Hnutí ANO, Trailer - vlajka

Jaké jsou obchodní vazby „zlého muže ANO“ Jaroslava Faltýnka

Napsal/a Robert Břešťan 2. března 2015

Pravou rukou Andreje Babiše a druhým mužem hnutí ANO se stal Jaroslav Faltýnek. Podívejte se na jeho historické obchodní vazby. Odkud a jak se dostal do Agrofertu a z něj do vysoké politiky? Uvnitř přehledná grafika obchodních vztahů.

Prakticky ve všech oficiálních životopisných údajích o Jaroslavu Faltýnkovi najdeme toto: agronom, zemědělský manažer, člen představenstva Agrární a Potravinářské komory ČR, bývalý člen rady města Prostějov. Od roku 2001 působil ve společnosti Agrofert nejprve jako ředitel zemědělské divize, od roku 2007 jako člen představenstva.

HlídacíPes.org s ohledem na víkendový sněm hnutí ANO a fakt, že Faltýnek je nyní oficiálně jakýmsi „stínovým Babišem“, nabízí přehled historických obchodních vazeb Jaroslava Faltýnka.

Pro zvětšení klikněte (vzhledem k šířce zobrazení doporučujeme otevírat spíše na stolních počítačích než mobilních zařízeních)

GRAF J. Faltýnek

©©

(Data poskytla společnost Bisnode a její aplikace Gnosus)

Objev z Tchecomaltu

Pohled na grafiku připomíná, že vedle působení v řadě dozorčích rad z oficiálních životopisů často vypadává Faltýnkovo ředitelské působení ve společnosti Tchecomalt. Ta přitom byla na začátku společné byznysové i politické dráhy Faltýnka a Babiše.

Jak napsal Tomáš Pergler v knize „Babiš, příběh oligarchy“, prostějovská skupina Tchecomalt Group byla přitom prvním významnějším konkurentem, jehož Agrofert spolkl. Skupinu úvěrovala IPB, která v červnu 2000 zkrachovala, v září téhož roku představenstvo Tchecomaltu poslalo svou firmu do konkursu – i přes protesty jediného věřitele, jímž se po IPB stala ČSOB.

Jedním z manažerů Tchcecomaltu a místopředsedou představenstva byl právě i Jaroslav Faltýnek. ČSOB podala kvůli konkurzu trestní oznámení, ale policejní vyšetřování podezření z tunelování neprokázalo. V konkurzu pak výhodně nakupoval Agrofert a Jaroslav Faltýnek se poté stal šéfem zemědělské divize Agrofertu.

Čtvrt století v politice

V politice se Faltýnek pohybuje už od 90. let minulého století. V komunálních a krajských volbách opakovaně úspěšně kandidoval za ČSSD

V roce 2012 ale sociální demokracii opustil a vstoupil do Babišova ANO 2011. Stal se místopředsedou, v roce 2013 byl zvolen poslancem a předsedou poslaneckého klubu ANO. Na konci února 2015 zvolen 1. místopředsedou hnutí. Ze 187 delegátů pro něj hlasovalo 153 lidí.

Čtěte též

3 komentáře

 1. J.Němec napsal:

  Kdyby se policie věnovala Tchecomaltu se stejnou intezitou jako se věnovala zamilovanému troubovi, tak by nám dnes nevládli komunističtí rozvědčíci a estébáci.

 2. sasek napsal:

  Andrej Babiš ve svém projevu na sjezdu ANO mimo jiné prohlásil, že cítí vůči této zemi, potažmo jejím občanům, dluh.
  I u mně má jakýsi restík(akcie masny Studená), tak mu přeji hodně úspěchů v jeho další činnosti, abych alespoň ve výši penze v dalších letech dostal aspoň něco zpět. Pokud se mi podaří dožít stovky, mohl bych být dokonce v plusu. Za éry Péti čistého s Kraďouskem u kasy to nehrozilo.

 3. Miriam M. napsal:

  J.Němec: souhlasím bez výhrad..

  mafiánská parta pod jménem ÚOOZ chce tahat za nitky a být „tichým společníkem“ našich socialistických vlád a především „pana“ prezidenta… český národ se zatím bohužel tváří jako slepé stádo ovcí, krmených koblihami.

  ..copak jsme zapomněli, jak je důležité vyžadování morální bezúhonnosti volených zástupců lidu? Chceme v naší zemi další prokurátory (prokurátorky, soudce, … ) z lidu? Asi nám chybí zvrhlosti typu poprav zcela nevinných matek od dětí, nebo pronásledování kohokoliv, kdo má jiný názor.
  O jakési minimální úrovni jazykové kultury a vůbec kultury vyjadřování a příkladném chování raději ani nechci začínat.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies