Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay, coffee,

Donald Trump teď platí státní recepce ze svého. Americká rozpočtová nouze se týká i ambasády v Česku

„Máme tu pizzy, 300 hamburgerů, hranolky, hodně, hodně hranolek! Všechno naše nejoblíbenější jídlo,” rozplýval se americký prezident před vítězi americké Národní studentské fotbalové ligy, které pozval na recepci do Bílého domu. Protože kuchaři museli kvůli rozpočtové nouzi na neplacenou dovolenou, “vaří” si teď Donald Trump sám. 

Občerstevní pro své hosty koupil za vlastní peníze a před novináři to jaksepatří prodal. Trumpova recepce plná hamburgerů se na sociálních sítí stala jedním z nejsledovanějších videí týdne.

Trump offers fast food to White House guests amid shutdown

This was one of our most-watched videos this week on Facebook.In case you've missed it, watch it here 👇🏻

Zveřejnil(a) Al Jazeera English dne Čtvrtek 17. ledna 2019

Shutdown se týká i amerických ambasád po celém světě, včetně té v Česku.

„V důsledku přerušení rozpočtových prostředků na provoz amerických vládních úřadů, omezuje Velvyslanectví USA provoz do doby schválení rozpočtu,“ píše se na stránkách ambasády Spojených států. Češi se ale nemusí bát, že by nemohli do Ameriky vycestovat například bez pracovních víz, alespoň zatím.

„Vízové a pasové služby na velvyslanectví fungují během této situace bez omezení do dalšího oznámení,” uvedlo pro HlídacíPes.org tiskové oddělení ambasády.

Ambasáda v České republice, podobně jako další americké ambasády po celém světě, musela omezit veškeré reprezentativní i oficiální akce. Zavřené je také Americké centrum.

Nejdelší shutdown v historii

Zatímco je Donald Trump možná první prezident v americké historii, který si zaplatil oficiální recepci z vlastní kapsy, jisté je, že „jeho“ shutdown je historicky nejdelší v historii. Trvá už 29 dní, od 22. prosince.

Pozastaveno je financování  zhruba čtvrtiny vládních úřadů USA, včetně ministerstva zahraničí, spravedlnosti nebo vnitřní bezpečnosti. 800 000 vládních zaměstnanců muselo jít buď na neplacenou dovolenou, nebo pracují bez nároku na honorář. Pro řadu z nich už je situace neúnosná.

„Je hodně lidí, kteří nemají nic naspořeno a žijí skutečně od výplaty k výplatě, když jim nepřišla výplata a mají hypotéky na byt, nikdo jim výpadek neodpustí, můžou dostat vysoké penále, nemluvě o placení školného nebo obědů pro děti,”popsala situaci pro HlídacíPes.org  Majka Middletonová z jihovýchodní Kalifornie. Žije v blízkosti národních parků, kde od vyhlášení rozpočtové nouze zemřelo už sedm lidí, jak uvedl deník Washington post. Z důvodu omezeného počtu zaměstnanců nebyl nikdo, kdo by řešil nouzové situace.

Krizová je situace také pro státní zaměstnance, kteří zajišťují bezpečnost na letištích. Ti nemůžou jít ani na neplacené volno a tak raději dávají výpověď nebo si berou nemocenskou. Z důvodu nedostatku zaměstnanců už musel zavřít jeden z terminálů na letišti v Miami.

Stěžují si také zaměstnanci federálních věznic: „Vězňům servírujeme steaky a roastbeef a sami nemáme své rodiny čím zaopatřit, “stěžoval si USA Today Eric Young prezident vězeňských odborů: „Vězni moc dobře vědí o naší situaci a vysmívají se nám, způsobuje to mezi personálem a klienty velké napětí,” popsal situaci Young.

Podle listu Time si plno federálních zaměstnanců snaží narychlo přivydělat v rámci šedé ekonomiky. Pronajímají své byty přes Airbnb nebo jezdí s Uberem. Nikdo neví, jak dlouho zůstanou bez prostředků.

Zaplatí víc, než o co se hádají

Prezident Trump ani opoziční demokratičtí kongresmani zatím nechtějí ze svých požadavků ustoupit. Donald Trump požaduje 5,7 miliardy dolarů na dostavbu zdi podél americko-mexických hranic. Demokraté to odmítají jako zbytečnou investici a chtějí podat Kongresu návrh, který by tzv. Shutdown ukončil. Trumf Donalda Trumpa zase spočívá v možném vyhlášení stavu “nouze,” který by mu umožnil čerpat peníze na bariéru z jiných zdrojů. Podle právních expertů by to ale mohlo vyvolat lavinu žalob.

Kdy rozpočtová nouze skončí, zatím není jasné. Jisté naopak je, že americkou ekonomiku už příští týden bude krize stát víc, než by byly samotné náklady na výstavbu zdi. Rozpočtová nouze totiž Američany podle ekonomů stojí 1,2 miliardy dolarů týdně.

Současný stav totiž nedopadá jen na státní zaměstnance, ale nepřímo také na cestovní ruch a restauratérství. Zavřená jsou všechna muzea, takže přijíždí méně turistů, stejně tak kavárny nebo restaurace mají mnohem nižší výdělky, protože nemají zákazníky.

„Situace se může exponenciálně zhoršit mnoha nepředvídatelnými způsoby. Od výpovědí státních úředníků přes stávky až po společnosti, co přestanou vstupovat na burzy. Už to není pouze politická show, ale skutečné riziko recese,” varoval pro server Politico ekonom Deutsche Bank Torsten Sloka.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

33 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Make America great again! Pamatujete? Ted je jasne, ze to byla lez jako vez. Americane se nebudou mit lip, dokud tohohle ruskeho agenta ne-impeachnou.

  • Jan Kulísek napsal:

   Ruského agenta? Vy víte něco, co nikdo jiný neví? Protože zatím neexistuje žádný ověřitelný fakt, že by tím legendárním ruským agentem skutečně byl…

 2. Franta napsal:

  To je president , co řekne to udělá, plat nebere …..recepce si platí ze svého, umite si představit české pseudopolitiky jak by se podobně zachovali ?

  • Petr napsal:

   Jsi opravdu v obraze. Víš co stojí letadlo na Floridu soukromé cesty pana prezidenta. Ze těch wekemdu už bylo to si česky prezident nevydělá za cele funkční období. A ze si děla co chce je diktátor když sám přiznal ze miluje Kima.

   • Jan Kulísek napsal:

    B. Husejn Obama utratil za (zne)užívání Air Force One daleko více, než Trump. Například poslal Michelle několikrát na nákupy do Číny, Evropy a jinde po světě. Takové prasárny Trump ani zdaleka nedělá…

  • Petr napsal:

   Hihi a ani nikdo pod ním žádný plat nebere 😀 (nadsázka, ale ne tak daleko od pravdy)…

 3. Admirál napsal:

  Platí ze svého?
  Když na to má…

  Furt přemýšlím, co na tom Trumpovi je tak dobrého, že po pseudoliberální parta tak jde.

  Tak mu držím palec.

  • Jan Kulísek napsal:

   Pseudoliberální parta v Americe musí po Trumpovi jet co jí síly stačí, aby pozornost veřejnosti náhodou nespočinula na zločinech administrativy B. Husejna Obamy a skutečných šéfů americké politiky Hillary a Billa Clintonových.

   Všechno je pouze a jenom o názoru veřejnosti a směrování zpráv v hlavních sdělovacích prostředcích a v sociálních médiích, které jsou naštěstí pro Bonnie a Clyde americké politiky v jejich rukách.

   Tedy alespoň zatím, že ano…

 4. petrph napsal:

  Vida, vida. Toto by se mohlo naopak přiznat USA – jako velice účinné řešení, jak zapojit široké masy obyvatel do aktuální kritické diskuze ve sporu mezi politiky..Protože „náhle“ se to týká a přímo i většiny z nich – a občané sami by si měli velice rychle zodpovědět tu zásadní otázku sporu – „kdo za to může“ – a kdo z těch dvou stran politického sporu by měl ustoupit a tím tu krizi ukončit, Nebo naopak – v jejich zájmu (leč taky na jejich náklady) v tom sporu pokračovat. (Pokud se totiž pamatuju, i tady na HP se před pár dny psalo cosi o „tvrdých politicích, kteří mají zodpovědnost“ a přijímají nepopulární opatření..
  Nicméně, ještě pár /obecně známých poznámek/
  1. Americký prezident (Trump) není „jako náš Zeman“, protože jeho role odpovídá naší roli předsedy vlády. Tudíž si takto za své rozhodnutí – i vlády přímo politicky zodpovídá.
  2. Tento shutdown zase není tak vyjímečný – jak se dá dočíst, byly i za Reagana, i za Obamy..
  3) Což je podstatné – státní zaměstnanci o ty peníze nepřijdou, mohou je dostat (pokud pracovali) po ukončení krize vyplacené zpětně. Takže by je to zase nemělo tak ohrozit , právě v USA kde je velice rozšířen úvěrový systém. Jistě,nepříjemné to je a nějaké náklady to pro ně má. Čímž se zase vracíme na začátek, jak náhle tvrdě ti občané zjistí že demogracie není jen žvanění politiků, které se jich netýká , ale že naopak a to velmi. A navíc nikoliv skrze nějaké východni špijony, (jak jim dosud tvrdila levicová média), ale přímo skrze jejich peněženky..

  • Jan Kulísek napsal:

   Shutdown je vyjímečný svoji délkou a neústupností aktérů včetně stupidnosti důvodů. Je jiná doba, která je definována rychlostí a intenzitou „zpráv“ v médiích a Internetu, kdy „zprávy“ nejsou vůbec nijak ověřovány a v podstatě každá lež je užitečná, protože i když je třeba později dementována, tak lidé už si zafixovali fejkovou lež a mezitím je publikována další lživá mediální bomba.

   Dnešní intezita, množství a stupidnost fejků v médiích nemá v historii obdoby a pravda je tudíž zahrabána kdesi na dně a je ji velmi těžko dostat na povrch.

   Jak tohle všechno dopadne a jestli vůbec dopadne, je dobrá otázka…

   • Jarda E napsal:

    Pane Kulísku,
    pěkně jste vystihl mediální komunikaci Trumpova týmu.

 5. Jan Kulísek napsal:

  Autorka článku je bohužel těžce dezinformovaná o politických skutečnostech v USA. Je to způsobeno ignorováním nových médiích jako např. The Hill, Daily Caller, InstaPundit, atd, a samozřejmě nelze vynechat stanici TrumpNews, pardon, FoxNews, kteréžta zas tak nová není.

  Holt žijeme v době, kdy přiznání, že někdo z novinářské elity by se pouze vteřinově mrknul na FoxNews, by znamenalo totální znemožnění a na minutu vyhazov z práce, protože ochotných levičáckých pisálků je pře-hafo.

  Ale ono není třeba zase neustále čumět na TrumpNews. Kdyby alespoň autorka trošinku nahlédla do některého z jiných nových médií, tak by se dozvěděla, že Republikáni předložili několik konstruktivních návrhů na ukončení „shutdown“ a dokonce slevili z těch požadovaných 5.7 miliard.

  Republikáni rovněž přišli s návrhem aby ani v kongresu nebrali plat tak jako většina státních zaměstnanců.

  To ale kongresová většina „demokratů“ zamítla, protože co by dělala taková lidová a chudá komunistka Alexandra Ocario-Cortez a mnozí další, kteří nejsou schopni si našetřit ani pětník na měsíc nájmu dopředu.

  Bohužel rovněž ani HlídacíPes, který by měl vyvracet fejkové zprávy, sám fejky rovněž šíří.

  Cituji:

  „Podle listu Time si plno federálních zaměstnanců snaží narychlo přivydělat v rámci šedé ekonomiky. Pronajímají své byty přes Airbnb nebo jezdí s Uberem. Nikdo neví, jak dlouho zůstanou bez prostředků.“

  To, že Time není „list“ ale časopis, to jsem ochoten odpustit, to je drobnost. Ale tvrzení, AirBnb a Uber je součástí jakési „šedé“ ekonomiky, to je čistě fejková zpráva. V socialistické Evropě se možná jedná o „šedou“ ekomoniku, ale ne v USA, kde jsou Uber a AirBnb naprosto legálně operující firmy, to je pak čistý fejk…

  • Jarda E napsal:

   Pane Kulísku,
   zkusím pár postřehů k Vašemu příspěvku.
   Doporučení na sledování Foxnews je úsměvné, to je jako u nás koukat na Soukupa. Nová média myslíte ty s alternativní pravdou?
   Konstruktivní návrhy, myslíte jako např. ocel místo betonu?
   U shutdown trochu zaměňujete příčinu a důsledek.
   Proč by demokraté neměli brát výplatu, když vinu na shutdown má Trump, on se pokouší o „vydírání“. Předsi vůbec nejde o pětník, jak píšete, ale o princip.
   Pokus o vysvětlení šedé ekonomiku pěkný. Zkuste si to přečíst ještě jednou. Redaktorka nenapsala, že šedá ekonomika = Uber. Já to zase pochopil tak, že si přividělávají v šedé ekonomice a Uber a AirBnb.

   • Jan Kulísek napsal:

    FoxNews není jak koukat na Soukupa, to především. Česko je malinká nedůležitá zemička a z toho plyne, že má zásadně jiné problémy.

    Nová média jsem jmenoval, např. The Hill a Daily Caller jsou zastoupeni v tiskovkách v Bílém domě. Evidentně nečtete, co jsem napsal.

    Má tedy vůbec smysl odpovídat?

    • Jarda E napsal:

     Pane Kulísku,
     já myslím, že jste to pochopil velice dobře. Vyhýbáte se položeným otázkám a odvádíte pozornost na nepodstatné. FoxNews jsou hlásná trouba Trumpa, Soukup Zemana. Jasně, že se řeší jiné problémy, o tom není sporu. To, že jsou některá média na tiskovkách a některá mají problém se tam dostat, je jistě důkaz, ale o něčem trochu jiném.
     Zkuste mi tedy odpovědět na dotazy z první reakce, smysl to jistě má, děkuji.

     • Jan Kulísek napsal:

      Vždyť vy jste nečetl ani můj první příspěvek např. ohledně nových médií, takže odpovídat je tedy zbytečné.

      Ale přesto udělám další zmínku. Co se týče šedé ekonomiky, cituji z článku:

      „Podle listu Time si plno federálních zaměstnanců snaží narychlo přivydělat v rámci šedé ekonomiky. Pronajímají své byty přes Airbnb nebo jezdí s Uberem.“

      Více než jasné, že autorka považuje Uber a AirBnb za šedou ekonomiku.

      Podle této velmi podivné zmínky zřejmě považuje jakékoliv soukromé podnikání za šedou ekonomiku, takže autorka je zřejmě kryptokomunistka.

     • Jarda E napsal:

      Odpověď na p. Kulíska.
      Vidím, že odpovědi ani na jednoduché otázky a na podstatu problému se od vás nedočkám.
      Ta vaše demagogická poslední věta o kryptokomunistce, to je perla. Si to zřejmě myslíte, tak to je pravda a hotovo, že.
      Další debata s vámi na toto téma by byla je ztráta času.

     • Eman napsal:

      Pan Kulísek to popsal celkem správně – neopominout zdroje z druhé strany, když už, ale na Váš příspěvek Jardo E těžko reagovat, protože jste to totálně překroutil.
      Avšak k těm médiím – nikomu bych nedoporučil hltat FoxNews, rozhodně to není ale hlásná trouba Trumpa. Když už, tak konzervativní části politického spektra. Pokud se podíváte na rozložení médií v USA, pak uvidíte, že je velmi težké najít vyvážené zpravodajství. Většina těch „velkých“ je velmi vlevo podporujících demokraty, respektive nenávidějících Trumpa. Jednak jsou za to placeny (kým?), za druhé Trump je nesčetněkrát obvinil z „fake news“, někdy neoprávněně, někdy oprávněně. Pusťte si někdy CNN (US verzi, nikoliv international) a nebudete věřit vlastním uším, co jsou jejich „zpravodajci“ vypustit z huby (pardon my French).
      Samozřejmě pak většinový názor je, že za všechno může Trump, protože právě ta velká média mají největší záběr následně jsou přebírána do světa (viz volební noc na ČT).
      Doporučuji (i autorce) si vygooglit „american media bias map“. Různé zdroje se víceméně shodují, tu více vlevo, tu více vpravo, ale pro základní orientaci dobré.
      Za připomenutí stojí, že cca 1500+ US media outlets jsou v rukách 6 entit. Co k tomu dodat… u nás na tom nejsme lépe, že? Proto díky za HP apod., i když se to třeba také někdy nepovede…

     • Jarda E napsal:

      Pro p. Emana
      Můžete mi prosím napsat co jsem překroutil?
      Ano absolutně vyvážené a pravdivé zpravodajství je těžké najít, to souhlas. Píšete narážku na levicová media a kým jsou placena, proč není stejná narážka i k mediím pravicovým, tam to neplatí? Ty nemají své financování a zájmy? K většinovému názoru, že za všechno může Trump. Mohou za ten obraz opravdu jen zmíněná media? Trump vystupuje, že všechno udělá, zařídí, prosadí, postaví, vypoví atd atd. . Nemá tedy ten názor logiku? Narážíte na ČT. Píše něco účelově Idnes, Lidovky, PL tak pohoda. Někde ujede ČT (ano také vidím, že se jim něco nepovede) a už se na ně útočí ze všech stran, od Hradu až do podzámčí. Ale ono se na ČT útočí vlastně permanentně, ikdyž zveřejní ověřená fakta. Všichni víme, komu nejvíce leží v žaludku.
      Je pro Vás hodnověrnější Nova, Prima nebo snad Barrandov? Kdo má podle Vás nejdůvěryhodnější TV vysílání v ČR?
      Každopádně díky za vaše názory, ikdyž se asi neshodneme.
      Ještě, že máme HP:-)

     • Eman napsal:

      @Jarda E
      Mohu – když p. Kulísek nabádá autorku k používání i jiných zdrojů, tak ho atakujete, že FN=Soukup a ten zbytek „alternativní pravda“.
      Z mého komentáře pak vytrháváte nepodstatné části, a celkově je to smršť otázek. Jako příklad: levicová média a kým jsou placena atd. – pointa byla, že tato média nereflektují realitu, ale přinášejí zkreslené informace. Všechna média jsou někým placena, liší se však míra zaujatosti. Vemte si třeba genezi „Steele dossier“ – to by nevymyslel ani kdejaký autor fikce.
      Podívejte, Trump se mi nemusí líbit, ale reprezentuje pravicovou politiku. Podle toho co píšete, tak mi připadá, že na domácí scéně jste spíše vpravo, třeba se ale pletu. Pokud se ale nepletu, tak o to víc nerozumím proč tu hájíte pozici amerických demokratů – oni nechtějí žádný kompromis, jejich slogan je „impeach the m**f**!“. Nic jiného je nazajímá. Za shutdown mohou především oni.
      Co bych však rád uvedl na pravou míru je otázka ČT, a tady se snad shodnem. ČT je třeba ubránit, zároveň ale zlepšit. Já TV nesleduji, vůbec, ani tu ČT, ale principielně je potřeba. Dokladem té potřeby budiž ataky na ni od našich politických „špiček“. O zbylých stanicích, co uvádíte, vím pouze to, že existují. Novu jsem přestal (vlastně ani nezačal) už za dob Železného a podle toho, co čtu třeba i tady na HP, mi přijde, že Barrandov se od tohoto formátu příliš neliší. A kdo má v ČR nejdůvěryhodnější TV vysílání? Tady mám 2 odpovědi – pro zahraniční zpravodajství nikdo. Pro domácí dění by to asi byla Poslanecká sněmovna – tam si člověk může udělat jakžtakž obrázek o našich zástupcích bez zkreslení. Tím neneguji potřebu ČT, protože koukat na přenosy PSP je masochismus :-).
      Přeji hezký den a dík za diskuzi.

     • Jarda E napsal:

      Pro pana Emana:
      To nebyl atak na to, aby používala jiné zdroje, ale jaké jiné zdroje. FN a Soukup bylo přirovnání jednostranně zaměřeného media. Trochu přeženu, když budu reportáže z ČT oponovat články z Aeronetu, budou to různé protipóly, ale bude to vyvážené?
      Ano v domácí politice jsem vpravo, to jste odhadl dobře. A v USA nejsem zarytý obhájte demokratů, spíš mi vadí politika Trumpa. A podle Vás Trump tu pravicovou politiku reprezentuje a dělá správně, takto si ji představujete, že by měla vypadat? Mimochodem jsem zvědavý jak dopadne Muller s vyšetřováním. Jsem rád, že se shodneme alespoň nad ČT, ubránit a zlepšit je pěkně řešeno. Pokud to nebude zlepšení, které navrhuje Okamura a komunisti:-)
      Také díky za diskuzi, minimálně mě vede v některých věcech k novému zamyšlení nad mým současným názorem.

 6. Karel Novotný napsal:

  Díky Trumpovi umírají lidé (viz pasáž o národních parcích), ale díky kvalitní práci se svým mediálním obrazem (za pár šušňů nakoupil hamburgy) z toho vychází jako vítěz …

  • Admirál napsal:

   Jak jste přišel na jednoho viníka. Jste asi špatný detektiv.
   Viníci mohou být 2.
   – Prezident, který nechce ustoupit sněmovně.
   – Sněmovna, která nechce ustoupit prezidentovi.

   • Jarda E napsal:

    Pane Admirále,
    připomenu vám Trumpův slib před volbami. Celou zeď zaplatí Mexiko, že to občany USA nebude nic stát. On to zařídí, je předsi nejlepší prezident od začátku věků.

    • ČERT napsal:

     „Celou zeď zaplatí Mexiko…“ Tady je právě také ta věc, že tenhle problém má i mezinárodní rozměr, protože Mexičané (kteří si možná trochu i navykli na to, že ilegální migrace konkrétně od nich do USA, nad kterou budou USA „mhouřit oči“, jim pomáhá řešit vlastní socioekonomické problémy), tak ti o tom placení nechtějí ani slyšet. Vždyť v lednu 2017, po Trumpově inauguraci, když měl mexický president Peňa Nieto (poměrně nedávno skončil v úřadu) navštívit Washington kvůli Trumpovi jako novému presidentovi (ony už návštěvy tohohle druhu mezi Mexikem a USA mají nějakou tradici), tak právě kvůli tomuhle Trumpovu požadavku tu návštěvu zrušil, a pokud se nemýlím, už ji pak ani neabsolvoval…

     • Jarda E napsal:

      Pane Čerte,
      já s vámi souhlasím. Jen jsem upozornil na to, že Trump opět trvdil něco, co nebylo reálné. To že z ilegální imigrace těží Mexiko, je pravda, ale těžilo a těží z toho i USA. Ne všichni jsou zločinci, je to hodně levné pracovní sily. Zeď neměla stát USA nic a teď na to Trump chce peníze, kvůli nimž je shutdown a možná ti lidé, co ho volili teď nemají výplatu. Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči.

     • Eman napsal:

      @Jarda E: z Vašich příspěvků mi není úplně zřejmé zda bráníte ilegální imigraci do USA nebo jen nenávidíte Trumpa. To druhé Vám neberu, každý má svůj názor, pocity nebo sympatie, avšak to neznamená, že Trump nebojuje za správnou věc. Každý má jiné metody. Nicméně názory na ilegální imigraci se naprosto neliší od Obamy nebo Clintna a všech dalších prezidentů, na rozdíl od nich s tím ale něco dělá. Prostě není v pořádku, že „neziskovky“ zorganizují pochod do jiné země, že tam jako půjdou bydlet a ještě se tam o ně postarají.
      Pokud hájíte tu ilegální imigraci, tak Vám přeji, aby k Vám domů přišel nějaký cizák a nastěhoval se k Vám do bytu/domu. Má přece na to plné právo.
      Legální imigrace do USA je jasně definovaný proces, do kterého ročně vstoupí přes milion lidí z celého světa. Ještě bych pochopil Venezuelu. Proč by ale neměl platit pro všechny ostatní stejně?

     • Jarda E napsal:

      Odpověd na p. Emana
      Nikde jsem nenapsal, že jsem pro ilegální imigraci, takže to zřejmé opravdu být nemůže. Nenávidím Trumpa je trochu silné slovo, jen mě irituje nevyzpytatelný populistický ulhaný prezident světové jaderné velmoci. Někomu to imponuje a obhajuje ho, každý máme jiný názor. Problém migrace, dle mého, žádná zeď nevyřeší, ani v USA ani v Evropě. To, že se v některých mediích prezentuje, že za světovou migraci mohou v podstatě zlé neziskovky je záměrně šířená dezinformace. Dle mého názoru jsou za tím jiné důvody a zájmy. Tímto ale neříkám, že vše co neziskovky dělají schvaluji, aby mě tu někdo nechytal za slovo:-)

     • Eman napsal:

      @Jarda E: sice nenapsal, ale jiná vysvětlení mě nanapadají, protože jiná obhajoba demokratů neexistuje.
      Ano, Trump nebyla sice výhra konzervativců, ale prohra liberálů. Možná byste tam raději viděl Clintonovou, polovina lidí to vidí opačně.
      Demokraté, a ostatně také Vy sám, říkají že zeď ne. No a co je jako řešení? Nikdo nic lepšího nemá. Nahnat tam armádu? I takové Mexiko má na své jižní hranici zeď/plot, tuším 500 km. Číňané měli svoji zeď už dávno. Pokud máte kolony lidí, kteří ignorují jakákoliv pravidla je těžké s tím něco dělat pouhým tlacháním. Demokraté nechtějí souhlasit se zdí, protože nechtějí aby Trump vyhrál. S nově navolenými poslanci bude jakákoliv dohoda těžká, viz soudružka Cortez.
      Historicky maji obě strany máslo na hlavě, ale doba pokročila a současný stav není udržitelný. Přitom se zdí souhlasili (Secure Fence Act 2006) Schumer, Clinton, Obama a další dem. senatoři. Tak o čem to je teď?
      K těm dezinformacím – Vy si opravdu myslíte, že se hordy lidí dokáží samy zorganizovat k takové masové migraci jakou jsme viděli v Evropě a v poslední době i v Severní Americe? (Některé) neziskovky jsou jen poslední viditelný článek. Ok, opravím tedy výrok: „někdo organizuje“

     • Jarda E napsal:

      Pro pana Emana:
      ta první věta mě přesvědčila, že nemá už moc cenu debatu s Vámi dále rozvíjet. Považoval jsem vás za slušného diskutéra, ikdyž s jiným názorem. Vaše reakce, že jsem sice nenapsal, ale určitě jsem si to tak myslel. Jiné vysvětlení mě nenapadá, tak jiné vysvětlení neexistuje je na úrovni diskuze z Novinek, škoda. Řešení jistě snadné není, musí se eliminovat důvody k masové migraci. Od pašeráků lidí, drogových kartelů až po politickou a ekonomickou stabilizaci zdrojových zemí. Nebo snad neziskovky bombardují v Syrii, převážejí drogy, mučí děti v Africe hladem, likvidují nepohodlné v Turecku? Co subsaharská Afrika? Až se ty miliony lidí dají z táborů na pochod, zastaví je nějaká zeď nebo snad hasiči se Zemanem na hranicích? Ty lidi tam jsou zoufalí, žijí měsíce i roky ve stanech. Opravdu většina nemá iPhone a tisicí dolarů v kapse, jak tu některá media píší. Bude je armáda střílet ze zdi nebo jak si to představujete? To je to vaše jediné řešení bez tlachání?
      Souhlasím, že ani USA, ani Evropa u sebe nemůže spasit svět, ne nebudu si je brát domů, musí se pomáhat primárně u nich.

     • Eman napsal:

      @Jarda E
      Sám jste se snížil na úroveň Novinek. Nepodsouvám Vám nic jak jste co myslel. Na moji dedukci, na které stále nevidím nic nepřesného, reagujete označením jako neslušného diskutéra. Ne, pardon, to jste vlastně neřekl, řekl jste „považoval jsem Vás za slušného diskutéra“. Z toho vyvozuji, že už nepovažujete. Nebo se zase pletu? Je to jedno…
      Od shutdownu a bloku mezi demokraty a republikány jste se dostal ke světovému míru.
      Podívejte se na demografické křivky, je to neúprosné. Pomoci se dá, a je to naše morální povinnost, avšak slovo „pomoc“ je dána na dobrovolnosti. Nemůže si ji nikdo vynucovat jako své právo.
      Chyba většiny neziskovek co znám, je že pomáhají stylem něco za někoho udělat – převezou, přivezou, postaví, udělají atd. Chybí mi tu pomoc naučit „pomoci si sám“. Proč to tak je, je na samostatné téma.
      Já doufám, že z žádné zdi nikdo střílet nebude muset…

     • Jarda E napsal:

      Pro p. Emana:
      cituji Vás „sice nenapsal, ale jiná vysvětlení mě nanapadají, protože jiná obhajoba demokratů neexistuje“, tímto jste ze svého pohledu dal rovnítko u mě, že podpora dem=podpora ilegálů a s tím nesouhlasím. Vy jste zmínil zeď na jižní hranici Mexika, zeď v Číně, Evropskou migraci, vy jste to pojal ze široka. Já na to reagoval a chtěl naznačit, že pokud se to nebude řešit u zdroje, tak to stejně žádná zeď nezastaví. S textem následující za demografickou křivkou víceméně souhlasím.

 7. Jozef Rodak napsal:

  k tej pravde – pravda nie je len jedna. Kazdy ma tu svoju pradu, pretoze vnimanie toho co vidi/pocuje je casto rozdielne od okolitych pozorovatelov. Takze naspat k ucelu mexickeho pohranicnemu muru. Ma zabranovat ilegalnemu prechodu hranic (migracia, pasovanie, drogy, …). Ochranit 3.145km je zlozity ciel. Naklady na vystavbu vs. realny uzitok. Znizi sa tak priliv drog do USA? Historia ukazala, ze to nie je o pohranicnych kontrolach, pretoze objem USD toceny v drogach dokazali kupit otvorene cesty (more, vzduch, pod zemou, …). Tento moralny problem nedokaze zastavit ziadna stena. Ani ked bude vysoka az po mesiac.
  The Office of National Drug Control Policy estimates that $100 billion worth of illegal drugs were sold in the U.S. in 2013.
  Takze – aky je ucel tejto stavby?
  Ilegalna migracia cez hranicu s Mexikom? Nie je nacase pouvazovat, preco sa ludia zenu do USA a riesit prostrednictvom miliard USD pricinu?
  V Mexiku zilo v roku 1985 – 77M obyvatelov. Dnes je to 132M. To je explozia. (Ono to sice medzirocne uz klesa).
  Nebola to prave ekonomika USA, ktora hladala lacnu pracovnu silu, ktora pritiahla ludi, ktori si zarobili, posielali to domov a nasledne ich bolo kazdym rokom v USA viac?
  Toto asi tiez nezastavi border wall.
  Takze, co je ucel tej stavby?
  A je absolutne jedno, ci tam bol Regan, Clinton, Obama a teraz T. Debaty o tom, kto za to moze su typickym prejavom „vyzretej osobnosti“. Straca sa energia pre hladanie riesenia. A to nepreukazal ani T. Naopak, vlozil diskomfort v state operation v stavku za budget na wall. Ego.

Přidávání komentářů není povoleno