Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Defence Images via Foter.com / CC BY-NC,

Největší summit NATO v historii. Hlavní hrozby jsou Rusko, rozvrácené státy a terorismus

Největší summit v historii NATO začal v pátek ve Varšavě. Na schůzce chtějí spojenci stvrdit největší posílení kolektivní obrany od konce takzvané studené války. Podle předsedy vojenského výboru NATO, bývalého náčelníka českého generálního štábu, generála Petra Pavla pro členské země Severoatlantické aliance a pro západní svět existují dvě hlavní hrozby: z východu Rusko a z jihu chaos v rozvrácených státech a terorismus.

Ve svém nedávném veřejném vystoupení na půdě Univerzity Karlovy Petr Pavel otevřeně popsal rizika i výzvy, kterým čelí nejen Česká republika, ale i celá Evropská unie a členské státy Severoatlantické aliance.

Polopravdy, lži, nedůvěra

„Pokud se podíváme na východ, zásadní hrozbou je politika Ruska, která se za poslední dobu výrazně změnila. Jsme předmětem masivní informační kampaně a obyčejný smrtelník má problém si vybrat ze záplavy informací tu, která se nejvíce blíží pravdě,“ říká Petr Pavel.

20150702_pavel

© NATO

Cílem této kampaně je podle něj relativizovat informace, zpochybňovat fakta i důvěru v tradiční média a volené zástupce. „Tak aby by byl občan co nejvíce zmaten, aby přestal důvěřovat voleným zástupcům, měl tendenci podléhat polopravdám, lžím, virtuální realitě. To se bohužel v době sociálních sítí a mnoha médií dobře daří,“ konstatuje šéf vojenského výboru NATO, který je nyní v Česku na oficiální návštěvě v rámci „ladění not“ mezi aliančními partnery před blížícím se summitem NATO v Polsku.

Z Ruska se podle generála Pavla „po dlouhém období, kdy se cítilo poníženo a odsunuto“ znovu stává globálním hráčem.

„Jedním z deklarovaných i praktikovaných cílů ruské zahraniční politiky je znevěrohodnit přirozené uspořádání institucí – NATO, EU, i celý systém mezinárodního práva po 2. světové válce,“ říká Pavel.

Odráží se to na stavu ruské armády i financích, jež vláda do rozvoje armády pumpuje. „Ruská armáda též po letech strádání a odstrkování nabývá opět sebevědomí. Ty tam jsou obrázky ruských vojáků v ošuntělých uniformách sbírajících na poli zelí, aby si přilepšili. Armáda je nyní moderní, dynamická, dobře motivovaná a vybavená, odhodlaná a schopná přinášet oběti nejen v blízkém zahraničí, ale jak jsme viděli, tak i v Sýrii – k dosažení cílů globálního charakteru.“

Dialog s Ruskem

A nejde prý jen o znovunabyté schopnosti, ale i o vůli je použít. Příkladem jsou podle NATO akce na Krymu, na východě Ukrajiny, v Sýrii… „Je nepochybné, že Ruská federace je připravena použít vojenský nástroj jako jeden z hlavních nástrojů své zahraniční politiky. Armáda prochází modernizací – navzdory zprávám o špatné výkonnosti ruské ekonomiky a sociálním problémům,“ konstatuje generál Pavel.

Evropská unie a NATO podle něj nemůže být vůči takovému vývoji lhostejná i vzhledem k rétorice ruského vedení, jež otevřeně hovoří o podpoře ruských národních menšin, kdekoli na světě.

„Podívejme se na Pobaltí, na ruskou vojenskou doktrínu… Informační a kybernetická válka může přerůst v horký konflikt. Putin je ve svých prohlášeních vzácně konzistentní a myslím, že jsme tomu nevěnovali dlouho pozornost,“ říká Petr Pavel.

Ve vztahu k Rusku má podle něj fungovat systém odstrašení. „Ne zastrašení a řinčení zbraněmi,“ zdůrazňuje. „Smyslem je odradit protivníka od ofenzivní akce, neboť by měl dojít k závěru, že přínos akce by nepřevážil důsledky,“ dodává.

Sebevědomý přístup NATO by ale podle generála Pavla měl být „doplněný vůlí ke konstruktivnímu dialogu kdykoli k tomu bude na straně Ruska dostatečná vůle“.

Problém členských států NATO podle generála Pavla je, že drobí výdaje na obranu. „Státy dávají přednost národním řešením před těmi efektivními nadnárodními. Svědčí to o tom, že priority máme pořád orientované národně a ne na celek,“ říká.

Pevnost Evropa je chiméra

Hrozba z jihu je diametrálně odlišná. „Hrozba slabých států, terorismu, extremismu, provázená migrační vlnou je těžko uchopitelná jen vojenskou silou,“ říká generál Pavel.

„Měl jsem husí kůži, když jsem od politiků slyšel, že pošleme vojáky na hranice a že ti budou s tanky a zbraněmi čelit záplavě lidí s dětmi v rukou. Tahle představa mne vždy děsila,“ poznamenává.

Západ musí podle něj problém regionu řešit komplexně, zaměřením na příčiny, ne symptomy krize.

„Problém je stabilita, ekonomický a sociální rozvoj v regionu. Je to náročně na čas, na zdroje, ale uvážíme-li realisticky alternativy, tak jiná cesta, než dosáhnout bezpečnosti, než rozšíření regionu stability, není,“ říká s tím, že jde převážně o politické rozhodnutí.

„Vyžaduje to politickou odvahu přijmout rozhodnutí daleko přesahující volební období, což bývá problém. Nelze se opevnit v naší pevnosti Evropa v naději, že se nás problémy nedotknou. Je chiméra myslet si, že nás to ochrání od radikalizace, terorismu, imigrace.“

Na řešení se podle Petra Pavla má podílet široké spektrum aktérů: od OSN, přes Ligu arabských států, další regionální uskupení, NATO a E. „Patří sem ale i Čína, která má výrazný ekonomický zájem v severní Africe a měla by mít zájem na stabilizaci regionu. Stejně tak je naším zájmem stabilita v Jihočínském moři – je to významná obchodní cesta bez níž by se ekonomický svět rychle rozkolísal,“ vysvětluje Petr Pavel.

Připouští, že taková široká shoda a spolupráce je problematická. Už proto, že se často nedokážou domluvit mezi sebou EU a NATO: „Jak NATO, tak EU má tendenci řešit věci po svých kanálech a bude ještě nějaký čas trvat než se k tomuto poznání dopracujeme.“

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

40 komentářů

 1. Hugo napsal:

  Tapísnička pana generála jen zpíváo chlebu, který jí a je už značně ohraná. Rusové mají dost svých vlastních problémů, než aby se pouštěli do dobrodružství na které nemají. Amíci s počtem zahraničních základen cca1000 a astronomickými vojenskými výdaji cca 600mld USD oproti 60mld a třem zahraničním základnám – to už je i pro laika jasná ruská hrozba. Generále probuď se!

  • olda oprsal napsal:

   Je to presne tak !

  • Petr z Prahy napsal:

   Ano pan generál mluví nesmysly, protože je placen Amerikou a je zblblý z její krvelačné politiky. Amerika totiž potřebuje mezinárodní zmatek, chaos, války, proto se následným fanatickým zbrojením a tudíž prodeje, dostala z krize!!! Dopadne to asi špatně, protože naše současná Evropa je hodně, hodně slaboučká a agresora (USA) poslouchá na každé jeho mávnutí!!! Rusa nemusím, ale nemám rád, když někdo si dělá co chce, roztahuje se po světě (USA), zabíjí nevinné a provokuje cíleně Rusa (viz Ukrajina). Amerika je jasným viníkem současné napjaté mezinárodní situace a chcíplé NATO jenom přikyvuje!!!

   • Milena napsal:

    Jáí s tím souhlasím, největším agresorem je USA, rozvrací státy, buduje základny na cizích územích.

  • namhal napsal:

   Rozvrácené státy jsou největší hrozbou. To rozvrácení mají na svědomí USA. Kam vstoupí tam se začne válčit a devastace všeho.

 2. Němec napsal:

  Pan generál má sice pravdu ale situace pro NATO ve vztahu k České republice je ještě horší. Vláda ČR hlavně uplácí státní zaměstnance a zvětšuje jejich počet aby se tímto podplácením udržela u moci. Zákonitě chybí peníze na obranu. Jenže velká většina dnešní vlády s jejich voliči jsou přívrženci Ruska. Procenta pro Zemana a Babiše to potvrzují. Lidé v ČR hlavně hledí na svůj blahobyt a velmi jim vyhovuje mediální hnus, který předvádí velký vúdce Babiš. Takže proč by vláda měla dávat peníze na obranu. NATO České republice pomůže jen když se ČR bude nejprve bránit sama, což s dnešní armádou není možné. Kdežto Rusko vyžaduje jen naši kolaboraci a naši armádu nepotřebuje. Svůj názor nikomu nevnucuji.

  • Petys napsal:

   To je dobrý postřeh, o té kolaboraci co Rusům stačí. Oni dokonce platí nám za tu kolaboraci – viz prezident Zeman, kterému financují volební kampaň Rusáci a lidé přesto důvěřují z 58% Zemanovi. To svědčí o podivné slabomyslnosti větší části českých voličů. V tom má Zeman pravdu, když říká, že většina lidí jsou idioti – on na to sází a vyhrává.

  • Arnošt Arnošt napsal:

   Smutná pravda,je to tak.

 3. Richard Solivajs napsal:

  Pan generál snad trpí nějakou diagnózou když zapomněl koho poradci rozpoutali peklo v Sýrii, Lýbii a ostatních zemích ze kterých se do Evropy valí migranti nevyjímaje Ukrajinu, která měla sloužit jako rozbuška pro vyhlášení války s Ruskem. Nebo snad informace dostupné z internetových domén, které nepatří Rusku jsou lhaním? Proč tento člověk považuje lidi, české lidi za odpad, kterému stojí za to lhát? Těšíte se na válku? Na válku pod vaší taktovkou?

  • Petys napsal:

   Peklo v Sýrii je bohužel léta neřešeno zejména kvůli vetům, které v Radě bezpečnosti systematicky uplatňovali Rusko a Čína a tím blokovali veškeré několikaleté dřívější snahy Západu o zřízení bezpečných bezletových zón v Sýrii, kde by bylo možno chránit uprchlíky před syrským prezidentem Asadem i před Islámským státem, kteří fungují jako řezníci vlastních lidí.
   Tyto veta Ruska jsou fakta, které si můžete ověřit. Rusko je mocnost, které chaos přelévající se do Evropy zřejmě maximálně vyhovuje.

   • felix.julec napsal:

    Člověče přece nemyslíte vážně to, co jste tady splodil.Jistě že všichni mají své zájmy, stejně tak i Rusi.Někteří jsou podle vás řezníci vlastních lidí,druzí zase podle mně řezníci jiných lidí.Rozdíl bude v tom,že Rusáci neumí „humanitárně“ válčit jako ti druzí.

    • Petys napsal:

     Proboha, tak si to zjistěte, ta veta Rusáků jsou dohledatelná. Oni tam přece mají základny v Sýrii dohodnuté s tím řezníkem Asadem. Rusáci se humanitární stránkou věcí prostě nezabývají, jinak ale masakrovat civilní obyvatelstvo umí stejně jako Arabové, což dokázali v Čečně, Gruzii, Abcházii i na Ukrajině.

     • namhal napsal:

      Kam vstoupí noha vojáka USA tam je zkáza a smrt.

     • Raky napsal:

      Proboha, nikdo Vám nevyvrací veto Ruska.
      Ale zamyslete se spíše nad řezníkem Obamou. Co by se stalo, kdyby Ruská loď plula v Mexickém zálivu? Co by jste si myslel o snaze Ruska, instalovat protiraketový systém na Kubě?
      Raději se, místo rozdávání přídomků „řezník“ a hodnocení kdo je větší humanista, podívejte na svět několika pohledy. Porovnejte různá prohlášení a skutečná jednání, výsledky.

 4. Pepan napsal:

  Pro Rusko existují dvě hrozby,vprvé řadě je to USA a jejich vazalové z NATO,jejich rozmísťování vojsk a voj. techniky v blízkosti hranic Ruska.

 5. Ivan Malík napsal:

  Petr Pavel hodnotí dnešní Rusko tak, jak si to přejí generálové USA. Zcela určitě se o Rusku tak nevyjadčoval před nástupem do nynější funkce. Můžeme to svést například na fakt, že má nyní o Rusku více informací. Každopádně mu já osobně příliš nevěřím. Snaží se zavděčit, protože kdyby říkal něco jiného, dlouho by ve své funkci nepobyl. Tak se vytváří a veřejnosti cpe dojem, že bez NATO by jsme měli ruskou armádu v Aši. Pavel chce strašit, strašit a strašit. Je za to placen. Přesto drtivá část veřejnosti, zřejmě v celé „ohrožené“ Evropě nepovažuje Rusko za největší nebezpečí. Nu i na to má Pavel odpověď :“Jsme předmětem masivní informační kampaně a obyčejný smrtelník má problém si vybrat ze záplavy informací tu, která se nejvíce blíží pravdě“ Jinými slovy, pan Pavel z nás dělá nemyslící, nebo nesprávně myslící, blbce.

  • Standa napsal:

   Podle toho, co píšete, už se stalo. Pro své „pravdy“ nemáte ani jeden relevantní podklad !

  • Petys napsal:

   Obranná aliance svobodných, demokratických zemí proti ruské diktatuře a la car Putin. Je jasné, že existují lidé, kterým se v diktatuře žilo líp, co umějí pěkně dolů šlapat a nahoru se hrbit a ostnatý drát jim nevadí. A není jich u nás málo. Stranu si můžete samozřejmě demokraticky vybrat dle libosti.
   Rusko po celá staletí bylo vždy imperiální mocnost a je jí zas a kam nepronikli bylo jen proto, že v tom místě žili lidé, kteří se usilovně bránili. Finové vybojovali s Ruskem ve své historii asi 40 válek než Rusům došlo, že se nikdy nevzdají a dali jim víceméně pokoj. 5 milionové Finsko dokázalo vyprášit mnohokrát Rusům kožich, my také – viz legionáři samozřejmě. Leč, to je bohužel už jen historie. O dnešních našincích se říci nedá, že by byli ochotni bojovat o život za svou svobodu, takže jediná naše šance na svobodný život je EU a NATO. Smutné, ale bohužel je to fakt.

   • karel.kuba napsal:

    Pokud jse o naše legionáře v Rusku, nerado se to slyší – ale oni přes Sibiř v podstatě prchali, protože kdyby se vraceli nejkratší setou domů, nikdy be se nevrátili.

   • fúzo napsal:

    Znáte zemi s větší chutí po svém větším impériu, než USA?

    Jejich zájmy vlivu jsou celosvětové a oni to veřejně říkají, to však Petys neslyší!
    Naopak plácá nesmysly na margo Ruska!
    Je to demagogie, či duševní nedostatečnost?

    • Petys napsal:

     USA de facto dobyli 2x Evropu a vždy se stáhli. Dobyli 2x Irák a vždy se stáhli. Neokupují žádný stát a svobodný západní svět by nebyl svobodný, kdyby jej už 70 let nebránily USA. A Rusko a ruští trollové to dobře vědí a proto USA jsou největší nepřítel. Jsem překvapen, kolik je v Česku ruských pomatenců, po tom co jsme si s Rusáky užili za ostnatým drátem.

     • Franta napsal:

      USA de facto dobyli 2x Evropu a vždy se stáhli – aha v Německu má od 2 světové války základny asi Bangladéš. A v Kosovu je 70 tisícová základna Etiopanů.

   • Raky napsal:

    A teď ještě něco o 1. a 2. světové válce. Také by jste mohl pohovořit o koloniích v Africe, Asii.
    Z nájezdů islámských Arabů se určitě, dle této logiky, dá odvodit, že je to militantní skupina a bylo by lepší nepouštět je na svá území. Nebo ne?
    Nebo tato logika a pohled platí jen na určité národy a skupiny?

  • Nata napsal:

   Nuž len aby sme všetci – vrátane USA – neboli prekvapení, keď sa na Slovensko, do Čiech a do ďalších štátov EÚ vovalia „úderky“ fašistov-banderovcov z Ukrajiny a budú robiť podobné „poriadky“, aké stvárajú teraz na Ukrajine a demoralizujú za podpory Porošenka, vlády a parlamentu Ukrajiny. Koľko ešte nevinných ukrajinských obyvateľov musí zbytočne zomrieť,aby sa konečne skončilo to nezmyselné vraždenie v tejto čudesnej krajine. Toľko zla pokope a toľko nešťastných ľudí či obetí viedieť málokde. A to žijeme v 21. storočí,vyše 70 rokov po najstrašnejšej svetovej vojne. Ľudstvo je naozaj nepoučiteľné?!u

 6. Ivan Malík napsal:

  Napsal jsem dnes reakci na článek. Kde je.

  • Robert Břešťan napsal:

   Pod textem. Komentáře schvalujeme ručně a ne vždy je síla, která se tomu může bezprostředně věnovat.

 7. Vašek napsal:

  Pravda se neříká je to trestné že pánové!!!!!!!!!!

 8. Richard Motyčka napsal:

  Ještě, že máme alespoň pár takových lidí, kteří to mají v hlavě dobře srovnané, jsou schopní velitelé, respektovaní v zahraničí a jsou tak naší výkladní skříní. Je dobře vědět, že máme takové lidi na vysokých postech u našich strategických partnerů. Je to pro mne docela jiná úroveň hrdosti, než např. na naše fotbalisty, kteří mohou jedním zápasem ztratit šance na reprezentaci. To je také určitá forma virtuální reality). Pan generál Pavel je pro mne skvělým reprezentamtem v tomto oboru. Rád čtu jeho názory, postřehy, úvahy a analýzy, zejména z oblasti do které nemám možnost, čas a ni prostředky proniknout hlouběji. Doufám, že ještě dlouho bude pro některé z nás přínosem.

 9. petrph napsal:

  Smutné je že se pan generál vyjadřuje k něčemu, co vůbec řešit nemá To že „..„To že občan je nejvíce zmaten, aby přestal důvěřovat voleným zástupcům, a má tendenci podléhat polopravdám, lžím, virtuální realitě“ je politický problém, na to totiž vůbec politici v  EU nepotřebují ruské špiony či co, na to si úplně stačí sami svým postojem k  občanům. není věcí generála aby je jakkoliv mediálně bránil, či jim poskytoval podporu vůči těmto občanům jako nějaký najatý předvolební agitátor.
  Co by mělo být věcí generála, a co by skutečně posluchače zajímalo, sdělení jak tedy konkrétně chtějí armády států NATO bránit území členských (zejména východních) států NATO v případě že budou vojensky napadeny Ruskem. Ale obávám se, že právě na tuto otázku pan generál nezná uspokojivou odpověd. Do totální války s Ruskem se nikomu nechce

 10. Moula napsal:

  Správně generále sloužil jste také věrně Varšavské smlouvě, tak máte perfekt přehled. NATO to je mírumilovný spolek od humanitárního bombardování Jugoslávie, přes Irák, Afganistán do Sýrie, prostě elita

  • Loanna napsal:

   Ježišikriste tak větší kravinu jsem snad nečetla nikdy. Co vy víte o historii Ruska? Kulové.Rusko bylo vždy imperiální mocností…ano, a vyprášilo kožich Napoleonvoi i náckům. Finové využili v roce 1920 tzv. Právo národů na sebeurčení, které jim umožňovalo se osamostatnit.
   Petysy petysy, nechoď už na sluníčko, motáš páté přes deváté. Vysvětlit ti posloupnosti by bylo na hodně dlouho.

 11. Joža napsal:

  Koho chleba jídáš,toho píseň zpívej!Tak je to spravne,tak to musí byť.

 12. Luděk Trávníček napsal:

  Dobře placený nebezpečný škůdce

  • fúzo napsal:

   Souhlasím, velice nebezpečný tenhle jedinec pro lidstvo

 13. fúzo napsal:

  Generál Pavel není ani patriot, ani vlastenec, pokud je pouhý žoldák, pak zpívá pouze jak jeho chlebodárce požaduje!
  Největším nebezpečím pro svět je NATO-vlastně USA a jejich koloniální touhy!

  • Robert Břešťan napsal:

   Taky myslím, že by NATO mělo ten Krym vyklidit… Vlastně moment.

 14. Taoiseach napsal:

  Třetí a čtvrtá hrozba

  Obecně se to moc neví, ale pan generál bude jistě vědět, že NATO má mimo jiné i vlastní výzkum v oblasti životního prostředí. Nepochybně proto, že i ničení prostředí je ze střednědobého hlediska hrozbou.

  Pokud jde o nestabilitu pramenící z chudoby, je třeba říci, že nadnárodní společnosti využívají infrastruktury vyspělých zemí (školství), levné suroviny a levnou (otrockou) práci v chudých zemích, draze prodávají v bohatých zemích a daně neplatí nikde. Vojensky se této hrozbě čelit nedá. Je třeba globální dohody. I zde se dá s panem generálem souhlasit: „Vyžaduje to politickou odvahu přijmout rozhodnutí daleko přesahující volební období“.

 15. drak napsal:

  NATO je organizace podvodníků a lhářů, kteří tahají z lidí peníze, aniž by za to poskytovali cokoliv protihodnotou.
  Jde jen a jen o prodej amerického šrotu a splácení amerických dluhů.

 16. sony napsal:

  Carské Rusko nám bylo celá dlouhá staletí na hony vzdáleno a nic jsme od něj nepotřebovali. To se změnilo až za Stalina a opět skončilo s Gorbačovem. Nicméně si Putin a jeho banda usurpuje návrat moci do svých rukou.
  Proto by bylo symbolické, kdyby tam, kde byla podepsána Varšavská smlouva, byl schválen dokument zamezující šíření dezinformací, lží a nesmyslů, kterým jsou krmeny zejména bývalé satelity Sovětského svazu a obávám se, že jim věří více než polovina obyvatelstva. Jen ta lépe chápající polovina si dokáže vybrat správně.

Přidávání komentářů není povoleno