Printscreen, Twitter Andreje Babiše,

Zmizelý text na Aktuálně a jeho návrat. Kmotr kmotrů vs. největší zločinec

Napsal/a Ondřej Neumann 21. června 2016

GLOSA. Vydavatelství Zdeňka Bakaly Economia se dnes před svými čtenáři nepěkně ztrapnilo. A dodalo silnou munici kritikům tvrdícím, že existují lidé a témata, o kterých novináři tohoto vydavatelství nemohou psát svobodně. 

„Vážení čtenáři, v dřívější verzi tohoto textu Aktuálně.cz zveřejnilo pasáže, které nebylo možné ověřit. Z rozhovoru jsme je tedy vypustili. Děkujeme za pochopení.“

Tímto textem internetový deník Aktuálně.cz zdůvodnil, proč z dnešního rozhovoru s podnikatelem Radimem Jančurou Za reorganizací policie stojí mafie. Když budou lidé Chovance urážet, ať si vymění číslo, vypadla zmínka o společnosti Bison&Rose a hlavně bývalém šéfovi ČEZ Martinu Romanovi.

Jančura v původní verzi rozhovoru na jeho adresu mimo jiné řekl: „Napsal jsem mu (ministru vnitra Milanu Chovancovi – poz. redakce) , že Martin Roman je největší zločinec v této zemi, největší z..d, a pokud on se bude zastávat takových lidí, pak je ještě větší z..d, neboť je politik“.


O sporu Jančura – Chovanec jsme psali:

Jančura zveřejnil mobily na Sobotku a Chovance. Z bezpráví ale právo nevznikne…

Zveřejnění čísel politiků bylo v souladu s právem. Stejně jako Chovancův podpis pod „reformou“.


 

Původní a „zredigované pasáže“ rozhovoru můžete porovnat kliknutím na srovnání, které ve svém tweetu publikoval Jan Boček:

Jancura - srovnani

©©

 

Máme tedy ocenit novinářskou korektnost vedení vydavatelství Economia (které kromě Aktuálně.cz vydává například i Hospodářské noviny či týdeník Respekt) a chce si udržet vysoko nastavenou žurnalistickou laťku? A věřit, že právě proto se v novém vydání rozhovoru rozhodlo „vypustit pasáže, které nebylo možné ověřit“?

Z účelovosti tohoto tvrzení bohužel vedení Economie usvědčuje jiný dnešní rozhovor. Byl publikován v Hospodářských novinách a redaktoři ho vedli s ministrem financí Andrejem Babišem. Ten se v něm mimo jiné dopustil následujících výroků:

 • „Milan Chovanec je kmotr kmotrů“
 • “ ČSSD nebojuje proti korupci, ale korupci aktivně podporuje“
 • „Milan Chovanec je pro pana Sobotku člověk na špinavou práci“.

A dlužno dodat, že tyto pasáže, které jen těžko mohlo vedení Economie „ověřit“, bez problémů do dnešního papírového vydání prošly. Nadto výrok, že Chovanec je „kmotr kmotrů“ publikoval v článku odkazujícím na rozhovor i server Aktuálně.cz.

Jinými slovy: označení Martina Romana za „největší zločince v zemi“ vedení vydavatelství vadí (považuje ho za „neověřitelné“), zatímco nazývání ministra vnitra Milana Chovance „kmotrem kmotrů“ je dle něho OK (považuje ho tudíž za „ověřitelné“?).

A jak upozornil na Twitteru (viz níže) zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský, stejně tak vedení Economie nevadí Jančurovo tvrzení, že policejní prezident odstartoval reformu sboru „na popud mafie“.

2 komentáře

 1. Hanka napsal:

  Tímto textem se Aktuálně.cz definitivně stalo součástí Economie, kde jsou ohledy na Bizony a spol. běžné… A nebo od teď přestanou i Hospodářské noviny a Ihned vydávat rozhovory obsahující tvrzení, která nelze dokázat? (od toho je to rozhovor… z právního pohledu musí redakce zasáhnout jen tam, kde jde o zjevnou nepravdu, ne tam, kde jde o názor nebo paranoiu dotazovaného…)

 2. Němec napsal:

  Díky, že my máme Hlídacího Psa. Ale ten dnešní hnus od vládnutí pana Babiše, to je tedy síla.

  Díky, že my máme Hlídacího Psa.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies