Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Instagram: zuzanahanzelova,

„Ředitel nechápal, co je nezávislost,“ říká nejvýraznější tvář odcházejících slovenských novinářů

„Doufám, že je to jen nekompetentnost, a ne politická objednávka,“ hodnotí současné kroky vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu na Slovensku (RTVS) Zuzana Kovačič Hanzelová. Ta je nejviditelnější tváří reportérů, kteří se v posledních měsících dostali do sporu s generálním ředitelem Jaroslavem Rezníkem a jeho lidmi. Teď podala výpověď, spolu s ní dalších 11 kolegů.

Ze skupiny novinářů opouštějících veřejnoprávní RTVS by mohlo vzniknout něco jako česká DVTV. „Je to jedna z možností,“ odpovídá Kovačič Hanzelová v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Právě ona stála v posledních měsících v čele nespokojených redaktorů zpravodajství a založila v RTVS i nezávislé zpravodajské odbory (podrobněji jsme se situaci v RTVS věnovali ZDE.)

Za posledních pět let se přitom slovenské veřejnoprávní zpravodajství stalo nejdůvěryhodnějším v zemi. Kovačičová ale křehkou a čerstvě nabytou prestiž RTVS s nadsázkou hodnotí jako „chybu v programu“.

„Slovenská televize vždycky zatím byla služkou moci, za Mečiara to bylo úplně evidentní, pak první Ficova vláda, kde to bylo taky. Takže lidé jsou na to méně citliví, protože se to tu děje od vzniku samostatného státu,“ popisuje, v čem je slovenská situace jiná oproti Česku.

Stížnost Babišovy Mafry

Už v polovině května jste na sociálních sítích psala, že „váš příběh v RTVS se blíží ke konci“. Měla jste tehdy i s kolegy výpověď už připravenou v šuplíku? Co vás nakonec definitivně přimělo odejít?

Ano, tehdy už mi bylo jasné, že odejdeme. Poslední kapkou byly výpovědi pro čtyři kolegy krátce předtím. My jsme ale ještě počkali na jednání s generálním ředitelem minulý týden ve středu a dali jsme mu šanci nějak tu situaci řešit, ale on žádné řešení nenabídl.

Vy jste se do sporu s vedením RTVS dostala už loni na podzim, kdy jste dostala zákaz pokrývat prezidentské volby v Česku poté, co si na vaši reportáž o médiích vlastněných holdingem Agrofert Andreje Babiše stěžovala společnost Mafra Slovakia (dceřiná společnost české Mafry z holdingu Agrofert, pozn.red.). Cítila jste v tom nějaký politický tlak?

Jsem přesvědčená, že jsme tehdy neudělali chybu. V reportáži jsme dali Andreji Babišovi prostor. Je legitimní, že si stěžovali, pokud mají pocit, že jsme jim křivdili, koneckonců na to právě máme kontrolní orgány. Ale to rozhodnutí ředitele Rezníka bylo podle mě nesprávné a tím, že ještě neměl zkušenost s naší redakci, tak nečekal, že s tím budeme mít takový problém, a nerozuměl, v čem ten problém je.

RTVS má vnitřní mechanismy na to, aby generální ředitel nemohl o takových věcech rozhodovat bez souhlasu šéfredaktora, aby bylo zpravodajství nezávislé. A ředitel nechápal, když jsem mu vysvětlovala, že na tohle prostě nemá právo.

Mafra Slovakia si stěžovala u Rady pro vysílání a retransmisi, tedy obdoby české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která nakonec rozhodla, že se kvůli vaší reportáži musí RTVS omluvit.

Ano, musíme se omluvit třikrát a nevím, jestli se proti tomu rozhodnutí Rady RTVS odvolala. Ale bylo to tak: v kanceláři Rady je skupina právníků, která vypracovává právní stanoviska a vypracovali ho i pro moji reportáž, větu po větě. Výsledkem bylo, že reportáž je v pořádku. Rada tedy dostala na stůl tohle stanovisko a přesto rozhodla opačně, že se musí RTVS omluvit a zaplatit pokutu.

Stáhnout se a čekat na volby

V otevřeném dopise, který podepsalo na 60 členů zpravodajství RTVS, jste si v dubnu stěžovali i na to, že vedení se do reportáží snaží protlačit respondenty, kteří na dané téma nejsou odborníci nebo mají jinak spornou reputaci. Můžete uvést nějaký příklad?

Někdy jsme o to s vedením vedli hádky každý den. Třeba když šéfredaktor do reportáže navrhoval politického analytika Eduarda Chmelára. Ten už chtěl několikrát vstoupit do politiky a před pár lety si založil i stranu. Když ale ministerstvo vnitra kontrolovalo podpisy nutné pro registraci strany, zjistilo se, že část z nich byly buď „mrtvé duše“ nebo pocházely ze skartovaných občanských průkazů. Nedávno navíc Chmelár oznámil kandidaturu na prezidenta a my jsme tvrdili, že takový člověk nemůže nezávisle komentovat politické dění.

Koncem února byl zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak. Víme, k čemu všemu to vedlo, politická krize na Slovensku donutila odstoupit i premiéra Fica. Novináři mezi sebou i veřejnost směrem k médiím projevili velkou míru solidarity. Proč se na téhle „pozitivní vlně“ nesvezlo i vedení RTVS, které už tehdy mělo s redaktory zpravodajství špatné vztahy? Proč to podle vás nevzali jako šanci začít znovu?

Můžu jen hádat. Buď si o nás nemysleli, že jsme kvalitní redakce, anebo nechtějí, abychom byli kvalitní.

A kauza Kuciak obecně – jaký měla dopad na vnitřní poměry v RTVS?

Všechny to paralyzovalo, všechno šlo na chvíli stranou. Několik týdnů jsme kvůli všem těm událostem neměli čas zabývat se sami sebou. Pracovala jsem tehdy 12-14 hodin denně, takže ten problém se odsunul. Navíc, vždycky když hrozí předčasné volby, což tehdy reálně hrozilo, tak se v RTVS změní atmosféra a vyčkává se. Protože historie RTVS je taková, že každý ředitel – až na minulého, Václava Miku – byl vyměněný, když se změnila vláda.

Po Kuciakově vraždě bylo Slovensko na chvíli v centru pozornosti nejen českých, ale všech zahraničních médií. Nemáte pocit, že když byste tuhle mediální podporu potřebovali vy teď, už tam vlastně (až na výjimky) žádná není, protože svět se už zase dívá jinam než na Slovensko?

Je to tak, ale ubránit si svá veřejnoprávní média musí především slovenští občané a média tady u nás. Opakovaně nás podpořili Reportéři bez hranic i jiné organizace, myslím, že si splnily svoji povinnost a monitorují, co se tady děje. Mrzí mě, že zájem slovenské veřejnosti není větší.

Na druhou stranu, historie Slovenské televize je jiná než České televize a my máme tu televizní svobodu posledních pět let velmi křehkou. A i to považuju upřímně za trochu takovou „chybu v programu“. Slovenská televize vždycky zatím byla služkou moci, za Mečiara to bylo úplně evidentní, pak první Ficova vláda, kde to bylo taky. Takže lidé jsou na to méně citliví, protože se to tu děje od vzniku samostatného státu.

Jako v Česku? Uvidíme…

Vidíte za všemi těmi personálními změnami i celkem konfrontačními vyjádřeními vedení RTVS vůči redaktorům za poslední měsíce spíš snahu splnit nějaké politické zadání (ředitel Rezník má blízko k vládní Slovenské národní straně, pozn. red.), anebo, řekněme, špatné manažerské schopnosti?

Z velké části je to podle mě nekompetentnost, a to velká. Ale nevím, co je za tím. Situaci ve zpravodajství mohl ředitel Rezník řešit už dlouho, ale vyhýbal se tomu a nesetkal se s námi. Máme ale indicie, že třeba ve sportovní redakci musel jeden z redaktorů jít za ministryní školství přímo domů a dotočit ji do nějaké reportáže. To je znepokojivé, ale neumím stoprocentně říct, že je to politická objednávka. Doufám, že ne. Doufám, že jsme už dál a že to je jen nekompetentnost.

Ještě stále existuje možnost, že byste výpovědi stáhli, pokud ředitel odvolá současné vedení zpravodajství. Platí to?

Platí, ale ta šance je velmi malá.

Kam vůbec můžou odejít novináři z veřejnoprávní televize a rozhlasu na malém slovenském trhu, když chtějí zůstat v médiích?

Nemáme zatím alternativu a jiná zaměstnání. Prostě jsme cítili, že musíme odejít. Možností je několik, já to zas tak černě nevidím.

Vznikne třeba z vaší skupiny odcházejících novinářů něco podobného jako DVTV v Česku?

Je to jedna z možností. Ale není to tak jednoduché. Počkám do pondělka, nadechnu se a uvidím. Je to něco, nad čím se zamýšlíme, protože v Česku to fungovalo.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. PM napsal:

  Strašně smutné čtení. Je mi slušných slovenských novinářů líto, musí to být hrozný pocit bezmoci. Zeman s Babišem se ovšem postará, brzy budeme Slovákům média závidět.

 2. Frank Zappa napsal:

  Mohou za to určitě komunisté, Státní bezpečnost a totáč. A komunisté asi mohou i za to, že Larry King teď vysílá nesmysly na RT.

  „Ron Paul sounds off on Trump, tariffs and US ‚secret government'“
  https://www.youtube.com/watch?v=8ZX6gEp2NcI

  • Tomáš napsal:

   Opět jiný Tomáš než Tomáš ?. Franku Zappo…..bla bla bla. V tom, že za to může totáč, komouši a Stb vypozoruj ponaučení, že díky celkem dlouhé době, kdy tady tyto „fenomény“ vládly, se charaktery, priority a hlavně morální vlastnosti lidí hodně dokur..ly. A dnes to opět vyplouvá napovrch. Rozumíš tomu Zappo?

   • Frank Zappa napsal:

    Jo, kde jsou ty časy listopadu 89, kdy na skandovaný dotaz davu „Kdo za to může, kdo za to může?“ stačilo z tribuny významně pokynout rukou směrem k budově Okresního výboru KSČ a následovalo načuřené pískání a hučení shromážděných.
    Dnes mohou poukázat leda k agrofertímu Čapímu hnízdu, kde snad nějaký lemur nebo surikata budou řešit jejich životní zájmy a problémy :). Oligokracie, to je výsledek slavné sametovky.

 3. Tomáš napsal:

  Média nejsou samospasitelná -média jsou byznys.. Když je omezována svoboda, přestávají fungovat jako první, ale málokdo to pozná. Mnozí novináři se chovají konformně, mají své hypotéky, podobně jako v době normalizace. Uvedu jeden příklad Jan Dobrovský měl možnost po roce 1989 promlouvat do toho, jaká budou média. Jeho šéf v kotelně motolské nemocnici člen strany mu kryl nám záda (dle jeho slov) a oni tam vyráběli Lidové noviny. Po revoluci jsem byl novinářem v Lidových novinách, posléze řídil zpravodajství v Československé a potom v České televizi. Jeho podnikání bylo opět jeho slovy,“ pomoc příteli Karlu Schwarzenbergovi.“ Zdeněk Bakala, privatizace Becherovky, OKD, MUS…. Z novináře lobbista, podnikatel, miliardář,….Chcete další? Přímo do politiky vstoupili Martin Fendrych, Vladimír Mlynář , Martin Komárek,…… Žebříček nedůvěry: politici, novináři, neziskovky.

 4. Frank Zappa napsal:

  Politici a mocipáni ty novináře přímo nastrkují, aby svým osobním podpisem kryli jejich hlouposti, ne-li zločiny. Prostě bohužel nefungují teze liberálů o tom, jak svobodný tisk zabrání zneužívání moci.

  • PM napsal:

   A co z toho tedy podle vás vyplývá?
   Nesvobodný tisk řízený Mafrou a následně celým Agrofertistánem, to bude super.
   Budeme zase oslavovat úspěchy dalších pětiletek, po tom se vám stýská?
   Budou se rozdávat koblihy a možná i buřty a řády práce, pivo zlevníme, učitelům budeme jako přidávat hlavně hubou, ale nikdy se jim úroveň nezlepší, protože vzdělaná společnost by mohla pochopit, tak to fakticky nacpem dopravcům. Když vidím, jak ten estébák stále sebevědoměji vystupuje, je mi už jasné že to má zmáknutý. Už mu nic nehrozí, vyměnil ty pravé, a ostatní samozřejmě mlčí, mají také hypotéky, je to proboha tak těžké pochopit! Nejsou všichni hrdinové.

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    A poserové jsou přitom skoro všichni.

 5. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Vzkaz pro pohlednou paní Zuzanku Kovačič Hanzelovou : nic si z toho nedělejte, to je vlastnost všech ředitelů, že nechápou co je to nezávislost. Generálních zvláště.

Přidávání komentářů není povoleno