Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý na schůzce v pražské restauraci s Tomio Okamurou
Twitter,

Prezidentský poradce Nejedlý na dostaveníčku s Okamurou. Řešili jsme sushi, tvrdí

V době neúspěšných jednání o vládě se nejbližší prezidentův člověk – externí poradce Martin Nejedlý sešel s Tomiem Okamurou, jehož strana SPD usilovně touží po podílu na vládnutí.

V páteční večer hostila řecká restaurace Olympos v Praze na zahradě dva zvláštní hosty – věrného prezidentova muže a předsedu populistické strany, která si intenzivně říká o účast ve vládě.

O čem Tomio Okamura jednal s poradcem Miloše Zemana s vazbami na Rusko Martinem Nejedlým, není jasné. Na schůzce je náhodou zachytil jeden z hostů a fotkou aktérů pak zveřejnil na svém Twitteru auditor Lukáš Pečeňa.

Předseda SPD Okamura na dotaz ohledně důvodů tohoto setkání mimo oficiální politickou půdu neodpověděl.

Martin Nejedlý poslal HlídacíPes.org pouze stručnou sms odpověď: „Chtěl jsem se informovat, kde je v Praze nejlepší sushi restaurace.“ Na prosbu o zaslání seriózní odpovědi, reagoval slovy „netušil jsem, že pravda není seriózní.“

Nicméně ke schůzce došlo v době, kdy se premiér v demisi Andrej Babiš navzdory prezidentovu doporučení jednat právě s Okamurovou SPD obnovil jednání s ČSSD.

Nabízí se tak hypotéza, že oba pánové mohli v restauraci projednávat další společnou strategii v této pro SPD nevýhodné situaci.

Prezidentův mluvčí odmítl inkriminované setkání komentovat, bez odpovědi nechal také dotaz, zda byl Martin Nejedlý na schůzce coby prezidentův vyslanec, či nikoliv. „Nevidím jediný důvod ke komentáři,“ konstatoval pouze mluvčí Jiří Ovčáček.

Nejedlý je přitom od počátku považován za šedou eminenci prezidenta – ačkoliv nemá žádnou smlouvu s Hradem, není pochyb o tom, že disponuje velkým vlivem.

V prostorách Pražského hradu má luxusní kancelář, k dispozici má také diplomatický pas, s nímž doprovází prezidenta Zemana na většinu klíčových zahraničních jednání. Účastnil se například schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož podobiznu má vyobrazenu na krytu svého mobilu. Právě Nejedlého vazby na Rusko, kde deset let žil, jsou považovány za možné bezpečnostní riziko.

Zemanovi navzdory

Náklonost prezidenta Miloše Zemana k SPD je v poslední době velmi zřetelná. Před týdnem hlava státu přijala v Lánech předsedu hnutí Okamuru a doporučila Andreji Babišovi vyjednávat o podpoře vlády s komunisty a právě s hnutím SPD.

Babiš se ale rozhodl obnovit jednání s ČSSD a naznačil také možnost předčasných voleb. Předsednictvo sociální demokracie se nakonec po krachu prvních jednání rozhodlo na novou fázi vyjednávání o koalici přistoupit.

Sociální demokracie by tak mohla získat pět resortů včetně ministerstva vnitra, kvůli jehož obsazení poslední jednání mezi oběma partajemi selhala.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Zase si musím odpovědět sám. Pánové jednali o měnící se geopolitice. Jednak silné seskupené Rusko. Čína, Turecko a Irán si bude chtít podat USA. Ale hlavně jednali o přiklonění naši republiky k Rusku. Komunisti jsou jasní, v ČSSD je silné komunistické křídlo Foldyny. To má Zeman také pod palcem. Spolek ANO je směs všeho a pokud jim nevadí trestně stíhaný politik , tak jsou schopni všeho. Pan Nejedlý nebyl v Rusku zbytečně a Okamura je učenlivý žák jako příští Zemanův nástupce. Takže soudruzi Čest práci v budoucnu .

  • Pamětník - bohužel napsal:

   Troufám si naivně věřit, že učenlivější než pan Okamura (údajný nástupce p. Zemana) budou mladí Piráti a vyvarují si fronšaftů s provařenými žvanily. Pokud by i Piráti měli ztratit, popřít své sliby a ideály – nenajde se už nikdo, kdo by se demagogickým masážím samozvaných vůdců dokázal vzepřít.

  • four napsal:

   +1

 2. Ivo Železný napsal:

  A co vám připadá zvláštního na pravidelné schůzce agenta s jeho řídícím důstojníkem?

 3. Karel Novotný napsal:

  Vzpomínáte, jaký byl rozruch kvůli schůzce Šlouf – Weigl? A Klaus byl stejně zvolen podruhé, mocenský blog Zemanova část ČSSD – ODS fungoval a funguje, jediný dopad to mělo na ty lidi, co to pustili do médií …
  Takže tady to také vyšumí …

 4. Karel napsal:

  Na tenhle web by se meli podivat Konspiratori(.)sk – protoze tolik polopravd, domnenek a spekulaci vydavajicich se za zpravodajstvi a viditelne neoznacene jako komentar, ci nazor, jsem v „serioznich“ mediich dlouho nevidel.

 5. Baron napsal:

  Ale Karle, hledat v Cechach seriozni zpravodaj? Drby se nejlepe prodavaji a zde nejde o nic jineho nez o placeny drb. 🙂

Přidávání komentářů není povoleno