Opozice „objevila“ angažmá Kleslové v ČEZ. Ta je tam ale už od roku 2000

Napsal/a Robert Břešťan 2. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Radmila Kleslová, blízká spolupracovnice Andreje Babiše a místopředsedkyně ANO, je na výplatní listině státních firem už dlouho. Až nyní to „objevuje“ opozice.

Kleslová coby právnička dlouhodobě pracovala vedle ČEZ i pro státní společnost Čepro a České dráhy. A to dávno před vznikem hnutí ANO, a tedy i za vlády ODS.

Právní kancelář Radmily Kleslové totiž poskytuje ČEZ své služby už od roku 2000. Podle ČEZ „zejména v oblasti  monitoringu a analýz legislativy“.

Podnikatel(ka) nebo politik(čka)

Až viditelnější politické angažmá Radmily Kleslové (dříve byla členkou ČSSD) v hnutí ANO bylo oficiálním důvodem, proč Čepro a ČD smlouvu s Kleslovou letos rozvázaly.

Spolupráce s ČEZ ale přetrvala. Nyní server Neovlivní.cz zveřejnil korespondenci někdejšího Babišova náměstka a člena dozorčí rady ČEZ Lukáše Wagenknechta. Z textu emailu plyne, že Kleslová z ČEZ inkasuje měsíčně 100 tisíc korun.

Pokud by stejnou sumu inkasovala po celou dobu své „analytické a monitorovací“ práce pro ČEZ, přišla by si od roku 2000 v součtu na 18 miliónů korun.

V řadách ODS a TOP 09 tato informace vyvolala překvapení a pohoršení. Za korupční jednání to na svém Facebooku označil například poslanec TOP 09 / Starostů Jan Farský. ODS rozeslala tiskovou zprávu.

„Jestliže místopředsedkyně hnutí a zároveň starostka pražské městské části Radmila Kleslová inkasuje ročně více než milion korun za poradenské služby ve firmě navázané na stát, je to kolosální střet zájmů,“ napsal místopředseda ODS Martin Kupka.

I podle šéfa ODS Petra Fialy si „Kleslová musí vybrat,zda bude političkou, nebo podnikatelkou“. Fakt, že Kleslová pracuje pro ČEZ, lze však těžko označit za překvapivou a neveřejnou informaci.

Téma Kleslová tak mohlo (i mělo) být tématem, jímž opozice mohla vládnoucí koalici, či konkrétně ANO a Andreje Babiše, konfrontovat – přinejmenším na plénu sněmovny či při interpelacích.

Přehodnocujeme, stále přehodnocujeme

Už v dubnu ČEZ na dotaz HlídacíPes.org připustil, že dlouholetá spolupráce s Radmilou Kleslovou může skončit. „V současné době dochází k přehodnocení této spolupráce právě s ohledem na aktuální politické angažmá Radmily Kleslové a to i přesto, že tato letitá spolupráce není svým rozsahem významná,“ napsal za ČEZ mluvčí Ladislav Kříž.

HlídacíPes.org požádal už na jaře o obsah smluv mezi ČEZ a Kleslovou – s ohledem na možné střety zájmů – zástupce státu v dozorčí radě ČEZ. Dotaz ale nakonec doputoval k tiskovému odboru, který zopakoval známou tezi o tom, že „tyto náležitosti třetím osobám nejsme podle smluvních ujednání oprávněni poskytovat“.

Kleslová působila i jako lobbistka v zájmu energetických firem. Zasedala i v dozorčích radách podniků jako Vítkovice Steel, Unipetrol Trade nebo Benziny.

Podle archívních materiálů pracovala Kleslová v od roku 1986 pro Státní bezpečnost. V roce 1988 byla zařazena na 23. odbor rozvědky, což bylo utajené pracoviště zaměřené na verbování a výcvik tzv. nelegálů do kapitalistického zahraničí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)