Psí týden: O třetí světové hybridní, hledání vlasteneckého trolla a hejtmanském podnikání

Napsal/a Ondřej Neumann 24. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Hlasování v anketě Křišťálová lupa 2015 míří do finiše. HlídacíPes.org je nominován hned ve čtyřech kategoriích – Projekt roku, Obsahová inspirace, Veřejně prospěšná služba a Cena popularity. A právě v poslední kategorii pro nás můžete hlasovat zde. Pokud ještě váháte, na závěr tohoto týdenního souhrnu naleznete prezentaci šéfredaktora Roberta Břešťana, který byl pozván jako jeden z řečníků na letošní ročník Czech Internet Forum. Dozvíte se z ní co děláme, proč to děláme, jak se nám daří i kdo nás podporuje.

 

 

  • Před týdnem jsme předpověděli, že v pozadí „olomoucké kauzy“ probíhá nelítostná válka policajtů. Končící týden nám dal za pravdu. V samotné kauze olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila obviněného z úplatkářství přišel ministr vnitra Milan Chovanec s několika návrhy, které u odborníků na trestní právo vyvolávají údiv. Navrhl například to, aby případ ještě před soudem mohla posoudit veřejnost a členové ČSSD. Více v komentáři Roberta Maleckého: Svéráz ministra Chovance: Ať o vině hejtmana Rozbořila rozhodne veřejnost a strana.

 

 

  • Velkou odezvu vzbudil – jako již tradičně – materiál z pera Jana Urbana Čeká nás hybridní třetí světová… Malá ochutnávka: Sýrie, Libanon a Irák přestaly jako samostatné státy v dnešních hranicích fakticky existovat. Zbývá z nich už jenom území nikoho… Svět se komplikuje a Česko se v něm stále více ztrácí.

 

  • Na Zemi dnes žije 7,3 miliardy lidí. Na skok o jednu miliardu stačilo 12 let, na skok o dvě miliardy 25 let. Za dalších 15 let by měla přibýt další miliarda. Ukazují to zveřejněné studie a odhady OSN o nárůstu světové populace, stárnutí obyvatel či délce dožití. O vývoji světové populace více v materiálu V roce 2100 bude na Zemi 11,2 miliardy lidí. Jak na tom bude Česko.

 

  • Hned tři české univerzity v první desítce nejlepších vysokých škol? To, co vypadá na první pohled neuvěřitelně, vysvětluje fakt, že jde o pořadí škol zúžené pouze na oblast “rozvíjející se Evropy a centrální Asie”. S těmi západními se české vysoké školství bohužel rovnat nemůže.

 

  • V Bruselu vzniká zásadní návrh, který má usnadnit obchodování s elektřinou mezi unijními státy, udělat pořádek v podpoře obnovitelných zdrojů.  Cílem je mimo jiné i „zajistit levné a spolehlivé dodávky proudu“. Úředníci Evropské komise se budou v nejbližších týdnech a měsících probírat množstvím nápadů, jak trh s elektřinou uspořádat.  Co z toho vyplývá pro Česko? Do jaderných bloků neinvestujte, vzkazuje české vládě poradce Merkelové.

 

  • Na závěr slíbený pohled do boudy HlídacíPes.org: ZDE.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)