Hlídač smluv Michal Bláha: Kdo zneužije obchodní tajemství, nedostane zaplaceno

Napsal/a Robert Malecký 18. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail
ROZHOVOR. HlídacíPes.org upozornil na případ ústeckého Dopravního podniku, který neuvádí s odkazem na obchodní tajemství cenu u pětiny svých smluv v registru. Podle IT experta a zakladatele portálu Hlídač smluv Michala Bláhy je to poměrně běžný způsob, jak se vyhnout kontrole nakládání s veřejnými prostředky. „Osobně více než 10 procent smluv bez ceny považuji za varovný signál,“ říká Bláha v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

  • Jak časté je, že společnosti sice zveřejňují smlouvy, ale neuvádějí objem?

Celkem 21 % všech smluv nemá uvedenou hodnotu smlouvy. Osobně více než 10 % smluv bez ceny považuji za varovný signál, zvláště když firmy nebo úřady nejvíce skrývající hodnotu smlouvy jsou ty dlouhodobě nejproblematičtější.


Podívejte se na reporty Hlídače smluv:

Shrnutí prvního roku účinnosti zákona o registru smluv najdete zde.

Výpis největších odběratelů s utajenou cenou najdete zde.


  • Je to utajování ceny s odkazem na obchodní tajemství podle vás obcházením zákona?

Ne obcházením, ale porušováním. Osobně čekám, že vzhledem k existující sankci neplatnosti smlouvy od samého počátku, platící od 1. července 2017, se toto zneužívání obchodního tajemství sníží. Motivace pro toto chovaní bude i na straně dodavatelů. Pokud kdokoliv napadne využití obchodního tajemství, úřad i firma budou trvat na své pozici obchodního tajemství a soud rozhodne opačně, pak v praxi bude smlouva od samého počátku neplatná. A pokud už dodavatel některé služby či zboží dodal, nedostane za ně zaplaceno. Očekávám výrazný úbytek zneužívání zejména u telekomunikačních, poštovních, IT a právních služeb. A rozhodně to budeme v Hlídači smluv pozorně sledovat a analyzovat.

  • Co přesně znamená odkaz na obchodní tajemství a jak ho lze vykládat, resp. kdy je možné ho uznat jako oprávněný?

To je velmi jasně definováno novým občanským zákoníkem § 504. Obchodní tajemství tvoří konkurenčně významné, určitelné, ocenitelné a v příslušných obchodních kruzích běžně nedostupné skutečnosti, které souvisejí se závodem a jejichž vlastník zajišťuje ve svém zájmu odpovídajícím způsobem jejich utajení. Důležité je, že musí být splněny všechny zmiňované charakteristiky obchodního tajemství současně. Samozřejmě platí, že dodavatel si nemůže o své vůli určit co je obchodním tajemstvím – a to ve vztahu k zákonu o registru smluv a zákonu o svobodném přístupu k informacím.

  • Jeden konkrétní příklad: ústecký Dopravní podnik vložil smlouvu o leasingu osobního auta s ČSOB – bez uvedení ceny nájmu. Jak vidíte třeba tuto věc?

Jako porušení zákona, protože pokud nejde o nějaký velmi specifický případ, pak není splněna definice obchodního tajemství dle § 504 obchodního zákoníku. Ale pozor, vámi odkazovaná smlouva spadá ještě do období “zkušební doby” registru smluv, kdy sankce neplatnosti není aktivní. Já ale pevně doufám že odborná veřejnost a novináři pochopí tyto nejkřiklavější případy jako výzvu k porušení zákona o registru smluv, úřad na to upozorní a v případě potřeby případ dovedou až k soudu. Protože jak státní firmy a úřady, tak veřejnost potřebuje praktické vytyčení hranic obchodního tajemství, a to může udělat pouze soud.


logo nfnzSérii textů k problematice veřejných zakázek
podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)