Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Czech Soldier engaging, zdroj

Podezřelé obchody na obraně, zbrojaři z Excaliburu a pavouk jejich vztahů

Policejní akce spojená se zbrojařskými firmami a majetkem ministerstvem obrany se dále rozrůstá. Kauza má i mezinárodní přesah.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili zatím čtyři lidi kvůli podezření „z nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty“, nově přibyl pátý zadržený – bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Tomu před několika týdny odmítl Nejvyšší kontrolní úřad potvrdit bezpečnostní prověrku, což mu znemožnilo další práci v mezinárodním sboru šesti auditorů, kteří dohlížejí na hospodaření Severoatlantické aliance.

Vztahy ve firmě

V kauze jde podle dostupných informací především o prodej nepotřebného majetku české armády, respektive nezákonných převodů ze státu (prostřednictvím státního opravárenského podniku VOP CZ) na soukromou firmy Excalibur Army. Jít má o obchody z let 2009 až 2013.

„Uvedená trestní věc souvisí s nezákonnými převody nepotřebného movitého majetku z Ministerstva obrany České republiky,“ potvrzuje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

HlídacíPes.org s využítím systému Gnosus společnosti Bisnode nabízí přehledného „pavouka“ aktuálních vlastnické a obchodní vztahy ve společnosti Excalibur Army CZ a.s.

V centru firem stojí Jaroslav Strnad, majitel skupiny Excalibur Group a Petr Kratochvíl, člen představenstva Excalibur Group; graf (níže) ukazuje vzájemné vztahy mezi firmami zahrnující i další společnosti, jež v policejním vyšetřování figurují:  Real Trade Praha či Vojenský opravárenský podnik.

Společnost Excalibur Army je rozdělena do několika divizí. Divize Defence se zabývá prodejem, opravami, výrobou a modernizací vojenské techniky, náhradních dílů, zbraní, munice a dalšího vojenského materiálu.

Divize Outdoor nabízí nejrůznější vojenský výstrojní materiál, znehodnocené zbraně, outdoor oblečení a vybavení. Divize Automotive obchoduje mj. s náhradními díly a vozy značek TATRA, PV3S, AVIA, UAZ . Divize Likvidace odpadu provozuje čistírnu odpadních vod či autodopravu ADR. Společnost nabízí i pronájmy skladových a administrativních prostor a prodej pohonných hmot.

„Nejvyšší“ firmou v systému vazeb je Excalibur Group B.V. registrovaná v Nizozemí s akciemi na jméno.

Přehled aktuálních vazeb vlastníků, statutářů a manažerů v Excalibur Army a v dceřiných společnostech

(jde o vizualizaci, osoby zde uvedené nijak nespojujeme s trestnou činností, pozn. red.;

graf lze zvětšovat a zmenšovat např. kombinací klávesy CTRL a kolečka myši )

Excalibur Army ok

Excalibur Group se může chlubit obratem ve výši pěti miliard korun, má čtyři tisíce zaměstnanců v Česku a na Slovensku. Firma od počátku postavila svůj byznys na odkupu staré armádní techniky někdejšího východního bloku, jež po repasování prodává dále, především do Afriky a na Blízký východ.

Mluvčí Excaliburu (a bývalý mluvčí ministerstva obrany) Andrej Čírtek se ve vyjádřeních pro média omezil na konstatování, že „Policie České republiky dělala úkony i v provozech firmy Excalibur Army“.

Firma Excalibur Army zároveň figuruje i v čerstvé kauze ve Švédsku. Švédský rozhlas přišel s informací, že prostřednictvím české firmy odešlo 250 bojových vozidel pěchoty ze Švédska do Iráku. Přímý prodej zbraní a vojenské techniky do zemí, kde probíhá válečný konflikt, švédské zákony zakazují. Po právní stránce je však prodej v pořádku, švédská média zdůrazňují morální rozměr obchodu.

 


KDO V PŘÍPADU VYSTUPUJE

Jaroslav Strnad

Místopředseda představenstva Excalibur Army CZ, majitel skupiny Excalibur Group, kam patří vojenské opravárenské podniky v Česku a na Slovensku, výrobce brzd Dako CZ či kopřivnická automobilka Tatra Trucks (viz graf).

Jan Vylita

Bývalý generální sekretář ministerstva obrany; dohlížel na hospodaření státních podniků a odprodeje nepotřebného majetku. Loni se stal jedním ze šesti hlavních auditorů NATO. Nedávno ale přišel o bezpečnostní prověrku a nemůže tuto funkci vykonávat.

Petr Kratochvíl

Předseda představenstva firmy Real Trade (součást Excalibur Group), která se zabývá prodejem a opravami vojenské techniky a náhradních dílů. Člen představenstva Excalibur Group.

Josef Lachman

Bývalý ředitel odboru ministerstva obrany; měl na starosti prodej nepotřebného majetku. Loni v únoru jej odvolal ministr Martin Stropnický.

Vladimír Halenka

Ředitel sekce podpory na generálním štábu. Spadá pod něj veškerá vojenská logistika.

Adolf Veřmiřovský

Bývalý dlouholetý ředitel státního podniku VOP CZ v Šenově u Nového Jičína, kde skončil loni v květnu.

ZDROJ: Lidové noviny

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. J.Němec napsal:

  Zbrojařské firmy na celém světě by měly povinně velkou část svého zisku odvádět na proplácení všech těch válečných hrůz v podobě tisíců uprchlíků, zmařených životů, zmrzačených lidí a zničené infrastruktury.

  Jinak našim vojákům velí prezident, kterému na jeho prezidentskou kampaň přispěly také osoby, co měli problémy s kriminálkou. A teď si tyká s ministrem obrany. Takže naše policie to má velmi těžké.

 2. sasek napsal:

  Předpokládám, že pokud půjde do tuhého (nikoliv Tuhého), najmou si obžalovaní Sokola, Teryngela,Brůnu, Monsporta, Ortmana a další týpky z řad všehoschopných a nenasytných advokátů a ti to už přes své rozsáhlé kontakty nějak utlumí nebo protahováním dospějí až do fáze promlčení. V této kauze bude namočeno nebo zainteresováno tolik vlivných a bohatých lidí, že by se museli naklonovat celé pluky Zemanů, Bradáčových, Ištvánů a dalších lovců zločinců v bílých límečcích. A čas letí a nové a nové kauzy přibývají, jen všechno sepsat by vyžadovalo tým dokumentaristů. Nezávislých novinářů je taky jako šafránu, v nejhorším případě se dají koupit a zkrotnou jako Komárek. Asi se čeká, až pamětníci vymřou nebo je navštíví teta Skleróza a strejda Alzheimer. Pak už bude nová elta zbohatlíků a šíbrů v pohodě a postarají se, aby už noví bojovníci nevstali.

 3. teufel3424 napsal:

  Myslím, že ani jeden překupník vojenské techniky v Česku nebude úplně bez viny. Všichni kšeftovali s naší armádou za podivných podmínek a pořádně se na tom napakovali, drobné ze stolu padaly samozřejmě k ministerským úředníkům, jinak by se stroj zadrhl. Překvapuje mě ovšem, že na všechny poslední dobou vyplynula nějaká mastná špína, jen firma STV Group si doma leští svatozář a nikdo o ní nic nevyšťoural (třeba co dostali úředníci za to, že je vůbec pustili do tendru na oděvy, když prokazatelně nesplnili zadání?) Že by náhoda?

Přidávání komentářů není povoleno