Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Předseda Rady ČT Pavel Matocha (vpravo) a radní ČT Lubomír Veselý. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia,

Lidem vadí hlavně Wollner nebo Fridrichová, tvrdí šéf Rady ČT. Stížnosti ale nechce zveřejnit

Nový předseda Rady České televize Pavel Matocha nechce říct, na co si lidé u radních stěžují. Televizní rada na Matochův návrh zamítla žádost HlídacíPes.org o znění stížností projednávaných Radou za poslední půlrok. „Je to komunikace mezi Radou a koncesionáři, nemáme jejich souhlas ke zveřejnění,“ tvrdí Matocha.

Sám Pavel Matocha přitom hromadění stížností popisuje jako dlouhodobý problém a z jejich neřešení viní bývalé vedení Rady.

Byl to právě Matocha, od středy nový předseda Rady ČT, kdo v říjnu prosadil, aby si u Rady mohl stěžovat každý, kdo pošle podepsaný e-mail. Tím se výrazně snížil práh pro podání stížnosti (v e-mailu už není potřeba udávat plnou poštovní adresu) a naopak zvýšil počet stížností, které Rada eviduje.

HlídacíPes.org proto požádal začátkem listopadu Radu ČT prostřednictvím zákona 106 o poskytnutí plného znění stížností, které projednala od května do listopadu. S důležitou poznámkou – že stačí jejich anonymizovaná verze bez jména, adresy či jiných identifikačních znaků stěžovatele. Jak se ukázalo, nestačilo to.

Bývalý šéf Rady ČT: Zveřejnil bych to

„Stížnosti doručené Radě České televize považujeme za soukromou korespondenci mezi jejich autory a Radou, a proto je bez výslovného souhlasu těchto autorů nebudeme postupovat ke zveřejnění,“ konstatoval včera na jednání Rady ČT Pavel Matocha. Jeho závěry Rada následně schválila.

Ještě předtím se však ozval radní Zdeněk Šarapatka: „Proč bychom nemohli uveřejněním minimálně obrousit spekulace?“ Narážel na to, že Rada se podle nových pravidel musí zabývat i prostými podepsanými e-maily, u kterých je velmi snadné Radu zahltit množstvím žádostí o reakci, včetně toho, že může jít o účelový postup.

„Proč my ne, a proč například Český rozhlas a například Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ano?“ upozornil Šarapatka na fakt, že například Rada ČRo znění stížností, které na ni směřují, zveřejňuje.

Omluven ze včerejšího jednání byl bývalý předseda Rady René Kühn. Ten by s poskytnutím znění stížností v anonymizované podobě neměl problém:

Osobně nevidím důvod, proč by Rada ČT neměla poskytnout jakoukoli informaci, která se týká její agendy, zástupcům veřejnosti nebo médiím, pokud jí to umožňují zákonná pravidla. Informace o obsahu stížností projednávaných Radou ČT mezi takové informace řadím,“ říká Kühn.

Souhlas stěžovatele se zveřejněním stížnosti by považoval za nutný v případech, kdy ze stížnosti jasně vyplývá i to, kdo si stěžuje. To však nebyl případ zmíněné žádosti o informace podané redakcí HlídacíPes.org, zaměřené na anonymizovanou podobu stížností, tedy hlavně na jejich téma.

Matocha: Lidem vadí hlavně čtyři jména

Radní Matocha kvůli údajnému neřešení stížností minulé vedení Rady v čele s bývalým předsedou Kühnem opakovaně kritizoval. Sám má téma diváckých podnětů v agendě radního dlouhodobě vysoko.

V listopadu se Matocha během zasedání Rady ptal šéfa komunikace ČT Víta Koláře, zda má ČT k dispozici seznam nejvíce kritizovaných redaktorů televize v médiích. O několik týdnů dříve ve vysílání internetového rádia Slobodný vysielač naznačil, že podobnou statistiku už si sám sestavil:

„Za těch několik měsíců mám docela dobrý přehled o tom, co kritikům České televize nejvíc vadí. Na tom je vidět, že to je vlastně pár pořadů a novinářů nebo kvazinovinářů v ČT, kteří tam vystupují a v očích významné části české populace tu televizi vlastně poškozují. Teď tady nebudu říkat z hlavy vymyšlená čísla, ale určitě nadpoloviční většina všech stížností, které nám na některé pořady České televize chodí, se bude týkat čtyř osobností nebo redaktorů České televize. To je Wollner, Fridrichová, Moravec a Železný,“ dodal Matocha.

Kolik stížností na zmíněné redaktory ale za posledního půl roku, co je Matocha členem Rady, skutečně přišlo, respektive čeho se stížnosti adresované Radě týkají, však Rada odmítá sdělit. Podle bývalého předsedy Kühna je to špatně.

Rada ČT je kontrolním orgánem veřejnoprávního média a musí se principiálně snažit o maximální otevřenost a transparentnost směrem ke koncesionářům,“ nesouhlasí s postojem většiny radních Kühn, který z funkce předsedy odstoupil v listopadu, když Rada ČT nečekaně odvolala svou dozorčí komisi.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

42 komentářů

 1. Časy se mění, lidi taky :-( napsal:

  Rozhovor s Lubem Xaverem Veselým, 29. 5. 2020:
  „Kdyby někdo řekl, že například zatne tipec pořadu Reportéři ČT, tak bych první řval. Pro mě je třeba Marek Wollner jeden z lidí, kteří jsou pro mě zárukou objektivity a investigativní práce. Mám občas k pořadu výhrady, mnohdy se mi nelíbí forma, ale on je určitě jeden z novinářů, které bych chtěl ochránit,“ avizuje.

  Ví vil sí ….

  • jan napsal:

   Mám jinou zkušenost! Trochu jsem znal pozadí jedné aféry, kterou Wolner propíral ve své relaci… Byla to ale lež, jako věž! Nevím, komu to posloužilo…

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Kterym liden ti novinari vadi? Babisovi, Zemanovi a rusko-cinske mafii? Ale to je prece dobre, ne? 2) Pokud ty stiznosti nezverejni, je jasne, ze je to vsechno vycucane z prstu a ze si ty maily Matocha posila sam. 3) Je pekne, ze p. Kuhn mluvi jako kniha. V novem slozeni se Rada CT stala nastrojem k odstraneni „nepohodlnych“ lidi (viz 4 zverejnena jmena). 4) Zajimalo by me, co je vlastne cilem tehle rudo-hnede uderky. Vytvaret permanentni politicky/medialni tlak, aby je donutili k dobrovolnemu odchodu? Podle me Rada CT nema zadne paky na zasahovani do personalnich zalezitosti CT. Tak zeby cestou odstreleni Dvoraka a jmenovanim nejake povolne onuce z Mafry nebo PL?

  • Ondřej Wagner napsal:

   Redaktoři nebo reportéři veřejnoprávní České televize by měli být naprosto objektivní, nikdo vy neměl znát jejich politické preference, všem stranám by měli měřit stejným metrem, což se neděje. Např. v otázkách Václava Moravce Moravec daleko víc útočí na představitele vládních stran než opozičních. Také z pořadu 168 hodin Nory Fridrichové nebo z Reportérů Marka Wollnera je naprosto vidět, kam jejich reportáže směřují.

   • Bývalé vlády napsal:

    Zcela jistě máte pravdu. Stejně tak řeší současnou vládu, tak řešili i několik vlád předtím.
    Tak to je asi normální.

   • skeptik napsal:

    Pokud pan Moravec útočí více na vládní strany, než na strany opozice, pak je to asi proto, že vládní strany dělají něco špatně pane Ondřeji Wagnere a jejich špatné počínání pociťujeme my občané mnohonásobně více, než případné špatné počínání opozice. A že toho vládní strany zbabraly dost, jste snad zjistil i vy. A pokud snad Nora Fridrichová a Marek Wollner ve svých pořadech uvádějí něco nepravdivého, mají vládní politici s panem Babišem v čele řadu možností se bránit, a to třeba i soudně. Nevím o tom, že by tak někdo z vládních politiků někdy učinil. Nechť si tedy vládní politici s panem Babišem v čele zametou před svým prahem a paní Fridrichová a pan Wollner nebudou mít možnost je kritizovat.

 3. Miroslav Plát napsal:

  Matocha je víc než křivý člověk, tedy přesně takový jaký je sám Babiš

 4. stížnosti napsal:

  Naopak já podporuji pořady p.Wollnera i paní Fridrichovou,nic lepšího není,nenechte se otrávit a pokračujte,Tenhle národ potřebuje znát pravdu.

  • Miroslav Pazdera napsal:

   A bude chtít znát pravdu i po odchodu Babiše ze scény?? Nedávno udělal Wolner reportáž o nekalostech radních Prahy 2, a na scénu musela paní Černochová z ODS. To bylo neustálé utíkání do výtahu a když milou paní Černochovou dostihli, tak je obrátila na mluvčí.

   • skeptik napsal:

    To, že paní Černochová utíkala před panem Wollnerem, je vina paní Černochové, ne pana Wollnera. Ledacos nepříznivého její útěky vypovídají o paní Černochové, ne o panu Wollnerovi pane Miroslave Pazdero. Pan Wollner dělal svoji práci. Vy a další občané pane Miroslave Pazdero nyní díky panu Wollnerovi víte, že paní Černochovou nemáte volit.

  • František napsal:

   Jasně

 5. Hanuš napsal:

  Běžte celá rado ČT někam… Paní Fridrichová a další odvádí výbornou práci! Jenom se asi nelíbí St- bákovi ve vedení země a dalším komunistickým pohrobkům! Ti, co mají máslo na hlavě, zneužívají dotace, rozkrádají pod rouškou koronaviru zemi, lžou, těm se tito redaktoři líbit nebudou, protože mluví pravdu.
  Vy jedna bando ve vedení ČT seberte se a zmizte nejlépe někam hodně daleko na Východ, tam je Vaše místo!!! A všem ostatním: Díváte se, jak ti nejhorší z nejhorších porcují zemi, jak ji svojí neschopností vedou ke krachu!

 6. jarda napsal:

  Osobně bych ke zmiňované čtveřici přiřadil ještě paní Tvarůžkovou. Některé její debaty v rámci pořadu Interview jsou opravdu silná káva. Já bych, na místě některých hostů, odešel. Tam vůbec nejde o rozhovor, nýbrž o zesměšnění protivníka. Proto jsem se na tento pořad již přestal dívat. Informační hodnota takové „diskuse“ je nula, zato exhibice moderátorky většinou stoprocentní. I když. Ono většinou záleží i na hostu. Ale to už je jiný příběh.

  • Tondach napsal:

   Vy byste odešel? Vždyť by vás tam nikdy nikdo nepozval!

 7. LUDĚK napsal:

  Wollner a Fridrichová vaděj protože jdou po kauzách,které by lidé-koncesionáři měli znát nemám proti nim nic na rozdíl od Moravce ,je to profík, ale moc skáče do řeči až nechutně .

  • pablo41 napsal:

   Ať do řeči skáče, ale ať posloucá co mluvící říká a do řeči ať vstupuje ve vhodnější okamžik.

 8. Ondřej Houfek a jeho názor napsal:

  Zrovna tyto čtyři jména se nebojí poukázat na chyby, lži a minulost vrcholných politiků a mocenských osob v pozadí politiky.
  V okamžiku kdy není uvedena adresa stěžovatele, mělo by se na to pohlížet jako na anonymní email, který nemůže být zcela brán vážně, když dotyčnému stěžovately nemůže být potvrzena pravost totožnosti. Jeden člověk pak může vytvořit více stížností pod anonymními emaily s vytvořenými jmény a tvářit se jako dav, u kterých nelze potvrdit pravost.

 9. Knihomoli napsal:

  Zrovna za tyto čtyři jména jsem ČT vděčna

 10. Zvolená Rada ČT musí jednat ..... napsal:

  Už delší dobu ČT nesleduji a to hlavně proto,že s některými redaktory co do způsobu jejich komentování zásadně nesouhlasím.Nejde jen o naprosté vnucování
  jejich názoru,ale i o umlčování pozvaného hosta.Tento způsob praktikuje zejména
  Moravec ,ale i Fridrichová s Wolnerem.O Číně prostřednictvím Šámalové se dozvídáme jen to špatné,jako by tam nic zajímavého nebylo.

 11. jiří hora napsal:

  Ta čtyři jména jsou nejlepší novináři v ČT !
  Ať si zkusí na ně sáhnout a bude mazec jako před dvaceti lety !

 12. Koba napsal:

  Porady těchto osobností zejména pí Fridrichové a p. Wolnera jsou nejlepší svého druhu u nás…
  zdá se že se historie opakuje.. ještě chvilku a budou rozhořčení dělníci s továren (teď spíše skupina 60+ , nešťastní , závistivý , pokřivených charakter ) podepisovat archy na “spravedlivý soud” jako s Doc. Horákovou

 13. nunanek napsal:

  Na paní Fridrichovou a pana Wolnera se těším celý týden.Držím Vám palce.

 14. pablo41 napsal:

  Právě naopak, lidé se z jejich pořadů dozví nejvíc. Vadí podvodníkům a bolševikům, kteří je proto chtějí likvidovat. Rado ČT, styď se !

 15. Lumír Bosok napsal:

  Ještě jsem neviděl reportáž nebo jakýkoli pořad,kde by „ti čtyři“ protlačovali svůj názor nebo svou pravdu.Vždy jsem se setkal s tím,že nechávají vše na posouzení diváků.Ani p.Moravec nevede diskuzi ve svém pořadu tak,aby někoho obviňoval že lží anebo vylhaných konstrukcí.Čili,jestli nějaká rada ČT atd má plnou pusu toho jak oni jsou především demokratičtí nemůžou nikomu zasahovat do názoru jiných lidí.
  Pro mě je situace už tak zoufalá,že je škoda,že nejde rozdělit Česko na dva státy.Protože ani jedna strana toho nenechá.A jelikož je mi 55 pamatuji si ještě některé články o tom,jak vedl zarytý komunista boj proti,škůdcům režimu.Kalousek to kdysi řekl na proto jasně jednou větou.Takhle přišel do Česka socialismus.

 16. Miloslava Bačová napsal:

  Na pořady a výstupy těchto lidí se těším nejvíc. Nemažou nikomu med kolem úst, to přece není posláním této profese. Jdou k jádru problémů (a že jich tu je!) a nechodí kolem nich jako kolem horké kaše. Vše trefně pojmenují. Takových a dalších podobných redaktorů je v našich médiích zapotřebí stále víc a víc. Děkuji jim za jejich nelehkou práci a podporuji je. Rada ČT by se měla naopak měla stydět. Je jasné, komu slouží nebo by ráda sloužila.

 17. ČT věřím a vážím si její práce. napsal:

  Obdivuji odbornou připravenost redaktorů ČT.
  Oproti podlézavosti většiny redaktorů těch soukromích, dokážou pokládat nepříjemné otázky. A to by měli všichni ocenit, kdo jiný třeba za mne tyto otázky politikům položí.
  Dokáží je položit všem, vládním i opozičním, a to mne utvrzuje v názoru, že tlak na jejich odchod vadí hlavně vládní straně ANO.
  Ty stížnosti by se měly nutně zveřejnit, aby bylo vidět, na jakých základech rada rozhoduje.
  Já ČT fandím, protože vidím její nestrannost.
  A to, že se proti ČT staví hlavně vládní ANO a třeba SPD či KSČM, je známkou toho, že reportéři ČT dokážou odhalit povahy těchto stran a jejich motivy jednání.
  A to by mělo být považováno za klad, příště se může jednat o jiné strany a opět to budou hlavně veřejnoprávní média, která by za občany měla pokládat otázky na “tělo” a to komukoliv!!!
  V tom je jejich síla poslání. Važme si toho, i vy co nyní ČT nemáte rádi.
  Příště až by bylo potřeba takové instituce potřeba, by tu už nemusela být.
  A to by se potom nelíbilo ani vám.

 18. Česká televize nesmí být jako Rudé právo napsal:

  Zásadně ignoruji pořady těchto čtyř novinářů. Jsou neobjektivní,zaměřené jen na určité politiky, kteří mají jiné politické názory než oni. Někdy to bylo trapné a styděl jsem se za ně. Nyní mám pokoj a nemusím se rozčilovat.

 19. Petr napsal:

  Nepište to jen do diskuze, ale napište Radě ČT podepsaný e-mail, ve kterém vyjádříte podporu těmto novinářům.

 20. VeSet napsal:

  Kdo by měl být zrušen, je rada ČT. Jsou to jen slouhové. Ti, kterým naslouchají (ostatně, ti si mohou přepnout televizi na jiný kanál), jsou ti, kteří jako občané volili tu bídu, která nám teď vládne. Je vypnout, není tak jednoduché. Chraňme si novinařinu!

 21. Zkusme zasypat radu ČT stížnostmi na její práci napsal:

  Zkusme zasypat radu ČT stížnostmi na její práci, její vedení hlavně na nějakého pana Matochu …

 22. Tondach napsal:

  Ten Matocha na to dělal nějaký průzkum, nebo c? Tak ať nemluví za lidi!

 23. traktace napsal:

  Už přece víme, že „pravda“ bývá úplně někde jinde, než bychom ji chtěli mít, každý z nás vidí situaci jinak, podle svého vzdělání, rozhledu, nátury a přání, jak by svět a lidi v něm měly vypadat. Na pí Frydrichovou, pány Wolnera a Moravce já už dávno nekoukám, a je takových daleko víc ve veřejné sféře, co se snaží vnutit své myšlení divákům a posluchačům a zavděčit se komusi nadřízenému. Jak smýšlím já, je moje volba, a bohužel mi všichni ti exhibicionisti dokazují, že nejsou profesionálové. Jen lituju, že jsem za těch 30 let české svobody ztratila víru, že „pravda a láska zvítězí…“. Nezbývá, než hledat klid každý sám u sebe a v tomto duchu aspoň trochu přiložit ruku k dílu.

 24. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Na Fridrichovou se dívám ze zvědavosti, na Wollnera už ne, dost se některými nenávistnými pořady znechutil. Fridrichová někdy ujde, ale někdy to je až nápadně křečovitě účelové – prostě antibabiš.

 25. Podpořme je napsal:

  Napište na radu ČT, že podporujete tyto čtyři výše uvedená jména, ať rada ČT vidí, že si práci Wollnera, Fridrichové, Moravce a Železného vážíme.
  Za mě splněno 😉

 26. Zpravodajství ČT zejména jmenovaní a řada jejich kolegů nereferují vyváženě napsal:

  Uvedená čtveřice s většinou kolegů neposkytují objektivní vyvážené zpravodajství.
  Je sice správné a důležité, že jsou kritičtí k vládě – najmě našeho oligarchy, který proslul neférovými metodami podnikání ba i k Agrofertu přišel velmi podezřelým způsobem, Podobně i u jakýchkoliv kauz, z nichž čiší korupce a nekalé politické praktiky.‘
  Ale jsou v tom naprosto nevyvážení. Drobný příklad. Ne ten nejdůležitější.
  Jaký prostor věnovali pití piva v karanténě u Primuly, Hamáčka a Kalouska?
  Ne nadarmo je symptomatický snímek z spacákových manifestací kde v čele ja Kalousek s transparentem „ČT nedáme“.

 27. VozejkMan napsal:

  Porady těchto čtyř osobností jsou to nej. a já i má rodina ČT fandíme.

 28. malina napsal:

  Dokonalá ukázka normalizace:

  „Za těch několik měsíců mám docela dobrý přehled o tom, co kritikům České televize nejvíc vadí. Na tom je vidět, že to je vlastně pár pořadů a novinářů nebo kvazinovinářů v ČT, kteří tam vystupují a v očích významné části české populace tu televizi vlastně poškozují. Teď tady nebudu říkat z hlavy vymyšlená čísla, ale určitě nadpoloviční většina všech stížností, které nám na některé pořady České televize chodí, se bude týkat čtyř osobností nebo redaktorů České televize. To je Wollner, Fridrichová, Moravec a Železný,“ dodal Matocha.“

 29. felix napsal:

  jsem toho názoru,
  že ta čtyři výše uvedená jména opravdu nepřispívají k dobrému jmenu ČT. Jejich zaujatost a jednostrannost je zřejmá. Odrazují spousty diváků. U p. Železného navíc chybí určitý cit pro historii a základní rozhled. Smutně také hodnotím výkon p.Witovské / kde jsou slavné doby diskuse Zeman – Drahoš / kde ještě ctila nezaujatost a nadhled

 30. Pavel Liška napsal:

  Pusťte si někdy pár rozhovorů některých redaktorů ČT. Zejména pí. Tvarůžkové a pí. Kroužkové . Jako podle jedné šablony. Návodné otázky. Uzavřené otázky. Snaha, aby host vyslovil názor, který mu moderátor vmanipuluje. Moc nového se většinou nedozvíte. velmi malá schopnost pružně reagovat na odpovědi hosta. Většinou se odpověď, kterou moderátor tak úplně nečeká, zamluví , přejde a přikročí se k další otázce, která je na seznamu. Tohle není jen o aktivismu, ale i o dost velké dávce neprofesionality. Pánové Železný, Moravec a Wollner disponují větším přehledem i vyšší úrovní profesionality. Bohužel, tendenčnost jejich postojů je ale i tak více než zřejmá. U prvních dvou jmenovaných se navíc poslední roky zřetelně projevuje i únava a jisté vyhoření. O paní Fridrichové se nemá cenu příliš zmiňovat. Její přehnané sebevědomí převyšuje profesionální schopnosti. Což evidentně vynahrazuje svojí angažovaností.

Přidávání komentářů není povoleno