Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Opozice „objevila“ angažmá Kleslové v ČEZ. Ta je tam ale už od roku 2000

Radmila Kleslová, blízká spolupracovnice Andreje Babiše a místopředsedkyně ANO, je na výplatní listině státních firem už dlouho. Až nyní to „objevuje“ opozice.

Kleslová coby právnička dlouhodobě pracovala vedle ČEZ i pro státní společnost Čepro a České dráhy. A to dávno před vznikem hnutí ANO, a tedy i za vlády ODS.

Právní kancelář Radmily Kleslové totiž poskytuje ČEZ své služby už od roku 2000. Podle ČEZ „zejména v oblasti  monitoringu a analýz legislativy“.

Podnikatel(ka) nebo politik(čka)

Až viditelnější politické angažmá Radmily Kleslové (dříve byla členkou ČSSD) v hnutí ANO bylo oficiálním důvodem, proč Čepro a ČD smlouvu s Kleslovou letos rozvázaly.

Spolupráce s ČEZ ale přetrvala. Nyní server Neovlivní.cz zveřejnil korespondenci někdejšího Babišova náměstka a člena dozorčí rady ČEZ Lukáše Wagenknechta. Z textu emailu plyne, že Kleslová z ČEZ inkasuje měsíčně 100 tisíc korun.

Pokud by stejnou sumu inkasovala po celou dobu své „analytické a monitorovací“ práce pro ČEZ, přišla by si od roku 2000 v součtu na 18 miliónů korun.

V řadách ODS a TOP 09 tato informace vyvolala překvapení a pohoršení. Za korupční jednání to na svém Facebooku označil například poslanec TOP 09 / Starostů Jan Farský. ODS rozeslala tiskovou zprávu.

„Jestliže místopředsedkyně hnutí a zároveň starostka pražské městské části Radmila Kleslová inkasuje ročně více než milion korun za poradenské služby ve firmě navázané na stát, je to kolosální střet zájmů,“ napsal místopředseda ODS Martin Kupka.

I podle šéfa ODS Petra Fialy si „Kleslová musí vybrat,zda bude političkou, nebo podnikatelkou“. Fakt, že Kleslová pracuje pro ČEZ, lze však těžko označit za překvapivou a neveřejnou informaci.

Téma Kleslová tak mohlo (i mělo) být tématem, jímž opozice mohla vládnoucí koalici, či konkrétně ANO a Andreje Babiše, konfrontovat – přinejmenším na plénu sněmovny či při interpelacích.

Přehodnocujeme, stále přehodnocujeme

Už v dubnu ČEZ na dotaz HlídacíPes.org připustil, že dlouholetá spolupráce s Radmilou Kleslovou může skončit. „V současné době dochází k přehodnocení této spolupráce právě s ohledem na aktuální politické angažmá Radmily Kleslové a to i přesto, že tato letitá spolupráce není svým rozsahem významná,“ napsal za ČEZ mluvčí Ladislav Kříž.

HlídacíPes.org požádal už na jaře o obsah smluv mezi ČEZ a Kleslovou – s ohledem na možné střety zájmů – zástupce státu v dozorčí radě ČEZ. Dotaz ale nakonec doputoval k tiskovému odboru, který zopakoval známou tezi o tom, že „tyto náležitosti třetím osobám nejsme podle smluvních ujednání oprávněni poskytovat“.

Kleslová působila i jako lobbistka v zájmu energetických firem. Zasedala i v dozorčích radách podniků jako Vítkovice Steel, Unipetrol Trade nebo Benziny.

Podle archívních materiálů pracovala Kleslová v od roku 1986 pro Státní bezpečnost. V roce 1988 byla zařazena na 23. odbor rozvědky, což bylo utajené pracoviště zaměřené na verbování a výcvik tzv. nelegálů do kapitalistického zahraničí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. J.Němec napsal:

  Pan Babiš ani paní Kleslová nespadli z nebe. Tajné služby pracují pomalu, jistě a hlavně s předstihem. To, že paní rozvědčíci se pohubuje na strategických místech, také není náhoda. Sám generál Randák má politiky za směšné loutky. Ono je jednoduší poukazovat na dacany co se nalepili na ODS a tuto stranu spolu s policií zničili. Kolem lidí jako paní Klaslová to asi smrdí krchovem. Něco o tom jistě vědí pánové Mrázek a Gross. Tak to vidím já, když mám čas sledovat naši politiku a čtu něco o nějaké bezvýznamné paní Nagyové. Možná jsou to ale nesmyslné dedukce.

 2. petr jansky napsal:

  me se nelibi ze pan novinar aferu zlehcuje.. to je maler vetsi nez chovanec a ceska posta kvůli kteremu zasedla bezp rada státu.. mělo byse zjistit nakolik byvala stb ovlada soucasne zpravodajske služby.. mělo bys zjistit co vlastne ta kleslova pro babise dela

  • Robert Břešťan napsal:

   Pan novinář nic nezhlečuje. Jen se diví, že se politici diví, když Kleslová v ČEZ je už od roku 2000 a není to žádné tajemství. Nemají se rozčilovat na Facebooku, ale mají se o to už dlouho zajímat jako politici, mají poukazovat na střet zájmů, grilovat Babiše, požadovat změnu apod.

   • petr jansky napsal:

    a ze jste s tim neprisel sam? novinar který se divi není hlidaci pes

    • Robert Břešťan napsal:

     Psali jsme o tom před čtvrt rokem, jak byste se dozvěděl, pokud byste dočetl dál, než za titulek.

 3. Jan Netopil napsal:

  A co pan Benda z ODS ? Toho ČEZ neplatil ? Tentokráte trochu tipuju, ale mám takovej dojem, že nějací novináři ho kdysi taky nachytali. Opravte mě, jestli se pletu.

 4. teufel3424 napsal:

  Proč se všichni otíráte jen o ANO, když u socanů byla mnohem déle a ti ji do ČEZu zřejmě usadili? Co tam pro ně celá ta léta dělala a co jim za to dávala?

Přidávání komentářů není povoleno