Místopředseda Rady ČT Pavel Matocha (vpravo) a radní ČT Lubomír Veselý. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Radní ČT sbírají síly k útoku na ředitele Dvořáka. Předseda Matocha naordinoval kvůli covidu oddechový čas

Napsal/a Vojtěch Berger 2. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Když minulý týden vynechala Rada České televize své pravidelné jednání, bylo to překvapení i pro některé její členy. Předseda Rady Pavel Matocha zasedání zrušil s ohledem na „nárůst onemocnění covidem a na usnesení vlády“. Podle dlouholetých členů Rady se něco takového stalo vůbec poprvé. To vše v situaci, kdy někteří členové Rady ČT otevřeně kritizují vedení televize.

Minulou středu měla Rada ČT probírat mimo jiné zpravodajství a kanál ČT 24. Jenže se vůbec nesešla, předseda Pavel Matocha její zasedání odvolal.

„Z důvodů zvýšených bezpečnostních opatření kvůli narůstajícímu počtu onemocnění covid 19 a s odvoláním na usnesení vlády České republiky ze dne 14. února 2021 č. 127 o přijetí krizového opatření je jednání Rady ČT dne 24.2.2021 zrušeno,“ stálo v oznámení členům Rady.

„Předseda asi něco měl…“

„Jde o naprosto nestandardní krok. Předseda Matocha odvolává z ničeho nic zasedání Rady s odkazem na nařízení, které mu přitom doteď nepřekáželo a Rada se bez ohledu na něj fyzicky scházela,“ kritizuje zrušení jednání jeden z radních Zdeněk Šarapatka.

V den zrušeného jednání se navíc v budově České televize sešlo několik radních na dopolední pracovní poradě, která běžně předchází veřejnému zasedání. I neveřejná schůzka ovšem proběhla bez předsedy Pavla Matochy.

Přímo jsme se porady zúčastnili ve třech (já a kolegové Dědič s Váňou) a dalších pět kolegů on-line. Předseda nedorazil, nejspíše měl něco důležitého,“ komentuje dění na Kavčích horách z minulé středy další člen Rady René Kühn.

Na pracovní poradě přitom radní probírali důležitý dokument – výroční zprávu o činnosti ČT, kterou Rada předkládá do Poslanecké sněmovny.

Ani René Kühn nerozumí náhlým obavám předsedy Pavla Matochy kvůli covidu, protože doteď se Rada scházela bez ohledu na pandemii pravidelně:

 

 

Možnost účastnit se jakéhokoli jednání Rady on-line pro členy Rady trvá už delší dobu a někteří toho opakovaně využívají. V ČT navíc existuje možnost rychlého testování před začátkem jednání, která by se rovněž dala využít. Připouštím, že se zasedání může zrušit, ovšem tento způsob a důvod nechápu. Navíc se tím Radě zbytečně kupí neprojednaná plánovaná agenda,“ shrnuje Kühn.

To, že se mohou nechat bezprostředně před jednáním přímo na Kavčích horách otestovat, nabízí radním i generální ředitel České televize Petr Dvořák. Ten včera poslal Radě dopis (HlídacíPes.org ho má k dispozici), kde avizuje, že se příštího jednání Rady chce zúčastnit prostřednictvím videokonference, rovněž s odkazem na aktuální pandemický vývoj.

Kdo chce sundat ředitele

Sám Pavel Matocha na dotazy HlídacíPes.org zaslané přes SMS ohledně zrušeného jednání nereagoval, později položil telefon s tím, že „má schůzku“.

Matochovo vysvětlení, že minulé zasedání zrušil kvůli riziku covidu, nabourává i pohled na ostatní mediální rady. Ty navzdory pandemii normálně pracují. Rada Českého rozhlasu se prezenčně, byť v rouškách a s rozestupy, sešla dokonce ve stejný den, kdy měla jednat Rada ČT. Kvůli covidu nepřestala jednat ani Rada ČTK, která v uplynulém roce střídala online a prezenční schůze.

Zrušení schůze Rady České televize je také nutné zasadit do širšího kontextu. Někteří členové Rady ČT se už delší dobu netají otevřenou kritikou současného managementu ČT a sám ředitel televize Petr Dvořák minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny na některé z nich přímo ukázal. Zmínil konkrétně například Lubomíra Veselého, který je stejně jako Matocha členem Rady od loňského května.

„Je na zasedáních rady němý muž, neřeší vůbec nic kromě hlasování, kdy se přidává vždy k většině. A potom rozjede komentáře na sociálních sítích a ve svém vlastním médiu, které ukazují, jak jednoznačně negativním způsobem o ČT přemýšlí,“ řekl na Veselého adresu Dvořák. S členy Rady má podle svých slov velmi rezervované vztahy.

Stačilo by mi, kdybych mluvil s lidmi, kteří se aspoň snaží pochopit, jak složitý mechanismus Česká televize je, jak komplexní zadání máme a jakým způsobem se snažíme poskytovat veřejnou službu. U některých z nich zájem cítím, u jiných je bohužel jasné, že mají dopředu udělaný názor a že ho prostě nebudou měnit,“ dodal pro Hospodářské noviny s tím, že část Rady má za úkol jeho odvolání:

„Možná ne celá, ale někteří z radních to určitě mají v zadání,“ řekl Dvořák, podle kterého také „lidé z okolí prezidenta už obchází trh a nabízí různým lidem jeho místo“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)