Přátelské přijetí Putinových motorkářů v Brně

Napsal/a Kristián Chalupa 4. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

REPORTÁŽ. Slovanské uvítání chlebem a solí, členové Klubu vojenské historie v dobových uniformách Rudé armády a vlajky separatistické Doněcké lidové republiky tvořily v úterý večer uvítací kulisu pro členy ruského motorkářského klubu Noční vlci před vstupem do čestného pohřebiště sovětských vojáků na Ústředním hřbitově v Brně.

Pietní slavnost, na které se objevil také jihomoravský hejtman Michal Hašek společně s generálním konzulem Ruské federace v Brně Alexandrem Budajevem, začala až s jednohodinovým zpožděním, tedy kolem 20. hodiny.

Vlci 1

©©

Motorkář Bobrovskij má prý Čechy rád

Podle vůdčí postavy ruských motorkářů – čtyřiatřicetiletého stavaře Andreje Bobrovského – do Brna dorazily tři desítky Nočních vlků.  Podle jeho tvrzení přijeli přes Polsko.

Bobrovskij nijak ale neupřesnil, jak se do Polska dostali, když na polsko-běloruské hranici jim nebyl umožněn vstup do země. Faktem je, že na motorkách zaparkovaných u Ústředního hřbitova nebylo vidět ruské poznávací značky.

„Jsem v Polsku druhá nežádoucí osoba, hned po Chirurgovi,“ konstatoval s pýchou v hlase Bobrovskij. Pro méně obeznámené upřesnil, že Alexandr Zaldostanov, přezdívaný Chirurg. je „nejvyšším šéfem“ Nočních vlků.

Dodal zároveň, že stejně jako u nás, jsou i v Polsku velmi příjemní a přátelští lidé. Opakovaně zdůraznil, že má rád Čechy a Českou republiku.

Pietní vzpomínky na padlé sovětské vojáky se v úterý na brněnském Ústředním hřbitově kromě třiceti ruských motorkářů zúčastnil přibližně stejný počet jejich českých a slovenských kolegů a také několik desítek dalších sympatizantů.

Vlci 3

©©

A účast Michala Haška? „Každoročně se účastním pietních aktů připomínajících osvobození jižní Moravy na jaře 1945 sovětskou armádou, letos jsem byl bohužel týden služebně v zahraničí, a tak jsem přijal možnost doprovodit konzula Ruské federace v Brně v úterý večer, stejně jako se zúčastním připomenutí konce války 8. a 9. května. Je to úcta vůči padlým vojákům, kteří obětovali své životy tisíce kilometrů od svých domovů a rodin za svobodu Československa a našeho národa, to je důvod, proč se půjdu poklonit jejich památce,“ vysvětlil na dotaz HlídacíPes.org prostřednictvím své tiskové mluvčí hejtman Hašek.

Noční vlci nezkoumají, kdo Poláky zastřelil

Skupina ruských Nočních vlků v loňském roce uctila památku zavražděných polských důstojníků a vojáků v Katyni u Smolenska. Na toto téma jsem krátce hovořil s Bobrovským, který uvedl, že motorkáři nejsou historici a proto nezkoumají, kdo Poláky zastřelil. Jsou to podle jeho slov „oběti války, oběti nešťastné doby“.

Když rozhovor zaslechla žena středních let, obrátila se na mne se slovy, že Poláky v Katyni zavraždili skutečně Němci a údaje o podílu na masakru Josifa Stalina a jeho pravé ruky Lavrentije Beriji jsou zfalšované. Označila přitom oba muže za velmi pozitivní postavy ruských dějin.

Po upozornění, že Gorbačov a Jelcin se od masakru v Katyni distancovali, oba politiky označila za zrádce Ruska.

Během středy pokračují motorkáři vedení moskevským rodákem Bobrovským na Slovensko, kde se mají na bratislavském Slavíně zúčastnit mítinku přátelství. Jejich cesta povede pak z Bratislavy ještě do Banské Bystrice a do Svidníku. Poté plánují přesun do Rakouska.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)