Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
marciofleury / Foter / CC BY-NC-SA,

Hledá se placený vlastenecký troll na diskusi s pravdoláskaři. Odměna 100 Kč/ hod.

Placení diskutéři pod články a na sociálních sítích jsou již známou součástí ruské propagandy. Nabídka na podobnou placenou činnost v zájmu českého vlastenectví tu ještě nebyla.

Nelze však vyloučit to, že jde o žert a snaha dobrat se informace, kolik „správných Čechů“ by o podobnou činnost projevilo zájem. inzerát na vlastence

Webový inzerát byl zveřejněn 16. října a zhlédly jej zatím stovky lidí. „Podmínkou je znalost českého jazyka na dobré úrovni, vlastenecké cítění a výborné komunikační dovednosti,“ stojí v inzerátu, jehož autorem má být jakýsi Aleš Konečný. Požadované minimální vzdělání je základní, smluvní odměna je 100 korun za hodinu, volná pracovní doba a „v případě delší spolupráce služební notebook“.

Redakce HlídacíPes.org na emailovou adresu uvedenou v inzerátu odepsala, ale odpověď nepřišla. Neúspěšné bylo i volání na zveřejněné telefonní číslo.

„Volané číslo je mimo provoz, zkuste to prosím později,“ nabádá nahraný hlas „operátora“ v telefonu.

Nakolik je inzerát autentický a vážně míněný je tedy sporné.

Na druhé straně se placení diskutéři ve světě internetu běžně pohybují. Uplatňují se kupříkladu v podobě marketingové podpory, kdy jako „nezaujatí uživatelé“ vychvalují nejrůznější výrobky a haní konkurenci, svou roli ale mají i v propagandě.

Známé jsou z poslední doby případy ruských „prokremelských trollů“ na plný úvazek. Podle některých svědectví denní penzum práce představuje například 135 postů o 200 znacích za dvanáctihodinovou směnu, kdy obsahem je například „fašistické vládě v Kyjevě“, „zkorumpované opozici“ v Rusku a celková prohnilost a proradnost Západu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. český maloměšťák napsal:

  „…Placení diskutéři pod články a na sociálních sítích jsou již známou součástí ruské propagandy. …“
  Omyl.
  Nejen ruské propagandy. I např. americké či eurounijní.
  Čísla ale neznám, stejně jako je nezná autor tohoto fejetonku. Ostatně výše platu novináře či suma sponzorského či grantu je soukromou záležitostí darujícího a obdarovaného, zaměstnaného a zaměstnávajícího (až na případné daňové odvody, ty samozřejmě jsou také záležitostí příslušné státní organizace, respektive měly by být).
  Objev bashingu 25 let po Malé Listopadové Sametové Revoluci je skutečně unikátním objevem.
  (Doufám že nebudu smazán nějakým cenzorským placeným trollem)

  • Taoiseach napsal:

   Placení (anonymní nebo pseudonymní) diskutéři podporují oficiální propagandu – ruskou jistě, americkou pravděpodobně. Jenže Evropská unie se zatím na žádnou koherentní propagandu nezmohla, každý politik říká, co uzná za vhodné, bez jakékoli vzájemné koordinace – takže ve výsledku není co podporovat – 🙂

   • český maloměšťák napsal:

    Nemohu oponovat tak, abych mohl dodat nějaká data aspoň takové “ kvality“ jako jsou uvedena v článku. :-D)
    Jen se domnívám, že myšlenka eurounijní (například ve své ideji euroukrajinské) také je propagována, troufnu si tvrdit, že to často bude za peníze a nejen z úst , per či klávesnic (euro) politiků.
    Hezký den.
    P.S. Pravda ale je, že tato idea tak jaksi aktualně ztrácí na své praktické údernosti, zřejmě sponzoři usoudili, že jde o mrhání firemními prostředky.

    • Robert Břešťan napsal:

     Běžný problém ctěného čtenářstva je, že si do textů projektují vlastní představy a hledají v nich něco, co v nich není, ani být nemělo. Toto je zpráva o – na české poměry – unikátním inzerátu. To je jako byste si četl o hokeji a chyběl vám tam výklad fotbalových pravidel.

     • český maloměšťák napsal:

      Vy jste placeným či neplaceným diskutérem ?
      Hezký den.

    • Taoiseach napsal:

     Myslím, že to úzce souvisí s centralizací moci. V Rusku je to v podstatě jeden člověk. V USA je to prezident a celá Administration, kterou jmenuje, a tajné služby, které má zčásti pod kontrolou a zčásti ne. V EU je to 28 vlád, které – když se daří – se párkrát do roka na něčem shodnou.
     „Eurounijní myšlenka“ by tak nemohla být jedna, ale bezpočet. Nicméně obecně vzato máme dost problémů uvnitř, takže hrnout propagandu ven ani nemá smysl.
     Ovšem je pravda, že autor poukazuje na možnou propagandu českých „vlastenců“, tedy relativně malé vlivové skupiny, omezenou na českojazyčnou oblast.

     • český maloměšťák napsal:

      Zkrátka a dobře se to lidem vyplatí – nechat se zaměstnat coby propagatčik. V Rusku coby propagatčik aktualních ruských mainstreamových hodnot, v USA coby propagatčík aktualních amerických mainstreamových hodnot, v EU…. atd atd. Zajímavým úkazem jsou ale lidé, kterým se vyplatí nechat se v ČR zaměstnat coby propagatčíci antičeské státoprávnosti, minimálně jeden takový publikuje i zde…(ale pssst, nesdělujte to tady nikomu, mohl by mě nějaký cenzorský troll – beztak placený, smazat !!).

      Pokud se v kapitalismu manipulované soutěže něco vyplatí, je zcela přirozené, že to lidé dělají. A nejen v kapitalismu.
      Tímto bych naši výměnu názorů ohledně výměny informací na propagační placené bázi dovolil si ukončit, bez nároků na odměnu.
      🙂

  • Carl Haupt napsal:

   Zdrastvujtě, pravý a nefalšovaný český maloměšťáku. PS: taky vám na patře neteče voda?

 2. K6 napsal:

  Je to vlastně obdoba reklamy. Akorát v místě, kde by ji člověk nečekal. O to více je potřeba pečlivě kontrolovat a vybírat zdroje informací a nepodléhat pavlačovým drbům.

 3. Karel Novotný napsal:

  Národoveckou notu aktivně podporují především Úsvit a Svobodní, pro ně má smysl do toho investovat. Problém je, že je možné očekávat spojení placených „diskutérů“ národoveckých a prokremelských, kteří tak společně ovládnou mediální prostor a budou se tvářit jako převažující „hlas lidu“. Pokud by šlo jen do diskuse, čert to vem, ale jde o podsouvání témat. Viz včerejší zpráva „němečtí školáci museli otročit přistěhovalcům“, která nemá v médiích co dělat (píše se snad u nás o každé škole, která umožní studentům prodávat magnetky na ulicích?), pouze se snaží negativně ovlivnit veřejné mínění …

 4. Petr Homoláč napsal:

  Snad se jedná jen o nějaký vtip nebo test, ale dokážu si představit, poté co hlavní česká tištěná média vlastní východní oligarcha a člen české vlády, že vzniká logická možnost představovat permanentně činy jeho vládnutí v nejlepším světle nejen v tištěných, ale i v elektronických médiích.
  Byl by to jen další a logický krok v balkanizaci české společnosti. V tomto případě by asi už ani Balkán už neodpovídá rozsahu toho průseru. To by byla prostě přímo rusifikace.

 5. L. V. napsal:

  Zdravím pane kolego,

  bohužel inzerát je autentický. Kontaktoval jsem pána pod falešnou identitou a poslal mu pár silně extrémistických komentářů. Odpověď? „Jste přesně ten, koho hledáme..“ Takže nenávistná propaganda postoupila do dalšího levelu. Přeji příjemný den!

 6. JAN napsal:

  Snažit se „shodit“ všechny, co Vám v diskuzích píší svůj „nepohodlný“ názor, veřejně a pravdivě a udělat z nich placené trolly nějakých nepřátelských agentur je naprosto pochopitelná činnost našich prolhaných „novinářů“. Což tak vzít v úvahu, že nějaký Robert Břešťan využil situace, napsal inzerát na angažmá nějakého Putinovského trolla, (jiní přece neexistují) a nechal si zaplatit článek o trollech co by „hlídací pes“ té „skutečné“ novinařiny ?

Přidávání komentářů není povoleno