Robert Břešťan přebírá Novinářskou cenu za rok 2015

Psí týden: Cena pro šéfredaktora a neblahý signál o politické kultuře

Napsal/a Ondřej Neumann 7. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Stává se nám to při psaní pro HlídacíPes.org čím dál tím častěji. A je to hodně neblahý signál o stavu politické kultury a novinařiny v Česku. Nejdříve ale dobrá zpráva: náš šéfredaktor Robert Břešťan získal prestižní Novinářskou cenu za rok 2015.

 • Robert převzal cenu v úterý večer na slavnostním večeru v pražské Galerii Louvre. Odborná porota ocenila jeho analyticko-investigativní článek publikovaný v magazínu Reportér. Mapoval v něm ruský byznys a zájmy v Česku. Tímto Robert i zbytek redakce ještě jednou děkuje za gratulace a slova podpory. Moc si toho vážíme a budeme se snažit i do budoucna.
 • Ne všichni jsou pochopitelně z našeho psaní nadšení. Kupříkladu ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
  pelikán repro čt

  ©©

  Oč více se mu nedaří naplňovat program této vlády (nový trestní řád či nový občanský soudní řád), o to více se snaží zaujmout spektakulárními gesty. Naposledy nechal odstranit těsně před tiskovou konferencí obraz, pod kterým měl seděl. Robert Malecký o tom napsal vtipnou glosu. Od ministerské mluvčí to pak schytal. Co prý si dovoluje něco psát, když se ani neobtěžuje chodit na tiskové konference.

 • Ano, tiskové konference jsou fajn. Řečník si řekne své, novináři se mají možnost optat na „různé“, drobné či opulentnější občerstvení zajištěno. Koexistence resortních ministrů a novinářů zajištěna. Idylu však narušují jedinci, kteří si dovolují referovat o „rezortu“ bez toho, že by nasávali informace na tiskových konferencích! Ba co více – píší i o věcech, o kterých dotyčný politik vůbec na tiskovce nemluvil a vůbec nejraději by byl, kdyby se o nich nemluvilo a nepsalo nikdy. Před nedávnem vyčítal absenci na svých tiskovkách jiným redaktorům HlídacíPes.org například ministr zemědělství Marian Jurečka či šéf státních Lesů ČR Daniel Szórád.
 • Zpět k ministru Pelikánovi. Opět Robert Malecký v týdnu jako první informoval, že se hroutí koaliční shoda na zákonu o státním zastupitelství. Největší překážkou zůstává protikorupční speciál. Konkrétně otázka, jak a zda vůbec bude jeho činnost kontrolována. Ministr spravedlnosti Pelikán slíbil, že tzv. dohled do zákona zapracuje. Je to kvazidohled, hrozí vznik Leviathanu, kontrují poslanci klíčového ústavně-právního výboru.
 • Korecký 2

  ©©

  Dokumenty uniklé z panamské právnické firmy Mossack Fonseca odhalují skryté angažmá Michala Koreckého, klíčového manažera plzeňské Škody, jejíž ovládnutí prošetřovala česká i švýcarská policie. Z dokumentů tzv. Panama Papers, které HlídacíPes.org zkoumal, vyplývá, že Korecký byl zakladatelem a akcionářem společnosti v daňovém ráji na ostrově Samoa. Z ní měla podle dostupných dokumentů odtéci 1,7 miliardy korun firmě registrované v další offshore destinaci na ostrově Guernsey. Kdo byl příjemcem obří sumy zjistit nelze. Více v článku Elišky hradilkové Bártové Dividenda z daňového ráje. Tajuplná cesta 1,7 miliard korun z firmy českého miliardáře.

 • Slovanské uvítání chlebem a solí, členové Klubu vojenské historie v dobových uniformách Rudé armády a vlajky separatistické Doněcké lidové republiky tvořily v úterý večer uvítací kulisu pro členy ruského motorkářského klubu Noční vlci před vstupem do čestného pohřebiště sovětských vojáků na Ústředním hřbitově v Brně.
  Vlci 3

  ©©

  Reportáž z Brna pro HlídacíPes.org napsal Kristián Chalupa, který připojil i krátký, leč vypovídající rozhovor s předákem Nočních vlků Zabití polští důstojníci v Katyni? Oběti nešťastné doby.

 • S Ruskem souvisí i další dva publikované materiály. Společnost James Cook Languages, největší česká jazyková škola, jako první česká firma oficiálně oznámila, že zablokovala možnost, aby se její bannerová reklama zobrazovala na proruských a konspiračních webech. Miloš Zeman nikdy nebyl prototypem sportovního fanouška. V pátek nám jeho mluvčí potvrdil, že se do Ruska fandit českému týmu na hokejovém mistrovství světa nechystá. I bez jeho přímé podpory si česká reprezentace s v pátek večer poradila s domácí sbornou. K blahopřání se připojuje i redakční kolektiv HlídacíPes.org.
 • Pokud se naplní všechny plány, které má Generální ředitelka Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových Kateřina Arajmu, stane se z ÚZSVM bohatá i mocná instituce. V ideálním případě by měl úřad, který Kateřina Arajmu řídí od loňského ledna, začít fungovat jako velká státní realitní společnost: měl by se starat o správu státních budov i o investice do nich, měl by shromažďovat nepotřebný nemovitý majetek státu a ten prodávat. S Kateřinou Arajmu hovořil Robert Břešťan a z rozhovoru vytěžil munici hned na čtyři materiály: Komunistická ČSSR stále žije, Státu v nemovitostech leží ladem miliardyNepopulární systém CRAB má dlouhé prstyÚřady a ministerstva mají být jen ve svém.
 • Přes dvě třetiny nákupů “povinných” komodit jdou mimo centrální zadávání. Vláda tak ignoruje nejen vlastní závazné usnesení, ale i program podle kterého “Nákupy zboží a služeb budou v maximální možné míře centralizovány”, píše v článku Potěmkinova vesnice jménem centrální nákup předseda think-tanku EconLab Jiří Skuhrovec.
 • gypsy

  ©©

  Sociální vyčlenění Romů je zřejmé i bez rozsáhlých empirických výzkumů. Součástí strategie romské integrace by tak mělo být i zintenzivněná péče státu o romské budoucí matky a o materiální úroveň romských dětí, argumentuje Aleš Rozehnal. Zároveň ale jako právník varuje před kvótami pro romské studenty či zaměstnance.

 • V přípravném řízení by měl i v případě změny státního zastupitelství rozhodovat místně příslušný soud v souladu s trestním řádem, řekl tento týden Ústavní soud. Je to klíčový nález, který nabourává praxi, kdy se státní zástupci v některých mediálně sledovaných kauzách obraceli třeba v případě rozhodování o vazbě na jiné soudy, než kde se údajná trestná činnost stala. Brněnský advokát a bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce Zdeněk Koudelka to dokonce označil za nejvýznamnější nález proti tunelování práva na zákonného soudce. “Je to tak vážný debakl státního zastupitelství, že je to důvod pro odvolání nejvyššího státního zástupce,” říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
 • IMG_20160502_105444

  ©©

  Nadávat umí každý. To by bylo, aby se na všem něco nenašlo. Aktuálně prý protiteroristické smíšené hlídky policie a vojska tyranizují bezdomovce a dredaře. My ale myslíme pozitivně, na všem se dá najít i to dobré, chce to jen ve jménu obecného blaha a rozvíjející se pokrokové společnosti trochu chtít. Více v glose Roberta Maleckého Všechno vojsko do ulic! Na červenou se nám tu přecházet nebude!

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)