Pošlete ruské diplomaty z Česka domů, vyzývá poslanec Gabal. Mládek chce více vstřícnosti

Napsal/a Robert Břešťan 27. ledna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Počet lidí na ruském velvyslanectví v Praze by se měl radikálně snížit. Poslanec Ivan Gabal by o tom rád přesvědčil jak kolegy poslance, tak případně i vládu. Stav zaměstnanců ruské ambasády by se podle něj mohl zredukovat až o polovinu.

„Nechci nečinně přihlížet, jak se ruská agrese blíží k hranicím Evropské unie. Uvědomuji si, že získat pro to podporu nebude snadné, ale je třeba na tom pracovat. Bavím se o tom s kolegy, o situaci na Ukrajině budeme debatovat ve sněmovně a to je prostor pro podobný návrh,“ říká Gabal (zvolený za KDU-ČSL).

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek má oproti tomu úplně jinou vizi. Jak napsaly Hospodářské noviny, vypracoval materiál, v němž mimo jiné navrhuje vyslání dalších diplomatů do Moskvy, posílení spolupráce s ruskými regiony nebo založení nové kanceláře CzechTrade v Kazani. Rád by též podpořil „lepší práci s médii a vyzdvihování i pozitivních témat o Rusku“.

Parlamentní rezoluce k Rusku?

Ivan Gabal, poslanec KDU-ČSLHlídacíPes.org už dříve upozornil, že Rusko má v Česku suverénně nejvyšší počet diplomatických a administrativních pracovníků ze všech zahraničních ambasád. Vedle velvyslance je to dalších 141 lidí.

V oficiální diplomatické listině jich je zapsáno zhruba jen 80. Zbytek tvoří registrovaní administrativní pracovníci, například řidiči, sekretářky a další podpůrné profese. Pro srovnání – například Spojené státy mají v Praze celkem 70 lidí, Čína jen 28.

Přinutit Rusko k dobrovolnému snížení počtu lidí, kteří již v Česku jsou, je ale prakticky nemožné. Diplomatické páky existují spíše „na vstupu“. „Nemusíte lidem dát vstupní víza. Nemusíte jim dát akreditaci, agrément,“ zmiňuje možnosti někdejší diplomat a náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Poslanecká sněmovna by ale podle Ivana Gabala mohla přijmout ve vztahu k ruské ambasádě alespoň rezoluci. „Ve smyslu, že by se měl na Rusko vyvinout vetší diplomatický tlak, který by se mel týkat i ruské ambasády v Česku,“ upřesňuje Gabal s tím, že by v takovém případě zřejmě přišel recipročním krok Moskvy.

Ambasáda jako součást propagandy

„Chápu, že bychom vzhledem k poměru počtu lidi na ruské ambasádě tady a naší v Moskvě naše zastoupení v Rusku v podstatě znehybnili, to je nutné zvážit. Ale ruská ambasáda je v Praze nepřiměřeně veliká a je otázka, zda napomáhá rozvoji lepších vzájemných vztahů. Myslím, že ne. Je spíše součást ruské propagandy,“ říká Gabal.

Na neúměrně vysoký počet zaměstnanců ruské ambasády opakovaně upozorňují i české tajné služby. „V případě ruské diplomatické mise byl i v roce 2013 počet zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím extrémně vysoký,“ konstatuje i poslední výroční zpráva BIS, za rok 2013.

K přímému vypovězení ruských diplomatů sáhla Česká republika dosud jen jednou. V srpnu 2009 musel Česko opustit zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze a dalšímu diplomatovi české úřady „doporučily, ať už se nevrací z dovolené“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)