Británie volí odchod z Evropské unie. Český „Pan Evropa“ v pěti bodech shrnuje, co bude následovat

Napsal/a Tomáš Prouza 24. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Více než 16,4 milionu voličů podpořilo ve čtvrtečním referendu odchod Británie z Evropské unie. Tábor brexitu tak podle dřívějších prohlášení expertů dosáhl takového počtu hlasů, který zajišťuje celkové vítězství. Výsledek je nadále průběžný, ale zastánci odluky s Bruselem získávají další podporu. Co teď bude následovat? Odpovědi nabízí státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR Tomáš Prouza.

1. Vystoupení z EU a Lisabonská smlouva

Do přijetí Lisabonské smlouvy chyběl v primárním právu EU konkrétní postup pro vystoupení členského státu z Evropské unie. V teoreticko-právní rovině však existovala možnost vystoupení vždy, a to na základě vypovězení smlouvy členským státem.

Lisabonská smlouva v tomto směru do primárního práva, konkrétně Smlouvy o Evropské unii, zakotvila článek 50. Ten stanovuje pravidla procesu, který umožňuje členskému státu iniciovat kroky směřující k ukončení členství tohoto státu v Evropské unii novým, řádným způsobem.

Proces stanovený tímto článkem umožňuje jakémukoliv členskému státu jednostranně rozhodnout o svém vystoupení z EU. Samotné rozhodnutí o vystoupení není jakkoliv podmíněno souhlasem jiných členských států či institucí EU. Jedná se o zcela suverénní rozhodnutí, kterému další členské státy či instituce nemohou zabránit.

2. Průběh vystoupení

Proces vystoupení členského státu je zahájen okamžikem, kdy stát oznámí Evropské radě svůj záměr vystoupit. Od té chvíle začne plynout dvouletá lhůta určená pro nalezení dohody o vypořádání vzájemných vztahů.

Evropská rada následně rozhodne o zásadách vyjednávání mezi EU a vystupujícím členským státem. I když článek 50 Smlouvy o EU neuvádí konkrétní instituci, která povede vyjednávání jménem Evropské unie, lze očekávat, že tato role připadne Evropské komisi.

Je to totiž právě Komise, která je odpovědná za vyjednávání mezinárodních dohod. S vystupujícím státem tak nebude jednat zbylých 27 zemí, ale Evropská komise na základě detailně definovaného mandátu. Výsledný návrh dohody o vypořádání vztahů nakonec schválí Rada kvalifikovanou většinou po obdržení souhlasu Evropského parlamentu.

Během celého tohoto procesu se vystupující stát, potažmo jeho představitelé, neúčastní jednání ani rozhodnutí v této věci v Evropské radě a Radě. Článek 50 však nijak v tomto směru neomezuje europoslance daného státu.

Omezení pro představitele státu v Evropské radě a Radě se rovněž vztahují pouze na otázku vyjednávání podmínek vystoupení. Ve všech ostatních otázkách tak vystupující stát zůstává až do svého vystoupení právoplatným členem EU.

Vystupující stát tak i nadále disponuje všemi ostatními právy a musí plnit veškeré povinnosti vyplývající z členství, včetně plateb do rozpočtu. Otázkou však je, jak aktivně by odcházející stát svá práva využíval.

3. Vystoupení není to samé jako nové nastavení vztahů

O negativním výsledku referenda se většinou mluví v souvislosti s nutností nového nastavení vztahů mezi Velkou Británií a EU. Je však nutné upozornit, že článek 50 hovoří o dohodě o podmínkách vystoupení s přihlédnutím k rámci budoucích vztahů.

Dohoda o vystoupení tedy nutně není a zřejmě ani nebude to samé, jako dohoda o novém nastavení vztahů mezi EU a vystupujícím členským státem. Nicméně z povahy věci vyplývá, že alespoň v obecné rovině bude vyjednávání o vystoupení s jednáním o novém nastavení vztahů úzce provázané.

4. Dva roky na vyjednávání

K vystoupení státu z Evropské unie dojde okamžikem dosažení dohody, nejpozději však dva roky od oznámení záměru vystoupit. Nedojde-li tedy k uzavření dohody, dojde k vystoupení i za takového „nulového“ stavu.

Je ale pravděpodobné, že ani jedna ze stran vyjednávání nebude mít zájem na takovém stavu právní nejistoty. Lhůtu je možné prodloužit, avšak pouze na základě jednomyslného souhlasu Evropské rady, tedy všech zbývajících členských států, po dohodě s vystupujícím státem.

Členské státy se tak dostávají do pozice, kdy mohou klást podmínky pro prodloužení tohoto vyjednávacího období. I zde je proto důležité potenciální rozlišení smlouvy o vystoupení a smlouvy o novém nastavení vztahů. Lhůta se vztahuje jen na první zmíněnou.

Obsah a rozsah smlouvy o vystoupení není předem stanovený, ale bude vycházet se vzájemné dohody. Určitě v ní ale najdeme postup vyvázání vystupujícího státu z politik EU, na kterých se podílí, a nebude chybět ani část k postavení jejích občanů pobývajících v EU a občanů EU pobývajících na území vystupujícího státu.

Velmi pravděpodobně se smlouva bude zmiňovat i o osudu právních předpisů EU, podle kterých se dnes občané členských států, včetně Britů, řídí. V případě vystoupení totiž bude nutné řešit, jakým způsobem na tyto předpisy navázat na národní úrovni, kde dnes některé oblasti upravuje právě jen evropské právo.

5. Kroky Velké Británie

Dost bylo ale teorie. Co lze však očekávat od Velké Británie? Výsledek referenda sám o sobě není nutně závazný, byť si lze jen stěží představit, že by se David Cameron odhodlal ignorovat natolik medializovanou vůli občanů.

Strategickou otázkou nicméně zůstává načasování oznámení záměru vystoupit z EU. Nedojde-li k formálnímu oznámení, nezačne běžet již zmíněná dvouletá lhůta. Lze předpokládat, že Velká Británie bude chtít mít alespoň hrubou představu o tom, co je a není možné vyjednat před tím, než formálně odstartuje koloběh vyjednávání.

Možné také je, že britská vláda bude chtít pro vyjednávání získat oficiální mandát svého parlamentu, což by zřejmě také zabralo poměrně dlouhý čas. Zároveň však bude v zájmu všech zúčastněných co možná nejdříve vydat alespoň základní memorandum o budoucím směřování ve snaze vyhnout se největším ekonomickým otřesům.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)