jimkillock via Foter.com / CC BY-SA,

Úřady a ministerstva mají být jen ve svém. Nájem pouze výjimečně, prosadil Babiš

Napsal/a Robert Břešťan 2. května 2016

Poměrně nenápadně začala platit novela zákona o státním majetku. Předložil ji ministr financí Andrej Babiš a po ministerstvech a úřadech žádá: nepronajímejte si kanceláře, úřadujte ve vlastním a nemovitosti, jež nepotřebujete, odevzdejte státu „do centrální správy“.

S novelou, kterou sněmovna schválila letos v lednu, získává na významu Úřad pro zastupování ve věcech majetkových. Právě zde se shromažďují všechny informace o administrativních budovách v majetku sátu. A právě sem by měl putovat veškerý nemovitý majetek, který státní instituce označí jako nepotřebný.

Pozor, jde po vás CRAB

„Zákon skutečně preferuje, aby úřady sídlily v budovách v majetku státu. Ne ve všech lokalitách je to ale nyní objektivně možné,“ říká generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Dosud si zhruba 500 „složek státu“ s nemovitým majetkem nakládala sice podle zákona, ale i podle svých interních předpisů a tedy i velmi různorodě. Centralizace správy administrativních budov je podle Kateřiny Arajmu evropským trendem, který má v konečném důsledku přinést významné úspory, ale i zisky státu z prodeje nadbytečných nemovitostí.

„Veškerý nemovitý nepotřebný majetek se soustředí na jedno místo, na ÚZSVM , a když najdeme složku, která majetek potřebuje ke své činnosti, převedeme jej v rámci státu. Pokud taková složka není, můžeme s majetkem nakládat směrem k veřejnosti, prodat ho,“ říká Arajmu.


Čtěte též: Komunistická ČSSR stále žije. Na socialistické podniky jsou v katastru zapsány tisíce nemovitostí


Její úřad už začal naplno využívat systém evidence administrativních budov CRAB. Nově má každý úřad možnost převést i běžnou správu užívaných budov pod ÚZSVM.

„Daná složka státu bude sice nadále budovu užívat, ale za stát by měl budovy spravovat jen jeden subjekt – teplo, světlo, úklidové služby, ostrahu, veškeré nezbytné činnosti k chodu objektu. Výhodou je, že budeme moct ceny soutěžit centrálně,“ říká Arajmu.

I když by úřady „nepotřebnost“ svých administrativních kapacit nechtěly hlásit dobrovolně, ÚZSVM by na to měl upozornit právě systém CRAB.

„Díky němu máme detailní informace o provozních nákladech. Když se takto ukážou objekty, kde jsou takřka nulové výdaje na elektřinu, plyn, tak se ptám, kdo objekt užívá. To je první vodítko. V praxi nacházíme budovy, které jsou i desítky let prázdné, chátrají a snižuje se jejich hodnota,“ říká Arajmu.

Levá a pravá ruka státu

ÚZSVM už podle jejích slov začal aktivně vyhledávat a vyzývat ministerstva a úřady k převedení nevyužívaných budov na ÚZSVM či k odchodu z komerčního nájmu do budov v majetku státu.

Ne vždy ale nastolený trend sleduje sama vláda. V připomínkovém řízení je nyní například návrh ministerstva průmyslu na to, aby se Česká báňská správa přestěhovala z lukrativní budovy v centru Prahy, poblíž Staroměstského náměstí do regionů, pravděpodobně do Ostravy.

V návrhu ovšem chybí jakýkoli finanční propočet či návrh toho, do jakých budov by se úřad stěhoval a jaký osud by čekal historickou budovu, jež vznikla na konci 19. století speciálně pro potřeby úřadu.

„Změna sídla může vyvolat nežádoucí mediální spekulace o „skutečných“ důvodech stěhování ČBÚ, například že jde o první krok pro to, aby nemovitost na velmi atraktivní adrese přešla do soukromých rukou,“ varuje předkládací zpráva k návrhu na stěhování báňského úřadu.


Psali jsme: Vláda chce přestěhovat Český báňský úřad z lukrativního centra Prahy do Ostravy


V novele zákona o majetku státu vidí pozitivní vzkaz pro svůj úřad například prezident NKÚ Miroslav Kala. „V novele ministr financí zakazuje organizačním složkám státu, aby chodily do nájmu a pokud není vyhnutí, tak jen na nezbytně nutnou dobu,“ říká Kala, který se snaží u ministra financí Andreje Babiše získat podporu pro stavbu nového sídla NKÚ.


Rozhovor s generální ředitelkou ÚZSVM Kateřinou Arajmu přinese HlídacíPes.org zítra.

5 komentářů

 1. sony napsal:

  Dalším příkladem budiž možnost přemístění fakultních nemocnic z center na okraj města, například v Praze z Karlova náměstí a okolí
  přifařit do Motola a podobně. Ministerstvo
  zdravotnictví by nemovitosti i s lukrativními pozemky určitě zpeněžilo velmi výhodně. Avšak
  z mnoha hledisek taková škatulata, hejbejte se
  považuju za čirý nesmysl.

 2. český maloměšťák napsal:

  „… V připomínkovém řízení je nyní například návrh ministerstva průmyslu na to, aby se Česká báňská správa přestěhovala z lukrativní budovy v centru Prahy, poblíž Staroměstského náměstí do regionů, pravděpodobně do Ostravy….“

  To je s křížkem po funuse.
  Přestěhovat do Ostravy by měli Ministerstvo pro místní úpadek, možná i Ministerstvo regionální nezaměstnanosti.
  To by ale bylo řevu (na chatu k Berounce a do Špindlu na lyže by to bylo neúnosně daleko), rozhodně víc jak z toho báňského úřadu (havíři jsou uvyklí vrchnost poslouchat, stačí jim chatka v kolonii a místo do Špindlu na lyže si zajdou do hospody na pívo a utopence).

  • petrph napsal:

   Ono to právě není -s křížkem po funuse-ono je to za minutu dvanáct. Tudíž kdyby tam právě ted hned Česká báňská správa vytvořila externí pracoviště, tak právě ted by tam měli nejvíc práce a byli nejpotřebnější. Jenže tím „právě ted se myslí “ skutečně hned, maximalně během několika týdnů.
   Ale jestli se tím myslí, „za rok, za dva“, tak to smysl nemá..

 3. Karel Novotný napsal:

  Dlouhodobé „turecké“ hospodaření sátu s nemovitostmi je známá. Příklad: bylo rozhodnuto koupit budovu bývalé Ekonomie pro úřad práce
  http://ceskapozice.lidovky.cz/stat-koupi-budovu-byvale-economie-bez-tendru-fnm-/tema.aspx?c=A131106_123716_pozice_137185
  a za rok prodat ideální úřednickou budovu, dobře dopravně dostupnou na Náměstí republiky, o které se „najednou“ zjistilo, že není využívaná: http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2015/rekordni-prodej-arealu-na-namesti-republ-22653
  I slavný NKÚ, když jde o ně, zapomíná na principy. Prázdných budou státu jsou v centru mraky, ale NKÚ „z principu“ potřebuje vlastní budovu a jedině v Holešovicích ..

  • teufel3424 napsal:

   Heslo „transparentně prodávat“ nepotřebý majetek dojme jedině úplného idiota. Když potřebuje bratranec budovu, tak ji prostě tak nějak dostane a cena se mu přizpůsobí, ne naopak. I ta budova ČBÚ se už někomu připravuje. Ale v civilizovaném státě je ta myšlenka na rozumné hospodaření s nemovitostmi jistě chvályhodná.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies