„Mediální poradce radnice: nutnost, nebo přepych?“ Novinářka kdysi pozici kritizovala, dnes ji sama zastává

Napsal/a Jan Žabka 27. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Před pěti lety město Prostějov rozhodlo, že potřebuje mediálního poradce. Novou pozici na radnici tehdy v místním zpravodajském portálu iProstějov kritizovala jedna z jeho tehdejších redaktorek. Dnes je sama mediální poradkyní města. Na to, co dělá, ale nechce odpovídat ani ona, ani magistrát.

Anna Kajlíková v roce 2012 v článku pro iProstějov.cz informovala o vzniku pozice mediálního poradce města a ptala se, jestli je taková funkce potřeba. Už v titulku zazněla otázka: „Nutnost, nebo přepych?“.

Náplň práce mediálního poradce popsala jako zpracování analýzy mediálních výstupů. „Jinými slovy magistrát si takto nechává, mimo jiné, zpracovat informace o tom, jak je prezentován,“ uvedla Kajlíková ve svém článku.

Na její otázky tehdy odpovídala tisková mluvčí Prostějova Jana Gáborová. Vysvětlovala mimo jiné i financování pozice mediálního poradce. A taky to, že potřebuje další pracovní sílu.

Němá barikáda

„Já jsem tisková mluvčí a už vůbec nezpracovávám žádné analýzy mediálních výstupů. Práce tiskové mluvčí je jen jednou z položek mé náplně práce,“ řekla Gáborová na dotaz tehdejší redaktorky Kajlíkové. „Skutečně nemám už ani minutu na monitoring a rozbor tisku, případně na zpracovávání různých doporučení.“

A jak to dopadlo? Teď po pěti letech je Gáborová stále tiskovou mluvčí města a mediální poradkyní je právě Anna Kajlíková, která se Gáborové kdysi na tutéž pozici kriticky ptala.

HlídacíPes.org se proto snažil získat vyjádření Kajlíkové, Gáborové i magistrátu. Neúspěšně. Sama mediální referentka i mluvčí prostějovské radnice jen vzkázaly, že na otázky tohoto typu může odpovědět pouze jejich zaměstnavatel, tedy město. A to už tři týdny mlčí.

Stejná pozice, jiný název

Co tedy víme o příchodu bývalé redaktorky na post, který kdysi sama kritizovala? Kajlíková po odchodu z redakce iProstějov.cz nastoupila na pozici referent mediální komunikace prostějovské radnice. Což je jen jinak pojmenovaná pozice mediálního poradce.

Svědčí o tom důvodová zpráva ze schůze Rady města Prostějova z května 2015. Dokument zdůvodňuje vytvoření nové pozice referenta mediální komunikace, jehož práci do té doby vykonával mediální poradce. Ten však práci vykonával na základě dohody sjednané mimo pracovní poměr.

„Dohoda nebude dále obnovována, přesto z praktické zkušenosti je zřejmé, že tuto činnost je nezbytné nadále uchovat a nadále rozšířit tak, aby popsané úkoly byly plněny ještě na vyšší úrovni, než tomu bylo doposud, s ohledem na rozrůstající se agendu ke zpracování,“ vysvětluje důvodová zpráva.

Referenta mediální komunikace jinde nepotřebují

V jiných městech Olomouckého kraje přitom pozici mediálního poradce nepotřebují. Uvedla to například tisková mluvčí města Olomouce Radka Štědrá. Práci, kterou v Prostějově vykonává mediální poradce, má v Olomouci na starosti oddělení mediální komunikace, tedy i tisková mluvčí.

Město Kroměříž si zase pro monitoring médií v případě potřeby zajišťuje externistu, ostatní úkoly řeší tiskový mluvčí. Svého mediálního poradce nemá ani město Přerov nebo Šternberk, i tam jeho práci zajišťují tiskoví mluvčí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)