První česká firma oficiálně oznámila, že zablokuje své reklamy na konspiračních webech

Napsal/a Robert Břešťan 2. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Společnost James Cook Languages, největší česká jazyková škola, jako první česká firma oficiálně oznámila, že zablokovala možnost, aby se její bannerová reklama zobrazovala na proruských a konspiračních webech.

„Nemáme zájem na tom, abychom byli považování za subjekt, který šiřitele těchto konspiračních myšlenek nepřímo podporuje. Chceme naopak ochránit svou značku před spojením s tímto sporným obsahem,“ říká Jakub Štefeček, spolumajitel James Cook Languages.


Psali jsme: České firmy finančně podporují konspirační a prokremelské weby. Samy o tom ani nevědí


Na to, že internetová reklama často podporuje weby s velmi problematickým obsahem, na příkladu Slovenska upozornila iniciativa Konspiratori.sk. Na seznamu internetových stránek, kterým by se firmy a další odpovědní zadavatelé internetové reklamy měli vyhnout, jsou desítky českých webů.

Podobnou mapu webů pro Česko nyní připravuje think-tank Evropské hodnoty.

Zda budou rozhodnutí James Cook Languages násaledovat další české firmy se uvidí. Jisté je, že určit si, na kterých webech si zadavatelé svou reklamu do budoucna nepřejí, není nic těžkého.

“Je to skutečně velice jednoduché. Lze omezit konkrétní domény, kde si nepřejete, aby se vaše reklama zobrazovala. Sami takový seznam kontroverzních domén máme. Další možnost je například kontextové omezení, tedy aby se reklama nezobrazovala  například u textů o teroristických útocích a podobně,” přidává pohled z Česka Jan Suda, ředitel digital oddělení společnosti GroupM, jež nakupuje reklamu pro řadu velkých českých firem.

„Obecné pravidlo je že máte možnost ovlivnit, kde se bude vaše reklama zobrazovat. Platí to i naopak. Na svých stránkách si můžu určit, jakou reklamu tam mít nechci,“ říká i Ján Simkanič, ředitel společnosti Internet Info.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)