Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Happening proti hybridním útokům Ruska (Praha, 2019). Foto: Profimedia
,

Ruská expozitura v Praze. Díky Vrběticím se o dost zmenšila, své pozice ale stále buduje

ANALÝZA. Ještě vloni touto dobou se počet zaměstnanců ruské ambasády v Praze blížil číslu 150. Praha dlouhodobě platila za ruskou základnu pro střední Evropu, díky prostupnosti schengenských hranic ale i dále směrem na západ. Přebujelý byl i diplomatický vozový park, který v rámci hranic EU mohl vozit prakticky kohokoli, cokoli a kamkoli.

Dnes je situace alespoň o něco příznivější. Zjištění, že za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích stála ruská tajná služba GRU, donutila vládu – byť byla opřená o hlasy SPD a komunistů – chtě nechtě udělat dva zásadní kroky: osekat personálně přebujelou ruskou ambasádu v Praze (tedy vyhostit velkou část držitelů diplomatických pasů a jejich rodinných příslušníků) a vyškrtnout Rosatom z tuzemského byznysu, konkrétně z ambicí stavět u nás nové jaderné reaktory.

Pokud lze na vrbětické tragédii (při výbuchu zemřeli dva lidé) hledat alespoň něco pozitivního, je to právě toto. Zbylo tu sice pořád dost užitečných idiotů, o nichž bude řeč níže, ale bez stovky ruských agentů je situace v Česku rozhodně lepší.  

Tím spíše v současné politické situaci a v době, kdy si ruský prezident Vladimir Putin bere do úst i Česko a nárokuje si nám diktovat, kam bychom měl geopoliticky náležet. Nemělo by se zapomínat ani na fakt, že Putin před časem oficiálně prohlásil jen dva cizí státy za nepřátelské: USA a Českou republiku.

Aktuálně je tedy na ruské ambasádě jen sedm diplomatů a 25 členů administrativního a technického personálu. Experti, kteří se zabývají dlouhodobým sledováním aktivit proruských trollů na českém internetu, konstatovali, že radikální řez v „diplomatickém“ sboru se projevil v rapidním poklesu jejich aktivity. Je tedy pravděpodobné, že jedno z hnízd, odkud se zejména do sociálních sítí vylévá proruská propaganda, bylo přímo za plotem ruské ambasády v Praze.

Hlásné trouby Kremlu

Zájmy Ruska a snaha ovlivňovat aktivně veřejné mínění v Česku (a šířeji v Evropské unii) ale nepolevují. Aktivně v tom pomáhají populisté, antisystémoví politici cílící na nespokojence, kteří obranu „tradičních hodnot“, ať už tím myslí cokoli, hledají kdovíproč právě v Putinově Rusku.

A tak Lubomír Volný píše o „rusofobním rasismu a xenofobii“ a „agresi NATO na Ukrajině“. Tomio Okamura, mistr oportunismu, se svěřil, že „hnutí SPD považuje současné dění na Ukrajině za důsledek tlaku zpravodajských služeb pod taktovkou USA, Velké Británie a některých států NATO, které se snaží rozpoutat válečný konflikt mezi Ruskou federací a Ukrajinou“.

Václav Klaus mluvil o oprávněných obavách Ruska, Miloš Zeman nejprve nabubřele poučoval o blamáži CIA a o tom, že Rusko na nikoho útočit nebude – nyní se z Lán dopustil zjištění, že „vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a naopak snižuje naději na diplomatické řešení“.

S ohledem na politické dění v Česku je o důvod víc si gratulovat k tomu, jak dopadly loňské parlamentní volby. Jak by asi v zahraniční politice vůči Rusku vystupovala vláda opřená o kolaborující SPD a komunisty, kteří si přinejmenším od dob Gottwalda předávají know-how o tom, jak demokratům a demokracii zakroutit krkem?

Iniciativa Chcípl pes otevřeně kope za Putina a chtě nechtě tak potvrzuje to, o čem se mluvilo dlouho – že nezanedbatelná část anticovidistů a antivaxerů i dezinformací s covidem spojených má mnoho společného se zájmy Kremlu. Mluvčí Chcípl pes, bývalý poslanec ODS Jiří Janeček, zveřejnil na facebookových stránkách hnutí příspěvek, v němž vládu Petra Fialy označil za „užitečného idiota“ USA kvůli pomoci Ukrajině.

Fronta před ruskou ambasádou

Mimo většinovou pozornost stojí tuzemská pravoslavná církev. Nikoli náhodou při svém projevu Vladimir Putin explicitně zmínil právě pravoslaví. Jak popsal v dřívějších textech HlídacíPes.org, v Česku převládl vliv moskevského patriarchátu. Ten sem aktivně dosazuje ruské a proruské ukrajinské duchovní (bylo by velké překvapení, kdyby mezi nimi nebyli pracovníci ruské tajné služby FSB) a potlačuje ty české. Nakládá přitom se stovkami milionů z českého vyrovnání s církvemi. V čele stojí už od roku 2015 někdejší agent StB Michal Dandár (podle části pravoslavných byla jeho volba neplatná), jeho tajemníkem je bývalý důstojník StB Igor Střelec. I další tuzemské představitele pravoslaví Kreml využívá jako svou měkkou sílu a hlásnou troubu.

Hlasití jsou v Česku i zastánci panslovanství, silně prosrbsky a prorusky orientovaní politici, akademici i podnikatelé, či fanoušci uskupení typu Noční vlci a pseudonáboženských organizací odkazujících právě k pravoslaví.

Je zde ale i například zhruba třináct tisíc firem s ruskými majiteli, z nichž významná část nevyvíjí žádnou činnost, nemá zaměstnance (podle dat společnosti CRIF 71 % z nich nevykazuje žádný obrat), ale jejich majitelé jsou držiteli takzvaného podnikatelského víza opravňujícího k dlouhodobému pobytu v ČR.

Bylo by samozřejmě hloupé propadat rusofobii zejména ve vztahu k Rusům žijícím dlouhodobě v Česku. Řada z nich sem přišla právě proto, že s Putinem a současným Ruskem nechce mít nic společného. Bohužel, jak se ukazuje, Putin nezná hranic. A projevy nepřátelství se neomezují „jen“ na tanky, děla a pěchotu, ale i na méně nápadnou kybernetickou válku, šíření dezinformací a podporu čehokoli, co pomáhá rozkládat západní společnost. Bohužel se na tom aktivně podílí jak někteří Rusové žijící v Česku, tak i řada Čechů.

Vedle výlevů na sociálních sítích bude lakmusovým papírkem toho, kdo je kdo, i pohled na to, jak dlouhá bude 9. května fronta před ruskou ambasádou a kdo z českých politiků a tzv. osobností se dostaví na tradiční pijatyku ku příležitosti konce Velké vlastenecké války. Tím spíš, když o její výsledky Putin opírá svou představu, že může mluvit i do suverenity České republiky.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

19 komentářů

 1. Marek Loucký napsal:

  Ještě jste, pane Břešťane, neuvedl další důležitý prvek, který slouží proti zájmům ČR a tím je pračka na ruské peníze. Před časem odhalená kauza bohužel k velkému skandálu nevedla, pravděpodobně z důvodu, že zasahuje do hodně vysokých mocenských pater 🙁 Kam vrazí nohu Rus, tráva sto let neroste…

  • Rita napsal:

   Jak to,že všichni tihle darebáci už nejsou v Rusku.Kdo jim tu buduvu stále poskytuje?

 2. Tomáš napsal:

  Jsou u nás podniky, které jsou zaměřený od svého vzniku na zakázky z bývalého SSSR, nyní Ruska. Ukrajina byla pro tyto podniky neplatičem a prodělaly svými dodávkami tam miliardy, které nebyly zaplaceny. Zdražení plynu a další ekonomické dopady na podniky budou tvrdé až kritické. Mohou být sociální nepokoje, které přináší inflace, nezaměstnanost a migrace. Premiér Fiala si vybral nevhodné strany do své vlády a začne lavirovat, tedy slabnout. Z Kyjeva utíkal po Brest-litevské míru Masaryk i naše legie, taková je historie, batuska Putin se hodně navezl do komunistů a Lenina v souvislosti s Ukrajinou, je to pro nás nebezpečná situace,uvudime reakce Švýcarska a ostatních neutrálu k nové vzniklé situaci na Ukrajině.

  • Pavel napsal:

   Zkus si doplnit základní školu, než začneš psát komentáře. Pro info, pro české podniky bylo neplatičem především rusácko.

 3. Toky napsal:

  Nedovedu si vůbec představit čím Kreml drží pod krkem ty vlastizrádce!!

  • A. S. Pergill napsal:

   Drží pod krkem celou EU. Jednou rukou na kohoutku s ropou, druhou na kohoutku s plynem. Stačí mu je zavřít a „generál mráz“ zabije víc obyvatel EU než kolik by jich reálně zabila ruská armáda na cestě k pobřeží Atlantiku. A má, jak se ukázalo (ale ne od „čučkařů“), zásoby na dva roky odolávání sankcím ze strany Západu. Za tu dobu postaví ropovody a plynovody do Číny a bude vysmátý.

   Putin je silný proto, že ho silným učinilo vedení EU a některých klíčových států v ní, zejména Německa. Uvidíme, jestli Němci přijmou odpovídající řešení, tj. zastaví vypínání zbylých jaderných elektráren a začne pracovat na znovuzprovoznění těch, co už odstavilo. Nicméně ten národ fanatiků bez mozku, který podporoval Hitlera až do jeho „slavné“ smrti „při obraně Berlína“, a jeho ideologii vyznával ještě dlouho poté, obávám se, racionálního jednání a myšlení není schopen.

   • Pavel napsal:

    Vysmátí jsou lidi co čtou tvoje komentáře, lžirgile, a to až se za břicha popadají. „Generála mraze“ v Evropě roky marně vyhlížejí provozovatelé lyžařských areálů. Mezitím dovoz LNG do Evropy láme rekordy.

  • skeptik napsal:

   Určitá nápověda by tu byla pane Toky. Podle svědectví bývalého disidenta Františka Stárka, kterého na základě milosti prezidenta Husáka propustili 25. listopadu 1989 z vězení, který pak nastoupil do nově se tvořící tajné služby a vyslýchal estébáky, se neskartované svazky StB, kterých bylo velmi mnoho, dostaly do rukou Rusů v sovětské vojenské posádce v Mimoni. Svazky měly být převezeny do Sovětského svazu a dnes mají sloužit k vydírání lidí v těch svazcích uvedených. Možná že existují ještě i jiné prostředky, kterými ty vlastizrádce drží pod krkem, ale toto by mohl být jeden z nich.

 4. Jitka napsal:

  To by byl takový problém, udělat prověrku a majitelům „mrtvých“ firem odebrat podnikatelská víza a poslat je zpět do široké náruče pana Putina?

  • Dzordzik napsal:

   Souhlas, jednatelům mrtvých schránkových firem víza okamžitě odebrat, není důvod, aby je měli, tím spíš, pokud tady nemají trvalý pobyt a nebydlí tady.

  • Ondrej napsal:

   vcera bylo pozde, ale kdy jindy, kdyz ne ted, tak sup a do toho, cekame!!

  • Toky napsal:

   Putinovi je třeba poslat všechno co má ruský pas. Rusům stejně práce smrdí a bude tady menší zločinnost.

 5. Radomír napsal:

  Publicista Břešťan není objektivní a věcný. Projevuje silné stranictví. Udává církve jako proruské a spekuluje o církevních agentech. A dokonce se stranicky vyjadřuje proti těm, kdo chtějí navštívit ruskou ambasádu na tradiční recepci k vítězství nad fašizmem. To příliš etické není. Namísto nabízí čtenářům své „politicky správné“ pocity .

 6. Toky napsal:

  I tady panslavistická redakce a odpovídající reakce.

 7. Josef II napsal:

  Pane Břešťane,napsal jste to přesně,Vláda by se měla zamyslet jak problém řešit.MZ omezit víza,neprodlužovat,finanční a živnostenský úřad tvrdě kontrolovat,ilegály a lidi škodící státu deportovat.Pokud nejsou dostatečné zákony rychle je vydat.Když jsme pro Rusko nepřátelský stát,nevidím důvod proč by Rusko pro nás mělo být přátelský stát.Putim převzal ono nacistické“Kde je jeden Rus,tam je Rusko“.Doufám,že nepřijede osvobodit své trpící krajany v Karlových Varech.Bude legrace,až tuto filozofii převezme Čína na dálném východě.Naši kolaboranti jsou většinou bývalí staří komouši,kteří mají v krvi lezení do ruského zadku.Mnozí dělají korektory různým ruským vebům,obsadili Novinky,trochu míň HP.Jedinou naději je kmotřička s kosou.

  • A. S. Pergill napsal:

   Máte stoprocentní pravdu.
   Problém je, že naše možnosti konání jsou silně omezené. Mohou za to ruští agenti, ovšem, ani Zeman, ani Klaus senior. Mohou za to zelení, jak u nás tak ještě více v Německu a některých dalších státech západní části EU. Ostatně, bývali němečtí a rakouští politici sedí na významných a dobře placených místech ruských firem pro export plynu a ropy a zcela jistě jak oni, tak jejich souputníci v těchto státech, budou jakékoli sankce proti Rusku blokovat nebo sabotovat k naprosté neúčinnosti.

   Pokud to myslíme s odporem proti Rusku vážně, měli bychom jednoznačně odmítnout grýn dýl (mimo jiné jako akci ruských agentů), měli bychom, kde to jde, zprovoznit uzavřené doly na uhlí (abychom nebyli niceni vozit uhlí z Austrálie, které může v případě konfliktu s Ruskem skončit na dně moře) a začít okamžitě, bez ohledu na nějaké EUronormy, měly by bohatě stačit normy MAAE, stavět další bloky v Dukovanech a Temelíně a novou JE na plánovaném místě v Blahutovicích, případně na dalších vytypovaných místech (existují).

   A, MMCH, neměli bychom nechávat Putinovi naše bývalé spoluobčany a jejich potomky na územích, která nám ukradl Stalin. Měli bychom se domluvit s Poláky (a se Slováky) a vzít si zpět to, co nám Stalin ukradl. A pořádně nad touto kostí na Putina vycenit zuby a zavrčet.

 8. skeptik napsal:

  A projevy nepřátelství se neomezují „jen“ na tanky, děla a pěchotu, ale i na méně nápadnou kybernetickou válku, šíření dezinformací a podporu čehokoli, co pomáhá rozkládat západní společnost. Bohužel se na tom aktivně podílí jak někteří Rusové žijící v Česku, tak i řada Čechů. Konec citátu.
  Velmi bych uvítal pane Břešťane, kdybyste byl konkrétnější nebo alespoň prozradil, kde by bylo možné najít konkrétní jména. Dovedu si sice v té řadě Čechů představit oba Václavy Klausů, Miloše Zemana, Tomia Okamuru, Martina Nejedlého, ale ti jistě zdaleka nejsou jediní. A o Rusech u nás žijících nemám už žádný přehled.

 9. Jarmila Hamplová napsal:

  Vzpomenu citátem Karla Havlíčka Borovského (také ze své iluze o Rusi prozřel) „Co Rus schvátí, nenavrátí“. A protože se dějiny nemilosrdně opakují, pokud razantně nezasáhneme, budeme dalším soustem.

Přidávání komentářů není povoleno