Jezero Most. Foto: Robert Malecký

„Český Karibik“ z Wishe. Jak na Jezeře Most utekli Ústí o parník a pár desítek let

Napsal/a Robert Malecký 9. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

FOTOGLOSA. Dvě zprávy z tisku z posledních dní. Nejprve jedna lehce halucinogenní z Ústeckého deníku: „Vodní ráj Milada aneb český Karibik přilákal davy lidí.“ A pak druhá, střízlivější, od ČTK: „Do dalšího rozvoje okolí jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem už státní podnik Diamo investovat nebude.“ Český Karibik z Wishe je dnes jen pouhým chudým příbuzným nedalekého Jezera Most. Které má ovšem podobný příběh vzniku, podobné podmínky, jen je na tom o dost líp.

„Na Ústí dobrý.“ Oblíbený slogan severočeských patriotů zvyklých těšit se i z mála na situaci kolem jezera Milada pasuje přesně. Na jezeře vzniklém zatopením bývalého hnědouhelného Dolu Chabařovice a rekultivací okolí byla před časem vypsána mezinárodní architektonická soutěž, stále zde ale najdeme jen chudé zázemí budované systémem „každý pes, jiná ves“, případně „co dům dal“. Nyní víme, že se stát o další rozvoj starat nebude, a tak je možné bilancovat, jak daleko dnes území poznamenané těžbou je.

O pětadvacet vzdušných kilometrů dál na západ a necelou hodinu jízdy najdeme Jezero Most. Má podobnou historii, rovněž vzniklo poblíž slavného přesunutého kostela zatopením Dolu Ležáky, napouštělo se v podobné době, je podobně rozlehlé, a ačkoli je přece jen o pár let mladší, najdeme tady rozsáhlou vybudovanou infrastrukturu. Počínaje příjezdovými cestami, dostatečnými parkovacími plochami, sportovišti, důstojnými plážemi, restauracemi a kavárnami v jednotném stylu, a dokonce i toaletami s tekoucí vodou.

Poslední zmínka není ironická, v Ústí nad Labem totiž i po deseti letech základní vybavení, jaké by člověk očekával v centru Evropy, schází. A tak můžeme srovnávat.

Jezero Milada je třetím největším umělým (rekultivačním) jezerem v ČR, má plochu 252 hektarů. Napouštělo se v letech 2001 až 2010, veřejnosti je přístupné od roku 2015. Turistické, běžecké a cyklotrasy vedou po devítikilometrovém obvodu. Od loňského roku zde již nehučí všudypřítomné elektrocentrály, podařilo se zavést elektrický proud.

Jezero Milada je významným zimovištěm ptactva, což sem přivádí houfy pozorovatelů. Zatím největší turistickou atrakcí zde před dvěma lety během požáru v Českém Švýcarsku byly italské Canadairy, které zde za letu nabíraly vodu na hašení.

Jezero Most je s rozlohou 311 hektarů druhým největším umělým jezerem v Česku (absolutní primát má rovněž rekultivační Medard u Sokolova). Napouštělo se od roku 2008 do září 2014 a otevřeno pro veřejnost bylo v roce 2020. I Jezero Most je možné obejít po devítikilometrové trase. Mají zde elektrický proud i tekoucí vodu.

I na Jezeře Most mají ptactvo. Největší turistickou atrakcí zde letos od 26. července do 11. srpna bude Olympijský festival, jakási olympijská vesnice či fanzóna, kde budou moci lidé sledovat dění na pařížské olympiádě. Jezero Most si jako další místo po Praze, Brně, Ostravě a Lipně vybral Český olympijský výbor, který si naopak Jezero Milada nevybral.

A protože jeden obrázek vypovídá víc než tisíc slov, my se můžeme v krátkosti podívat, proč.

Přijíždíme…

„Je v zájmu města, aby atraktivita tohoto místa rostla, a proto bychom byli rádi, kdyby Diamo splnilo to, co přislíbilo,“ uvedl v městských novinách ústecký primátor Petr Nedvědický. Slib se měl kromě inženýrských sítí týkat třeba záchytných parkovišť. Co se týče dešťové vody, tu rozježděná hlína zachycuje dobře…

Milada: Je libo parkoviště? Foto: Robert Malecký

Pro srovnání se podíváme do Mostu…

Jezero Most. Vítejte v Evropě. Foto: Robert Malecký

Celkový a umělecký dojem

Ústí nad Labem nabízí několik stánkovišť na hlavní trmické i vedlejší pláži u Chabařovic. Umělecký dojem výrazně vylepšují labutě.

Na Burundi dobrý. S omluvou Burundi. Foto: Robert Malecký

 

U stánků na levnou krásu. Zavřeno. Foto: Robert Malecký

 

Otevřeno. Foto: Robert Malecký

 

Je tu i cosi, čehož obsah ponecháme na čtenářově obrazotvornosti. Ale nepřehánějte to, může to být cokoli. Foto: Robert Malecký

 

Zasíťováno. Pohoda. Foto: Robert Malecký

Vítejte v civilizaci

Srovnání vynikne, podíváme-li se na několik míst u Jezera Most. Třeba pak pochopíme, proč se do Ústí na Miladu cizinci vydávají zásadně ve dvou a výhradně hasičskými letadly…

Celkový pohled k plážím. Foto: Robert Malecký

 

Něco pro děti… Foto: Robert Malecký

 

Pro větší děti… Foto: Robert Malecký

 

I pro největší děti… Foto: Robert Malecký

Odpady a „odpady“

Jisté rozdíly najdeme i v odpadovém hospodářství a v kultuře toaletní. Nejsou ale zase tak zásadní, dejme tomu nějakých padesát, šedesát let. Mohlo to být i horší…

Ústí level Turecko. Zátiší s toikou. Foto: Robert Malecký

 

Ale je to past… Foto: Robert Malecký

 

Jezero Most. Skoro se to stydíme napsat, ale uvnitř teče voda! Foto: Robert Malecký

 

Ústí, pláž. Bez dalšího komentáře.

 

Most. Do Evropy z Ústí jen 25 kilometrů vzdušnou čarou. Foto: Robert Malecký

 

Proč to někde jde? Foto: Robert Malecký

 

Mohli bychom závěrem napsat tisíc slov, ale zase postačí jedna fotka. Prostě na Ústí dobrý. Lidi si zvyknou na všechno. I na Karibik z Wishe.

Foto: Robert Malecký

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)