Nominace Velkého bratra: Chovanec za omezování internetu, Babiš za EET, policie za plošné snímkování řidičů…

Napsal/a Robert Malecký 17. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Autor tématické sekce Svobody v ohrožení na HlídacíPes.org by mohl mít radost; rozhodně nebude mít ani v budoucnu nouzi o témata. To je ale s nadsázkou jediná pozitivní myšlenka nad nominacemi letošních cen Velkého bratra, které ve čtvrtek vyhlásí sdružení Iuridicum Remedium.

Stejně jako před rokem může „bodovat“ politicko-mediální komplex šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Loni pobral dvě ceny – vydavatelství MAFRA bylo Firemním slídilem za systematické zveřejňování odposlechů pocházejících z trestního řízení v kauze Nagyová. A anticenu pro Úředního slídila získalo ministerstvo financí za přípravu zákona o prokazování původu majetku.

Letos je situace podobná. Mezi nominovanými jsou Lidové noviny a její internetový portál Lidovky.cz za sérii textů vycházejících z hacknuté korespondence premiéra Bohuslava Sobotky zveřejněné na rasistickém serveru White Media.

Jedním z kandidátů na Úředního slídila je znovu i ministr financí Andrej Babiš a jeho úřad, mimo jiné za návrh elektronické evidence tržeb. Ta zavádí povinnost podnikatelů hlásit v on-line režimu každé vydání účtenky, včetně osobních údajů o živnostnících. Z dílny ministerstva financí ale pochází i návrh na zavedení centrálního registru účtů a po schválení EET prý znovu přichází i čas zákona o prokazování původu majetku, který se loni prosadit nepodařilo. Nominaci si odneslo i ministerstvo zdravotnictví Svatopluka Němečka za rozšiřování zdravotnických registrů.


Big Brother Awards jsou v Česku vyhlašovány od roku 2005.
Podívejte se na přehledný seznam vítězů minulých ročníků.


Šmíruje se víc a levněji

„Trend rostoucích zásahů do soukromí je zřetelný již celou řadu let, souvisí s vývojem technologií, které umožňují v našem soukromí šťourat efektivněji a levněji. Zároveň velká část společnosti včetně politiků nebo podnikatelské sféry trpí uhranutím těmito technologiemi,“ řekl nedávno v rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitel nevládní organizace Iuridicum Remedium Jan Vobořil. Typickým rysem podle něho je, že se přehlížejí možné negativní dopady, a naopak se přeceňují přínosy.


 

Psali jsme: Velký bratr 2015: policejní červi v telefonech, Babišův hlad po datech, úředníci “za komínem”

Konec lékařského tajemství v Česku? Stát chystá superregistr zdravotní péče

Blik. A mají vás. Policie fotí každého, kdo projede kolem jejích radarů

Rejdiště zločinců a semeniště zla. Chovanec vyhlásil válku anonymitě na internetu


Mezi nominacemi zaslanými veřejností se letos několikrát objevila Policie České republiky. Ukázalo se, že tisícovkami kamer ve třech krajích, které jsou primárně určené k měření rychlosti, plošně monitoruje pohyb všech projíždějících vozidel. Automatickým rozpoznáváním jejich registračních značek vytváří rozsáhlou databázi fotografií automobilů a jejich řidičů bez jakékoli zákonné úpravy, stačí jí k tomu vnitřní pokyny policejního prezidenta a krajských ředitelů.

Policii rovněž zasáhl skandál s uniklými daty firmy Hacking Team, z nichž vyplynulo, že disponuje systémem umožňujícím nasadit malware do počítačů a telefonů podezřelých osob. I za to obdržela jednu z nominací.

Mezi dalšími nominovanými je Microsoft za svůj nový operační systém Windows 10. Ten je v mnohem větší míře než starší systémy postaven na externím uchovávání dat a jejich agregaci. I v základním nastavení tak odesílá množství informací o uživateli a o jeho chování. Cebnu si může odnést i společnost Mattel za „šmírovací“ panenku Hello Barbie nebo Facebook za uchovávání osobních údajů lidí, kteří na něm nemají účty,

Ministerstvo průmyslu a obchodu bylo nominováno za rozšiřování sledování elektronických komunikací, ministr vnitra Milan Chovanec pak za výroky o nutnosti identifikovat uživatele internetu.

Vítězové budou známi ve čtvrtek

banner_bba16

Ceny uděluje porota složená z expertů na soukromí, akademiků, právníků a novinářů. Uděleny budou v pěti kategoriích – čtyři anticeny Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil a Výrok Velkého Bratra. Pozitivní cenu si odnese počin, který v uplynulém roce nejvíce přispěl k ochraně soukromí.

Vyhlášeny budou ve čtvrtek 18. února v 10 hodin dopoledne v pražském Studiu Alta. Od 18.30 se pak na stejném místě koná slavnostní afterparty.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)