Psí týden: Dopis ministryně Marksové, procházka ruským facebookem, právo na blbou debatu
Napsal/a Ondřej Neumann 13. února 2016
Když nebyl Alí Fajád vydán do USA, měl být stíhán a případně souzen v Česku. S tímhle tvrzením přišel na stránkách HlídacíPes.org již v pátek 5. února právník Aleš Rozehnal. Tento pátek už na základě jeho argumentů opozice žádala hlavu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.
- Když nebyl Alí Fajád vydán do USA, měl být stíhán a případně souzen v Česku. ČR k tomu zavazují jak mezinárodní normy, tak vlastní trestní zákoník. Jenže Fajádovi bylo umožněno hned po propuštění z vazby odcestovat do Libanonu. Teď kvůli tomu sílí hlasy volající po odpovědnosti ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Případem se bude muset zabývat i Vrchní státní zastupitelství v Praze, kam zamířilo trestní oznámení na Pelikánův postup. Ministr Pelikán se hájí tím, že Spojené státy o to nepožádaly. Původní článek Aleše rozehnala je k přečtení ZDE.
- Ministryně Marksová varovala živnostníky: Plaťte více! Ministryně práce a sociálních věcí nechala do obálek s přehledem předpisů a plateb pro živnostníky (OSVČ) za rok 2015 přibalit i svůj třístránkový osobně laděný apel. V těchto dnech jej do svých poštovních schránek dostává zhruba 600 tisíc lidí. Co v něm stojí? „Dovolte, abych Vás upozornila na problémy, které Vám mohou nastat v důchodovém věku,“ píše na úvod ministryně a doporučuje živnostníkům, aby si ověřili, zda mají „zajištěno přiměřené finanční zajištění pro sebe a své blízké na stáří“.
- Miliardový spor o Dukovany: Vědomý podvod, říká šéf ČEZ. Nijak jsme nepochybili, brání se hlavní dodavatel. Společnost ČEZ se chystá vymáhat škodu 2,5 miliardy korun způsobenou neplánovanou odstávkou jaderné elektrárny Dukovany po svých dodavatelích. Především po plzeňské Škodě JS.
- Probíhající energetická revoluce nastartovala významná “škatulata hejbejte se” ve světě nejmocnějších zemí a největších koncernů. Tato hra od základu (z)mění vztahy mezi vývozci a dovozci energií a stejně tak podobu a postavení mnohých energetických firem. Příležitosti a hrozby s tím spojené se týkají mimo jiné i ČEZu a České republiky. Podrobnosti diskutovali velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška a Michael Romancov vyučující na Institutu politologických studií UK FSV. Nabídli jsme základní teze jejich rozhovoru doplněné o expertní debatu.
- Tento týden uplynul měsíc od okamžiku, kdy Facebook smazal oficiální stránku uskupení Islám v České republice nechceme. Okamžitě po jejím zrušení se aktivita skupiny převedla na záložní stránku a pokračovala dál. Josef Šlerka změřil, že zrušení facebookové stránky “Islám v České republice nechceme” iniciativě spíše pomohlo.
- Europoslanec Miloslav Ransdorf musel zemřít, protože věděl příliš mnoho o praktikách židokurev. Svůj facebookový status už lounský funkcionář KSČM Tomáš Ploc smazal, na ruské sociální síti VK.com ale jeho myšlenky o spiknutí “židokurev” žijí dál. Ploc je jedním z mnoha Čechů, kteří na ruský internet míří za pocitem bezpečí a možností volně šířit své názory. Na „ruský facebook“ se podíval Robert Malecký a zjistil, že mimo jiné láká i české xenofoby a stalinisty. Rusofilům nabízí síť VK.com aspoň kousek toho, co je dobré a co mají rádi. Mezi 130 tisíci českých uživatelů ruské sociální sítě VK.com převažují lidé, kteří mají na Rusko rodinné nebo obchodní vztahy. Najdeme zde ale i příznivce Kremlu a jeho politiky, vysvětluje v rozhovoru pro HlídacíPes.org mediální analytik Roman Máca.
- Nabídli jsme měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za měsíc leden. Co se ve Varšavě zaselo, to v Bruselu rychle vyrostlo a Komise poprvé v historii EU spustila vůči členské zemi proceduru, jejímž cílem je zjistit, jestli nedochází k porušování zásad právního státu. Více v článku Grexit na druhou, veselí vlekaři a dobré nápady v Bruselu.
- V posledních letech v zemích Evropské unie pravidelně získává povolení k pobytu 2 – 2,5 miliónu lidí ze třetích zemí. Na špici přitom nejsou uprchlíci, o nichž dennodenně referují média, ale lidé z Ukrajiny, USA, Číny a Indie. Ostatně i česká vláda se shodla na udělování rychlejších pracovních víz pro Ukrajince. Plus další data, která překvapí.
- Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl na osobních prožitcích s mizejícím nazouvákem v jedné pražské tělocvičně postavil osobně laděnou úvahu na téma rozkrádání a korupce.
- Vlastizrada, velezrada, jabka, hrušky. Čeští novináři se vydali na pole ústavního práva. Ta dvě slova snad ani nemohou mít odlišnější význam. Vlastizrada – trestný čin, za který je v České republice možné odsoudit kohokoli, s jedinou výjimkou. Tou je prezident, z principu nestíhatelný. A velezrada, která je jako ústavní delikt vyhrazena naopak jen hlavě státu. Zdá se to jednoduché, přesto v tom politici i novináři znovu chybují, kdykoli se ústavní žaloba na prezidenta objeví na repertoáru parlamentní operetky.
- Česká republika se za poslední čtvrtstoletí výrazně proměnila. To, co asi vnímá při pohledu kolem sebe snad každý, potvrzuje i unikátní srovnávací průzkum o tom, co od života, od sebe i od státu čekali Češi a Češky před 25 lety a co čekají nyní. „Před 25 lety nás nenapadlo, že najednou tu bude nemalá část společnosti pochybovat o prozápadní orientaci. A k tomu je ještě povzbuzují někteří čelní politici,“ podotýká Jan Žůrek, člen Rady vlády pro udržitelný rozvoj a řídící partner společnosti KPMG, která průzkum zpracovala.
- Existuje právo na pokleslou debatu? Podle člena Rady České televize Zdeňka Šarapatky odporuje pořad „Máte slovo“ zákonu o České televizi, sklouzl do úrovně někdejšího Kotle v komerční televizi, jehož obdoba je prý zcela nevhodná pro vysílání ve veřejnoprávní televizní stanici. Pořad moderátorky Michaely Jílkové odráží debaty ve společnosti a má na veřejnoprávní obrazovce své místo, oponuje právník Aleš Rozehnal.
- Česko má v zelené energetice v očích Bruselu už splněno. Pomohl pokles spotřeby elektřiny. Česká republika je jednou z devíti zemí Evropské unie, které s předstihem naplnily cíl pro podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě elektřiny. V roce 2020 to pro Česko mělo být 13 %, čerstvá data Eurostatu nám ale připisují podíl 13,4 %.
- Česko nebude mít samostatný zákon o DNA, po kterém léta volají ochránci soukromí a experti na forenzní genetiku. Na pondělní schůzce na ministerstvu vnitra se zástupci tří ministerstev, poslanců a policie dohodli, že se vydají pouze cestou novelizace zákona o policii, která má odstranit nejhorší nedostatky. Dosud je odebírání a uchovávání DNA upraveno pouze pokynem policejního prezidenta, který navíc policie tajila – HlídacíPes.org ho ale před rokem zveřejnil.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)