Novoroční předsevzetí Olomouckého kraje: Méně Prostějova

Napsal/a Jan Žabka 3. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Slovo Prostějov patří k nejužívanějším výrazům na poradách naší olomoucké redakce HlídacíPes.org. Město si dokonce vysloužilo jeden celý díl videopřehledů, které vydáváme každý týden, a Prostějov v nich zaznívá častěji než všechna další města v kraji. Proč?

Tady je přehled témat, která olomoucká redakce HlídacíPes.org v souvislosti s Prostějovem mapovala v uplynulém roce. A ten nastávající nejspíš nebude jiný.

S příchodem roku 2018 neodchází úřadující vedení radnice, ani se neztratí vlivné postavičky prostějovského byznysu, které z tohoto malého hanáckého města dělají celorepublikový fenomén.

Mysteriózní případ: olympijské centrum

Celostátní pozornost si v uplynulém roce vysloužila kauza Národního olympijského centra v Prostějově. Projekt spolku Prostějov olympijský měl být podpořen dotací Ministerstva školství v hodnotě 110 milionů korun. K tomu však nedošlo kvůli policejnímu zátahu na ministerstvu a pozastavení všech sportovních dotací.

To by ale nebyl Prostějov, kdyby si místní byznysmeni nedokázali poradit. Spolek se stavbou začal i bez jistoty financování ministerstvem. Projekt začala stavět zadlužená firma, navíc bez vyřešení otázky, z čeho se stavba zaplatí.

Ve valné hromadě spolku Prostějov olympijský působí za Olomoucký kraj hejtman Ladislav Okleštěk, za město Prostějov primátorka Alena Rašková a za Tenisový klub Prostějov tenisový boss Miroslav Černošek.

Právě od Černoškova tenisového klubu si spolek vypůjčil peníze na zahájení stavby, a to bez jakékoli písemné smlouvy.

Aby toho nebylo málo, ministerstvo nakonec dotaci opravdu vypsalo. Avšak s podmínkou, že spolek musí vlastnit pozemky města, na kterých má olympijské centrum stát. Tuto podmínku město vzalo na vědomí a rozhodlo se spolku pozemky zadarmo věnovat.

Vysoká škola komunikace „level Prostějov“

„Bavit se s vámi nebudeme, jste manipulativní, ale neupřesníme proč.“ Tak by šlo zjednodušeně přeložit oficiální prohlášení prostějovské primátorky Aleny Raškové vůči Hanáckému Večerníku. Byla to reakce na články redaktora a aktivisty Jakuba Čecha, který se neostýchal napsat o kdejaké kontroverzi na radnici a ve vedení města.

Postup města je ale nesmyslný v době, kdy funguje zákon o svobodném přístupu k informacím. „Bojkot konkrétního periodika bez hlubšího vysvětlení důvodů a bez poukázání na konkrétní omyly v článcích či případné nedostatky v práci novinářů na voliče nepůsobí věrohodně,“ řekl pro redakci HlídacíPes.org mediální teoretik a politolog Karel Páral.

S komunikací souvisí i další prostějovská zajímavost. Před pěti lety město Prostějov rozhodlo, že potřebuje mediálního poradce. Novou pozici na radnici tehdy v místním zpravodajském portálu iProstějov kritizovala jedna z jeho tehdejších redaktorek Anna Kajlíková. Ta dnes sama pozici mediálního poradce města zastává.

Obě kauzy mají společnou jednu věc. Vyjádření jejich hlavních aktérů získala naše redakce až po uveřejnění původních článků. Kdyby reagovali před uzávěrkami textů, možná by mohli předejít širší mediální pozornosti.

Jako manželé po 30 letech

Značný podíl na proslavení města má samozřejmě i mladý aktivista Jakub Čech. Ten městu docela slušně zatápí za pozornosti celostátních médií.

Čech je redaktor Hanáckého Večerníku. Jeho vztah k primátorce Aleně Raškové by se dal přirovnat k nespokojenému manželství po třiceti letech, kdy oba ví, že si nerozumí, ale stále spolu tráví čas. Rašková dělá zbytečné chyby a mladý aktivista je ochotný každou chybu využít proti ní.

Jeden příklad: Primátorka podle zápisu z jednání rady města neoznámila střet zájmů v otázce pronájmu městských prostor Střední škole automobilní, ve které působí jako jednatelka. Na to Čech upozornil a Rašková na něj podala jménem města Prostějova trestní oznámení, podle ní totiž lhal.

Nehledě na to, že Čech čerpal z oficiálního zápisu, který byl sice následně doplněn, ale jeho původní verze opravdu žádné oznámení střetu zájmů neobsahovala, je pozoruhodné i podání trestního oznámení městem Prostějovem. Jde totiž o spor Čecha a primátorky Raškové, ne Čecha a města Prostějova.

Veřejný činitel by měl dokázat snést mediální pozornost a negativní ohlasy místních občanů. Možná by stačilo přiznat, že v původním zápise byla chyba, dát Čechovi za pravdu a doplnit to smysluplnou argumentací. Nemusela by se z toho stát celostátní kauza.

Olomoucký kraj by si tak i kvůli všem zmíněným případům mohl do nového roku jako předsevzetí dát „méně Prostějova“. Naplnit to ale vůbec nebude snadné.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)