Krajská zdravotní / foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Zemětřesení v Krajské zdravotní. Kvůli údajně fiktivním smlouvám pro poradkyni hejtmana

Napsal/a Robert Malecký 10. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Předseda představenstva největšího zdravotnického holdingu v Česku Jindřich Zetek byl ve středu odvolán, prý kvůli odlišným představám o řízení nemocnic. To aspoň tvrdí hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Sám Zetek ale mluví úplně jinak. Odvolání předcházelo odhalení smluv pro poradkyni hejtmana Vladislavu Marschallovou, kvůli nimž o den dříve představenstvo odvolalo generálního ředitele Aleše Chodackého.

Zpráva o tom, že rada kraje odvolala Jindřicha Zetka, přišla ve středu odpoledne. Už o den dříve se ale odehrálo úvodní dějství příběhu, o kterém Zetek hovoří níže v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

„Představenstvo včera na můj návrh odvolalo generálního ředitele Chodackého, protože jsme zjistili, že pan ředitel Chodacki uzavřel fiktivní smlouvy, na jejichž základě se vyplácely statisícové částky jedné funkcionářce ANO, pravé ruce hejtmana paní Marschallové. Krajskou zdravotní stála tato paní s kvalifikací uklízečky více než 500 tisíc korun,“ řekl Zetek.

screenshot protokolu o odvolání Aleše Chodackého. Samotného odvolání se týká usnesení pod č. 1. Zdroj: HlídacíPes.org

Hejtman tuto verzi odmítá. Připouští ovšem, že Marschallová skutečně ve zdravotnické agendě pro kraj pracovala. „Paní Marschallová měla řádnou pracovní smlouvu na práci, kterou odváděla v rámci testování a zřizování očkovacích center včetně jejich koordinace,“ napsal v SMS hejtman Schiller.

Pro odvolání Chodackého kvůli uvedeným smlouvám v úterý zvedli ruku kromě Zetka i ostatní členové představenstva včetně nominantů hnutí ANO. Mezi nimi i bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

  • Sdělil vám někdo důvody vašeho odvolání?

Já jsem s nikým z kraje nemluvil, ani z rady ani s hejtmanem a nikdo mi žádné důvody nesdělil. Vím, že se to stalo, ale nikdo mi žádné důvody nesdělil, ani se mnou nehovořil.

  • Můžete potvrdit informaci, že tomu předcházelo odvolání generálního ředitele Chodackého ze strany představenstva?

Ano, představenstvo včera na můj návrh odvolalo generálního ředitele Chodackého, protože jsme zjistili, že pan ředitel Chodacki uzavřel fiktivní smlouvy, na jejichž základě se vyplácely statisícové částky jedné funkcionářce ANO, pravé ruce hejtmana paní Marschallové. Krajskou zdravotní stála tato paní s kvalifikací uklízečky více než 500 tisíc korun. Smlouvu jí zrušil až v době, kdy jsme dělali pravidelnou revizi nástupů a výstupů, na to konto jsme v představenstvu rozhodli jednomyslně, včetně Adama Vojtěcha, že pana doktora Chodackého musíme odvolat.

Ty důvody tam byly ještě další, například že hejtman v rozporu s předpisy Krajské zdravotní podepisoval doktoru Chodackému odměny, i když k tomu nemá žádné příkazní právo a další věci. Prostě nakumulovala se tam celá řada věcí, které ohrožují ekonomiku firmy, a na to konto jsem dal návrh na odvolání doktora Chodackého. No a dnes mě rada odvolala, aniž mi sdělila nějaký důvod.

  • To jsou velmi závažné věci. Je z popudu představenstva nějaký návrh, aby v této věci konala policie?

Ještě ne, představenstvo mělo o té věci jednat na dalším zasedání, protože jsme samozřejmě chtěli vědět, jaké byly okolnosti té smlouvy detailně a další věci. To už jsem já nestihl. Představenstvo pravděpodobně v té věci bude konat, protože tam jsme jednomyslně odsouhlasili odvolání pana Chodackého a mají na to názor všichni stejný, včetně nominantů za ANO.

  • Na co byly vypsané práce u paní Marschalové?

Údajně nějaké poradenství, klasicky. Nějaký projektový management a PR. Přitom je to paní, která přišla do ANO jako uklízečka z pizzerie nebo co, prostě člověk bez kvalifikace.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)