Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Poslanec AfD Petr Bystroň. Foto: Profimedia
,

Německá krajní pravice proti české vládě. Dav na Václaváku budou burcovat i politici AfD

Pokud se organizátoři protivládních protestů na Václavském náměstí chtěli zbavit nálepky „proruských sil“, pozvat na pódium hned dva politiky německé strany AfD nebyl zrovna nejlepší nápad. Alternativa pro Německo se dlouhodobě zasazuje o zrušení protiruských sankcí a kvůli extremistickým tendencím ji monitoruje německá tajná služba. AfD se také dlouhodobě hlásí ke spolupráci s SPD Tomia Okamury a na Slovensku si našla partnery u bývalých Kotlebovců.

Středeční akce na Václavském náměstí má stejné pořadatele jako ta z 3. září, o níž premiér Petr Fiala prohlásil, že ji svolaly „síly, které se hlásí k proruské orientaci“ a „mají blízko k extrémním pozicím“. O Alternativě pro Německo obojí bezesporu platí.

Například ještě před pár dny plánovala skupina regionálních politiků AfD návštěvu Donbasu okupovaného Ruskem. Po silné kritice i zevnitř vlastní partaje nakonec cestu zrušili.

Nyní se politici AfD chystají přímo v Praze veřejně podpořit demonstranty proti české vládě. Mezi avizovanými řečníky na středeční demonstraci je poslanec AfD Petr Bystroň. Kromě něj má na Václavském náměstí vystoupit i další politička AfD, europoslankyně Christine Andersonová.

Kontakty s Kotlebovci a SPD

Petr Bystroň si před pár dny v Berlíně nad tématem zrušení sankcí proti Rusku notoval třeba se slovenským hnutím Republika. To tvoří odpadlíci od Kotlebovy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko. O jejich extremistických kořenech není pochyb, pro AfD jsou to však otevřeně vítaní partneři.

Poslanec za hnutí Republika Milan Mazurek, který se „energetického summitu“ v berlínském Bundestagu svolaného AfD také účastnil, byl v minulosti pravomocně odsouzen kvůli rasistickým protiromským výrokům a přišel o poslanecký mandát. Mazurkův poslanecký asistent je právě před soudem kvůli tomu, že prodával trička s podobiznou prezidenta slovenského fašistického státu Jozefa Tisa.

Kromě Slováků dorazili do Berlína zástupci strany Vlámský zájem z Belgie nebo polského uskupení Konfederacija. Z Česka nebyl na akci podle dostupných informací nikdo, faktem ale je, že AfD se dlouhodobě hlásí k SPD Tomia Okamury.

„Samozřejmě jsme v kontaktu, i osobním. Já sám jsem v kontaktu s SPD. A třeba v Polsku zase udržujeme kontakty se stranou Právo a spravedlnost, i když nepatří do naší politické skupiny v europaramentu. Naším cílem je být otevřeni politickým partnerům, kteří v pohledu na společnost a Evropu myslí podobně jako my,“ říká místopředseda parlamentní frakce AfD v Bundestagu Norbert Kleinwächter (rozhovor s ním přinese HlídacíPes.org ve čtvrtek, pozn. red.).

Pekarová Adamová: Bystroň je problém

Petr Bystroň, který má ve středu vystoupit v Praze a který byl i jednou z hlavních tváří zmiňované berlínské akce, je zároveň předsedou parlamentní komise Bundestagu pro vztahy s Českem, Slovenskem a Maďarskem. A právě na to si v září na okraj své návštěvy Berlína u předsedkyně Bundestagu postěžovala šéfka českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová.

„Při setkání s předsedkyní Bärbel Basovou jsme se dotkly situace, že předsedou skupiny přátel Česka, Slovenska a Maďarska Spolkového sněmu je politik AfD. Chápu, že pan Bystroň má české vazby a kořeny, ale vzhledem k tomu, že se jedná o stranu, která vyjadřuje proruské názory, mi to v tuto chvíli přijde velmi nešťastné,“ citoval Pekarovou Adamovou server Seznam Zprávy.

Bystroň dostává pravidelně prostor v části českých médií, citují ho například Parlamentní listy či některé tituly vydavatelství Mafra.

Petr Bystroň byl také u zrodu hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího před třemi lety, které také zprvu mluvilo o možné spolupráci s AfD. Bystroň se dobře zná i s exprezidentem Klausem a právě Klaus senior před několika lety objížděl akce Alternativy pro Německo a podporoval ji v předvolební kampani.

Z Bavorska do Lán

Bystroň, německý poslanec s českými kořeny, který po emigraci z Československa zakotvil v Bavorsku, má ale kontakty i k jiným českými politikům než jen k otci a synovi Klausovým.

V roce 2018 například doprovázel bývalého poradce amerického prezidenta Trumpa Steva Bannona na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem do Lán a v roce 2016 přijal Bystroně na Pražském hradě Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

V Německu Bystroň upoutal pozornost svými kontakty s krajně pravicovými radikály, kvůli kterým ho nějaký čas sledovala i bavorská kontrarozvědka.

Sympatie vyjádřil Bystroň například i extremistickému identitárnímu hnutí (jeho kontakty s krajní pravicí v dalších státech shrnul HlídacíPes.org v tomto textu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. A.S. Pergill napsal:

  Soudruzi, myslete!
  Mohl by být český untermensch členem vedení NSDAP, tedy autentické nacistické strany, která ovšem nebyla pravicová, ale na Marxe navazující a Lenina odmítající levice?
  AfD je prostě demokratická strana, nabízející alternativu vůči totalitníkům typu Grüne nebo Linke (dnes i Pirátům) a zkorumpovaným kvasidemokratům (řada ostatních stran). Ostatně myslím, že v Německu v principu ani skutečná demokracie není (formální jistě ano), protože jim to bylo vnuceno shora po porážce v roce 1945 a je to bráno jako okupantský kapric.
  Autentická demokracie musí vyrůst zdola a vůlí většiny populace. Protože jsme takovou demokracii měli, po ukončení okupace, která nám vnutila něco jiného, jsme se k ní nadšeně vrátili. Němci (ale i Japonci) jakmile o tom budou moci rozhodovat, se také nadšeně vrátí, ale někam úplně jinam. A jednou z mála překážek takovému vývoji v Německu se může stát právě AfD.

  • Pavel napsal:

   konečně rozumni lidé

  • Januschka napsal:

   Pro autory je, zdá se, rusofilem a proruským švábem každý, kdo má pochybnosti o správném trendu naší vnitřní i zahraniční politiky, které nás vedou k ekonomickému, sociálnímu i politickému kolapsu a národ do bídy a mizérie. Jistě není náhodné, že k podobnému pnutí, a není to jen zásluhou těchto proruských švábů, začíná docházet v mnoha dalších evropských zemích. Některé vlády se už dokonce musely odporoučet. Hněv lidu je smetl z jejich, dosud neotřesitelných pozic. Tím se spustila lavina, kterou tito rusofobové už nejsou schopni zastavit. Mráz, hlad, nedostatek, armády nezaměstnaných, celkový úpadek rozmazlené Evropy, budou už jen nahrávat revolučním změnám, při kterých bude svržen starý systém a nastolen NOVÝ SVĚTOVÝ ŘÁD. S Ruskem a Čínou v čele. Ať už se to rusofobům líbí, nebo ne. „ALEA IACTA EST“ – Kostky jsou vrženy.

   • Pavel napsal:

    Ano, ale pláčeš na špatném hrobě. To musíš napsat proruskému švábovi orbánovi, který nasměroval svou zemi k ekonomickému, sociálnímu i politickému kolapsu a národ do bídy a mizérie (viz například zde https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/inflace-v-eu-prekonala-deset-procent-prudke-zdrazovani-v-poslednim-mesici-zasahlo-madarsko-1393184) , že ho čeká hněv lidu a že bude smeten.

    • A.S. Pergill napsal:

     Pamatuji si, jak se za minulého režimu říkalo „západ je hnusný, prohnilý a rozkládající se (tak to píše Lenin, aby bylo jasno) a pak se s povzdechem dodalo: „Jo, moct se v těch s…kách brodit alespoň po kotníky!“.
     Takže podobné šprochy o tom Maďarsku mě nechávají po této zkušenosti lhostejným.

     • Pavel napsal:

      To, že ti fakta o kterých mluvil i maďarský velvyslanec v ČR nejdou pod nos, lžirgile, je známo.

     • A.S. Pergill napsal:

      Rozhodně jsem toho názoru, že je v této době lépe být občanem Maďarska než občanem ČR. A stydím se za to.

 2. wenkovan napsal:

  Pane Bergře, jsem z toho voľáky zmätěný:
  1. z čeho se dá usuzovat, že je strana AfD „krajní pravice“? Rád bych to konečně věděl, protože co jsem se byl schopen dozvědět o jejím programu, by se dalo popsat nejspíše jako národovectví, ale rozhodně ne krajní pravice, to je pro mě např. anarchokapitalismus
  2. leitmotivem EU je spojování občanů Evropy na nadnárodní úrovni a pomalé „vstřebání“ národních států. Když tady občani různých států spolupracují a při vyjadřování svých názorů a požadavků se vzájemně podporují, je to ale špatně. V čem je chyba?
  Děkuji za vysvětlení

 3. Zdenek napsal:

  Jaký dav,vy hlídací psi,jsou to normální občané nespokojení se slepencem.

 4. Jan Šefl napsal:

  Pokud tak vadí Pekarové, budou to úplně normální lidi, kteří na rozdíl od ní umí používat mozek i k myšlení. Já jim fandím.

  • A.S. Pergill napsal:

   Asi nejhroznějším „konspiračním“ informačním zdrojem jsou „Matematické, fyzikální a chemické tabulky pro střední školy“ (z doby, kdy jsem tam studoval) a nejhroznější „konspirační“ technikou jsou kupecké počty.
   Těmito prostředky se totiž dá vyvrátit víc než 90 procent toho , co hlásají progresivisté a ekologisté, perfektně reprezentovaní touto paní. A pokud ne vyvrátit, tak prokázat nesmyslnost a nerealizovatelnost v praxi, případně naprosto nepřijatelné důsledky

Přidávání komentářů není povoleno