Jan Urban: Čeká nás hybridní třetí světová…
Sýrie, Libanon a Irák přestaly jako samostatné státy v dnešních hranicích fakticky existovat. Zbývá z nich už jenom území nikoho… Svět se komplikuje a Česko se v něm stále více ztrácí.
Co se dočtete:
- Vyhrocení konfliktů povede k masovému vyhánění a miliónům nových uprchlíků.
- Putinovské Rusko se stane beranidlem proti západnímu vlivu v muslimských zemích.
- Kvůli prezidentským volbám nebudou USA hrát na Blízkém východě nejméně dva roky významnější roli.
- Cílem Putina není zničit Evropu, ale demontovat Evropskou unii.
- Rusko financuje protievropské a extrémní nacionalistická seskupení v celé Evropě, podporuje i politické loutky typu Václava Klause či Miloše Zemana.
- Ve vztahu k uprchlické krizi je Česká republika slepá, hluchá, nespolupracující – a stále zbytečnější.
- Pokud se čeští politici včas nerozhlédnou, bude se v příštích krizích jednat o nás bez nás.
Mezi Tureckem, Íránem a Saudskou Arábií je prázdný prostor. Překreslení mapy Blízkého východu se v tomto okamžiku zdá být už nevyhnutelné.
Státní hranice byly regionu vnucené po porážce osmanské říše v první světové válce velmocenským handrkováním Západu.
Mechanismus dědičných monarchií, víceméně úspěšný v evropských podmínkách, měl stabilizovat roztříštěnou mozaiku kmenových a náboženských vztahů bez historie a potřeby státnosti.
Bez koloniální nadvlády se ve většině regionu k moci nejprve dostaly vojenské režimy a umělé státy se pomalu začaly rozpadat. Libanon, Irák i Sýrie putují po stejné cestě k sebezničení.
V nové situaci nahradí staré státní hranice, pokud budeme mít štěstí, dohoda mezi třemi regionálními mocnostmi – anebo nekonečné lokální násilnosti se stále pravděpodobnější možností vypuknutí rozsáhlého konfliktu mezi šíity a sunnity.
Pokud k němu dojde, v každém případě to bude znamenat masové vyhánění, další miliony uprchlíků, přesídlování obyvatelstva – a genocidu.
Vojenská porážka nebo alespoň zásadní oslabení nejednotné protiasadovské opozice v Sýrii, pro které se rozhodly Rusko a Írán, neobnoví jednotný syrský stát, stejně jako oslabení a následné rozbití struktur takzvaného Islámského státu. To podstatné se odehraje až potom.
Cíl Ruska: rozložená EU
Turecko a Írán se v každém případě zbaví západního vlivu v regionu, který vždy považovaly za svoji mocenskou sféru – a použijí k tomu služby putinovského Ruska, které ve své protizápadní zášti na Blízkém východě skončí jako žoldnéř v cizích službách.
Z ruské strany jde o mimořádně riskantní, ale promyšlenou hru, jejíž cíl i smysl je jen součástí primárního strategického cíle Ruska – oslabení a rozkladu Evropské unie.
Ruská intervence a rozdmýchávání blízkovýchodní krize jsou načasovány přesně do „okna bezmoci“, jak srbský válečný zločinec a prezident Slobodan Miloševič nazýval už v devadesátých letech období, kdy je americká zahraniční politika s ohledem na prezidentské volby pravidelně paralyzována obdobím nerozhodnosti.
Rok před volbami a rok po nich se žádný americký prezident neodváží k žádnému razantnímu kroku ve světové politice, natož k nasazení ozbrojených sil USA v zahraničí. Rusko i jeho dočasní spojenci sázejí na to, že pro příští nejméně dva roky nebudou Spojené státy schopné hrát na Blízkém východě významnější roli.
Evropa není v regionu vnímána jako žádná síla – a minimálně na stejné období bude navíc paralyzována dopady takzvané uprchlické krize. Pro změnu statu quo na Blízkém východě se lepší příležitost nemusí objevit dalších několik desetiletí.
Paranoia Vladimira Putina
Expanzivnost Ruska vychází z paranoidní nedůvěry v demokracii a touhy obnovit imperiální moc za každou cenu. Americký psycholog Robert J.Lifton popsal již před více než deseti lety psychickou poruchu, která se může rozvinout u některých vůdců států s jadernými zbraněmi, kterou přiléhavě nazval „syndrom supervelmoci“.
Vede k paranoidnímu vnímání skutečnosti, polarizaci postojů, pocitu osobní nadřazenosti, vůdce se postupně ztotožňuje se státem a nakonec u něj převládne přesvědčení o nevyhnutelnosti konečného střetu mezi imaginárními silami dobra a zla.
Podvědomou snahou stárnoucího muže (bez dosahu vlivu institucionální, veřejné či rodinné reflexe a kontroly) je potom při pocitu vlastní jedinečnosti, neomylnosti a všemocnosti podvědomá snaha konflikty urychlovat a vyhrocovat – i za cenu sebezničení.
Cílem Putina, který osobně do puntíku naplňuje popis této destruktivní diagnózy, ovšem není zničit Evropu, ale demontovat Evropskou unii – se všemi jejími pro ruské hegemonické plány nebezpečnými pokusy institucionalizovat úspěšnou nadnárodní politickou i hospodářskou spolupráci.
Imperialistické Rusko potřebuje uchovat Evropu znovu rozdrobených národních států jako dodavatele technologií a hlavního odběratele ruských surovin. Nejde tedy o to Evropu vojensky dobýt.
Strategie hybridní agrese spoléhá také na to, že pokud by se podařilo nenapadnutelnými „demokratickými“ procesy demontovat koncept a instituce evropské integrace, Spojené státy se bez důvěryhodných evropských spojenců stáhnou do izolace.
Rusko k tomuto cíli v minulosti opakovaně testovalo, jak využít energetickou závislost Evropy na dodávkách ruské ropy a, především, ruského zemního plynu. Do stejné kategorie testování patří i dlouhodobé sledování reakce EU na diktaturu v Bělorusku, ruskou agresi proti Gruzii, provokace vojenského letectva poblíž hranic členských států EU, anebo okupaci části Ukrajiny.
Loutky Zeman a Klaus
Rusko navíc už také léta připravuje půdu pro oslabování evropské integrace financováním protievropských a extrémních nacionalistických seskupení v celé Evropě.
Stejně tak podporuje přes síť „výzkumných“ a společenskovědných institucí, či konferencí, anebo prostřednictvím firem se státní účastí, stovky jednotlivců i skupin v celé Evropě – od komunistických, nacionalistických a protievropských stran a straniček po jednotlivé politické loutky typu Václava Klause či Miloše Zemana.
Teprve syrská občanská válka však otevřela možnost v krátkém čase vyhrotit vztahy mezi evropskými státy s pomocí vyvolávání paniky a nejistoty z masívních uprchlických vln, a s konečnou platností tak destabilizovat celek Evropské unie.
Současný bezprecedentní pohyb stovek tisíc uprchlíků, směřující do Evropy z několika konfliktních zón najednou, přitom může představovat jenom předehru věcí mnohem horších.
Skutečné krize se však přibližují velmi rychle. Platnost třístranné dohody mezi Afghánistánem, Pákistánem a Íránem, která s pomocí UNHCR po dlouhá léta afgánského konfliktu zajišťovala bezpečné přežití téměř tří milionů afgánských uprchlíků v sousedních zemích, skončí během několika měsíců.
Naděje, že všichni z nich budou souhlasit s repatriací zpět do země bez míru se rovná nule. Kam půjdou?
Oslabení moci tureckého prezidenta Erdogana ho po volbách může vyprovokovat k obsazení severní části Sýrie a vytvoření „nárazníkového pásma“, o kterém se mluví už několik měsíců. Prý se tak vytvoří „bezpečná zóna“, kam by se teoreticky mohli přemístit nejméně dva miliony uprchlíků z táborů v Turecku a Jordánsku.
Kurdové, kteří v minulých měsících vybojovali velkou část tohoto území od Islámského státu, tomu nevěří, a pro jistotu sami „z bezpečnostních důvodů“ už teď vyhánějí arabské obyvatelstvo. Pokud Turecko obsadí ono „nárazníkové pásmo“, budou v rámci trvalého řešení naopak vyhnáni Kurdové.
O neochotě Turecka a Řecka bránit v minulých měsících převaděčským mafiím v přesunech stovek tisíc uprchlíků do Evropy by se daly napsat špionážní thrillery.
Populisté všech barev
Nemoudré vyhrocování palestinsko-izraelských vztahů, vyprovokované narůstajícím vlivem Hizballáhu a Íránu v Libanonu a Sýrii může snadno rozpoutat válečný konflikt a masové vyhánění Palestinců do západního Iráku, kde Jordánsko v tichosti uvažuje o zřízení své vlastní „nárazníkové zóny“.
Stojíme před možností podstatně závažnější uprchlické krize, směřující do Evropy, jejíž velká část přestává věřit sama sobě i evropské integraci.
Česká republika je v tomto okamžiku slepá, hluchá, nespolupracující – a stále zbytečnější. Je to stát, který ještě nepochopil, že osamocen nemá šanci. Doba naivního dětství a výmluv z doby po roce 1989 skončila.
Simon McDonald, tajemník britského ministra zahraničí, prohlásil nedávno v listu Independent, že lidská práva už nejsou na jeho ministerstvu tak důležitá, jako v minulosti. Britská vláda manévruje v otázce referenda o vystoupení z Evropské unie. Francouzští představitelé navrhují odebrat České republice právo čerpat unijní fondy, pokud se odmítne zapojit do evropského řešení uprchlické krize.
Německý i polský postoj k českému odmítání solidarity se dá popsat pouze jako drsné rozčarování z pražské nemohoucnosti. Pokud se čeští politici včas nerozhlédnou, bude se v příštích krizích jednat o nás bez nás.
A až uprchlická krize v Evropě udeří naplno, na kontinentě posílí populisté všech barev a oslabí demokratické instituce a svobody, obsadí ruská armáda další kus Ukrajiny. Na území Evropské unie nebude muset vjet jediný tank.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Vnitřní a vnější Rusko. Ruská opozice plánuje, jaké by mělo být po Putinovi
Konec starých ruských pasů. Bez biometrických se už do Česka nedostanou
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
S popisem aktuálního stavu imigrantské krize – důsledkem určitých procesů – a způsoby jejího (ne)řešení lze v zásadě s autorem souhlasit. Ale to je asi tak vše. V ostatním, coby politruk Washingtonu, nezklamal.
Příčiny tohoto stavu, buď překrucuje nebo zamlčuje. Stejné je to s aktéry, kteří k němu rozhodujícím způsobem přispěli. Takže postupně: konstatuje:
1. – „Libanon, Irák a Sýrie putují po stejné cestě ke sebezničení“. Kromě Libanonu, Irák destabilizovaly a Sýrii se pokusily, zatím neúspěšně, destabilizovat USA, když se jim z jakýchsi důvodů nelíbily, či nelíbí jejich vládci. Ti sice nebyli či nejsou ani náhodou etalonem demokracie (stejně jako vládci Saudské Arábie – spojence USA), ale hrůza, kterou destabilizace přinesla převáží zdaleka hrůzy vládnutí diktátorů – důkazem toho je nebývale rozsáhlá emigrace po zásahu USA v těchto zemích, v Sýrii navíc vznik Islámského státu, nechtěného krvavého dítěte americké agresivní politiky.
2.- Jaký vidí autor rozdíl v pojetí snahy o „oslabení a rozklad EU“, kterou přikládá pouze Rusku, když USA jde o totéž, a navíc jsou jsou v tomto úsilí mnohem úspěšnější – viz. sankce a imigrace, které jsou jejich dítětem.
3.- „Kritika“ USA, že v období voleb se neodváží žádný americký prezident k razantnímu kroku ve světové politice, natož nasazení ozbrojených sil v zahraničí – to už opravdu nemá obdoby. Jako by nestačil Vietnam, Ukrajina, Afganistán, Irák, Sýrie, Lýbie a s posvěcením USA i Jemen – co ještě by měl jeho chlebodárce robít a zničit – tohle je málo?
4.- K autorovu hodnocení Zemana, Klause a Putina, kde se dokonce vžil do role psychiatrického diagnostika, není co dodat. Až na to, že mu nevadí, že alkoholik Bush zahájil tažení proti Iráku na základě vyfabulovaných obvinění o chemické výzbroji Iráku, která se nikdy neprokázala. Pozoruhodná je také úvaha autora, že Putin testuje – tu energetiku, tu diktaturu – jeho informační zdroje jsou „neskutečné“. Jaksi „zapomněl“, že v Evropě byl 65 let mír (až na americké „humanitární“ bombardování Jugoslavie se souhlasem Havla v 90. letech) až do Majdanu za 5 miliard USD, financovaného autorovým chlebodárcem. Takže od něho kritika na Ruské financování svých zájmů v Evropě opravdu sedí.
Vážený pane,
citovaná kniha psychologa a psychiatra Roberta Liftona vyšla v nakladatelství Thunder’s Mouth Press / Nation Books v roce 2003 právě v reakci na intervenci USA v Iráku. Její podtitul dokonce zní – America’s Apocalyptic Confrontation With The World – tedy Apokalyptická konfrontace Ameriky se světem. Vysvětluje „psychologii Armaggedonu“ od moderních sekt po vlády supervelmocí. Moc zajímavé a přesné – a vládu prezidenta Bushe, jehož je primární a zasvěcenou analýzou, kniha vůbec nepotěšila. Pokud platí toto východisko, přestává platit i zbytek vašich argumentů.
Zajímavá analýza, špatné závěry ohledně České republiky? ČR je slepá, hluchá, nespolupracující? Není náhodou opak, že Česko chce spolupracovat samo předkládá návrhy na řešení situace? A že ta slepota a hluchota je právě na straně států EU (nebo přesněji kývačů Německa), kteří se snaží prosadit pouze to jedno a naprosto špatné řešení, že se EU podrobí nelegální migraci a přijme na svoje území desítky milionů migrantů?
Tak pak tedy probůh nepoužívejme hypermoderní slovo „hybridní válka“, ale vzpomeneme na politiku appeasementu v západní Evropě před 2.světovou válkou. Jak pak se nám tehdy ze Západu (po německé propagandě) předhazovalo že se špatně staráme o ty ubohé sudetské Němce, jak u nás trpí, že nemají ani vlastní samosprávu a musí uznávat české zákony. Nakonec se nad nimi západní mocnosti ustrnuly a přes náš protest je ve společné shodě připojily třetinu našeho území Německu..Jak to pokračovalo – (a třeba že Západ potom nepomohl ani Polsku, které s ním přece spolupracovat chtělo)..,…“ ví každý trochu znalý dějepisi
To by mělo připomínat v analogii s minulým stoletím. I třeba to,že ta míra „spolupráce Klause či Zemana s Ruskem“ nemusí být sama o sobě tak silná, podstatné jak jak jí zveličí právě prozápadní propaganda, aby měla alibi proč pak České republice v případě nebezpečí žádnou pomoc neposkytne..A mimochodem, taky ne třeba Slovensku a Maďarsku,ty přece protestují s námi-určitě i tam jsou samí ruští agenti :)..A kdoví jak to dopadne s Polskem a kdo s kým si ho zase (jako už několikrát za jeho dějiny) rozdělí..
Bože, to je zas guláš , avšak bez cibule i jíšky…
V úvodu nechutná adorace kolonialismu ( ale s malou poznámkou ohledně vnucených hranic), poté nesmysly typu toho, že Irán se vymaňuje z vlivu Západu (samozřejmě že opět díky ďáblovi Putinovi, jak jinak, že…) a hypotéza, že Putin rozdrobuje Evropu (asi se za tím skrývá podvědomá touha autorova, aby bylo rozdrobeno Rusko, projikovaná na Putina), z implikace této hypotézy na současnou praxi politiky uvnitř DEMOKRATICKÝCH a stále ještě poměrně dosti SUVERENNÍCH států EU jako by pak vyplývalo, že i za toto je odpovědný Putin ?
Dále teorie o vnitřním spiknutí v ČR pod vedením Klause (M. Horáková?) a Zemana (Slánský ?)působí proputinovská 5. kolona, bděme, soudružky a soudruzi – odhalujme nepřátele mezi náma (Konvička a spol. , pouze otočený o 180 st.), oni nikdy nespí !!
No a klasický urbanovský závěr – ČR je stát neschopný, stálý potížista, nedůvěryhodný partner atd…a zřejmě tedy je to útvar podobný oněm nestálým režimům na Blízkém východě, kterým se ale tak krásně žilo za dob kolonialismu (byť byly mírně upraveny hranice /co tak Sudety ?!?/ – těmito kolonialními mocnostmi.
Role USA při prosazování mackinderovsko-kissingerovských ideí …nula. Vzduchoprázdno. Nic. vyprodáno.
Zůstaňte s námi. Však my Vám toho Putina z hlavy vyženeme. Putina , Asada, Isil – tři v jednom obalu.
P.S. Na aktualně cz ve svém prozřívacím blogu pan Buquoy cituje Churchilla, v souvislosti s jediným rozumným, válečně neexpandujícím (a tak omezujícím utrpení místních lidí /ale snižujícím zisky zbrojařů a bank…o to více pak mají na dotace např. soukromých škol /)řešením – tím není bláznivý boj PROTI VŠEM, nýbržto spojenectví s Ruskem a Asadem (sňatek z rozumu) proti isisákům, i to bude dost náročné – vést takový boj tak, aby nedošlo k následné irakizaci (problémem bude deasadizace, po eventuálním vítězství….vzorem by nemělo být konečné zúčtování protisadamovské, ale vlažná denacifikace německá). Jenže toto samozřejmě proamerickým fundamentalistům nevyhovuje, musili by nejprve něco významného změnit ve svém mozku – aby dokázali přemýšlet stoicky neideologicky. Toto od určitého věku už téměř nejde.
Drsna pravda a excelentni popis situace s nimz nelze nezli souhlasit. Prida-li se k vyctu problemu Blizkeho vychodu jeste stale se zhorsujici situace na velke casti africkeho kontinentu, budoucnost EU je skutecne ohrozena. Neni daleko doba, kdy budeme se slzou v oku vzpominat na „nelidsky“ kolonialismus a mozna, ze i apartheid. Nasledne sebemrskacstvi a nepochopitelna absence elementarniho strategickeho uvazovani mnoha evropskych politiku bude mit nedozirne nasledky. Konecne, nebude jiste bez zajimavosti pripomenout si Nemecko na pocatku 30. let…
„Neni daleko doba, kdy budeme se slzou v oku vzpominat na “nelidsky” kolonialismus a mozna, ze i apartheid.“
Pište za sebe. Tedy pokud nejste například císařem. Dík.
Čeští politici mluví jinou řečí než svět. Vidí jen hordy muslimů a neberou v uvahu, že nejde jen o teroristy a ekonomické migranty, že jde také o válečné oběti. Mrtvých v Sýrii je už 300 tisíc.
Je tedy nutné rozlišit mezi různými kategoriemi upchlíků a ty ekonomické poslat zpátky. NUTNÉ JE ROZLIŠOVAT!
Ale to není jednoduché a nelze to dělat na hranicích. To je složitý proces na který se musí vytvořit zázemí s patřičným know-how.
Evropa se neobratně snaží toto dělat. A to je fakt.
Naopak od českých politiků i zmasírované veřejnosti slyšíme jen nerealistické návrhy- řešit krizi prý namístě – jak proboha, trvá to tam 5 let, az po bludy – o nutnosti bránit hranice EU proti nelegálním vetřelcům – to si mají vyřizovat vízum když utíkají z válkou zničené země?
Bohužel, většina české populace tyhle politické tupce a cyniky prostě bere. To je samozřejmě česká tragédie. Asi dnes už patříme mezi ty hloupější evropské národy byť si myslíme jak jsme chytří a dokonalí.
Jen neskončit v ruské prdeli, to je oč tu běž, ale namíříno tam máme.
Evropa to dělá možná
Zajímavé je, jak se, pane Homoláč, dokážete uchopením téměř každého tématu dopracovat k závěru, že Češi jsou hloupí či nedostateční a český stát nemá perspektiv.
Předpokládám, že Vy jste členem národa nečeského, je to tak ? Neb jistě nepovažujete za toho hloupějšího mezi příslušníky národů evropských sebe, nicht wahr ?
Pane Homoláč, to tryská přímo z Vás ? A samovolně ?
🙂
Ne, to mi předepisuje Pentagon a CIA.
SPOKOJEN?
Ještě si dovolím jednu poznámku. K nám nikdo z migrantů nechce, je jich tu asi stovka a chtějí pryč odtud, ale Chovancovo ministerstvo vnitra nabírá přes tisíc nových zaměstnanců na řešení uprchlické krize!
Takže česká hysterie už nese své ovoce. Na rozdíl od migrantů tuhle tisícovku zaměstnanců ministerstva vnitra budeme život už navždy. Věří snad někdo, že po odeznění krize budou propuštěni? Cha chá, víte kolik lidí celkem nabírá stát do svých služeb? Přes 13 tisíc v průběhu 1 roku.Jejich platy budou stát 10 mld ročně a vymažoutím celý efekt té Babišovy EET. A pak že český stát neřídí břídilové zcela permanentně.
Hop hop hop, kdo neskáče není Črch.
S článkem souhlasím, bohužel politická garnitura v ČR je velmi slabá a nekonsolidovaná. Pravice se sice snaží, ale je otázka, zda se o pravici dá vůbec hovořit. Je to pořád stejné, místo konstruktivních jednání, spíše destruktivní kecy…. To samé platí i o demokracii, vůbec nechápu, že se tímto slovem někdo ještě zaštiťuje, je to především o kultuře lidí a jejich smýšlení. Většina lidí je zklamaných, ale co s tím? Do toho všeho ještě trapná Česká televize, která už ani vlastně neví (hlavně ČT24) co vůbec vysílá (hlavně při prezentacích imigrantské krize) a bylo by lepší dávat koncesionářské poplatky na něco jiného a potřebnějšího….
Jen pár poznámek:
Rozsáhlý konflikt mezi šíity a sunnity už dávno probíhá. Žádné překreslení mapy mu nemohlo a nemůže zabránit.
„Turecko a Írán se v každém případě zbaví západního vlivu v regionu, který vždy považovaly za svoji mocenskou sféru – a použijí k tomu služby putinovského Ruska“ – tam je chyba v úvaze – Turecko a Irán jsou největší rivalové, takže služeb Ruska může využít jen jeden (Irán).
V zájmu Západu tedy je zprostředkovat dohodu mezi Tureckem a Iránem, protože to je jediná možnost trvalého uklidnění situace v regionu.
Putin není hloupý, natož paranoidní. Velmi dobře ví, že obnovení moci Asada nad celou Sýrií je nemožné. Chce ale získat vliv, který později výhodně zobchoduje – za ústupky Západu ohledně Ukrajiny.
Suhlasim. A este by som dodal -akosi nikto nechce vidiet posun, islamizaciu, Turecka za posledne roky a ich pokusy o hegemoniu a zaroven vydieranie. Provokovanie Izraela pred par rokmi, vycvikove tabory pre teroristov na svojom uzemi, necinne prizeranie sa zverstvam ISIS v Syrii zo vzdialenosti par metrov a naopak letecke utoky na jedinu bojaschopnu protiteroristicku silu- kurdskych domobrancov… Hra na vsetky strany – najprv s Ruskom proti EU (plyn), potom vydieranie EU utecencami – maly Libanon i Jordansko ich dokazali prichylit a stabilizovat, Turci s ich takmer 80 milonmi a obrovskym uzemim ich organizovane posielaju do EU, atd., atd.
Většina lidí, včetně autora ,ani zdaleka netuší o co tam ve skutečnosti jde ….
http://2012portal.blogspot.cz/2015/10/proxy-galactic-war-in-syria.html