Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

„Signály“ ústeckého hejtmana Schillera. Neoprávněně zasáhl do odměňování v Krajské zdravotní

Napsal/a Robert Malecký 18. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) zasáhl do odměňování v holdingu Krajská zdravotní, aniž by k tomu měl oprávnění. Na základě jeho podpisu byla vyplacena třicetitisícová odměna generálnímu řediteli společnosti Alešovi Chodackému. Toho minulý týden odvolalo představenstvo zdravotnického holdingu, o den později pak Schillerem vedená rada kraje odvolala i předsedu představenstva Krajské zdravotní Jindřicha Zetka, který upozornil na nesrovnalosti ve smlouvách.

Je 2. března letošního roku a předseda představenstva ústecké Krajské zdravotní Jindřich Zetek má před sebou návrh na vyplacení odměny ve výši 30 tisíc korun. Je určena generálnímu řediteli Alešovi Chodackému, který je zároveň krajským koordinátorem očkování v Ústeckém kraji. Právě za „podporu zajištění koordinace očkování“ má být odměna vyplacena, a to za období do 22. února 2021.

Na dokumentu, který má HlídacíPes.org k dispozici, už v tu chvíli chybí jen podpis šéfa představenstva Zetka, pak může být odeslán k proplacení. Jenže Zetek ho nepodepsal. Měl totiž – podle svých dnešních slov – problém se smlouvou na zajištění očkování, kterou s Krajskou zdravotní a jmenovitě Alešem Chodackým uzavřel Ústecký kraj. A přenesl tak odpovědnost za očkování z kraje na zdravotnické zařízení.

„O její existenci jsme v představenstvu nevěděli, a tak jsem odmítl podepsat odměnu pro generálního ředitele. Vyžádal jsem si doložení titulu k proplacení,“ říká dnes Jindřich Zetek.

Za normálních okolností by o smlouvě nejspíš jednalo představenstvo na svém dalším jednání, které se konalo minulý týden. Jenže mezitím se ukázalo, že odměna byla vyplacena, aniž by o tom Zetek rozhodl. „Generální ředitel a personální náměstkyně Kašparová si vyřešili problém po svém. Zavolali hejtmanovi, ten přispěchal na Krajskou zdravotní a odměnu podepsal. Mé jméno je škrtnuto, následně byla na pokyn Kašparové odměna vyplacena,“ popisuje tehdejší události Zetek.

Jeho slova potvrzuje i dokument, který má HlídacíPes.org k dispozici. Je právě z doby mezi 2. a 8. březnem, je na něm výslovně uvedeno, že odměna zaplacena byla. Na dokumentu je jasně napsáno „hejtman ÚK“. Ten ovšem z titulu své funkce nemá s penězi uvnitř Krajské zdravotní nic společného.

Dal jsem jen signál, tvrdí hejtman

Hejtman Jan Schiller tvrdí, že odměnu Chodackému podepsal Zetek s tím, že on sám ji jen navrhoval. „Odměnu, kterou měl dostat krajský koordinátor a kterou dostával i měsíce předtím, shodil ze stolu s tím, že pokud si to hejtman objednal, ať si to zaplatí. Já jsem to potvrdil jako předkladatel, že souhlasím,“ uvedl hejtman na středeční tiskové konferenci.

Zde je třeba se vrátit k časovém sledu. Zetek skutečně nakonec odměnu podepsal, ale až 8. března, tedy minulý týden. V té době už byla ale odměna vyplacena, a to právě na pokyn hejtmana. „Na jednání představenstva dostala paní Kašparová (personální náměstkyně – pozn. red.) naloženo, že pustila peníze bez rozhodnutí příkazce, a já jsem až následně připojil podpis s komentářem, že hejtmana zachráním a dodatečně svůj autogram připojím. Představenstva se nahrávají, čili záznam existuje. Z dokumentu je jasně vidět, že schválil hejtman a bylo zaplaceno,“ říká Zetek.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

To souhlasí i s verzí hejtmana, kterého HlídacíPes.org konfrontoval s některými nesrovnalostmi v jeho slovech z tiskové konference. Prý šlo o malichernost.

„Zetek vulgárně odmítl tuto odměnu podepsat, minulé podepsal. Já jsem chtěl dát signál představenstvu, které to bez problémů přijalo,“ tvrdí hejtman. Zmíněný „signál“ vypadal v praxi tak, že na dokumentu je hejtmanův podpis mezi kolonkami „Navrhl (vedoucí zaměstnanec)“ a „Schválil předseda představenstva“. „Když se podíváte vlevo, tam je kolonka navrhovatel. Podepsal jsem to až doprava, bohužel. Ale rozhodně vím, že já odměnu podepisovat nemohu,“ říká hejtman Schiller.

Návrh, na základě kterého byla odměna vyplacena. Zetkovo jméno je přeškrtnuto, podepsán hejtman. Foto: HlídacíPes.org

Jenže Schiller nemůže odměny nejen schvalovat, ale ani vystupovat coby navrhovatel. Není ani vedoucí, ani zaměstnanec Krajské zdravotní.

Odměna tedy nakonec byla vyplacena později, minulý týden, i kontrasignována předsedou představenstva. „Hejtman není součástí organizační struktury a nemá právo udílet pokyny k nakládání s prostředky Krajské zdravotní. Dle mého názoru se tímto příběh doplňuje. Zásah hejtmana jasně ukazuje na jeho spojitost s řízením firmy mimo rozhodnutí představenstva, dokonce proti jeho rozhodnutí,“ říká Jindřich Zetek.

Zdroj: screenshot protokolu o odvolání generálního ředitele KS, foto: HlídacíPes.org

Další události jsou už známé. Minulé úterý představenstvo jednomyslně odvolalo Aleše Chodackého z funkce. Mezi šesti důvody byla jako bod i zmíněná odměna.

„GŘ po odmítnutí podpisu své odměny, ze strany předsedy představenstva, jako člena představenstva oprávněného ji schvalovat, jenž ji odmítl schválit z důvodu nepředložení právního titulu k jejímu nároku, vyžádal její schválení osobou, která není k takovému jednání kompetentní, a to hejtmanem kraje, čímž porušil vnitřní předpisy společnosti,“ uvádí se v důvodové zprávě k odvolání, kterou HlídacíPes.org rovněž zveřejnil.

Pro odvolání zvedlo ruku všech pět členů představenstva, mezi nimi i exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), který byl po Zetkově odvolání ihned zvolen novým předsedou představenstva. Vojtěch s novináři nekomunikuje, v minulých dnech poskytl jediný rozhovor deníku MF DNES, v němž ale otázky na smlouvy vůbec nezazněly. Na žádost o rozhovor pro HlídacíPes.org Vojtěch nereagoval.

Smlouvy Marschallové? Nezveřejním

Součástí důvodů k odvolání byly i smlouvy, které ředitel holdingu uzavřel s pravou rukou ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO), krajskou místopředsedkyní hnutí Ladislavou Marschallovou. Ta kvůli skandálu rezignovala na funkci v hnutí, oznámil ve středu hejtman Schiller. Byly ukončeny rovněž její smlouvy v Krajské zdravotní.

„Měli jsme koaliční jednání s partnery a bylo to vyhodnoceno jako dostatečná sebereflexe,“ uvedl Schiller.

Zveřejnění svých smluv, což požadoval HlídacíPes.org, ale Marschallová po poradě s právníkem odmítla. Hodlá se prý bránit soudní cestou.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)