Česká pašeračka mediální hvězdou v Pákistánu. K soudu chodí jako na módní přehlídku

Napsal/a Tereza Engelová 19. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Už v lednu, kdy Češku Terezu H. zadrželi celníci v Pákistánu s devíti kilogramy heroinu v kufru, bylo jasné, že její případ nenechají tamní média stranou zájmu. Terezin výslech natočili celníci na mobil a záznam zcela proti standardnímu vyšetřovacímu postupu poskytli novinářům. Nikoho ale tehdy nenapadlo, že z bývalé luxusní prostitutky se v konzervativní islámské zemi stane během několika měsíců opěvovaná celebrita.

„Kdo přesně je tu zadržený?“ ptal se ironicky uživatel Twitteru Danyial, když viděl první fotografii zadržené Češky v pákistánských médiích. Tereza H. je na ní obklopená celníky, kteří právě ukončili její výslech. Ještě předtím, než jí odvedla policie, stihli s blonďatou pašeračkou snímeček jako do památníčku.

Další fotografie krásné Terezy pořízené celníky, unikaly do médií a na sociální sítě i v průběhu dalších dní.

„Vzrušení je pochopitelné, už teď se tři instituce perou o to, kdo povede vyšetřování. Očekávám od našich hochů nejvyšší stupeň výkonnosti,“ reagoval na snímek usmívající se Terezy nedaleko kufru naplněného bílým práškem další uživatel Facebooku Tamur Iqbal.

Zrodila se hvězda

Vzrušení je pochopitelné, už teď se 3 instituce perou o to, kdo povede vyšetřování. Očekávám od našich hochů nejvyšší stupeň výkonnosti,“ komentoval na facebooku nestandardní postup celníků Tamur Iqbal.

Ironické poznámky o fungování a diskutabilním postupu pákistánských vyšetřovatelů v případě spanilé blondýny ovšem brzy nahradily komentáře plné obdivu:

„Je to krásná žena.“

„Je tak roztomilá.“

„Z jejího výrazu při zadržení bylo jasné, že je nevinná.“

„Pusťte ji domů. Propouštíte běžně vrahy, tak by i ona měla dostat svobodu. Vemte si ty drogy a jí pusťte.“

Pustili se do rozboru situace diskutující na facebookové stránce „All Pakistan Drama Page“, která pokrývá dění v pákistánském showbyznysu.

S přibývajícími soudními slyšeními, kdy byla zprvu nejisté a vystrašené Tereze H. média neustále v patách, pak rostla i sebedůvěra uvězněné Češky.

Tradiční pákistánský oděv šalvár kamíz si pořídila v několika barevných kombinacích a „outfit“ postupně doladila tmavými brýlemi.

Není jistě náhoda, že videa z jejích příchodů k soudu už zdobí například internetové stránky „glasseswoman.com“, které nabízejí zákaznicím obroučky na brýle.

Celebrita jako strategie

Image hvězdy Tereza H. podporuje i nonšalantním úsměvem pokaždé, když ji novináři natáčejí při příchodu k soudu. Šibalské úsměvy vysílá tu k policejnímu doprovodu, tu k televizním kamerám.

Jestli je to strategie, kterou zadržené Češce poradili její právní zástupci, nebo si jen zájem médií zkrátka užívá, ví pouze Tereza H. sama.

Rozhodně jí ale toto chování přináší body nejen u obdivovatelů. Televizní moderátorky řeší, co měla Tereza na sobě a jakou má barvu vlasů, mužští reportéři se předhánějí v komplimentech a dotazech, jak se žena cítí. Z „pašeračky“ se v novinových titulcích stala „česká super modelka“.

 

 

Do jaké míry odpovídá Terezina „mediální image“ jejím skutečným pocitům se těžko dozvíme. Na pákistánské fanoušky ale působí dojmem, jako by vlastně většinu času ani netrávila za zdmi věznice.

„Vypadá jako princezna. V Pákistánu se jí líbí, rozhodně jí nic nechybí, není třeba o ní mít strach,“ říká na dotaz HlídacíPes.org Pákistánec Šehzád z Kašmíru.

Novinář Arshad Ali, který případ pokrývá pro pákistánskou televizní stanici Lahore News a který s Češkou podle svých slov nedávno dělal i rozhovor, na otázku, jak novináři vnímají status obviněné pašeračky heroinu coby celebrity, odpovědět nechtěl. Respektive odpověděl by, pokud by za své vyjádření dostal zaplaceno.

Naznačil ale, že v lednu až v březnu příštího roku by mohl padnout rozsudek nad Terezou H.

Rozsudek možná do půl roku

Poslední soudní stání měla Tereza H. ve středu 17. října, kdy měl jako poslední svěděk vypovídat vyšetřovatel případu.

Nedostavil se ale soudce, takže stání bylo odročeno na sobotu 20. října. Tereza H. je obviněná z pašování 9 kg heroinu, které měla z Pákistánu převézt do Irska. Obžalovaná tvrdí, že o drogách ukrytých na dně kufru nevěděla, a je tudíž nevinná.

České ministerstvo spravedlnosti v březnu uvedlo, že se Česká republika snaží dojednat s Pákistánem smlouvu o předávání vězňů. Pokud by se ji povedlo uzavřít a Češka byla shledána vinnou, existuje šance, že by si trest mohla odpykat na území České republiky.

V pákistánské vazbě zůstane Tereza H. minimálně do vynesení rozsudku. Bude tak mít ještě několikrát možnost oslnit místní fanoušky.

Ostatně i její příchod k poslednímu stání naznačil, že svůj status lokální celebrity zatím zahodit nehodlá a naopak na své image stále pracuje.

V sandálcích na podpatku, džínách, blůzce a s barevným šátkem volně splývajícím přes ramena prošla davem novinářů, jako by šlo o návštěvníky módní přehlídky.

Což také neopomněl zmínit server PakDestiny.com, který poznamenal: „Supermodelka z evropské republiky Česko pózovala po cestě k soudu fotografům, jako by šla po přehlídkovém molu.“

Ať už si myslí lidé o případu pašeračky heroinu Terezy H. cokoliv, jedna věc je jistá. Mediálně výraznějšího zástupce ještě Česká republika v Pákistánu nikdy neměla.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)