RRTV k Primě: Neřekli jsme, že vysílání bylo objektivní a vyvážené, ale odnětí licence bezprostředně nehrozí

Napsal/a -pes- 7. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Poprvé od chvíle, kdy server HlídacíPes.org zveřejnil informace, o manipulaci s vyzněním zpráv o uprchlické krizi v televizi Prima, se sešla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Radní konstatovali, že jen samotné vydání jakéhokoli interního pokynu není porušením zákona. To, zda „reálně došlo či dochází k porušování zásad objektivity a vyváženosti ve vysílání programu Prima“, je podle RRTV možné zjistit výhradně monitoringem a analytickým vyhodnocením odvysílaného zpravodajského a publicistického obsahu.

Tohle jsme neřekli

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si analýzu obsahu vysílání TV Prima (a dalších televizí i rádií) zadala už vloni; sledovala období tří týdnů od 24. srpna do 13. září 2015.

„Analýza, se kterou se RRTV seznámila 15. prosince 2015, odhalila několik sporných momentů v konkrétních mediálních obsazích a rovněž poukázala na obecně problematickou tendenci zpravodajství Primy vytvářet negativní mediální obraz migrace,“ napsala RRTV a ohradila se proti tomu, jak Prima ve svém vyjádření interpretuje její závěry.

„Rozhodně však Rada nekonstatovala, že vysílání bylo objektivní a vyvážené, jak se snaží dezinterpretovat závěry analýzy ve svém stanovisku televize Prima. Pochybnosti, které analýza vzbudila, vedly RRTV naopak k tomu, že rozhodla navázat dalším monitoringem zpravodajství a publicistiky programu Prima, a to za období od 28. března 2016 do 17. dubna 2016,“ upozorňuje RRTV ve své tiskové zprávě.

Odebrání licence?

Závěry analýzy budou Radě předloženy v průběhu měsíce září 2016. Pokud analýza odhalí porušení zákona o vysílání, je možné provozovateli vydat upozornění na porušení zákona, eventuálně ve správním řízení uložit finanční sankci.

„Odnětí licence provozovateli bezprostředně nehrozí, jelikož k odejmutí licence RRTV může v souladu se zákonem přikročit až v případě, kdy provozovatel zvlášť závažným způsobem opakovaně porušuje svou zákonnou povinnost,“ stojí v tiskové zprávě RRTV.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)