Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Policie ČR
,

Přehledně: časová osa ukazuje, jak vrbětický informační chaos pomohl Putinovi rozdělit Česko

Rusko zahltilo mediální prostor sérií výroků ke kauze Vrbětice. Scénáře, proč údajně Česko případ otevřelo a vyhostilo ruské diplomaty, se liší – má jít o Dukovany, podlézavost Americe či o mezinárodní politický tlak. Cílem je příběh o agentech GRU zpochybnit. Na tom se podílí také Česko: konkrétně především Miloš Zeman, Marie Benešová, Andrej Babiš či komunisté.

Komunikační strategie Ruska je v situacích, kdy je obviněno z porušování mezinárodního práva, téměř vždy totožná. Nesnaží se vyvrátit argumenty a důkazy, kterým čelí, chce je zpochybnit a vytvořit chaos v informacích, ve kterých se pak běžný člověk jen těžko zorientuje a nedůvěřuje jim.

Do mediálního prostoru proto ruští diplomaté, politici ale také prokremelská média vypouštějí co nejvíce různých, třeba i protichůdných verzí stejného příběhu. Ty důkazy o ruské vině zpochybňují, a zároveň nepřiznávají jakýkoli podíl na ruské straně. Běžné je také zastrašování.

Cílem této taktiky je přispět k rozdělování západní společnost nejen v přístupu k danému případu, ale i obecně v dlouhodobém horizontu. Platí přitom, že čím hlubší je postojová propast ve společnosti, tím složitější je pro její politické představitelé zaujmout nějaké stanovisko nebo udělat razantnější krok.

HlídacíPes.org česko-ruský informační chaos znázorňuje na následující časové ose:

Chaos na časové ose

Obdobný postup Rusko aplikovalo už několikrát. Z nedávné minulosti lze zmínit například sestřelení malajsijského boeingu MH17 v roce 2014 nebo kauzu Skripal z roku 2018, v nichž důkazy jasně poukazují na Putinův režim. Podle výroků ruské diplomacie k právě probíhající kauze Vrbětice ale Kreml osvědčenou metodu využívá i nyní.

Ruská diplomacie v oficiálních prohlášeních a v rozhovorech pro tamní média do informačního prostoru vypouští různé výroky k vrbětickému případu a ke zhoršeným česko-ruským vztahům.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Možnou formou obrany proti snahám vytvořit informační chaos je jednotný postoj a lpění na důkazech podložených nespornými fakty. Důležité je také správné nastavení strategické komunikace státu.

Problém nastává v momentě, kdy se sice nejvyšší představitelé státu na jednotném postoji formálně shodnou, ale do veřejného prostoru pouštějí rozdílné až protichůdné informace.

V kauze Vrbětice se toho dopustil přímo český premiér, prezident i ministryně spravedlnosti, kteří tak podpořili ruskou hru.

„Nepovedený seriál“

Rusové spekulují například nad důvody, proč Česko ke kauze přistoupilo. Podle místopředsedy výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Alexeje Čepy jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech: „V sázce je šest miliard dolarů, to je ten hlavní důvod,“ říká.

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové jde zase o záměr odvést pozornost od údajně chystaného převratu v Bělorusku. Později pak uvedla, že vyšetřování kauzy mohlo být „již od počátku zpolitizované“. „Třeba to nebyli ani čeští politici, ale politici jiných zemí, kteří na vyšetřování tlačili a možná ho celé ovládali,“ řekla bez důkazů.

Objevují se také snahy přenést pozornost na Česko. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova byly ve Vrběticích uskladněny protipěchotní miny, které ovšem zakazují mezinárodní úmluvy. Ministerstvo obrany to odmítlo jako dezinformaci: „V areálu byla skladována jen těla min bez výbušné slože a iniciátoru výbušniny. Že se nejedná o materiál zakázaný dle mezinárodních dohod, potvrdil v roce 2016 svým rozsudkem i zlínský krajský soud.“

Česko čelí ale také zastrašování a bagatelizaci. Zacharovová, která je ve výrocích k Vrběticím nejaktivnější, označila kauzu za „nepřátelský akt“, za který přijdou odvetné kroky. Podle ní je zapojení ruských agentů GRU jen „něco vymyšleného, narychlo vyřčeného a uvařeného z vody, co se stalo spouštěčem procesu zničení rusko-českých vztahů“.

Ministr Lavrov zase mluví o „schizofrenním příběhu a nepovedeném seriálu“, který „intelektuálně“ nechápe. Sám ruský prezident Vladimir Putin se ke kauze osobně vyjádřil jen v telefonickém hovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Situaci komentoval jako „absurdní pražská obvinění a akce proti Rusku“.

Za jistou formu „zastrašování“ lze považovat také zařazení Česka na seznam nepřátelských zemí Ruska, jehož vytvoření si Putin vyžádal.

Selhání české obrany

Jak již ale bylo řečeno, záměrům Ruska zpochybnit kauzu Vrbětice posloužili i čeští ústavní činitelé. Asi nejvýrazněji přispěl ruskému chaosu prezident Miloš Zeman, konkrétně svým týdenním tichem a následným projevem, ve kterém zpochybnil důkazy o zapojení ruských agentů GRU.

„Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí, a tuto větu jsem si podtrhl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu,“ prohlásil. Řekl také, že jsou údajně dvě vyšetřovací verze případu.

Zemanovy výroky sice později popřel premiér Andrej Babiš i vicepremiér Jan Hamáček, ale ruská média toho stihla využít. Ruské agentury Interfax a TASS například napsaly na základě projevu, že „neexistují žádné důkazy o přítomnosti ruských agentů ve Vrběticích“. Státní televize Rossija zase upozornila, že Zeman nevyloučil, že jde o „hru tajných služeb“.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka mohl prezidenta Zemana a jeho výroky ke kauze ovlivnit exprezident Václav Klaus. Řekl to v Otázkách Václava Moravce s tím, že Klaus Zemana navštívil před projevem. Bývalý prezident již 19. dubna ve svém prohlášení zpochybnil celou kauzu. Věří, že „kdyby v amerických prezidentských volbách znovu vyhrál Trump a byl by dnes prezidentem, opožděná kauza Vrbětice by nenastala“.

Zemana ale navíc podpořila také ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která v rozhovoru pro Novinky.cz řekla, že je údajně dokonce ještě více vyšetřovacích verzí. Benešovou si měl pak na kobereček předvolat premiér Babiš s tím, že existuje pouze jedna vyšetřovací verze.

I Babiš ale k informačnímu chaosu přispěl, a to hned v počátku dění, kdy výbuch muničního skladu označil za „útok na zboží“. Za to se sice hned další den omluvil, ale proruská média to okamžitě využila. „Český premiér řekl, že Rusko na Česko nezaútočilo a údajné odpálení muničních skladů nebyl akt státního terorismu,“ zaznělo v ruské státní televizi Russia Today.

Od covidu k Vrběticím

Vedle ruských výroků z oficiálních míst se na vrbětickou kauzu v podstatě hned po jejím otevření zaměřila také dezinformační a proruská média. Ta se běžně podílí na zmiňovaném informačním chaosu, a to především zveřejňováním velkého množství falešných zpráv, manipulací a polopravd.

Proces změny narativů ve facebookových skupinách, Foto: Čeští elfové

Podle skupiny Čeští elfové, která mapuje aktivitu na dezinformačních webech, tyto servery v podstatě okamžitě začaly zpochybňovat český popis toho, jak se výbuch ve Vrběticích odehrál a kdo za ním stál. Přiklonila se tak podle očekávání na ruskou stranu.

Na těchto webech se objevují různé interpretace kauzy. Například teorie o tom, že jde o záměrnou eskalaci konfliktu mezi Ruskem a Západem, že se vláda snaží přebít problémy při řešení koronavirové krize nebo že výbuch souvisel se zahlazením stop po ilegálním obchodu se zbraněmi, které se dostávaly do Sýrie. Objevují se též spekulace ohledně načasování zveřejnění informace až po sedmi letech od události.

„Zpochybňována je Bezpečnostní informační služba, která je podle některých článků ve vleku CIA a USA. V této souvislosti články zdůrazňují, že nebyly zveřejněny přesvědčivé důkazy a je zpochybněno, zda vůbec existují. Objevuje se i připomínka kauzy ricin, která má dokazovat neschopnost BIS,“ píší Čeští elfové v reportu.

Protidezinformační iniciativa ale také upozorňuje na aktivitu na sociálních sítích, především ve facebookových skupinách. Ve většinou apolitických skupinách zaměřených proti covidovým opatřením se bezprostředně po zveřejnění kauzy změnilo jejich zaměření: z covidu se přesunula pozornost k Vrběticím a z diskuzí o covidu se staly diskuze na podporu Ruska.

K tomu ve skupinách docházelo postupnými kroky. Byl v nich nejdříve vybudován pocit sounáležitosti mezi členy, řešilo se zdraví v souvislosti s pandemií a lidé si vzájemně dávali alternativní rady, jak situaci řešit. Po vybudování vzájemné důvěry zástupci skupiny začali emotivně kritizovat vládu, lékaře a lidi dodržující opatření. „Všechny tyto emoce jsou pak využity a ve skupině se stejně jako „dobré rady“ na začátku začíná objevovat proruský výklad probíhajících událostí,“ popisují Čeští elfové.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Kdyby lidi mysleli hlavou, tak by se Putinovi nic rozdělit nepovedlo! Ale co čekat od zemanovců a babišovců?

 2. petrph napsal:

  Prokristapána. Chtěl jsem o té časové ose připsat pár poznámek, a než jsem je dopsal a odeslal, tak se mrknu na seznam.cz a bum ho, další ohromující zjištění „Ministr Hamáček totiž prý dle řady (vysoce postavených) svědků) chtěl do Moskvy odjet s plánem vyměnit mezinárodní skandál související s útokem za dodávky vakcíny Sputnik.

  Takže, jestli ne předtím, tak teď už lze celou tuhle aféru odložit do přihrádky politický bulvár, ať si tam s ní hrají jak umí. Ať už se stalo v těch Vrběticích cokoliv, tímto způsobem informování se tu pravdu stejně nikdy nedozvíme. A jestli bych si tipnul, on o to v plné šíři asi ani žádný z našich představitelů nestojí…

  • brambůrel napsal:

   jsem zvědava, kdy se bude řešit české zapojení do nezákonného obchdu se zbraněmi….

   nějak si nedovedu představit pana Putina, jak sedí a dumá, jak rozpoltit ČR, na to přece stačí naše opozice a nesmyslům přitakávající média.

   • Vlado1 napsal:

    – nikdy. Agenda je nastolena. Řeší se vlastizrada ČSSD a budou volby – na obcházení zákona a ohrožení státu překupníky zbraní zapomeňte . . . to je hra velkých hochů – ne prostor pro spekulace nějakých domorodých remcalů, či podobného spotřebního materiálu – Ostatně soud to už pokryl . . . nebo si myslíte, že se tomu bude nějaký Kroupa nebo Kmenta věnovat? Kdo by je na to jako najal? Koudelka?

  • josef napsal:

   …že se o té „pravdě“ už nic víc nedovíme, řekl už tehdy v neděli na ČT 24 (po té inkriminované sobotě) bývalý vedoucí „našich SOG“ (special operatives group) Lumír Němec… Žádný stát (uvedl zejména USA a Izrael) to nikdy v takovýchto případech nedělá… Časem to vyšumí… A jinak – to už je můj názor, že my tady řešíme až důsledek, ale neřešíme počátek kdy nějaký st.orgán „dovolil“, že tam může mít cizí st.občan sklad s výbušninami, které mají nejasné místo konečného určení… Myslím si, že kdyby tento cizí st.občan tam tyto výbušniny měl připraveny pro organizace typu Hizballáh nebo Hamás, tak to vybouchne také, protože Izrael by tak nenechal… A určitě by to byla „neopatrná manipulace“. Ale „povstalci“ v Sýrii jsou naši přátelé a ukrajinský režim (se svými Azovy) také…

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   O tom, že ten jakýsi Seznam Zprávy je politický bulvár, netřeba pochybovat.

  • pamětník napsal:

   „…pravdu stejně nikdy nedozvíme…“ – patrně i proto, že současný ministr vnitra, který si na krátky čas nechal od pana prezidenta přidělil funkci i ministra zahraničí nepovažuje obsah článku Seznamu.cz – za dostatečný důvod k podání žaloby pro pomluvu své osoby, ale v mediích se udatně a zmatečně zaklíná křišťálově čistým úsilím, bojem za české zájmy, za jakoukoli cenu… Asi byl vybrán, k tomu aby v říjnu za ČSSD zhasl?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Ale žalobu už podá, oznámil to veřejně v ČT24, zřejmě se právě ta žaloba sepisuje.

 3. virus napsal:

  Putin jasně prohlásil , že s Vrběticemi nemá RF nic společného , to zdejší západní poskoci vymýšlejí pořád nějaké fantasmagorie !

 4. Jiri Janecek napsal:

  Tak ono ten medialni prostor protichudnymi vyroky zaplnuji i nasi politici.

  A novinari nejak zapominaji, co psali nekteri jejich kolegove pred dvema lety:
  https://plus.rozhlas.cz/skripal-v-cesku-pomahal-odhalovat-ruske-agenty-jeho-travici-ho-tu-sledovali-7637808

  Takze mam verit tomu, ze soubezny pobyt Skripala a tech dvou v rijnu 2014 CR je nahoda…
  A email s odstranenymi metadaty, ktery se vynori po x-letech je nejen horka stopa, ale rovnou jasny dukaz…
  Spolu s nerozbornou jednotou nasich nejvyssich prestavitelu a jednoznacnou podporou, kterou nam vyjadrili spojenci – dovolili Slovensku, Rumunsku a Baltum vyhostit 7 ruskych diplomatu…

 5. Vlado1 napsal:

  Čeští elfové teroristům svítili, když vyhazovali Vrbětice? Nebo snad sedí za plentou při utajených jednáních bezpečnostního výboru? To jsou mi věci . . . . Pokud se na našem území obchodovalo s dělostřeleckou municí pro ilegální vývoz, patrně bych se do lítosti nad ztrátou takového skladu musel nutit. Zůstává nezodpovězená otázka, kdo za tuto prasárnu z tehdejších potentátů je zodpovědný. Pokud to Rusové vyhodili – tak mne to nepřekvapuje. Vás ano?

 6. pamětník napsal:

  Skvělá časová osa si zaslouží drobné doplnění: Pan prezident Zeman se ke kvalitnímu studiu materiálů našich zpravodajců ve Čt 21. 4. sešel – prý na jeho osobní žádost – se svým úhlavním sokem z boje o „Hrad“ ale i partnerem z tzv. Opoziční smlouvy, exprezidentem p. V. Klausem. Zřejmě „ladili“ taktiku k ohlupování svých českých spoluobčanů, možná pod dozorem bývalé velvyslankyně v Rusku paní Livie K.

 7. Jan napsal:

  Putin nemusel nic dělit, bylo už dávno rozděleno, už od Protektorátu ) největší manifestace „pražského lidu“ všech dob byla: V sobotu 3. července 1942 se na Václavském náměstí v Praze konala manifestace, která byla největším veřejným shromážděním v protektorátu Čechy a Morava po atentátu na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Manifestace se vedle členů protektorátní vlády a starostů řady českých a moravských měst zúčastnil také státní prezident dr. Emil Hácha. Shromáždění zahájil v 19 hodin předseda protektorátní vlády Jaroslav Krejčí. Po jeho proslovu se ujal slova hlavní řečník manifestace – ministr školství a lidové osvěty Emanuel Moravec. Na začátku svého projevu oznámil přítomným, že zastupující říšský protektor SS-Oberstgruppenführer Kurt Daluege rozhodl o zrušení stanného práva v protektorátu, což bylo bouřlivě uvítáno. Moravec dále ostře napadl vedoucí činitele londýnské emigrace, představitele antihitlerovské koalice a vytýčil svůj program aktivní spolupráce s Velkoněmeckou říší. Na závěr manifestace zazpíval soubor Národního divadla státní hymnu. Manifestace se zúčastnilo asi 200 000 občanů a je považována za jednu z největších demonstrací, které se v novodobých dějinách na Václavském náměstí uskutečnily.
  Jo, jo,rozdělil Putin lid český …

 8. Pavel napsal:

  Pár hysterických důchodců s nadšení na diskuzních fórech přežvykujících rusácké lži opravdu neznamená rozdělenou společnost. To co se puťkovi opravdu povedlo je odvést pozornost od rusáckého banditismu na českém území.

 9. danica napsal:

  Skutečné plány své cesty sdělil Hamáček podle několika zdrojů účastníkům schůzky 15.dubna, která se kolem moskevské mise uskutečnila. To píše Seznam. To znamená, že všichni zúčastnění lžou? To nám Evropa už nikdy nic neuvěří. Všichni se tedy podílejí na Vlastizradě? Proč nepodal někdo z nich trestní oznámení.

Přidávání komentářů není povoleno