Rozšiřte sankce o šéfy ruských médií, vyzývá posmrtně Boris Němcov

Napsal/a Robert Břešťan 5. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Součástí sankcí proti Rusku by se měla stát i některá ruská média a jejich představitelé. Evropskou komisi k tomu s odkazem na „seznam Borise Němcova“ vyzvalo Fórum občanské společnosti, jež je jednou z oficiálních platforem Východního partnerství.

S odkazem na ruskou propagandu a také v souvislosti s vraždou opozičního lídra Borise Němcova to na webových stránkách Fóra napsal Krzysztof Bobinski. Pasáž z jeho textu zveřejnily ve svém tištěném vydání i Financial Times.

Východní partnerství je součástí politiky Evropské unie vůči šestici východoevropských zemí – Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina) a patří mimo jiné i mezi dlouhodobé priority české zahraniční politiky.

Překazit pohodu mediálním bossům

„Přišel čas na to, aby se Evropská komise a Evropská služba pro vnější činnost vrátila k naší rezoluci a zvážila zavedení sankcí vůči hlavním aktérům ruské propagandy. Bylo by to vhodné i s ohledem na uctění památky a statečnosti ruského politika, který zemřel proto, že se nebál otevřeně hovořit na obranu demokracie, svobody a spravedlnosti ve své zemi,“ napsali zástupci Fóra s poukazem na násilnou smrt ruského opozičního politika Borise Němcova.

Podle Fóra občanské společnosti je jednou z příčin Němcovovy smrti i „paranoidní atmosféra, jíž nyní zemi bičují ruská média, jež podporují ruskou válku na Ukrajině a otvírají cestu pro podobné domácí vraždění“.

Fórum v této souvislosti připomíná i vystoupení Borise Němcova z loňského října ve Stockholmu na konferenci organizované Nadací Jarla Hjalmarona. „Nedokážu pochopit, proč se západní sankce proti ruským podnikatelům, firmám a politikům netýkají i mediálních manažerů, kteří po celý týden jen lžou a pak vyrážejí za odpočinkem do svých drahých domů v Evropě,“ řekl tehdy Němcov.

Odkaz Borise Němcova

Krzysztof Bobinski z Fóra občanské společnosti připomíná i konkrétní jména, jichž by se rozšíření sankcí mohlo týkat: Konstantin Ernst (generální ředitel Prvního kanálu); Oleg Dobrodějev (generální ředitel státní televize i rozhlasu), Vladimir Kulistikov (generální ředitel televize NTV), Aram Gabreljanov (zakladatel televize Lifenews generální ředitel News Media); Vladimir Solovjev (ruský televizní novinář) a Arkadij Mamontov (ruský televizní novinář).

„Seznam je součástí Němcovovy poslední vůle a odkazu a Evropská unie by jej měla vzít v úvahu při zvažování nových sankcí mířících na mediální manažery a majitele médií odpovědných za ruskou propagandu,“ podotýká Bobinski.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)