Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Marchnwe / Foter / CC BY-NC-ND,

Sluníčkáře pověsit? Jste to, co hledáme, odepsal autor inzerátu na „placené trolly“. Šlo prý jen o test

Aktualizováno: Inzerát hledající „schopné a zkušené uživatel internetu“, kteří by za 100 korun na hodinu diskutovali pod články a projevovali v nich správné vlastenecké cítění, byl prý jen testem veřejnosti.

Inzerát na placeného diskutéra, který by v diskusích pod články a na sociálních sítích projevoval ty správné vlastenecké názory, byl prý jen zkouškou toho, kolik lidí je ochotných dělat práci placeného trolla, internetového diskutéra nejčastěji v zájmu propagandy. Ohlas na inzerát prý autora překvapil, napsal server Aktuálně.cz.

HlídacíPes.org v textech, které tématu věnoval, upozorňoval na to, že není jasné, kdo se za inzerátem skrývá a že může jít i o pokus o žert či „test“ společnosti. Autor inzerátu na mail zaslaný redakcí neodpověděl, hluchý byl i uvedený telefon.

Autorovi prý napsalo přes sto lidí. Na některé maily ale reagoval, čímž autenticitu svého inzerátu de facto jen potvrzoval.

„Kontaktoval jsem pána pod falešnou identitou a poslal mu pár silně extrémistických komentářů. Odpověď? Jste přesně ten, koho hledáme. Takže nenávistná propaganda postoupila do dalšího levelu,“ napsal čtenář HlídacíPes.org Lukáš V. v reakci na text „Hledá se placený vlastenecký troll na diskusi s pravdoláskaři. Odměna 100 Kč/ hod.“

Děti na nucené práce

inzerát na vlastenceStačilo do odpovědi na inzerát napsat, že „děti imigrantů by se měly odeslat na nucené práce“ a „všechny sluníčkáře bych pověsil“ a připojit ukázky dalších komentářů pod články o uprchlících a stal se horkým kandidátem na placeného diskutéra.

„Vaše práce a písemný projev je přesně to, co hledáme. Nicméně si Vám dovolím položit jednu konkretní otázku. Jak praktikujete to, co tvrdíte a píšete svou životní zkušeností a praxí? Ve smyslu grafickém a redakčním je další příloha od Vás vítána. Kreativitě se meze nekladou,“ odepsal „s pozdravem, za Vlast“ autor inzerátu podepsaný jako Aleš Konečný.

„Úkolem redaktora a náplní práce je aktivně se zapojovat do komentářů pod články na zpravodajských webech a v diskuzích na sociálních sítích za účelem hájit zájmy občanů České republiky, projevovat vlastenecké názory a reagovat na zavádějící komentáře a tvrzení,“ stojí v inzerátu.

„Mým cílem bylo zjistit, kolik lidí se ozve s ochotou „trollit“ za peníze, tak jak to mnozí dělají zadarmo v diskusích pod články. Za dva dny se mi ozvalo zhruba sto lidí, kterým to nebylo proti srsti, a došlo mi, že to, co se děje pod články, není žádná fikce,“ citovala autora, jehož identitu prý zná, redakce Aktuálně.cz. Redakci poskytl přihlašovací údaje do mailové schránky, kam měli zájemci o práci psát.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Petr Homoláč napsal:

  Mně to stále připadá spíš jako nějaká recese, i ta výzva k vlastní tvorbě. Nebo snad i jakýsi test.
  Jsme přece jen národ který za největšího Čecha volí Cimrmana, což lze brát různě, ale určitě je v tom smysl pro humor i nadhled nad národovecké třeštení.

 2. Michael Johanides napsal:

  Panu Prchalovi s aktualne.cz se zřejmě podařilo s autorem inzerátu spojit…

  • Robert Břešťan napsal:

   Nebo se mu autor ozval sám… Ale samozřejmě je fajn, že je jasno. Nebo aspoň jasněji.

 3. petrph napsal:

  Mimochodem,komické je že autor inzerátu uvádí že šlo z jeho strany o „test“, a jak uvádí zde minimálně jeden ze zájemců, z jeho strany šlo taky pouze o „test“.
  O něčem takovém kdysi napsal pan Hašek nádhernou povídku pod názvem „Příhoda Gaia Antonia Trossula“ z níž si dovolím citovat
  „..Trossulus zavrtěl hlavou a pomyslil si: „Ten ničema nedá se chytit.“ A proto přistoupil těsně k neznámému a zašeptal mu do ucha: „Nemyslíš, že ten lid, co staví slavobrány, i césar Tiberius, který jimi projede, jsou blázní?“
  „Když ty to myslíš, tak ano,“ zašeptal mu do ucha s radostí neznámý a vykřikl: „Liktorové! Pojďte, liktorové!“
  „Liktorové!“ vykřikl současně Trossulus, „pojďte, liktorové!“ Jeden držel druhého za krk a oba křičeli: „Ty jsi spáchal crimen laesae majestatis, tys urazil pětkrát jasného!“
  „Já ne, ty nevíš, kdo jsem.“ — „Já teprve ne, ty nevíš, kdo jsem já.“ A liktorové již běží. „Tenhle řekl,“ křičel Trossulus, „že césar i lid jsou blázni.“
  „Tenhle budiž proklet,“ křičel neznámý, „řekl, že lid i s césarem jsou blázni.“
  „Já jsem Gaius Antonius Trossulus, náčelník tajných líktorů arretských, co jsi ty, velezrádče?“
  „Já jsem Marcius Julius Placentius, náčelník tajných římských liktorů . . .“
  Ale bylo již pozdě představovat se navzájem! Běda těm, kteří spáchají crimen laesae majestatis, kteři urazí pětkrát jasného césara Tiberia a jeho majestát!

Přidávání komentářů není povoleno