Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
pixabay.com,

V Olomouckém kraji je líp, platy ale rostou nepřirozeně vysoko. Boom nebude věčný, varuje odborník

Firmy v Olomouckém kraji letos zvyšovaly mzdy výrazně více, než je celorepublikový průměr. V regionu je nejnižší nezaměstnanost od roku 2001. To má vliv na růst kupní síly, který je v Olomouckém kraji v rámci celé České republiky meziročně největší. Nejde ale jen o dorovnávání ztrát z minulosti?

Průměrná kupní síla je v České republice o 8 procent vyšší než minulý rok, dosahuje 218 000 korun na osobu za rok. Jednoznačně nejvyšší meziroční nárůst kupní síly je v Olomouckém kraji, a to kolem 11 procent. Vyplývá to z výsledku šetření společnosti GfK.

Faktorů, které se pod to podepsaly, je více. „Obecně panuje dobrá nálada, firmy investují, domácnosti utrácejí, naší ekonomice se daří a v letošním roce můžeme mluvit o růstu HDP někde okolo 4,5 až dokonce 5 procent,“ popisuje ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc Radim Kašpar.

Nepřirozeně vysoké platy

Firmy v Olomouckém kraji podle výsledků Hospodářské komory České republiky v letošním roce přidávaly svým zaměstnancům výrazně více, než byl celorepublikový průměr.

„Průměrně meziročně v Olomouckém kraji vzrostly mzdy o více než 7 procent,“ říká Kašpar. „Firmy mají mnoho zakázek a snaží se také intenzivně věnovat investicím do nových technologií, inovacím a také zaváděním prvků průmyslu 4.0, což s sebou nese vyšší efektivitu výroby,“ dodává.

Růst mezd přes 3 procenta v kraji nahlásilo 79 procent zaměstnavatelů, zatímco v celé republice to bylo pouze 66 procent. Žádná firma nenahlásila, že by se v tomto roce zaměstnancům mzda snižovala.

Podle Radima Kašpara se zvyšuje i potřeba více kvalifikovaných zaměstnanců, kteří pak mají i vyšší platy. Firmy si podle něj dokonce mezi sebou občas přetahují lidi nabídkou vyšších platů. „Nedostatek lidí ale někdy žene platy až nepřirozeně vysoko, což je nebezpečné pro dobu, kdy boom nebude takový jako letos,“ upozorňuje. Olomoucký kraj má podle něj své limity stejně jako jiné regiony.

Rostoucí kupní sílu vnímá ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc pozitivně. Na základě ekonomických cyklů však očekává opět pokles růstu ekonomiky.

„V některých segmentech se již nyní ekonomika přehřívá. Firmám se sice daří, ale narážíme na značné limity pracovního trhu, tím roste tlak na zvyšování mezd a to musí mít také svůj strop,“ říká.

Rekordně nízká nezaměstnanost

V kraji je rekordně nízká nezaměstnanost, což se také projevuje na růstu kupní síly. Krajská pobočka Úřadu práce České republiky v Olomouci zaznamenala necelých 18 tisíc uchazečů o zaměstnání, což je o téměř 7 tisíc méně než minulý rok.

Nezaměstnanost v kraji je tak na 3,9 procentech. Jde o nejnižší nezaměstnanost od roku 2001, kdy vzniklo krajské uspořádání.

„Důvody jsou stejné jako v celé republice – dobrá kondice české ekonomiky, zaměstnavatelé mají dostatek zakázek a neustále přijímají nové zaměstnance,“ vysvětluje tisková mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.

V rámci České republiky, kde se nezaměstnanost pohybuje okolo 3,5 procent, má přitom kraj stále jednu z vyšších nezaměstnaností.

Nejvíce postiženo je pak Jesenicko, které dlouhodobě trpí špatnou dopravní dostupností. Jesenicko také trápí odliv lidí. Hlavně mladší generace zde nemá perspektivu, obyvatelstvo tak stárne. Navíc se zdá, že se situace příliš nezlepší.

Po problémech se závodem Hard v Jeseníku, které přivedly na úřad práce většinu ze 130 zaměstnanců firmy, ohlásil konec i  závod Touax v Supíkovicích na Jesenicku, který vyrábí modulové obytné kontejnery. Ten zaměstnává 250 lidí, přičemž odhadem padesát až sedmdesáti je přímo ze Supíkovnic. 

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. sandy napsal:

  Ten Kašpar je opravdu kašpar – nějak zapomíná že Olomoucký kraj byl na chvostu průměrných platů v celé republice – včetně platů v samotné Olomouci , ale úspěšně bodoval v horní třetině nejvyšší nezaměstnanosti

 2. Milý pane kolego (kolegyně),

  já netvrdím, že „firmy mají vykořisťovat zaměstnance“ a nepřidávat peníze! Vše ale musí být jaksi v harmonii.

  Když bychom umazali Prahu a Středočeský kraj, nejsme na tom tak zásadně jinak než zbytek republiky. Jsme na tom lépe než kraje Karlovarský a Zlínský a velmi podobně jako kraje Jihočeský a Pardubický a de facto i Moravskoslezský, Vysočina a Ústecký kraj.

  Klidně se někdy zastavte a můžeme to probrat osobně – http://www.hkol.cz
  R. Kašpar

Přidávání komentářů není povoleno