Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Curtis Gregory Perry via Foter.com / CC BY-NC-SA,

První česká firma oficiálně oznámila, že zablokuje své reklamy na konspiračních webech

Společnost James Cook Languages, největší česká jazyková škola, jako první česká firma oficiálně oznámila, že zablokovala možnost, aby se její bannerová reklama zobrazovala na proruských a konspiračních webech.

„Nemáme zájem na tom, abychom byli považování za subjekt, který šiřitele těchto konspiračních myšlenek nepřímo podporuje. Chceme naopak ochránit svou značku před spojením s tímto sporným obsahem,“ říká Jakub Štefeček, spolumajitel James Cook Languages.


Psali jsme: České firmy finančně podporují konspirační a prokremelské weby. Samy o tom ani nevědí


Na to, že internetová reklama často podporuje weby s velmi problematickým obsahem, na příkladu Slovenska upozornila iniciativa Konspiratori.sk. Na seznamu internetových stránek, kterým by se firmy a další odpovědní zadavatelé internetové reklamy měli vyhnout, jsou desítky českých webů.

Podobnou mapu webů pro Česko nyní připravuje think-tank Evropské hodnoty.

Zda budou rozhodnutí James Cook Languages násaledovat další české firmy se uvidí. Jisté je, že určit si, na kterých webech si zadavatelé svou reklamu do budoucna nepřejí, není nic těžkého.

“Je to skutečně velice jednoduché. Lze omezit konkrétní domény, kde si nepřejete, aby se vaše reklama zobrazovala. Sami takový seznam kontroverzních domén máme. Další možnost je například kontextové omezení, tedy aby se reklama nezobrazovala  například u textů o teroristických útocích a podobně,” přidává pohled z Česka Jan Suda, ředitel digital oddělení společnosti GroupM, jež nakupuje reklamu pro řadu velkých českých firem.

„Obecné pravidlo je že máte možnost ovlivnit, kde se bude vaše reklama zobrazovat. Platí to i naopak. Na svých stránkách si můžu určit, jakou reklamu tam mít nechci,“ říká i Ján Simkanič, ředitel společnosti Internet Info.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

11 komentářů

 1. český maloměšťák napsal:

  Zajímavé je, že toto opatření zavádí zrovna organizace, která má ve svém názvu jméno a příjmení Jamese Cooka.
  ——————————————————-
  Pan Břešťan
  Existují také protiruské weby, pane Břešťan ? A budete tvořit i jejich seznamy a hodnotit míru jejich škodlivosti či závadnosti ?

  • Robert Břešťan napsal:

   To je jistě zajímavé. To určitě nebude náhoda.
   Ad protiruské weby – to závisí na úhlu pohledu. Málo informovaný či jinak zaslepený jedinec by mohl nabýt dojmu, že jsou to všechny weby s výjimkou těch prokremelských.

   • Jakobynic napsal:

    Ještěže vy jste dobře informovaný. Víc takových jedinců.

   • český maloměšťák napsal:

    To je zajímavé zjištění.
    A kdo je platí – ty protiruské weby ? Předpokládm že určitě neprofitují z inzerce ruských či Rusy ovládaných podniků, to by bylo dosti nemravné a v podstatě i poměrně groteskní.
    A co protičínské weby, nemáte náhodou přehled, zda na nich inzerují např. výrobky Lenovo ?
    Víte, když existuje Kremlin Watch…zda tedy neexistuje i Peking Watch.
    Každopádně díky za velmi informované a nezaslepené informace, člověk má vždy radost, když se mu dostane tak kvalitní reakce.
    ——————————————-
    Co ty seznamy ? Hodláte je tedy spoluvytvářet ….a hodnotit míru závadnosti toho kterého Vašeho konkurenta na mediálním trhu ?

 2. petrph napsal:

  Na situaci v tomto státě (ale i jinde) už je nutné pohlížet s duálním pohledem grotesknosti.
  Snaha „think-tank Evropské hodnoty“? sestavit „mapu“ nevhodných webů upomíná na jistou zábavnou scénu ve Švejkovi. Kde je vojákům doporučeno aby se ve městě vyhýbali nevhodným podnikům. A nebyl to snad idiot Švejk, který se se svým slaboduchým úsměvem přihlásil a pravil že by tedy bylo vhodné aby velitelé oznámili vojákům názvy a umístění těch podniků, aby se jim mohli lépe vyhnout:)
  Ovšem na druhé straně to upomíná hrůznou slávu Pavlíka Morozova, proslulého v Sovětském Rusku tím že udal pro protispolečenské jednání vlastního otce..
  Takže jestli si snad zastánci evropských hodnot myslí že hluboké problémy této společnosti vyřeší udáváním a sestavováním seznamů nepřátel státu, tak je lze ubezpečit, že se dopouštějí tragického omylu…

  • Karel Novotný napsal:

   Zkuste si někdy otevřít web Evropských hodnot, např. přímo tady http://www.evropskehodnoty.cz/kremlinwatch/nase-texty/ a uvidíte, že to není nic prostoduchého typu „hlášení ředitele školy: neolizujte zábradlí …“

   • petrph napsal:

    Takové analýzy webu Evropských hodnot jsou samozřejmě v pořádku a plně je kvituji. To je samozřejmě ta správná propaganda, která by se měla dostat do běžných médií. Je otázka pro naše novináře proč se tak neděje, a proč radši sami volí poměrně primitivní nadávání vlastnímu prezidentovi. Místo toho aby jeho informace překonali podobně zjednodušeným textem „překonali“ argumenty z těchto analýz Evropských hodnot .
    A proč tedy namísto toho musí být sestavován jakýsi seznam nedoporučených webů..

 3. CK Alpina napsal:

  MY jsme kontextové reklamy CK Alpina z AdWords zablokovali už před týdnem, při první zmínce, že existuje seznam těchto webů – konspiratori.sk.

  • Robert Břešťan napsal:

   Dobrý den. Díky za zprávu. Proto jsme také volili formulaci „oficiálně oznámila“, neb bez toho se to lze jen těžko dozvědět.

 4. Tom napsal:

  ja bych naopak privital seznam aktivnich inzerentu na Putinovych webech,
  rad bych je vynechal pri nakupech,
  at promluvi i hlas me penezenky, pokud maji ZemanoPutinovci nejakou ekonomickou silu jiste se s tim poperou 🙂

 5. Karel Rélink napsal:

  Ještě pořád má ten srandovní seznam směšných 39 záznamů jako před půl rokem? Předpokládám, že ano…

Přidávání komentářů není povoleno