Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jonathan Boeke, zdroj

Pošlete ruské diplomaty z Česka domů, vyzývá poslanec Gabal. Mládek chce více vstřícnosti

Počet lidí na ruském velvyslanectví v Praze by se měl radikálně snížit. Poslanec Ivan Gabal by o tom rád přesvědčil jak kolegy poslance, tak případně i vládu. Stav zaměstnanců ruské ambasády by se podle něj mohl zredukovat až o polovinu.

„Nechci nečinně přihlížet, jak se ruská agrese blíží k hranicím Evropské unie. Uvědomuji si, že získat pro to podporu nebude snadné, ale je třeba na tom pracovat. Bavím se o tom s kolegy, o situaci na Ukrajině budeme debatovat ve sněmovně a to je prostor pro podobný návrh,“ říká Gabal (zvolený za KDU-ČSL).

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek má oproti tomu úplně jinou vizi. Jak napsaly Hospodářské noviny, vypracoval materiál, v němž mimo jiné navrhuje vyslání dalších diplomatů do Moskvy, posílení spolupráce s ruskými regiony nebo založení nové kanceláře CzechTrade v Kazani. Rád by též podpořil „lepší práci s médii a vyzdvihování i pozitivních témat o Rusku“.

Parlamentní rezoluce k Rusku?

Ivan Gabal, poslanec KDU-ČSLHlídacíPes.org už dříve upozornil, že Rusko má v Česku suverénně nejvyšší počet diplomatických a administrativních pracovníků ze všech zahraničních ambasád. Vedle velvyslance je to dalších 141 lidí.

V oficiální diplomatické listině jich je zapsáno zhruba jen 80. Zbytek tvoří registrovaní administrativní pracovníci, například řidiči, sekretářky a další podpůrné profese. Pro srovnání – například Spojené státy mají v Praze celkem 70 lidí, Čína jen 28.

Přinutit Rusko k dobrovolnému snížení počtu lidí, kteří již v Česku jsou, je ale prakticky nemožné. Diplomatické páky existují spíše „na vstupu“. „Nemusíte lidem dát vstupní víza. Nemusíte jim dát akreditaci, agrément,“ zmiňuje možnosti někdejší diplomat a náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Poslanecká sněmovna by ale podle Ivana Gabala mohla přijmout ve vztahu k ruské ambasádě alespoň rezoluci. „Ve smyslu, že by se měl na Rusko vyvinout vetší diplomatický tlak, který by se mel týkat i ruské ambasády v Česku,“ upřesňuje Gabal s tím, že by v takovém případě zřejmě přišel recipročním krok Moskvy.

Ambasáda jako součást propagandy

„Chápu, že bychom vzhledem k poměru počtu lidi na ruské ambasádě tady a naší v Moskvě naše zastoupení v Rusku v podstatě znehybnili, to je nutné zvážit. Ale ruská ambasáda je v Praze nepřiměřeně veliká a je otázka, zda napomáhá rozvoji lepších vzájemných vztahů. Myslím, že ne. Je spíše součást ruské propagandy,“ říká Gabal.

Na neúměrně vysoký počet zaměstnanců ruské ambasády opakovaně upozorňují i české tajné služby. „V případě ruské diplomatické mise byl i v roce 2013 počet zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím extrémně vysoký,“ konstatuje i poslední výroční zpráva BIS, za rok 2013.

K přímému vypovězení ruských diplomatů sáhla Česká republika dosud jen jednou. V srpnu 2009 musel Česko opustit zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze a dalšímu diplomatovi české úřady „doporučily, ať už se nevrací z dovolené“.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. udegej napsal:

    Pošlete Gabala z Česka domů.
    Deset miliard bylo dost.

Přidávání komentářů není povoleno