Tak jsme tady s těma informacema. Co slibuje jednání bezpečnostního výboru o kauze „Šlachta“…

Napsal/a Robert Malecký 23. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Česká republika je právní stát, což mimo jiné znamená, že orgány veřejné moci smějí činit pouze to, co jim zákon výslovně dovoluje. Pokud tuto hranici překročí, přichází sankce – stejně jako kdyby zákon přestoupil obyčejný smrtelník. I stát je vlastnímu právnímu řádu podřízen, žádné výjimky pro něj a orgány jeho moci neplatí. Přesto jsme v kauze kolem ÚOOZ a policejní reformy svědky kroků, které se se zákonem jemně řečeno volně míjejí.

Dnešní očekávané zasedání sněmovního výboru pro bezpečnost má na programu jediný bod, zní takto: „Vystoupení policistů ÚOOZ a vrchního státního zástupce v Olomouci v souvislosti s jejich vyjádřením do médií a tisku – bezpečnostní situace v České republice.“

Očekává se, že odcházející ředitel ÚOOZ Robert Šlachta pohovoří o údajném propojení policie a lidí z kriminálního prostředí, šéf ostravské expozitury téhož útvaru Jiří Komárek předloží „extrémně závažné“ důkazy o skutečných motivech policejní reformy (odstranění Šlachty a rozprášení ÚOOZ) a „brutálním úniku informací“, jehož se měl dopustit policejní prezident Tomáš Tuhý.

Důvěra nad zákon

Nejprve ke Šlachtovi. Svolání výboru neinicioval, jen řekl, že ho považuje za poslední instanci, v níž má důvěru (a místopředseda výboru za hnutí ANO Bronislav Schwarz mu přání odečetl ze rtů). To je fajn slyšet. I poslanci budou jistě rádi, když jim to dosluhující ředitel zopakuje. To je ale zároveň v hrubých rysech vše, co se od Šlachty mohou dozvědět.

Předpokládejme, že propojení policie a kriminálního podsvětí znamená takové jednání, které je zároveň trestným činem. Policista Šlachta má v takovém případě zákonné zmocnění tu věc – podle svého postavení – vyšetřovat, oznámit jinému příslušnému útvaru, informovat státního zástupce – a to ve chvíli, kdy dojde k přesvědčení, že byl spáchán trestný čin.

V tom je mimochodem rozdíl mezi „normálními“ a „elitními“ útvary policie. Ty první přijdou k hotovému – dejme tomu k chlapovi s kudlou v zádech – o tom, že bylo spácháno, není pochyb. Úkolem „elity“ je trestnou činnost vyhledávat, popsat, co se stalo, v době, kdy zločin ještě není zcela vyjeven, a přesvědčit o tom státního zástupce. Pokud ten souhlasí, vše další už má odraz v zahájeném trestním řízení a řídí se trestním řádem.

Není třeba tu bichli číst tam a zpátky; paragraf o tom, že policejní orgán dle vlastního uvážení informuje o probíhajícím trestním řízení sněmovní výbor nebo jinou instituci, v níž chová důvěru, v trestním řádu není. Pro úplnost uvažujme i variantu, že ono Šlachtou zmiňované propojení nemá odraz v trestním řízení, což přeloženo do srozumitelné řeči znamená, že trestný čin nebyl spáchán nebo o tom policista prostě nemá v danou chvíli dost důkazů. V praxi si to dovedeme dobře představit: odposlechy, drby, někdo o někom něco říká.

V obou případech by měla být reakce poslanců zhruba následující: A proč nám to tady, pane Šlachto, povídáte? Co s tím my naděláme, proč nekonáte?

Ostrava-leaks

V případě Jiřího Komárka je situace ještě o něco jasnější. Obvinil policejního prezidenta, že je podezřelý z úniku informací. To je trestný čin v každém případě, u věci je jistě státní zástupce, který vykonává dozor. A zase: paragraf ve znění „Policista i bez souhlasu státního zástupce vytroubí do médií skutečnosti podstatné pro trestní řízení, kdykoli to vzhledem k libovolným okolnostem uzná za vhodné“ bychom z zákonech samozřejmě hledali marně.

Komárek přestoupil hranici, v tomto případě úřední licenci, vyzradil, co neměl. Sám se dopustil úniku. Ohrozil vyšetřování. (To v případě, že by se informace o podezření na generála Tuhého zakládala na pravdě. Jinak je to samozřejmě obyčejná pomluva a urážka mezi důstojníky.) Pokud aspoň něco funguje, jak má, počkají si na Jiřího Komárka před sněmovnou hoši z inspekce, aby si taky trochu popovídali.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)