Nejlepší české univerzity: s Východem krok drží, na Západ zdaleka nestačí

Napsal/a Robert Břešťan 21. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Hned tři české univerzity v první desítce nejlepších vysokých škol? To, co vypadá na první pohled neuvěřitelně, vysvětluje fakt, že jde o pořadí škol zúžené pouze na oblast „rozvíjející se Evropy a centrální Asie“. S těmi západními se české vysoké školství rovnat nemůže.

Mezi více než 500 školami z dvaceti vybraných zemí (na základě definice Světové banky) si nejlépe stojí moskevská Lomonosova univerzita. Hned za ní je další ruská škola – Novosibiřská státní univerzita. Na třetím místě je pak česká Univerzita Karlova. Do první desítky v zúženém srovnání pronikla i pražská ČVUT a brněnská Masarykova univerzita.

Žebříček QS EEEA zaměřený na „východní“ školy podruhé v historii zpracovala londýnská QS Intelligence Unit.

eeca 1

Deset ze 150

Hodnocení zvlášť rozebírá i pořadí českých vysokých škol. Těch se do vybrané „stopadesátky“ dostalo deset českých univerzit. Oproti loňsku přibyla VŠCHT (na 76. místě). Šest českých škol v pořadí pohoršilo, nahoru naopak poskočilo brněnské Vysoké učení technické (19. pozice) a Palackého univerzita Olomouc (64. místo).

eeca 2

Kvalita je jinde

Skutečnou konkurenci a kvalitu, k níž by se české vysoké školy měly vztahovat, je ale nutné hledat jinde. Do uznávaného žebříčku 1000 nejlepších vysokých škol světa podle Center for World University Rankings (CWUR) vydaného letos v červenci se dostalo jen pět českých škol: Karlova univerzita na 270. místě, jako druhá je na 702. pozici Masarykova univerzita z Brna.

Do pořadí proniklo i ČVUT (716. místo), Univerzita Palackého v Olomouci (724. místo) a Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) na 980. místě.

České univerzity se tak na světovou elitu dívají z uctivé vzdálenosti. A nejde přitom jen o špičkové školy typu Oxford, Harvard, Stanford nebo Columbia. Jak v Lidových novinách upozornil profesor Masarykovy univerzity Ivo Možný, české školy se naučily srovnávat se hlavně směrem dolů, směr má být ale opačný.

Argument, že univerzity z České republiky tak jako tak nemají šanci konkurovat „univerzitám v centrech globální moci“, podle Možného neplatí. Srovnávat se totiž lze s podobně velkými (a menšími) zeměmi.

„Belgie má v první stovce Leuven a lepších než Univerzita Karlova je tam univerzit sedm (více univerzit v Belgii není). I malé Dánsko má Kodaň v první stovce a lepší než kterákoli česká jsou tam univerzity tři. Též pětimilionové Finsko má tři univerzity lépe zařazené, než naše, stejně velké Norsko tři a Skotsko čtyři,“ shrnul konkurenci Ivo Možný.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)