Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Czech Soldier engaging, zdroj

Podezřelé obchody na obraně, zbrojaři z Excaliburu a pavouk jejich vztahů

Policejní akce spojená se zbrojařskými firmami a majetkem ministerstvem obrany se dále rozrůstá. Kauza má i mezinárodní přesah.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili zatím čtyři lidi kvůli podezření „z nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty“, nově přibyl pátý zadržený – bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Tomu před několika týdny odmítl Nejvyšší kontrolní úřad potvrdit bezpečnostní prověrku, což mu znemožnilo další práci v mezinárodním sboru šesti auditorů, kteří dohlížejí na hospodaření Severoatlantické aliance.

Vztahy ve firmě

V kauze jde podle dostupných informací především o prodej nepotřebného majetku české armády, respektive nezákonných převodů ze státu (prostřednictvím státního opravárenského podniku VOP CZ) na soukromou firmy Excalibur Army. Jít má o obchody z let 2009 až 2013.

„Uvedená trestní věc souvisí s nezákonnými převody nepotřebného movitého majetku z Ministerstva obrany České republiky,“ potvrzuje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

HlídacíPes.org s využítím systému Gnosus společnosti Bisnode nabízí přehledného „pavouka“ aktuálních vlastnické a obchodní vztahy ve společnosti Excalibur Army CZ a.s.

V centru firem stojí Jaroslav Strnad, majitel skupiny Excalibur Group a Petr Kratochvíl, člen představenstva Excalibur Group; graf (níže) ukazuje vzájemné vztahy mezi firmami zahrnující i další společnosti, jež v policejním vyšetřování figurují:  Real Trade Praha či Vojenský opravárenský podnik.

Společnost Excalibur Army je rozdělena do několika divizí. Divize Defence se zabývá prodejem, opravami, výrobou a modernizací vojenské techniky, náhradních dílů, zbraní, munice a dalšího vojenského materiálu.

Divize Outdoor nabízí nejrůznější vojenský výstrojní materiál, znehodnocené zbraně, outdoor oblečení a vybavení. Divize Automotive obchoduje mj. s náhradními díly a vozy značek TATRA, PV3S, AVIA, UAZ . Divize Likvidace odpadu provozuje čistírnu odpadních vod či autodopravu ADR. Společnost nabízí i pronájmy skladových a administrativních prostor a prodej pohonných hmot.

„Nejvyšší“ firmou v systému vazeb je Excalibur Group B.V. registrovaná v Nizozemí s akciemi na jméno.

Přehled aktuálních vazeb vlastníků, statutářů a manažerů v Excalibur Army a v dceřiných společnostech

(jde o vizualizaci, osoby zde uvedené nijak nespojujeme s trestnou činností, pozn. red.;

graf lze zvětšovat a zmenšovat např. kombinací klávesy CTRL a kolečka myši )

Excalibur Army ok

Excalibur Group se může chlubit obratem ve výši pěti miliard korun, má čtyři tisíce zaměstnanců v Česku a na Slovensku. Firma od počátku postavila svůj byznys na odkupu staré armádní techniky někdejšího východního bloku, jež po repasování prodává dále, především do Afriky a na Blízký východ.

Mluvčí Excaliburu (a bývalý mluvčí ministerstva obrany) Andrej Čírtek se ve vyjádřeních pro média omezil na konstatování, že „Policie České republiky dělala úkony i v provozech firmy Excalibur Army“.

Firma Excalibur Army zároveň figuruje i v čerstvé kauze ve Švédsku. Švédský rozhlas přišel s informací, že prostřednictvím české firmy odešlo 250 bojových vozidel pěchoty ze Švédska do Iráku. Přímý prodej zbraní a vojenské techniky do zemí, kde probíhá válečný konflikt, švédské zákony zakazují. Po právní stránce je však prodej v pořádku, švédská média zdůrazňují morální rozměr obchodu.

 


KDO V PŘÍPADU VYSTUPUJE

Jaroslav Strnad

Místopředseda představenstva Excalibur Army CZ, majitel skupiny Excalibur Group, kam patří vojenské opravárenské podniky v Česku a na Slovensku, výrobce brzd Dako CZ či kopřivnická automobilka Tatra Trucks (viz graf).

Jan Vylita

Bývalý generální sekretář ministerstva obrany; dohlížel na hospodaření státních podniků a odprodeje nepotřebného majetku. Loni se stal jedním ze šesti hlavních auditorů NATO. Nedávno ale přišel o bezpečnostní prověrku a nemůže tuto funkci vykonávat.

Petr Kratochvíl

Předseda představenstva firmy Real Trade (součást Excalibur Group), která se zabývá prodejem a opravami vojenské techniky a náhradních dílů. Člen představenstva Excalibur Group.

Josef Lachman

Bývalý ředitel odboru ministerstva obrany; měl na starosti prodej nepotřebného majetku. Loni v únoru jej odvolal ministr Martin Stropnický.

Vladimír Halenka

Ředitel sekce podpory na generálním štábu. Spadá pod něj veškerá vojenská logistika.

Adolf Veřmiřovský

Bývalý dlouholetý ředitel státního podniku VOP CZ v Šenově u Nového Jičína, kde skončil loni v květnu.

ZDROJ: Lidové noviny

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

3 komentáře

 1. J.Němec napsal:

  Zbrojařské firmy na celém světě by měly povinně velkou část svého zisku odvádět na proplácení všech těch válečných hrůz v podobě tisíců uprchlíků, zmařených životů, zmrzačených lidí a zničené infrastruktury.

  Jinak našim vojákům velí prezident, kterému na jeho prezidentskou kampaň přispěly také osoby, co měli problémy s kriminálkou. A teď si tyká s ministrem obrany. Takže naše policie to má velmi těžké.

 2. sasek napsal:

  Předpokládám, že pokud půjde do tuhého (nikoliv Tuhého), najmou si obžalovaní Sokola, Teryngela,Brůnu, Monsporta, Ortmana a další týpky z řad všehoschopných a nenasytných advokátů a ti to už přes své rozsáhlé kontakty nějak utlumí nebo protahováním dospějí až do fáze promlčení. V této kauze bude namočeno nebo zainteresováno tolik vlivných a bohatých lidí, že by se museli naklonovat celé pluky Zemanů, Bradáčových, Ištvánů a dalších lovců zločinců v bílých límečcích. A čas letí a nové a nové kauzy přibývají, jen všechno sepsat by vyžadovalo tým dokumentaristů. Nezávislých novinářů je taky jako šafránu, v nejhorším případě se dají koupit a zkrotnou jako Komárek. Asi se čeká, až pamětníci vymřou nebo je navštíví teta Skleróza a strejda Alzheimer. Pak už bude nová elta zbohatlíků a šíbrů v pohodě a postarají se, aby už noví bojovníci nevstali.

 3. teufel3424 napsal:

  Myslím, že ani jeden překupník vojenské techniky v Česku nebude úplně bez viny. Všichni kšeftovali s naší armádou za podivných podmínek a pořádně se na tom napakovali, drobné ze stolu padaly samozřejmě k ministerským úředníkům, jinak by se stroj zadrhl. Překvapuje mě ovšem, že na všechny poslední dobou vyplynula nějaká mastná špína, jen firma STV Group si doma leští svatozář a nikdo o ní nic nevyšťoural (třeba co dostali úředníci za to, že je vůbec pustili do tendru na oděvy, když prokazatelně nesplnili zadání?) Že by náhoda?

Přidávání komentářů není povoleno