Smlouvy? Utajíme. Pětina smluv ústeckého Dopravního podniku neobsahuje cenu

Napsal/a Robert Malecký 18. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Každá pátá smlouva Dopravního podniku města Ústí nad Labem v registru smluv neobsahuje konkrétní částku, za kterou městská firma nakupovala. Společnost tvrdí, že kvůli obchodnímu tajemství. Veřejnost tak přichází o kontrolu, jak se v Dopravním podniku nakládá s veřejnými prostředky, což byl hlavní důvod, proč byl registr smluv spuštěn.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem zatím do registru smluv vložil 391 položek v celkovém objemu 643 milionů korun. 73 smluv z toho počtu, tedy téměř 19 procent, ale neobsahuje cenu – jak ukládá zákon.

Jde přitom o nemalé veřejné prostředky: město svou akciovku ročně dotuje částkou kolem 200 milionů korun.

Firma se hájí: chráníme obchodní tajemství. Podle IT experta a zakladatele portálu Hlídač smluv Michala Bláhy jde o častý způsob, jak se vyhnout naplnění zákona. Mluví o zneužívání obchodního tajemství a porušování zákona.

Proč vás to zajímá?

HlídacíPes.org v pondělí položil vedení Dopravního podniku sadu otázek, které se týkají jak celkového objemu smluv s neuvedenou částkou, tak některých konkrétních případů. Na otázky sice odpovědi nepřišly, zato se telefonicky ozvala náměstkyně pro ekonomii a obchod Simona Mohacsi, která sondovala, proč se redakce o hospodaření podniku zajímá.

Musíme se tedy spokojit s vysvětlením které Mohacsi krátce poskytla po telefonu.

„Bylo to vyhodnoceno jako obchodní tajemství,“ uvedla náměstkyně. Jde podle ní o případy, kdy takto byla vyhodnocena buď právníkem Dopravního podniku, nebo smluvním partnerem, se kterým podnik smlouvu uzavíral.

HlídacíPes.org vybral namátkou smlouvu s letošního března, kterou si Dopravní podnik pronajímá od ČSOB leasing osobní automobil Škoda Octavia. I u takovéto vcelku banální smlouvy je totiž cena nájmu schovaná za zeď obchodního tajemství.

„Tam byly nějaké speciální ceny vzhledem k tomu, že je to naše hlavní banka. Cena té služby je pro nás jiná, než by ji dostala jiná společnost. A ta jiná společnost by mohla tlačit, že Dopravní podnik to má levněji, proč nám to dáváte o tisícovku dráž?“ vysvětluje Mohacsi.

Na námitku, že i to je smyslem registru smluv, aby se zvýšil tlak na konkurenční prostředí, náměstkyně uvádí: „Ale to je jen proto, aby se nakupovalo levněji ze státních peněz. Ale ne, aby tak mohli tlačit i soukromníci.“

Jinými slovy tak městská akciová společnost nezveřejňováním částek hájí obchodní zájmy soukromých společností proti jiným soukromým společnostem a vyhýbá se v tomto jejich zájmu naplnění zákona.

Tajíte? Nedostanete zaplaceno

Michal Bláha, který založil server Hlídač smluv, jakousi nadstavbu nad registrem smluv umožňující detailní sledování toků veřejných peněz, ovšem mluví přímo o porušování zákona.

„Obchodní tajemství tvoří konkurenčně významné, určitelné, ocenitelné a v příslušných obchodních kruzích běžně nedostupné skutečnosti, které souvisejí se závodem a jejichž vlastník zajišťuje ve svém zájmu odpovídajícím způsobem jejich utajení. Důležité je, že musí být splněny všechny zmiňované charakteristiky obchodního tajemství současně. Samozřejmě platí, že dodavatel si nemůže o své vůli určit co je obchodním tajemstvím,“ říká Bláha v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Cituje z nového občanského zákoníku, který obchodní tajemství přímo definuje.

Upozorňuje zároveň, že smlouvy, které budou takto zaneseny po letošním 1. červenci, kdy skončila roční lhůta „hájení“ bez sankce, budou neplatné. A za takové nakonec dodavatel nemusí dostat zaplaceno, což může v budoucnu snížit ochotu uzavírat smlouvy, které budou s odkazem na obchodní tajemství utajovány.

„Očekávám výrazný úbytek zneužívání obchodního tajemství zejména u telekomunikačních, poštovních, IT a právních služeb,“ říká Michal Bláha.


logo nfnzSérii textů k problematice veřejných zakázek
podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)