Budoucnost jesenického Hardu zůstává nejistá. Zaměstnanci vidí za kauzou kontroverzní bratry

Napsal/a Jakub Mikel 19. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Problémy jesenického závodu Hard nekončí. Nový majitel propustil většinu zaměstnanců, očekává soudní spory o podoby výpovědí a také ho nejspíše čeká ukončení nájmu od Vítkovického holdingu, který stále v Hardu vlastní většinu budov. Navíc se v souvislosti s areálem firmy objevilo jméno v minulosti trestaného Víta Zaorálka i jeho bratra Martina.

Jesenický Hard přešel letos na podzim do rukou nového majitele, firmy Moravia Industry založené ve Velké Británii. Ještě před koupí dostali místní zaměstnanci výpovědi od insolvenčního správce Davida Vandrovce. Nový majitel tyto výpovědi zrušil, ale záhy rozdal nové (tentokrát bez nároku na odstupné) za hrubé porušení pracovní kázně.

Zaměstnanci Hardu se však brání, že nemohli pracovat na svých pozicích, jelikož nový majitel většinu strojů zakonzervoval. Podle svědectví některých zaměstnanců si navíc stroje fotil místní rodák, podnikatel Martin Zaorálek.

Bude Hard na odstřel?

Bývalí zaměstnanci, se kterými HlídacíPes.org mluvil, se domnívají, že Moravia Industry ve skutečnosti chystá likvidaci závodu. Jednou z indicií, která naznačuje, že v pozadí celé akce stojí kontroverzní bratři Vít a Martin Zaorálkovi, je emailová adresa, která měla zaměstnancům sloužit pro komunikaci s novým majitelem.

Konkrétně jde o email [email protected]. Certifikát na tuto adresu byl veden na Víta Zaorálka. Jeho platnost skončila letos v půlce listopadu.

Podle zaměstnanců se navíc poslední dobou pohybuje po areálu firmy druhý z bratrů Zaorálků – Martin. Ten podle několika výpovědí chodil po areálu firmy a fotil si stroje.

Právě na nákupy společností, které se nachází v obtížné finanční kondici, a na restrukturalizaci jejich závazků se specializuje společnost C.M.B. investment, za kterou bratři Zaorálkové stojí.

HlídacíPes.org se proto obrátil na Moravia Industry s otázkou, zda s C.M.B. nespolupracuje při restrukturalizaci nově nabytého závodu a zda ví, proč se Martin Zaorálek pohyboval po areálu firmy Hard.

Tajemný DAGAZ

„Část nemovitostí závodu, konkrétně cca 120 metrů čtverečných z celkové výměry závodu přesahující 130 tis. metrů čtverečných, je pronajato společnosti DAGAZ CZ s.r.o., kde prokuristou této společnosti je Martin Zaorálek,“ uvedl pouze mluvčí Moravia Industry Pavel Kočiš.

Co však DAGAZ v Jeseníku dělá a od koho má pronajaté prostory, nelze zjistit. Podle výpisu z obchodního rejstříku je základní kapitál firmy 1 koruna. Jako předmět podnikání uvádí výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.

Jediným společníkem ve firmě je Petra Belantová, podle zakládajících listin měl však plnou moc pro založení firmy Vít Zaorálek a Martin Zaorálek je zde veden jako prokurista. Společnost DAGAZ nemá webové stránky, a je tak nemožné o ní cokoliv dalšího zjistit.

Mluvčí Moravia Industry na otázku, zda je DAGAZ v pronájmu v prostorách vlastněných MI, odmítl odpovědět. Vítkovický holding, který stále vlastní většinu budov v areálu, však pronájem prostor DAGAZu popírá.

Na otázky o své roli v příběhu jesenického Hardu zaslané redakcí HlídacíPes.org neodpověděli do uzávěrky článku ani sami bratři Zaorálkové.

Známé firmy z velkých kauz

Nervozita místních z možného angažmá bratrů Zaorálků v celé kauze vychází z dlouhé historie kontroverzních obchodů, za kterými stál především Vít Zaorálek. Vrchním soudem v Olomouci byl Vít Zaorálek za své aktivity z počátku tisíciletí v roce 2014 odsouzen za trestný čin poškozování věřitele na 4 roky a 10 měsíců vězení.

Podle rozsudku připravili lidé okolo Zaorálka skoro 800 firem, státních institucí i jednotlivců o více než sto milionů korun.

Po vstupu Zaorálkových spolupracovníků do vedení firmy skončila v konkurzu také brněnská textilka Kras Haka. Fabrika dodávala uniformy pro policisty, vojáky nebo hasiče. Podle soudu skupina rozprodala výrobní stroje, elektrická zařízení i auta.

Zaorálkova společnost C.M.B. Investment LTD figuruje i v kauze padlého Metropolitního spořitelního družstva, jedné z někdejších největších tuzemských kampeliček. Firmy, které společnost C.M.B. Investment ovládala, tvořily vůči družstvu MSD největší balík pohledávek. Firma Víta Zaorálka pak nabízela odkup dluhu svých dceřinek za nižší cenu.

Konec nájmu – konec Hardu?

K jistotě zaměstnanců Hardu, že jejich firma má ještě nějakou budoucnost, nepřispívají ani poslední kroky nového majitele – společnosti Moravia Industry. Ta podle informací HlídacíPes.org sama požádala o vypovězení smluv na telefonní ústřednu či správu serverů u Vítkovického holdingu, který jim tyto služby doposud dodával.

Vítkovice, které stále vlastnily většinu důležitých výrobních hal, pro změnu vypověděly nájem Moravii.

Vztahy mezi Vítkovickým holdingem a Moravia Industry jsou problematické, protože MI mimo jiné napadla prodej jiného majetku Vítkovic a zpochybňuje dobrovolnou veřejnou aukci, do které se sama MI nepřihlásila.

„Nyní vede MI s Vítkovicemi spor o určení vlastnictví a o neplatnost dražby a nově i spor o neplatnost výpovědi z nájmu, kterou Vítkovice předaly právním zástupcům MI na konci listopadu, podle smlouvy s tříměsíční výpovědní lhůtou,“ uvedla pro HlídacíPes.org mluvčí vítkovického holdingu Eva Kijonková.

Mluvčí Moravia Industry Pavel Kočiš však popírá připravovaný konec závodu či jakékoli nekalé jednání.

„Na neustále šířené bizarní spekulace nebudeme reagovat, protože když vyvrátíme jednu spekulaci, vynoří se okamžitě jiná,“ tvrdí. Změna dodavatele služeb, obchodní vztahy společnosti či jiné provozní záležitosti jsou podle něj interní věcí soukromé firmy.

„Pokud se někdo domnívá, že například změna dodavatele IT služeb je důkaz špatné ekonomické kondice firmy, hrubě se mýlí,“ napsal mluvčí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)