Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý na schůzce v pražské restauraci s Tomio Okamurou
Twitter,

Okamurův svatební tanec s Putinem. SPD chce mít vliv na vládu, Kreml se zlobit nebude

ANALÝZA. SPD Tomia Okamury zvažuje podporu vlády, pokud by v ní po turbulencích kolem premiérova syna a kauzy Čapí hnízdo nevydržel dosavadní koaliční partner hnutí ANO, sociální demokraté. V takovém případě by vliv na řízení Česka získala strana, která se s obdivem dívá na východ. SPD se hlásí k populistickým až krajně pravicovým evropským stranám, které v Kremlu vidí partnera pro boj proti Evropské unii.

Strany Okamurova typu se v posledních deseti letech staly partnery Putinova Ruska v Evropě a jedním z nástrojů, kterým ruský prezident ovlivňuje politiku v členských zemích Evropské unie. Pro pravicové populisty bylo Rusko naopak výtahem z bezvýznamnosti mezi politický hlavní proud.

„Rusko se jim zdálo být centrem nebo lídrem jakéhosi „alternativního mainstreamu,“ vysvětluje pro HlídacíPes.org politolog Anton Šechovcov. Podle něj krajně pravicové strany hledaly partnera, který by jim pomohl překonat stigma poražených z 2. světové války.

„Pokud by tyto strany o Rusku mohly mluvit jako o spojenci a o zemi, která vyznává stejnou ideologii jako ony – což mimochodem není pravda, nemyslím, že Rusko ovládá krajní pravice – tak se dostanou z izolace, protože budou moct říkat: Putin si myslí to, co my a Putin není žádná nicka, ale globální hráč. A udělaly by ze sebe takovou novou avantgardu v boji proti liberální demokracii,“ říká.

Ruské spojky

Obdiv k Rusku neminul ani Okamuru, on sám i jeho strana se pravidelně zastávají Ruska ve sporu o zrušení ekonomických sankcí proti Moskvě a nezpochybňují ruskou anexi ukrajinského Krymu. Politici SPD jsou také pravidelnými „hvězdami“ dezinformačních webů, které často šíří kremelské vidění světa.

HlídacíPes.org na jaře 2018 upozornil na fotografii zachycující Okamuru v restauraci na schůzce s poradcem prezidenta Zemana Martinem Nejedlým. Ten v Rusku dlouho žil, má tam kontakty a je považován za prezidentovu „ruskou spojku“.

 

 

Za zmínku stojí i propojení SPD s bývalým studentem ekonomie Sergejem Pavljukem a jeho rodinou a známými, na které upozornil investigativní novinář Jaroslav Kmenta.

Pavljuk se do politiky dostal coby oblíbenec někdejšího lídra hnutí Věci veřejné Víta Bárty, později se stal asistentem poslance Úsvitu Radima Fialy, který pak s Okamurou spoluzakládal i hnutí Svoboda a přímá demokracie.

V Pavjlukově okolí se objevují dva bývalí sovětští důstojníci, dnes ruští podnikatelé v Česku a celkově řada voličů SPD vidí v Putinovi silný vzor. To ale není u podobných stran v Evropě výjimka, naopak spíš pravidlo.

Slovanští bratři

Dokazují to i cesty na východ, které zástupci SPD podnikají. V březnu 2017 vyrazil na okupovaný Krym Okamurův poslanec Jaroslav Holík, zrovna v době třetího výročí anexe Krymu.

Vrátil se plný pozitivních dojmů o tom, jak jsou obyvatelé poloostrova po připojení k Rusku šťastní a podělil se o ně s kremelskou „zpravodajskou agenturou“ Sputnik. Ukrajina reagovala pětiletým zákazem vstupu Holíka na její území.

Za pár měsíců pak rovnou do Moskvy vyrazil místopředseda SPD Radim Fiala spolu s dalšími zástupci nacionalistické frakce ENF v europarlamentu, ke které se SPD hlásí.

Po návštěvě v ruské Státní dumě a na ministerstvu zahraničí Fiala ujistil, že Okamurovo hnutí je proti hospodářským sankcím, které po anexi Krymu a začátku konfliktu na Ukrajině Západ na Rusko uvalil.

Jen pár týdnů před tím zastupoval zmiňovaný poslanec z Okamurovy SPD Jaroslav Holík Česko na Mezinárodním ekonomickém fóru v Moskvě a na Jaltě. Na akci znovu nechyběli zástupci populistických stran ze západní Evropy.

Tomio Okamura poslal na fórum předtočený vzkaz: „Pro nás je velmi důležité, abychom se naučili spolu v míru a přátelství spolupracovat se svými slovanskými bratry v Rusku,“ pronášel v angličtině na videu.

Vyzval také k propojení Euroasijského hospodářského svazu s Evropskou unií v jeden trh, který by nebyl „pod diktátem Bruselu“, ale byl by trhem svobodných suverénních národních států. „Je to utopický gigantický cíl – ale jen malí lidé si kladou malé cíle,“ uzavřel pateticky Okamura.

Tanec s Putinem

Okamurův „muž pro Rusko“ Jaroslav Holík se zúčastnil i delegace, která jela v únoru 2018 na oslavy 75. výročí ruského vítězství v bitvě u Stalingradu. Kromě něj byli ve skupině třeba i politici KSČM nebo Strany práv občanů a také proruští aktivisté. Vedle fotek s válečnými veterány se na Facebooku účastníci zájezdu do Volgogradu pochlubili i fotkami s příslušníky současné ruské armády.

Ve srovnání s tím, jak se Kremlu podbízejí jiné strany z evropského populistického bloku, je ale viditelná ruská stopa v SPD spíš průměrná.

Strana Svobodných v Rakousku i Liga v Itálii uzavřely s Putinovou stranou Jednotné Rusko dohody o spolupráci. Obě se mimochodem podepisovaly v Moskvě, s platností prozatím pět let, a zatímco jejich veřejná část je psána klasickým úředním nudným jazykem, důvěrné části textu ukazují, jak moc se západoevropští populisté před Kremlem byli ochotni ohnout.

Když je řeč o ohnutí – jeden obrázek vydá za tisíc slov, proto se v létě 2018 stala virálním hitem fotka rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové, jak klečí před Vladimirem Putinem. Bylo to přímo na svatbě Kneisslové, kam Putin přijel jako pozvaný host a pokleknutí bylo součástí tanečku Putina s ministryní.

Ministryně zahraničí země, která v tu dobu předsedala, a stále předsedá Evropské unii, tedy pozvala na svou vlastní svatbu ruského prezidenta, kterého kvůli vztahům na bodu mrazu, sankcím a konfliktu na Ukrajině jinak nikdo jiný v Evropě nechce přijmout.

Další bod pro Kreml

Ministryně Kneisslová se do rakouské vlády dostala právě za stranu Svobodných, kteří mají s Putinovým Jednotným Ruskem privilegované vztahy. Ale jsou opravdu privilegované?

„Dodatek smlouvy vyjmenovává třeba některé „společné hodnoty“ jako boj proti liberální demokracii a dekadenci Západu. Je to částečně jakýsi antiislámský manifest, částečně manifest varující před radikálním individualismem. Je to dost pochlebovačné vůči Putinovu stylu řízení Ruska,“ konstatuje Reinhard Heinisch, expert na výzkum populismu z univerzity v Salcburku, který měl možnost se s důvěrnou částí smluv seznámit.

SPD by sice antiislámský manifest Rusku podepsala také, strana Tomia Okamury je ale v jiné, neporovnatelně slabší situaci vůči Kremlu, než jsou velké populistické strany ze západní Evropy.

V Česku už má Vladimir Putin tak silného zastánce na Pražském hradě, že dohody o spolupráci mezi svou stranou a menšími českými partajemi, jako jsou Okamurovci, de facto nepotřebuje.

Podíl jedné ze stran evropského populistického bloku na vládě další členské země EU by přesto Kremlu určitě nevadil.


Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

40 komentářů

 1. Petr Bednář napsal:

  Moc dobrý článek. Trochu bych tam čekal mimozemšťany, Stalina a čarodějnice. Fakt prča.

  • Maxon napsal:

   Liberální demagogie Američanům a západu zalezlých v rektu tzv. lepšoidů… Pro mě, bližší košile než kabát… Slované jsou naši lidé, ne „eudiatlanti“ co nás už zradili, prodali vražedným germánům..

  • Maxon napsal:

   Tak… Moc dobrá odpověď…

  • skeptik napsal:

   Mimozemšťany, Stalina a možná i ty čarodějnice byste našel na konspiračních proruských webech, TV Barrandov a TV Kino svět. Poku vám jde o mimozemšťany a Stalina, obraťte se na tyto weby a televizní stanice a neotravujte na Hlídacím psu.

  • Petr Bednář napsal:

   Úžasný článek. To je přesně to proč čtu HP. Nikde jinde takové články nenajdete.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Je zarazejici, ze v ramci boje s klientelismem (udajne reprezentovanem klasickymi politickymi stranami) si volici vybrali ciste byznys projekty – ANO, SPD. Ty jejich zakladatelum/majitelum umozni ziskat moc, aniz predlozili jakykoliv verohodny program. Takze jim pak staci permanentne rozhazovat penize na vsechny strany, lhat, bojovat proti neexistujicimu nepriteli, neresit skutecne problemy (nebo nekonecne odkladat) a jeste si z nasich penez delat PR a budovat imperium. Buh s nami!

 3. Nemec napsal:

  Okamura je produkt politiky prezidenta Zemana , který již před svým zvolením představoval vysoké bezpečnostní riziko o kterém novináři mlčeli, protože byli zaslepeni značkou ODS na kterou se nalepili dacani.
  Další produkt Zemana je Babiš, který je schopen zostudit Českou republiku pro nějakou zlodějnu, díky Zemanově akci čisté ruce.
  Zatím dospěl Zemanův korunní princ Okamura , který je schopen svou politikou zatáhnout Českou republiku svými lži do občanské války, protože se kolem něj nemotají jen ruští agenti ale i má svou armádu pod vedením Obrtela. A ne každý je ochot být poskokem Ruska. Nejsme jen následníci našich kolaborantů ale i hrdinů jako generál Sedláček a řady dalších, co se nevzdávají.Takto chápu politiku. Nebo se pletu. ?

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Svou nenávistí k Rusům jste už směšný, pane Vojtěchu Bergře (nebo Bergere?).

  • Jiří Novotný napsal:

   Nevím jakou nenávist myslíte. Asi máme být vděční za okupaci Československa.

   • bolek.vala napsal:

    Vážený kritiku minulého režimu, ukažte mi jediný národ na světě naší velikosti, který před rokem 1989 dokázal vyvíjet a vyrábět trysková letadla, dopravní letadla, atomové reaktory, lokomotivy, trolejbusy, autobusy, traktory, radary, motocykly, osobní automobily, špičkové zbraně, tkalcovské stavy, zemědělské stroje, turbíny, nákladní automobily, námořní lodě, tanky, špičkové sklářské a porcelánové výrobky, podílet se na výzkumu vesmíru, vyrábět kvalitní ocel a hutní výrobky vyvážet do celého světa !!!! Národ, který by byl naprosto soběstačný v zemědělské a potravinářské výrobě, bez jediné koruny dluhu, naopak se značnými pohledávkami v zahraničí… atd., atd. Dnes nevyvíjíme a nevyrábíme NIC. Jsme pouze montovna automobilů. Nepatří nám v naší zemičce ani rezavý hřebík ve zdi, natož uhlí pod zemí nebo voda. BYLI JSME VELMI SCHOPNÝ NÁROD, to však vy nechcete slyšet, jen si trváte na svých nesmyslech. O potřebě provázanosti s „vyspělým Západem“, který si nás ochočil jako levnou pracovní sílu a odbytiště pro jejich „šunto-produkty“!!!………………….Z vyspělého a samostaného státu jen rozvojová kolonie USA a EU, “ naši “ vojáci okupují cizí země . Irák , Afganistán , atd. to je okupace !!

    • Tomáš napsal:

     Bolku Bolku….a že to všechno, co jste uvedl, byla zásluha socialistickeho člověka, vedeného komunistickou stranou Československa? Vše se vybudovalo po vítězném únoru 48, zdokonalilo v 50. letech, a když jsme byli na vrcholu našeho národního hospodářství a směřovali k ještě lepším zítřkům se sovětském svazem na věčné časy a nikdy jinak, tak přišlo těch pár pomatených studentů na Národní Třídu a vše, co jsme budovali dlouhá léta, nám pokazili a pak přišli ti líní, neinteligentní sluníčkáři, pravdoláskaři a pražští kavárníci ( já jsem u Ústí nad Labem) a naše republika se od těch dob (rok 1989) nachází v rozkladu a nestabilizaci, díky západnímu imperialistickému světu, kam nikdy ani jediný ruský, nebo jiný člověk ze vzkvétající levicovo socialisticko totalitní společnosti nikdy neuprchl, kdežto všichni ze západu na východ prchají v proudech. Bolku, Bolku, zkuste zapátrat v historii, kde se vzaly „naše“ továrny, technologie, vůle pracovat, naše ctižádost a další aktiva a pasiva, která přisuzujete úplně něčemu a někomu jinému. Vzdělávejte se v jakémkoli věku.

     • bolek.vala napsal:

      Takže vy si myslíte , že to vše se vyrábělo na strojích z 1. republiky ? Víte něco o strojírenství , konstrukci , projekci ? Kdo myslíte , že vyprojektoval a postavil desítky nových továren , elektráren , přehrad , ropovodů , plynovodů, škol , nemocnic , zdravotních středisek , pražské metro , dálnici , elektrifikoval železnici , zprůmyslnil Slovensko ,atd. !! Co se postavilo za posledních 30 let ?? Nic , pouze se vše zničilo a rozkradlo , stát je zadlužený ! Základní atributy státu jsou hranice a armáda , prakticky to neexistuje !!

    • Miloš napsal:

     Ve výčtu našich výrobků jste zapomněl na Velorexy. Totiž v době, kdy ČSR vyráběla JAWU 250 Pérák, tak pan Honda se živil opravami kol, hlavně lepením duší cyklistům a měsíčně z dovezených dílů smontoval 1-2 motokola. A za pár let zaplavil svět kvalitními motocykly.
     Naším největším neštěstím bylo nařízení omezit lehký průmysl a vyrábět všechno možné, žádná specializace, logicky v malém počtu, tedy neefektivně a nekvalitně.

  • Tomáš napsal:

   Někdy vám opravdu nerozumím Oskare. Připadá mi, jako když za vás někdy píše komentáře někdo jiný. V tomto komentáři jsem vás poznal, ale snad skoro celý týden zpátky se mi zdálo, že za vás psal příspěvky někdo normální. Čím to je?

 5. Jaard napsal:

  Asi Okamura používá mozek na rozdíl od různých probruselskych Hlídacích psů!!!!!

 6. Ivan Hýl napsal:

  Od desinformačního serveru Hlídací pes se nedá nic jiného než zuřivá protiruská propaganda očekávat. Je už to trapně směšné. Cokoliv, co ukazuje zrůdnost názorů pražské kavárny je okamžitě nálepkováno jako „proruský postoj“.

  • Tomáš napsal:

   Jaarde a Ivane Hýle……🤣🤣🤣🤣🤣, nejste blázni???

 7. petrph napsal:

  Dalo by se říct, jistě že ano. Rusko tu je, Rusko se vrací jako evropská imperiální (nikoliv nutně komunistická) velmoc. Někteří politici to chápou a snaží se s ním udržovat vzájemně diplomatiky pozitivní styky, a někteří to nechápu a vycházejí z předpokladu, že v případě nebezpečí je s pomocí Brusele utlučeme čepicema..
  Čas ukáže kdo měl pravdu..

  • scallop napsal:

   Cas ukaze, ze podpora imperialni expanze velkych statu na uzemi slabsich je pro cechy vrcholem imbecility – pri pristim prekreslovani hranic v Evrope.

   Prozatim se budem klanit tem zemim, u kterych jsme prodelali majlant. Cas ukaze, ze narod rusofilnich lokaju pri pristim prekreslovani hranic v evrope nikomu chybet nebude.

 8. bolek.vala napsal:

  Může tu někdo napsat , čím je nám kapitalistické pravoslavné Rusko , vyznávající tradiční hodnoty ( rodina , vlastenectví ) nebezpečné ??:!!

  • skeptik napsal:

   Je například nebezpečné mimo jiné i tím, že si vydržuje a platí podobné troly, jako jste vy.

   • bolek.vala napsal:

    Tak mě určitě nikdo neplatí a dívím se panu šéfedaktorovi , že tu vaši “ fundovanou “ odpověď vůbec uveřejnil , svým západním paníčkům moc velkou reklamu neděláte !!

    • skeptik napsal:

     Pokud snad opravdu sloužíte Rusku zadarmo, čemuž se mi nechce příliš věřit, pak jste na tom intelektuálně ještě hůře, než jsem si původně myslel.

     • bolek.vala napsal:

      Pokud někomu “ sloužím “ tak je to tento stát a národ , žádného Rusa neznám ! ! Ale vy asi sloužíte buhví komu za peníze !!

     • skeptik napsal:

      O tom, že sloužíte bolku státu a národu vůbec nepochybuji. Otázkou je, kterému státu a kterému národu. A že neznáte žádného Rusa? Nepochybuji vůbec o tom, že Rusové už zcela jistě znají vás. A že někomu sloužím za peníze? Uplatnil jste právě zásadu, že podle sebe soudím tebe.

  • Tomáš napsal:

   Bolku, nejvíc mě rozesmálo to: „..vyznávající tradiční hodnoty“…… Děláte si legraci, nebo trpíte nějakou duševní poruchou?

   • bolek.vala napsal:

    Spíš si děláte legraci vy , ale zkuste napsat něco o našich euroatlantických hodnotách v Iráku , Afganistánu , Libyi , Syrii , atd. !! Miliony mrtvých a uprchlíků si to jistě rádi přečtou !!

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Je zbytečné se s postiženým, jakým je Tomáš, bavit. Jeho hodnoty byly vidět už před léty při bombardování bělehradské porodnice, ne kvůli hmotnému zisku, ale kvůli humanitě.
     Ono totiž ty orgány, odebrané kosovskými Albánci zabitým Srbům, zachránily několik životů těm, kdo na zakoupení měli dost dolarů.

     • Tomáš napsal:

      Co to plácáte Bolku? Proč mě spojujete s bombardováním porodnice? Možná si mě s někým pletete, nebo jste opravdu zralý na léčebnu. Co myslíte?

    • Tomáš napsal:

     Pane Bolku, všichni přeci víme, že kvalita našich výrobků byla konkurenceschopná pouze v rámci RVHP. Po otevření trhů jsme byli sto let za veškerou technologií díky komunistické izolaci a kvalita našich výrobků byla velmi, velmi nízká. I proto v devadesátých letech spousta privatizovanych továren skončila. Přestaňte žít ve falešné iluzi socialistických výdobytků, prosím.

 9. Admirál napsal:

  Okamůra hraje svou hru,
  Westinghause hraje svou hru,
  demokratický blok hraje,
  Divíte se, že Bábiš kličkuje?

 10. Weber napsal:

  Zdá se mi, že pomyslná ručička v souboji dnešních diskutujících je jasně vychýlena na stranu bývalých milicionářů, kovaných vyznavačů Leninova učení a obdivu k všeobjímající ruské duši. Myslím, že tito diskutéři to své cítí srdcem a patří jim za to uznání, neboť se nestydí k tomu přiznat, mám dojem, že by se k tomu hlásili i kdyby to nebylo anonymně. Ti druzí (oponenti), by neměli umdlévat, jejich myšlenky mají také svoje zásadní pravdy a s vírou příštího vítězství (pomůže jim příroda) bojovali i proti přesile.

  • nováček napsal:

   Opravené, omlouvám se za nepozornost: Nezdá, je to tak a to proto, že nebyli žádní bezdomovci, sociálně vyloučené lokality, sbírky plastových víček na léčení nemocných dětí. sbírky prošlých konserv a trvanlivých potravin pro chudé a chudší, a tisíc dalších věcí. A také proto, že mnozí, co dnes relativně dobře vydělávají, ještě nezapomněli, že nedávno stáli ve frontě na úřadech práce a že je to může kdykoliv potkat, bez jejich jakéhokoliv zavinění.

 11. ČERT napsal:

  Panebože, to jsou mi paradoxy… Cituji, „podle něj krajně pravicové strany hledaly partnera, který by jim pomohl překonat stigma poražených z 2.světové války…“ Takže to opravdu máme vnímat tak, že Okamura, Le Penová, Wilders a další se cítí být následovníci Hitlera, Mussoliniho a dalších – a našli si Rusko, aby jim pomohlo překonat stigma poražených z druhé větové války…??? A ještě Rusko, které tedy (respektive stalinský Sovětský svaz) na tu porážku Hitlera vynaložilo přinejmenším zdaleka největší lidské oběti a válečné úsilí…???
  Tak pokud se nemýlím, ten pan Šechovcov je z Ukrajiny a v jeho vlasti o žádný paradox aspoň nejde, tam je to všechno tak nějak „po staru“ – Stepan Bandera nesnášel stalinské Rusko podobně jako jeho dnešní následovníci putinovké Rusko… Ale, tak máme tomu rozumět, že dále směrem na západ pohrobci Hitlera, Mussoliniho a spol. tedy dnes v zemi svého dřívějšího VÍCEMÉNĚ (jistě, může se o tom možná i spekulovat) hlavního přemožitele vidí naději v překonání stigmatu poražených z roku 1945…
  Ale tak zase ne, že by mi z toho hlava nemusela brát…
  Ono možná víme, jak to bylo v 19.století, kdy se Evropou šířily liberální myšlenky a revoluce, které otřásaly absolutistickými režimy, a kdy tedy carské Rusko představovalo oporu takových těch přívrženců starých pořádků, konzervativních absolutistů a klerikálů (vždyť jak známo, Rusko zůstávalo ryzím absolutistickým samoděržavím až do roku 1905, zatímco u nás, resp. Rakousku se to přece jen začalo pomalu hýbat k nějakým konstitucionalistickým prvkům už po roce 1848 – například)…
  No jo, jenže v roce 1917 přišla bolševická revoluce a Rusko se stalo oporou radikálních komunistických revolucionářů (což je vlastně ideový protipól nějakých konzervativně-reakčních absolutistů a klerikálů)… To už bylo ve 20.století…
  Takže dnes, ve 21.století, představuje Rusko pro změnu, pokud bychom měli tedy věřit panu Šechovcovovi, oporu nějakým Hitlerovým a Mussoliniho pohrobkům… No tak vzhledem k těm dvou historickým příkladům s konzervativně-klerikálními absolutisty a na druhou stranu bolševickými revolucionáři…(???) Teď ještě kdyby v Rusku vládl takový Žirinovskij, to by mohlo být ještě důvěryhodnější… Možné je všechno…
  Až na to, že si, zdůrazňuji, ASPOŇ NEMYSLÍM, že by se Okamura, Le Penová, Wilders a spol. identifikovali s poraženými z 2.světové války, tak opravdu, zcela vážně, možné je všechno… I když to zároveň může vypadat jako paradox….

 12. ČERT napsal:

  Že jsem přemýšlel o tom, co jsem napsal výše v noci – tak jistě, že by se dalo spekulovat třeba o Kotlebovi a určitě i dalších. Jenže bazírovat na tom a pokud jde konkrétně o ten vztah k současnému Rusku, to by opravdu mohlo být zhruba stejné jako bazírovat naopak na tom Pravém sektoru atd….(???) Jinak, dějiny jsou samozřejmě plné paradoxů…

 13. Tondach napsal:

  Tedy, číst bez vzteku ty proruské příspěvky je opravdu těžké! Copak jste se už všichni dočista zbláznili nebo úplně zblbli za Zemana?

Přidávání komentářů není povoleno