Safari na Miladě. Zdroj: Statutární město Ústí nad Labem

Safari u Milady. Revoluční projekt, marketingový spin nebo další utopie?

Napsal/a Robert Malecký 1. června 2025
FacebookXPocketE-mail

GLOSA. V době, kdy se vládnoucí hnutí ANO potácí v další podezřelé kauze dalšího svého primátora Chomutova, přišlo vedení Ústeckého kraje i města Ústí nad Labem se skvělým marketingovým spinem. Aniž by záměr projednalo v zastupitelstvech nebo nedejbože s veřejností, oznámilo vznik ambiciózního projektu „Divoká Milada“, který má za stovky milionů korun v neurčené době přivést do okolí zanedbaného jezera Milada slony, zubry a koně Převalského. Lid tleská nebo se vzteká, účelu bylo prozatím dosaženo.

Ústecký kraj spolu se statutárním městem Ústí nad Labem oznámily podporu ambiciózního projektu „Divoká Milada“. Na ploše o rozloze 770 hektarů má v budoucnu vzniknout unikátní safari park, který propojí ochranu přírody, vědecký výzkum, turistiku a rekreaci.

Zvířata jako zubři, koně Převalského nebo velbloudi by se v blízké budoucnosti mohla volně pohybovat v krajině, která ještě nedávno nesla stopy těžby.

Příroda, věda i glamping

Záměr počítá s několika vrstvami využití prostoru: od chráněných pastvin a mokřadů přes stezky pro pěší, cyklisty i kočárky, až po možnosti rekreačního ubytování v duchu tzv. glampingu. Do oblasti by měl být integrován i prostor pro výzkum biodiverzity a obnovu přírodních procesů.

Cílem je vytvořit živoucí model soužití člověka a přírody – inspiraci si projekt bere mimo jiné z nizozemského parku Oostvaardersplassen nebo rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice.

Podle představitelů kraje má Milada potenciál stát se jedinečným bodem na mapě Česka i střední Evropy. „Chceme skloubit ochranu přírody, vědu i dostupnou rekreaci,“ uvádí v oficiálním prohlášení Ústecký kraj.

A tvrdí i další věci, které mají jemně řečeno problematickou pravdivostní hodnotu. „Projekt Divoká Milada je připravený s cílem vytvořit harmonické území, kde se snoubí ochrana přírody, volnočasové využití, vědecký výzkum i podpora místní ekonomiky,“ tvrdí město na svých stránkách. Zní to hezky, s jednou výhradou; projekt připravený není, z čehož se město o pár řádek níž usvědčuje samo.

„Projektový tým zahajuje práci na přípravě projektu. První na řadě bude biologický monitoring území, následovat bude projektová příprava a samozřejmě příprava žádostí o finanční podporu z národních i evropských dotačních programů.“

Jinými slovy jediné, co v tuto chvíli existuje, je pár obrázků na papíře, který připravilo pražské studio JinJan. To se už několik let angažuje v ústecké zoo, které dodává například grafické manuály.

Milada má přitom schválený dlouhodobý program svého rozvoje. Mezinárodní soutěž v roce 2021 vyhrálo švédské studio Mandaworks a získalo také právo spolupracovat se státním podnikem Diamo, který oblast spravuje, na přípravě následných projektů. Ať už nyní město a kraj tvrdí, že „projekt není v kolizi s návrhem od studia Mandaworks“, při veškeré snaze jsme v něm zmínku o safari, slonech nebo koních Převalského nenašli.

A ano, zmíněná „vizualizace“ jsou ony tři koláže v připojeném facebookovém postu.

Co na to veřejnost? „Kam zmizely chodníky?“

Původní příspěvek k projektu, zveřejněný na sociálních sítích kraje a města, byl údajně automaticky skryt Facebookem, což podle správců stránek nebylo úmyslné: „Nešlo o cenzuru – jen jsme upravili údaje o spolupracovnících a zřejmě jsme tím zmátli algoritmus.“

Jenže veřejnost má jasno. V komentářích pod obnoveným postem se strhla vlna kritiky. Komentující označují projekt za „utopii“, „sci-fi“ a poukazují na dlouhodobé přehlížení základních problémů města.

„Děláte si srandu, že? ZOO v Ústí katastrofa, celé město hrůza, silnice, chodníky, bezdomovci, feťáků plno… a vy vymýšlíte kraviny?“ píše Kateřina L. „Tohle město nemá pořádně na nic. Jen na kamery a pokuty,“ přidává se Petr D.

Nechybí ani podezření na manipulaci: „Není to divný, že vám vždycky zmizí příspěvek, když se to začne lidem fakt nelíbit?“ ptá se uživatel Lukáš V., zatímco jiní ironicky oceňují: „Více kritiky = více repostů. Gratuluju ke skvělému PR!“

Ústí nad Labem dlouhodobě čelí sociálním problémům, odlivu obyvatel i zanedbané infrastruktuře. V tomto kontextu může velkolepý projekt působit jako výstřel mimo realitu. Pro některé obyvatele je nepředstavitelné, že by město bez opravených chodníků a fungující zoo, se slavnou jámou za 70 milionů korun přímo na hlavním rynku, stavělo nové safari.

Město nedávno ohlásilo vznik jiného ambiciózního projektu, který se má počítat v desítkách miliard korun. Aby zastavilo odchody mladých a vzdělaných lidí z Ústí nad Labem, nechalo si sepsat plán, který počítá se třemi kroky. Pomoci má nově experimentální čtvrť vybudovaná na 30 hektarech, výstavba 3000 nových městských bytů a ekonomická zóna pro 7500 zaměstnanců v oborech s vysokou přidanou hodnotou.

Ústí má zachránit experimentální čtvrť. Nebudete ji muset vůbec opustit

Stejně jako tento projekt, který mimo jiné čeká na schválení územního plánu, k čemuž má dojít snad v roce 2027, má k realizaci daleko i Divoká Milada – projekt je ve fázi úvah a příprav. Zcela chybí představa financování, není známá konečná cena, která by snad mohla být ve stovkách milionů korun.

Neexistuje souhlas zastupitelstev kraje a města Ústí nad Labem, který je u takové investice nutný. O informování okolních obcí nemluvě. Jediné, co se zatím stalo, byla pompézní prezentace společného zasedání rad kraje a města v ústecké zoo a pár příspěvků na sítích.

Co se týče vybavenosti a možností vyžití, Milada je chudou sestrou podobného jezera Most, které rovněž vzniklo zatopením uhelného lomu. Bahnité parkoviště, chybějící zázemí, rozpadlé koše, tristní „toiky“. Jak jsme ostatně psali ve srovnávací fotoreportáži. A ani letos se na tom nic nezmění.

„Český Karibik“ z Wishe. Jak na Jezeře Most utekli Ústí o parník a pár desítek let

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)