Zmizelý text na Aktuálně a jeho návrat. Kmotr kmotrů vs. největší zločinec

Napsal/a Ondřej Neumann 21. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Vydavatelství Zdeňka Bakaly Economia se dnes před svými čtenáři nepěkně ztrapnilo. A dodalo silnou munici kritikům tvrdícím, že existují lidé a témata, o kterých novináři tohoto vydavatelství nemohou psát svobodně. 

„Vážení čtenáři, v dřívější verzi tohoto textu Aktuálně.cz zveřejnilo pasáže, které nebylo možné ověřit. Z rozhovoru jsme je tedy vypustili. Děkujeme za pochopení.“

Tímto textem internetový deník Aktuálně.cz zdůvodnil, proč z dnešního rozhovoru s podnikatelem Radimem Jančurou Za reorganizací policie stojí mafie. Když budou lidé Chovance urážet, ať si vymění číslo, vypadla zmínka o společnosti Bison&Rose a hlavně bývalém šéfovi ČEZ Martinu Romanovi.

Jančura v původní verzi rozhovoru na jeho adresu mimo jiné řekl: „Napsal jsem mu (ministru vnitra Milanu Chovancovi – poz. redakce) , že Martin Roman je největší zločinec v této zemi, největší z..d, a pokud on se bude zastávat takových lidí, pak je ještě větší z..d, neboť je politik“.


O sporu Jančura – Chovanec jsme psali:

Jančura zveřejnil mobily na Sobotku a Chovance. Z bezpráví ale právo nevznikne…

Zveřejnění čísel politiků bylo v souladu s právem. Stejně jako Chovancův podpis pod „reformou“.


 

Původní a „zredigované pasáže“ rozhovoru můžete porovnat kliknutím na srovnání, které ve svém tweetu publikoval Jan Boček:

Jancura - srovnani

©©

 

Máme tedy ocenit novinářskou korektnost vedení vydavatelství Economia (které kromě Aktuálně.cz vydává například i Hospodářské noviny či týdeník Respekt) a chce si udržet vysoko nastavenou žurnalistickou laťku? A věřit, že právě proto se v novém vydání rozhovoru rozhodlo „vypustit pasáže, které nebylo možné ověřit“?

Z účelovosti tohoto tvrzení bohužel vedení Economie usvědčuje jiný dnešní rozhovor. Byl publikován v Hospodářských novinách a redaktoři ho vedli s ministrem financí Andrejem Babišem. Ten se v něm mimo jiné dopustil následujících výroků:

  • „Milan Chovanec je kmotr kmotrů“
  • “ ČSSD nebojuje proti korupci, ale korupci aktivně podporuje“
  • „Milan Chovanec je pro pana Sobotku člověk na špinavou práci“.

A dlužno dodat, že tyto pasáže, které jen těžko mohlo vedení Economie „ověřit“, bez problémů do dnešního papírového vydání prošly. Nadto výrok, že Chovanec je „kmotr kmotrů“ publikoval v článku odkazujícím na rozhovor i server Aktuálně.cz.

Jinými slovy: označení Martina Romana za „největší zločince v zemi“ vedení vydavatelství vadí (považuje ho za „neověřitelné“), zatímco nazývání ministra vnitra Milana Chovance „kmotrem kmotrů“ je dle něho OK (považuje ho tudíž za „ověřitelné“?).

A jak upozornil na Twitteru (viz níže) zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský, stejně tak vedení Economie nevadí Jančurovo tvrzení, že policejní prezident odstartoval reformu sboru „na popud mafie“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)