Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia
Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia,

Očkování v krajích: S velkým náskokem vede Praha, zaostávají Středočeský a Ústecký kraj

Česko se stále nedostalo na slibovanou metu 100 tisíc naočkovaných proti koronaviru denně. Podíváme-li se detailně na dubnová data, tempo očkování se sice proti březnu mírně zvýšilo, pořád je ale v průměru hluboko pod 50 tisíci podanými dávkami denně. Velké rozdíly jsou potom mezi jednotlivými kraji. Zatímco Praha je v přepočtu na obyvatele daleko napřed, nejpomaleji postupuje očkování v Ústeckém a Středočeském kraji.

Ústecký kraj po mnoha týdnech opustil poslední místo v počtu podaných očkovacích látek. Ještě v polovině března zaostával, situace tehdy v přepočtu vyočkovaných dávek na počet obyvatel vypadala takto.

Graf: HlídacíPes.org. Zdroj dat: Ministerstvo zdravotnictví, ČSÚ

Po zhruba měsíci jsou na chvostu kraje dva, Ústecký se ale od úplného dna odpoutal. V mezičase došlo k výměně krajského koordinátora očkování poté, co se provalil skandál s odměňováním poradkyně hejtmana Jana Schillera Vladislavy Marschallové (oba ANO).

Právě ona měla být podle smluv za 130 tisíc korun měsíčně odpovědná za budování očkovací strategie, dalších 40 tisíc pobírala jako poradkyně hejtmana. Když na kauzu HlídacíPes.org upozornil, byly její poradenské smlouvy s Krajskou zdravotní a na hejtmanství ukončeny. V roli krajského koordinátora také skončil generální ředitel Krajské zdravotní Aleš Chodacki.

O místo koordinátora nebyl velký zájem, krajský nemocniční holding nikoho nenominoval, a tak kraj do funkce zvolil vedoucího svého zdravotnického odboru Petra Severu.

„Nejdříve jsme oslovili Krajskou zdravotní, aby nám nového kandidáta na koordinátora doporučili. Ti se s omluvou na nás obrátili, že nikým vhodným nedisponují. Takže po velké konzultaci a vzájemné dohodě jsme zvolili vedoucího odboru zdravotnictví pana Severu,“ uvedl tehdy hejtman Jan Schiller.

Dominantní Praha

Po měsíci je zjevné, že náskok Prahy nemají ostatní kraje šanci snižovat.

Graf: HlídacíPes.org. Zdroj dat: Ministerstvo zdravotnictví, ČSÚ

Na úplný chvost klesl Středočeský kraj, kde je ale možné tušit, že řada jeho obyvatel využívá velká očkovací místa v Praze. Na předposledním místě je pak Ústecký kraj, který se nadále potýká zejména se situací v ordinacích praktických lékařů.

Tento týden by podle Českého rozhlasu sever měli v Ústeckém kraji dostat vakcínu AstraZeneca všichni praktičtí lékaři, kteří mají více než stovku registrovaných pacientů. Taková je podmínka, aby se vůbec mohli o očkování pro své pacienty ucházet – sto dávek je totiž nejmenší možné balení vakcín, které je na jedno místo možné dodat. Do očkování se chce v Ústeckém kraji chce zapojit 254 lékařů, v tuto chvíli by měly být ampule dodány zhruba dvěma třetinám z nich.

„Přibližně 154 z nich má na čekají listině více jak 100 registrovaných pacientů. Pokud se nemýlím, tak by měli být odbaveni všichni. Na ty, kteří mají registrovaných méně než 100 pacientů, a těch je stále ještě dost, se zatím ještě očkovací látka nedostala,“ uvedl krajský koordinátor Petr Severa.

Celkem bylo zatím do ČR dodáno kolem 2,7 milionu dávek očkovacích látek proti covidu-19. Více než dva miliony jsou od firmy Pfizer/BioNTech, asi 311 tisíc od společnosti Moderna a přes 352 tisíc od AstraZeneky. Použito zatím bylo 2,581 milionu dávek, oběma dávkami má očkování dokončené  kolem 860 tisíc lidí.


Sérii textů o boji proti covidu a průběhu očkování v Ústeckém kraji podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. martin napsal:

  od soboty 17.4. vlada nezverejnuje pocet obdrzenych vakcin, resp. ampuli. zverejnuje jen pocet vyockovanych.
  zrejme to sou visi s tim, ze si novinari vsimli, ze se z jedne ampule podari vytahnout misto 6 vakcin 7-8 u pfizeru a misto 10 vakcin 13-14 u astry a moderny, a na sklade tak v dobe zverejneni (tusim ctvrtek) melo byt az 860 tis nevypichanych davek, coz potvrdil i novy ministr zdravotictvi kuze a tedy stat pod vedenimn babise neni schopnej vypichat ani to co mame.

  situace v madarasku, ktera z jedne poloviny ockuje ruskym sputnikem a chinskym sinopharmem a z druhe poloviny Zapadnimi vakcinami, je i nadale katastrofalni, dokonce tak katastrofalni, ze v poctu mrtvych na pocet obyvatel dnes prekonali i babisovo cesko, takze first in covid babis uz neni, ale madari s 2697mrtvymi/1mil obyvatel (my 2684, rakousko 1108).
  od zacatku dubna v madarsku zemrelo 4792lidi s cinskym virem, u nas 1930 a v rakousku 629.
  pripominam, ze situace v madarsku se zacala zhorsovat kratce pote, co zacali ockovat ruskym sputnikem a cinskym sinopharmem v pulce unora, kdy v madarsku umiralo necelych 90 lidi s cinskym virem a za mesic uz skoro 200. v madarsku uz mesic umira denne vic jak 200 lidi s cinskym virem, pritom maji naockovano 2x tolik lidi nez je prumer EU.
  zda se, ze rusky sputnik a/nebo cinsky sinopharm moc nefunguje

 2. Radomír napsal:

  To není dobré, pokud není očkování po krajích spravedlivé a Praha si bere větší díl očkovacích dávek, než jí náleží, není to dobré. Někdo by za to měl nést odpovědnost, jde o protekci a zneužití rozhodovacích pravomocí? Ubližují tím Paržanům v očích zbytku republiky.

Přidávání komentářů není povoleno