Psí týden: O třetí světové hybridní, hledání vlasteneckého trolla a hejtmanském podnikání

Napsal/a Ondřej Neumann 24. října 2015

Hlasování v anketě Křišťálová lupa 2015 míří do finiše. HlídacíPes.org je nominován hned ve čtyřech kategoriích – Projekt roku, Obsahová inspirace, Veřejně prospěšná služba a Cena popularity. A právě v poslední kategorii pro nás můžete hlasovat zde. Pokud ještě váháte, na závěr tohoto týdenního souhrnu naleznete prezentaci šéfredaktora Roberta Břešťana, který byl pozván jako jeden z řečníků na letošní ročník Czech Internet Forum. Dozvíte se z ní co děláme, proč to děláme, jak se nám daří i kdo nás podporuje.

 

 

  • Před týdnem jsme předpověděli, že v pozadí „olomoucké kauzy“ probíhá nelítostná válka policajtů. Končící týden nám dal za pravdu. V samotné kauze olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila obviněného z úplatkářství přišel ministr vnitra Milan Chovanec s několika návrhy, které u odborníků na trestní právo vyvolávají údiv. Navrhl například to, aby případ ještě před soudem mohla posoudit veřejnost a členové ČSSD. Více v komentáři Roberta Maleckého: Svéráz ministra Chovance: Ať o vině hejtmana Rozbořila rozhodne veřejnost a strana.

 

 

  • Velkou odezvu vzbudil – jako již tradičně – materiál z pera Jana Urbana Čeká nás hybridní třetí světová… Malá ochutnávka: Sýrie, Libanon a Irák přestaly jako samostatné státy v dnešních hranicích fakticky existovat. Zbývá z nich už jenom území nikoho… Svět se komplikuje a Česko se v něm stále více ztrácí.

 

  • Na Zemi dnes žije 7,3 miliardy lidí. Na skok o jednu miliardu stačilo 12 let, na skok o dvě miliardy 25 let. Za dalších 15 let by měla přibýt další miliarda. Ukazují to zveřejněné studie a odhady OSN o nárůstu světové populace, stárnutí obyvatel či délce dožití. O vývoji světové populace více v materiálu V roce 2100 bude na Zemi 11,2 miliardy lidí. Jak na tom bude Česko.

 

  • Hned tři české univerzity v první desítce nejlepších vysokých škol? To, co vypadá na první pohled neuvěřitelně, vysvětluje fakt, že jde o pořadí škol zúžené pouze na oblast “rozvíjející se Evropy a centrální Asie”. S těmi západními se české vysoké školství bohužel rovnat nemůže.

 

  • V Bruselu vzniká zásadní návrh, který má usnadnit obchodování s elektřinou mezi unijními státy, udělat pořádek v podpoře obnovitelných zdrojů.  Cílem je mimo jiné i „zajistit levné a spolehlivé dodávky proudu“. Úředníci Evropské komise se budou v nejbližších týdnech a měsících probírat množstvím nápadů, jak trh s elektřinou uspořádat.  Co z toho vyplývá pro Česko? Do jaderných bloků neinvestujte, vzkazuje české vládě poradce Merkelové.

 

  • Na závěr slíbený pohled do boudy HlídacíPes.org: ZDE.

 

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies