Psí týden: Kulička v Zemanově hlavě, poražený cenzor a informace detektiva Šlachty

Napsal/a Ondřej Neumann 25. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Končící týden jsme odstartovali na dva díly rozděleným rozhovorem s Michalem Horáčkem. Vůbec poprvé promluvit o tom, jak si představuje své případné prezidentství. Oba díly vzbudily velký zájem i ohlas. Stejně jako cenzorská kauza ve vydavatelství Economia, která se i díky našemu zájmu nakonec v dobré obrátila (minimálně pro tuto chvíli)….

 • Vydavatelství Zdeňka Bakaly Economia se v úterý před svými čtenáři nepěkně ztrapnilo. A dodalo silnou munici kritikům tvrdícím, že existují lidé a témata, o kterých novináři tohoto vydavatelství nemohou psát svobodně. “Vážení čtenáři, v dřívější verzi tohoto textu Aktuálně.cz zveřejnilo pasáže, které nebylo možné ověřit. Z rozhovoru jsme je tedy vypustili. Děkujeme za pochopení.” Tímto textem internetový deník Aktuálně.cz zdůvodnil, proč z rozhovoru s podnikatelem Radimem Jančurou Za reorganizací policie stojí mafie. Když budou lidé Chovance urážet, ať si vymění číslo, vypadla zmínka o společnosti Bison&Rose a hlavně bývalém šéfovi ČEZ Martinu Romanovi. Reagovali jsme článkem Zmizelý text na Aktuálně a jeho návrat. Kmotr kmotrů vs. největší zločinec.
 • Jančura-foto

  ©©

  Kauza nabrala na obrátkách hned ve středu. HlídacíPes.org ráno publikoval rozhovor s Radimem Jančurou “Není to fér dělat cenzuru”. V něm mimo jiné označil za hlavního „cenzora“ ředitele redakcí Economie Vladimíra Piskáčka. Přes den se členové redakce Aktuálně.cz a Hospodářských novin Piskáčkovi postavili na odpor. V otevřeném dopisu, který podepsalo 24 autorů napříč redakcemi, vyjádřili nesouhlas s rozhodnutím a “zcenzurováním” rozhovoru s  Jančurou. Piskáček se následně omluvil a rozhovor na web vrátil v původním znění s vysvětlením a omluvou. Podrobnosti v článku Část redakce Economie se postavila proti vedení. Rozhovor s Jančurou je na webu zpět v původní verzi.

 • V posledních měsících šlo o další zdokumentovaný mocenský zásah vedení mediálního domu do redakční práce (viz příkaz šéfů televize Prima, jak mají točit o uprchlících). Piskáček stažení rozhovoru a vypuštění pasáží týkajících se Bison&Rose a Martina Romana argumentoval tím, že vydavatelství nese odpovědnost i za výroky vyřčené v rozhovoru „třetí osobou“ v rozhovoru. V tom má bezpochyby pravdu. Již v prvním článku (Zmizelý text na Aktuálně a jeho …) jsme ale jasně ukázali na skutečnost, že v jiném – ve stejný den publikovaném rozhovoru – „neověřitelné pasáže“ nevadily. Stejně tak nevadilo ani Jančurovo rovněž neověřitelné tvrzení, že policejní reforma byla spuštěna na objednávku mafie. Podrobnosti v analýze Mazání v Economii. Odpovědnost vydavatele za obsah nebo cenzura?
 • Hor final

  ©©

  Michal Horáček: Chci takové prezidentství, aby se vzpomínalo – tenkrát se to změnilo. Současný prezident Miloš Zeman sice ještě žádného oficiálního vyzyvatele pro prezidentské klání v roce 2018 nemá, ale s velkou pravděpodobností se mu postaví Michal Horáček.Básník, textař, bývalý majitel sázkové kanceláře Horáček v rozhovoru pro HlídacíPes.org poprvé hovořil o tom, co ho láká na prezidentské funkci, co by chtěl změnit a také vysvětluje, proč považuje Zemanovu politiku za gambling. V druhé části rozhovoru, který s Horáčkem vedla Eliška Hradilková Bártová, přišla řeč i na majetek pravděpodobného Zemanova vyzyvatele: Nestojí za mnou nekonečné ruské či jaké peníze. V rámci našeho projektu Pavučiny byznysu jsme navíc zmapovali Horáčkův životní i byznysový příběh.

 • Česká republika je právní stát, což mimo jiné znamená, že orgány veřejné moci smějí činit pouze to, co jim zákon výslovně dovoluje. Pokud tuto hranici překročí, přichází sankce – stejně jako kdyby zákon přestoupil obyčejný smrtelník. I stát je vlastnímu právnímu řádu podřízen, žádné výjimky pro něj a orgány jeho moci neplatí. Přesto jsme v kauze kolem ÚOOZ a policejní reformy svědky kroků, které se se zákonem jemně řečeno volně míjejí, napsal mimo jiné v komentáři k nakonec nezdařenému jednání bezpečnostního výboru sněmovny ke kauze Šlachta Robert Malecký. Celý text k dispozici zde:  Tak jsme tady s těma informacema.
 • 20150702_pavel

  ©©

  Hlavní hrozby jsou Rusko, rozvrácené státy a terorismus. Pro členské země Severoatlantické aliance a pro západní svět existují dvě hlavní hrozby: z východu Rusko a z jihu chaos v rozvrácených státech a terorismus, říká předseda vojenského výboru NATO, bývalý náčelník českého generálního štábu, generál Petr Pavel. Ve svém veřejném vystoupení na půdě Univerzity Karlovy otevřeně popsal rizika i výzvy, kterým čelí nejen Česká republika, ale i celá Evropská unie a členské státy Severoatlantické aliance. „Pokud se podíváme na východ, zásadní hrozbou je politika Ruska, která se za poslední dobu výrazně změnila. Jsme předmětem masivní informační kampaně a obyčejný smrtelník má problém si vybrat ze záplavy informací tu, která se nejvíce blíží pravdě,“ říká Petr Pavel.

 • Tématem konce týdne bylo bezpochyby rozhodnutí Britů rozloučit se s Evropskou unií a jít vlastní cestou. Co bude po čtvrtečním brexitu následovat popsal v článku pro HlídacíPes.org státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR Tomáš Prouza: Český “Pan Evropa” v pěti bodech shrnuje, co bude následovat.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)