radní projednali.

„Nevím, co všechno kromě sporů s tamní veřejnoprávní RTVS v tom hraje roli, pro nás je to ale skutečnost, se kterou se musíme složitě vyrovnávat,“ dodal v písemném stanovisku Pazderka.

Příliš vybíravý ministr

Dotyčný posluchač si stěžoval na to, že interview se slovenským ministrem zahraničí Jurajem Blanárem, které v březnu odvysílal ČRo Plus, bylo příliš „měkké“ a moderátorka Blanárovi dostatečně neoponovala, například v pohledu na válku na Ukrajině.

Josef Pazderka v odpovědi vysvětluje, že tento rozhovor s ministrem byl pouze jakési nouzové řešení. Rozhlas prý mnohokrát nabízel rozhovor všem čelným představitelům slovenských vládních stran, ti však až na výjimky buď odmítli, nebo na nabídku vůbec nereagovali.

„Naše spolupracovnice Kamila Schusterová, spolupracující s pořadem Stretnutie pro slovenskou menšinu v ČR, nakonec získala souhlas Juraje Blanára k delšímu rozhovoru, vázaný nicméně výhradně na tuto platformu,“ vysvětluje šéfredaktor.

Mezi řádky zde tedy čteme zhruba toto: slovenský ministr zahraničí si záměrně z vysílání Českého rozhlasu vybral takový pořad, kde mu příliš nehrozily kritické dotazy a tvrdší oponentura či faktické poznámky, které jsou pro moderátory hlavních diskusních pořadů běžnou součástí práce.

Žádáme často a často bez odezvy.“

Dobře se to ukázalo v březnovém díle pořadu Pro a proti na ČRo Plus o zásazích do veřejnoprávních médií chystaných slovenskou vládou. Diskutovali v něm právník a novinář Tomáš Němeček a poslanec SNS Roman Michelko, šéf mediálního výboru slovenského parlamentu. Ve vysílání nechyběla konfrontace a protiargumenty.

Český rozhlas má jako veřejnoprávní médium ještě mnohem důsledněji než média komerční zprostředkovávat názory všech relevantních stran. U slovenské vlády však momentálně prakticky nemá jak tyto argumenty získat. I proto se ČRo nakonec rozhodl zmíněný rozhovor s ministrem zahraničí Blanárem odvysílat.

„Za normálních okolností bychom interview odmítli. V tomto případě jsme to při absenci jiných variant považovali za důležitou službu posluchači i s vědomím toho, že rozhovor by náš obvyklý moderátor/moderátorka provedli na vyšší úrovni. Tuto možnost jsme ale bohužel k dispozici neměli,“ píše šéfredaktor Pazderka.

Podobné problémy s nezájmem slovenských politických respondentů blízkých vládě řeší i zpravodajství České televize. „Žádáme často a velmi často bez odezvy,“ říká pro HlídacíPes.org zdroj ze zpravodajství ČT.

Do české veřejnoprávní televize se kvůli kritickým reportážím o Ficově vládě opakovaně opřel na svých sociálních sítích i místopředseda vládního Smeru Ľuboš Blaha.

Odpočítávání pro RTVS

Kroky slovenské vlády by mohly do budoucna ovlivnit i vzájemný vztah českých a slovenských veřejnoprávních médií. Zejména v případě Českého rozhlasu, kde současný ředitel René Zavoral dlouhodobě deklaruje blízkost k RTVS, ať už pod stávajícím nebo předcházejícím managementem.

Zavoral se letos v březnu zastal RTVS vůči zásahům slovenské vlády v poměrně ostrém prohlášení : „Jde nepochybně o počáteční krok směřující k zestátnění média veřejné služby na Slovensku a k potlačení jeho svobodného a objektivního vysílání, které je jednou z podmínek pro zachování demokracie a názorové plurality v této zemi,“ napsal šéf ČRo.

A pevné vazby na Český rozhlas zatím potvrzuje i slovenský veřejnoprávní telerozhlas: „RTVS a Český rozhlas mají dlouhodobě nadstandardní vztahy a realizují množství společných projektů, vysílání a koncertů. Spolupráce pokračuje i v tomto roce, přičemž mnoho aktivit už bylo realizovaných a další se připravují pro následující období,“ říká pro HlídacíPes.org vedoucí komunikace a marketingu RTVS Zuzana Vicelová.

To však může být brzy jinak. Slovenská vláda plánuje vedení RTVS do několika měsíců vyměnit. Zákon, který to umožní, už prošel v parlamentu v Bratislavě do druhého čtení.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)