Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Policie ČR,

Proč chybí policejní uniformy? Policie prý nestíhala měřit každého zvlášť, zavedla tabulky

Proč policie nemá nové uniformy pro všechny své příslušníky ve službě? Prý proto, že dosud měřila postavy policistů u každého zvlášť, a to bylo zdlouhavé. Přešla proto na tzv. velikostní řady, což má výrobu urychlit. Termín, během kterého se má česká policie kompletně „převléknout“, prodloužil na přelomu roku ministr vnitra o další dva roky.

Nové uniformy mají být modernější, pohodlnější a praktičtější. Podle původního plánu měla být kombinace tzv. výstrojních součástek povolena jen do konce roku 2019. Jenže ministr vnitra Jan Hamáček podepsal před koncem roku vyhlášku, která přechodné období znovu prodlužuje.

Na prodloužení lhůty o celé dva roky, do konce roku 2021, upozornil HlídacíPes.org před několika dny. Policejní prezidium teď tuto informaci potvrdilo a vysvětlilo, že za to může tzv. měřenková výroba – tedy skutečnost, že stejnokroje jsou policistům vyráběny na míru.

Odpověď policejního prezidia na otázky HlídacíPes.org sice vykazují znaky úřednického ptydepe, přesto se z nich dá odvodit, že policie nyní tuto praxi opouští, protože zdržovala výrobu.

„Pro odstranění nežádoucího stavu byla vedením Policie České republiky přijata organizační opatření spočívající v efektivnějším nastavení systému získávání podkladů (tělesných rozměrů policistů) nezbytných pro zajištění měřenkové výroby. Zavedením zkušebních velikostních řad bylo dosaženo zvýšení měsíčního objemu dodávek nových stejnokrojů, v důsledku dalších jednání s bezpečnostním sborem dodavatel přešel do provozního režimu maximální výrobní kapacity, která je bezezbytku využívána,“ napsala mluvčí prezidia Lenka Sikorová.

Ta připustila, že kromě výrobních kapacit dodavatele mohou za zpoždění i „provozní kapacity oděvních výdejen a přidělené finanční prostředky“.

Stále chybí běžné vybavení

Podle informací HlídacíPes.org přímo od samotných policistů je toto vysvětlení zavádějící. Týká se totiž výhradně „společenského stejnokroje 92“, tedy slavnostní uniformy, která měla být šita každému na míru. Problémy s nedostatkem výstrojních součástí ale stále postihují i běžné oblečení. Hamáčkovo nařízení se týká i dalších oblastí – do roku 2021 tak bude na silnicích možné potkat například i stará vozidla se zeleným pruhem.

Tyto problémy policii trápí po celou dobu trvání tendru, v němž se za zhruba 160 milionů korun měla v letech 2017 až 2020 v několika vlnách kompletně převléknout. V praxi to znamená, že například nováčkové v některých krajích dostávali staré vybavení, k dispozici rovněž nebyly uniformy nadměrných nebo netypických velikostí.

Staré oblečení bylo dlouhodobě terčem kritiky od samotných policistů. Stěžovali si například na nepohodlné kalhoty. Nově do terénu měli dostat například bundy na zimu i léto, reflexní vesty s kapsami, termotrička, kšiltovky, zásahové kombinézy, rukavice, které nepůjde probodnout, nebo jednotné sluneční brýle.

Mezi nejviditelnější změny pak patří zavedení nové pokrývky hlavy – lodičky, nebo tzv. bundokošile. Společenské verze uniforem jsou doplněny jemnými červenými lemovkami.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. petrph napsal:

    Tak ono vysvětlení mluvčí prezídia že kromě výrobních kapacit dodavatele mohou za zpoždění i „provozní kapacity oděvních výdejen a přidělené finanční prostředky“ bude nepochybně správné, leč tím se vracíme k oné pointě hanbaté anekdoty která zní „tohle jsme si přece dohodli předem“..
    Protože a uměl by to vysvětlit každý žák pomocné školy, samozřejmě že zakázková výroba oděvů na míru bude jak zdlouhavější, tak mnohem dražší než nasekání hromadné produkce několika konfekčních velikostí…Jenže, to si měli (skutečně měli) uvědomit dobře placení manageří na policii už na začátku a rovněž i obchodníci dodavatele. Neuvědomili, a měli by tedy za to nést zodpovědnost.. A každopádně se to mělo řešit už dávno předtím…
    S tím souvisí i věc další, totiž že vlastně špatně fungují média i kontrolní instituce, i politická kontrola. I třeba vzhledem k tomu že obchodní smlouvy (i policie) jsou už dávno přístupné v Registru smluv, na tuhle chybu měl už dávno někdo upozornit., že to prostě nebude fungovat…Jak se ostatně slibovalo při politickém protlačování Registru smluv, že to prostě „někdo“ bude vždycky kontrolovat..

Přidávání komentářů není povoleno