Foto: Se souhlasem Petra Zemánka

Nezapomenout. Studentský pochod si připomene hrůzy poválečného násilí v Postoloprtech

Napsal/a Robert Malecký 22. května 2025
FacebookXPocketE-mail

V úterý 27. května se uskuteční čtvrtý ročník studentského připomínkového pochodu z Postoloprt do Žatce, který doplní pietní shromáždění v Žatci. Studenti i veřejnost uctí památky obětí poválečného násilí. Od událostí konce druhé světové války letos uplyne 80 let.

Připomínkový pochodu z Postoloprt přes zámek Stekník do Žatce pořádají studenti středních škol z Loun, Prahy, Kadaně a Chomutova jako vzpomínku za všechny zbytečně umučené, týrané oběti Postoloprtského masakru na přelomu května a června 1945.

Na pochod naváže v 16:30 hodin na náměstí Svobody v Žatci pod Morovým sloupem pietní shromáždění k uctění památky obětí poválečného násilí na civilním obyvatelstvu a modlitba za smíření mezi národy. Pořádá ho ŽOK – Žatecký Okrašlovací Kolektiv a vzpomene vyhnané sousedy, kteří v Žatci, Postoloprtech a v jejich okolí po konci 2. světové války ztratili nejen své domovy, ale mnozí i své životy.

K účastníkům shromáždění promluví Martin Kos ze spolku ŽOK  a Jürgen Tschirner, vydavatel knihy „Co se stalo v Žatci a Postoloprtech v červnu 1945“. Modlitbu za smíření mezi národy v českém i v německém jazyce povede duchovní správce Liběšické farnosti P. Mgr. Vilém M. Štěpán, O.Praem.

Muzeum a kulturní prostor Synagoga Žatec pořádá ve stejný den od 17:30 besedu se spisovatelem a publicistou Jiřím Padevětem, při které bude představena jeho nejnovější kniha věnovaná Postoloprstkému masakru.


Co byl masakr v Postoloprtech?

Postoloprtský masakr se stal v červnu 1945, kdy vojáci Československé armády zabili bez soudu několik set internovaných civilních obyvatel německé národnosti z Postoloprt a okolí. Masakr si připsal největší počet obětí v severních Čechách v poválečné historii a byl druhou nejtragičtější událostí při živelných násilnostech při takzvaném divokém odsunu Němců. Více lidí přišlo o život jen v souvislosti s tzv. Brněnským pochodem smrti.

O postoloprtském masakru pojednává například dokument Jiřího Padevěta ze série Temná doba na Mall.tv.


Účastníci připomínkového pochodu se sejdou v úterý 27. května v 10 hodin u vstupu do zámeckého parku vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech. Pochodu se může zúčastnit kdokoliv z široké veřejnosti. Pořadatelé vyzývají všechny účastníky pochodu, aby si s sebou tradičně přinesli kolíček na prádlo a kus kartonu, na který napíší jméno jedné z obětí, pod kterým budou cestu absolvovat. Po krátké zastávce na místě bývalých kasáren a u Kříže v levonické bažantnici pochod vyrazí přes zámek Stekník do Žatce.

Ke čtvrtému ročníku pochodu se letos připojí i nová větev, která přijde do Žatce od Chomutova, popřípadě od Ústí nad Labem, tedy z míst, odkud docházelo k následnému shromažďování německého obyvatelstva.

Vyšetřování? Pouhá kamufláž

Pořadatelem pochodu a zakladatelem jeho tradice je učitel Petr Zemánek. Ten loni v rozhovoru pro HlídacíPes.org mimo jiné řekl, že všechna vyšetřování, která nakonec vedla k označení vraždy pěti chlapců ze stovek obětí, byla jen kamufláží, která slouží k zakrývání skutečných událostí.

Vyšetřování poválečného masakru v Postoloprtech byla jen kamufláž, říká učitel Petr Zemánek

Říká, že pro společnost mohou mít pochody, kterých se účastní mladá generace, očistný charakter.

„Podle mě když věci otevřu, povídám si o nich, tak je pročišťuju a pročišťuju i své vlastní svědomí. Proto jsem se vůbec celou věcí kolem Postoloprt začal zabývat. Protože i já jsem byl součástí toho soukolí tím, že jsem tam byl na vojně. Nevěděl jsem, co se tam dříve stalo a pohyboval jsem se v prostoru, který sloužil této věci, tak jsem měl to špatné svědomí taky. Ale nedokázal jsem se s tím srovnat, musel jsem něco udělat,“ řekl Petr Zemánek.

V české poválečné společnosti podle něho nebyl o důkladné vyšetření událostí v Postoloprtech a okolí zájem.

„Všechna ta vyšetřování skončila kamuflážním mechanismem. Tady je někdo, kdo zabil pět chlapců. A ostatní věci, veškerá ta utrpení, která tam byla, a byla daleko horší, jsou skryta za jeden proces, který se po roce 2000 dokončil. Ale je to zastírací proces, na který se neustále odvolává třeba i postoloprtská radnice, je to ale jenom věc, která to překryje. Na tu se upozorní, že se přeci už jakoby něco dělalo, ale ve skutečnosti se nedělalo vůbec nic. Ono to všechno slouží jen k takovému kamuflování.“

V úterý 3. června pak proběhne na městském hřbitově v Žatci pietní shromáždění k uctění památky obětí poválečného násilí. Toto shromáždění pořádá Krajanský spolek Saaz ve spolupráci s městem Žatec. Při této příležitosti dojde i k odhalení pamětní desky u tzv. Černého kříže.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)