Psí týden: Nová mediální realita, strážci pravdy a kulhající vzor z Balkánu

Napsal/a -pes- 8. března 2015

Vždy je dobré si připomenout, kdo, s kým a jak obchoduje, v jakých je či byl firmách a jaké má byznysové vazby. HlídacíPes.org nově nabízí k vybraným aktuálním událostem i „pavouky“ vztahů.

Obrázky jsou to možná „pro fajnšmekry“ a vyžadují soustředěné čtení, ale stojí za to.

  • HlídacíPes využívá systém Gnosus od společnosti Bisnode a výsledkem jsou pro začátek obchodní vazby dvojky hnutí ANO Jaroslava Faltýnka ZDE, nebo vztahy v propletenci firem ve společnosti Excalibur Army (respektive Excalibur Group) ZDE.

Z dalších témat uplynulého týdne vybíráme:

  • Jedním z rysů autocenzury je v mediálním prostředí silně rozšířená praxe „kolegiálně novinářské autocenzury“. Spočívá v tom, že novinář, který si chce ve své profesi vybudovat kariéru, nekritizuje své kolegy.

Roste tak rozpor mezi kolektivní mocí sociální skupiny tvořené novináři na jedné straně a její nedůtklivostí, ne-li její rostoucí neschopností snášet kritiku, diskusi, na straně druhé. Kritický pohled právníka Aleše Rozehnala najdete ZDE.

  • Pokud jde o pravdu, chce do ní aktivně mluvit i nadnárodní gigant Google. Snaží se najít způsob, jak orientaci v nejrůznějších zdrojích návštěvníkům internetu – jak slibuje – ulehčit. Vyvíjí proto algoritmus, jenž by na stránce vyhledávače řadil odkazy podle důvěryhodnosti serverů, které je přinášejí. Máme se bát nebo radovat? Čtěte více ZDE.
  • Ministerstvo financí prosazuje povinný systém elektronické evidence tržeb a slibuje, že na daních díky tomu vybere až o deset miliard korun více. Jenže v Chorvatsku, jehož systém Babišovy úředníky inspiroval, byl ale dopad opatření na výběr DPH minimální. Přečtěte si více.
  • Součástí sankcí proti Rusku by se měla stát i některá ruská média a jejich představitelé. Evropskou komisi k tomu s odkazem na „seznam Borise Němcova“ vyzvalo Fórum občanské společnosti, jež je jednou z oficiálních platforem Východního partnerství. Více ZDE.
  • V Česku vyjdou v novém překladu Satanské verše. Knihu Salmana Rushdieho vydá 1. dubna nakladatelství Paseka, i když majitel nakladatelství Ladislav Horáček podle svých slov není z vydání „za současné mezinárodní situace úplně nadšený“.

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies