Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Dopravní podnik města Děčína,

Podívejte se, jak dopravní podniky zveřejňují smlouvy. Vzorní jsou v Chomutově a v Mostě

Cenu neuvedeme, protože je součástí obchodního tajemství. Tak se snaží některé dopravní podniky znesnadnit kontrolu nad tokem veřejných financí. HlídacíPes.org to v úterý ukázal na příkladu Dopravního podniku města Ústí nad Labem, který v registru smluv tají cenu u pětiny smluv. Nyní přicházíme s velkým srovnáním u velkých firem, které v ČR provozují městskou hromadnou dopravu a jsou sdruženy ve Sdružení dopravních podniků ČR.

Ústecký dopravní podnik je s 18,67 % smluv bez uvedené ceny lehce pod celostátním průměrem. Ten se pohybuje na čísle 24,79 %.

Konkrétně to znamená, že během prvního roku účinnosti zákona o registru smluv do něho dopravní podniky vložily 9195 smluv, u 2279 nebyla uvedena cena.

Nad 10 procent: podezřelé

IT expert a zakladatel portálu Hlídač smluv Michal Bláha přitom za varovný signál považuje, když firma do registru vloží víc než 10 % smluv s chybějící cenou.

Pod touto hranicí se v Ústeckém kraji pohybuje Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova (3 utajené smlouvy ze 124, tedy 2,42 %) a Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova (4 smlouvy bez ceny z 228, tj. 1,75 %).


Podívejte se na srovnání firem ze Sdružení dopravních podniků ČR

Zvýrazněny jsou podniky z Ústeckého kraje. Celou tabulku i s odkazy na Hlídač smluv najdete zde.


Nejhůř ze srovnání celorepublikově vychází městský dopravní podnik z Děčína – zde vložili jen 10 smluv, z toho 8 s utajenou cenou. Zde ale může být vysoký poměr dán malým počtem smluv. Podobně je na tom i teplická ARRIVA.


logo nfnzSérii textů k problematice veřejných zakázek
podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky. 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  A kdoví, jestli vložen někdy bude. Nějaký ten komentář.

 2. petrph napsal:

  O to právě jde, přátelé. Sice „.. během prvního roku účinnosti zákona o registru smluv „, jenomže právě že ten první rok byl přípravný, určený k vychytání případných problemů. Během toho prvního roku neplatila ta sankce zrušení smlouvy při nezveřejnění smlouvy/její důležité části. Ale právě proto se mělo na ten registr dohlížet, a říkat „nedává se tam to a to“, musí se to do toho roka vyřešit. (Btw jak mnozí upozorňovali, sice neplatila sankce zrušení-ale bylo to porušení zákona).
  Takže, teď už jedeme na ostro, ergo by se chtělo do toho registru podívat častěji na nové smlouvy. A jak tam najít nějaké smlouvy bez uvedení ceny, tak okamžitě medializovat a žádát její zrušení.
  A jsou dvě možnosti – bud se ty smlouvy začnou rušit. Což zase nevidím tak snadno – podle mne to povede k arbitrážím ohledně úhrady již vydaných nákladů.
  A nebo se rušit nebudou a stát uzná ten argument ohledně „obchodního tajemství“. Takže aspoň budeme vědět že celý registr je na dvě věci a bude se moct jako další buzerace právě pro ty poctivé zrušit..

Přidávání komentářů není povoleno