Psí týden: Nová mediální realita, strážci pravdy a kulhající vzor z Balkánu

Napsal/a -pes- 8. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Vždy je dobré si připomenout, kdo, s kým a jak obchoduje, v jakých je či byl firmách a jaké má byznysové vazby. HlídacíPes.org nově nabízí k vybraným aktuálním událostem i „pavouky“ vztahů.

Obrázky jsou to možná „pro fajnšmekry“ a vyžadují soustředěné čtení, ale stojí za to.

  • HlídacíPes využívá systém Gnosus od společnosti Bisnode a výsledkem jsou pro začátek obchodní vazby dvojky hnutí ANO Jaroslava Faltýnka ZDE, nebo vztahy v propletenci firem ve společnosti Excalibur Army (respektive Excalibur Group) ZDE.

Z dalších témat uplynulého týdne vybíráme:

  • Jedním z rysů autocenzury je v mediálním prostředí silně rozšířená praxe „kolegiálně novinářské autocenzury“. Spočívá v tom, že novinář, který si chce ve své profesi vybudovat kariéru, nekritizuje své kolegy.

Roste tak rozpor mezi kolektivní mocí sociální skupiny tvořené novináři na jedné straně a její nedůtklivostí, ne-li její rostoucí neschopností snášet kritiku, diskusi, na straně druhé. Kritický pohled právníka Aleše Rozehnala najdete ZDE.

  • Pokud jde o pravdu, chce do ní aktivně mluvit i nadnárodní gigant Google. Snaží se najít způsob, jak orientaci v nejrůznějších zdrojích návštěvníkům internetu – jak slibuje – ulehčit. Vyvíjí proto algoritmus, jenž by na stránce vyhledávače řadil odkazy podle důvěryhodnosti serverů, které je přinášejí. Máme se bát nebo radovat? Čtěte více ZDE.
  • Ministerstvo financí prosazuje povinný systém elektronické evidence tržeb a slibuje, že na daních díky tomu vybere až o deset miliard korun více. Jenže v Chorvatsku, jehož systém Babišovy úředníky inspiroval, byl ale dopad opatření na výběr DPH minimální. Přečtěte si více.
  • Součástí sankcí proti Rusku by se měla stát i některá ruská média a jejich představitelé. Evropskou komisi k tomu s odkazem na „seznam Borise Němcova“ vyzvalo Fórum občanské společnosti, jež je jednou z oficiálních platforem Východního partnerství. Více ZDE.
  • V Česku vyjdou v novém překladu Satanské verše. Knihu Salmana Rushdieho vydá 1. dubna nakladatelství Paseka, i když majitel nakladatelství Ladislav Horáček podle svých slov není z vydání „za současné mezinárodní situace úplně nadšený“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)