anavandeneynde via Foter.com / CC BY,

RRTV k Primě: Neřekli jsme, že vysílání bylo objektivní a vyvážené, ale odnětí licence bezprostředně nehrozí

Napsal/a -pes- 7. června 2016

Poprvé od chvíle, kdy server HlídacíPes.org zveřejnil informace, o manipulaci s vyzněním zpráv o uprchlické krizi v televizi Prima, se sešla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Radní konstatovali, že jen samotné vydání jakéhokoli interního pokynu není porušením zákona. To, zda „reálně došlo či dochází k porušování zásad objektivity a vyváženosti ve vysílání programu Prima“, je podle RRTV možné zjistit výhradně monitoringem a analytickým vyhodnocením odvysílaného zpravodajského a publicistického obsahu.

Tohle jsme neřekli

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si analýzu obsahu vysílání TV Prima (a dalších televizí i rádií) zadala už vloni; sledovala období tří týdnů od 24. srpna do 13. září 2015.

„Analýza, se kterou se RRTV seznámila 15. prosince 2015, odhalila několik sporných momentů v konkrétních mediálních obsazích a rovněž poukázala na obecně problematickou tendenci zpravodajství Primy vytvářet negativní mediální obraz migrace,“ napsala RRTV a ohradila se proti tomu, jak Prima ve svém vyjádření interpretuje její závěry.

„Rozhodně však Rada nekonstatovala, že vysílání bylo objektivní a vyvážené, jak se snaží dezinterpretovat závěry analýzy ve svém stanovisku televize Prima. Pochybnosti, které analýza vzbudila, vedly RRTV naopak k tomu, že rozhodla navázat dalším monitoringem zpravodajství a publicistiky programu Prima, a to za období od 28. března 2016 do 17. dubna 2016,“ upozorňuje RRTV ve své tiskové zprávě.

Odebrání licence?

Závěry analýzy budou Radě předloženy v průběhu měsíce září 2016. Pokud analýza odhalí porušení zákona o vysílání, je možné provozovateli vydat upozornění na porušení zákona, eventuálně ve správním řízení uložit finanční sankci.

„Odnětí licence provozovateli bezprostředně nehrozí, jelikož k odejmutí licence RRTV může v souladu se zákonem přikročit až v případě, kdy provozovatel zvlášť závažným způsobem opakovaně porušuje svou zákonnou povinnost,“ stojí v tiskové zprávě RRTV.

Čtěte též

4 komentáře

 1. Dana napsal:

  Budete ještě pořád pokračovat v tom honu na čarodějnice – na TV Prima ? Již byste s tím mohli skončit a najít si zase na šikanování někoho jiného, třeba pro změnu Novu.

 2. Rony napsal:

  A nejsou snad imigranti pro Evropu hrozbou? Ve statisícových davech samozřejmě jsou. A to nemalou. Prima jen skončila se zavíráním očí a mazáním medu divákům kolem huby. Ty televize, co v tom nadále pokračují, překrucují a zamlčují fakta, jsou více neobjektivní než Prima. To ví kde kdo, jen ne Hlídací pes ?.

  • Karel Novotný napsal:

   Vy říkáte účelovým manipulacím typu kauza kravín „skončení zavírání očí a mazání medu“? Klidně ať mají na obrazovce dvakrát denně Robejška nebo jiného experta, který bude tvrdit, že všichni obyvatelé Blízkého Východu a Afričani nemohou do Evropy přijít, protože by ji to položilo (což je mimochodem pravda a nikdo to nerozporuje), ale ať nemanipulují fakty!

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies