Pavučiny byznysu: Radmila Kleslová, nadmíru zdatná Babišova lobbistka žijící ze státního

Napsal/a Ondřej Neumann 20. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Radmila Kleslová nyní nezažívá nejlepší období své politicko – byznysové kariéry. Do problémů ji paradoxně dostalo to, v čem za dlouhá léta svého politického angažmá (nejdříve v dresu ČSSD a nyní Babišova ANO) dosáhla mistrovství: propojení politického vlivu s majetkovým profitem ze státních či obecních firem.

„Neumím občanské nebo trestní právo, mojí specializací je oblast jako petrochemie či agrochemie,“ prozradila na sebe starostka Prahy 10 a místopředsedkyně hnutí Ano Radmila Kleslová v nedávném rozhovoru pro deník Právo.

Záběr právničky Kleslové je však zjevně širší – za peníze radila i ČEZ, Čepru, Českým drahám. Od června 2015 je členkou představenstva Pražská teplárenská a.s., předtím seděla ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Smlouvu s ČEZ teď musí nedobrovolně ukončit. A to i po nátlaku Andreje Babiše, který v posledních týdnech dává od své dosavadní chráněnkyně – alespoň na veřejnosti – ruce pryč. Ještě v únoru přitom byla její pozice po boku šéfa ANO, prvního místopředsedy vlády, ministra financí a druhého nejbohatšího českého občana, zdánlivě neotřesitelná.

Oranžová politička vymýšlí Babišovu partaj

Radmila Kleslová se veřejně netajila tím, že je lobbistka. A úspěšná. V minulosti pomáhala lobbovat pro Andreje Babiše, jehož provází minimálně posledních 15 let od doby jejich setkání při jednání Babiše s Unipetrolem. Podle Kleslové ji před léty požádal (to ještě byla političkou ČSSD) i o konzultaci, jak založit vlastní stranu.

„Snad nic nepatřičného neprozradím, když řeknu, že už před několika lety mi pan Babiš řekl: Doktorko, založte mi stranu. Připravila jsem mu potřebné podklady a vysvětlila, co to obnáší. Měl představu, že se sejdou samí skvělí lidé, ve všech pozicích budou odborníci, kteří se jen pohrnou. Snažila jsem se mu říct, že takhle to nebude fungovat, že přijde řada nekvalitních osob, kariéristů,“ svěřila se Kleslová letos v únoru Deníku

„Tak o tom přestal mluvit a za čas zase přišel a zeptal se: Doktorko, jak dlouho vám bude trvat založení strany? Odpověděla jsem, že to mám v počítači. Pak jsem byla zvolena do zastupitelstva Prahy 10, stala se místostarostkou a viděla ho už málo. Asi se začal ptát jiných lidí, kteří mu stranu nakonec založili,“ pokračovala.

Přiznání barvy dresu

Nakonec Kleslová z ČSSD vystoupila a v barvách ANO se po loňských komunálních volbách stala starostkou Prahy 10. Využila přitom svých styků s bývalými politiky ODS, se kterými před tím Prahu 10 spoluovládala. „My zde máme většinu v radě, pět členů a starostku. Já si myslím, že náš vyjednávací tým vyjednal dobrou koalici, skvělou koalici,“ pochválila se Kleslová.

A své manažerské schopnosti dlouho prokazovala i na celopražské úrovni. V Praze totiž fakticky nevládla primátorka Adriana Krnáčová , ale tandem sociálního demokrata Karla Březiny a právě Radmily Kleslové z ANO. Ta na Andreje Babiše tou dobou pěla jen chválu: „Pan Babiš je atypická osoba. Myslím, že on není úplně přirozená bytost. Spíše nadpřirozená.“

To se změnilo před pár týdny, když nevyšel pokus pražského ANO vyšachovat Krnáčovou z pozice primátorky hlavního města. Vnitrostranický puč zažehnal osobně Andrej Babiš a zúčastnění se ani příliš netají tím, že při tom hodně zvyšoval hlas. Babišův zásah je přitom považován za vážnou prohru Kleslové, která Krnáčovou „nemusí“.

Babišova přelétavá přízeň

Krátce nato se díky uniklé korespondenci bývalého náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta se členy dozorčí rady ČEZ provalilo, že odměny pro právní kancelář Radmily Kleslové dosahují výše sto tisíc korun měsíčně.

Podle veřejně dostupných informací je hlavním předmětem její spolupráce se společností ČEZ předkládání pravidelných informací o činnosti vlády a parlamentu.Kompletní přehled práce vlády, sněmovny i senátu je přitom již několik let volně dostupný na internetu a kvalita a obsah informací, za které Kleslová bere stotisíc měsíčně, zůstává dosud přísně utajená.

Kleslová je tak v jedné osobě starostkou, ale také místopředsedkyně vládní strany s ohromným vlivem. A za státní či obecní peníze lobbovala pro státní a městské společnosti. To je samozřejmě špatně.

Pokud bychom připustili pozitivní ovlivňování legislativy tzv. pozitivní lobbing, kterým by se Kleslová zabývala, musela by si vybrat. Je buď lobbovanou místopředsedkyní vládní strany, nebo lobbistkou, která sama politiky přesvědčuje. Sedět na obou židlích současně je zjevný střet zájmu.

Jenže tato dvojjediná role Kleslové zjevně Andreji Babišovi vyhovovala. Svědčí o tom i fakt, že ukončit kontrakt s ČEZ Kleslové nakázal až pod tlakem médií a veřejného mínění.


Byznysové aktivity Radmily Kleslové zmapoval HlídacíPes.org za pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode.

Jednoduchý graf vazeb Radmily Kleslové

Kleslová jednoduchá3

 Plný graf vazeb Radmily Kleslové

Kleslová nová 7

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)