Skupina politiků Alternativy pro Německo (AfD) tento týden po silné kritice odvolala chystanou cestu na Donbas okupovaný Ruskem. Plán vyrazit na ruskou stranu fronty ukazuje, že dlouhodobou vzájemnou vstřícnost AfD a Kremlu nezměnila ani ruská invaze na Ukrajinu. S někdejší ruskou spojkou Alternativy pro Německo se před časem setkal i Tomio Okamura. Jeho hnutí SPD udržuje s AfD pravidelné politické kontakty.
Odvolaná cesta několika regionálních politiků na Donbas nebyla prvním letošním pokusem o kontakt mezi AfD a ruskou stranou. Kreml se sám ozval už na jaře. Místopředseda frakce AfD v Bundestagu Norbert Kleinwächter tehdy, už dva měsíce po invazi na Ukrajinu, dostal pozvánku na jednání z ruské Dumy, ale nakonec možnost odmítl. „Nevedlo by to k výsledku,“ vysvětluje dnes pro HlídacíPes.org.
„Z ničeho nic jsem e-mailem dostal zprávu s pozvánkou na videokonferenci. Nevěděl jsem, co s tím mám dělat, a tak jsem to přednesl na předsednictvu poslanecké frakce AfD. Otázka byla, jestli takové rozhovory povedou k nějakému výsledku. Podle mě osobně ne, stejný názor mělo i předsednictvo, a tak jsem tu nabídku odmítl,“ popisuje „kontaktáž“ Kleinwächter.
Sám letos neúspěšně kandidoval na předsedu strany a nabízel tehdy AfD „nový začátek“: „Jde hlavně o jiné vystupování a jiný styl, protože teď máme některé vážné komunikační problémy,“ říká třeba s odkazem na nedávný výrok jednoho z dalších poslanců AfD Haralda Weyela. Ten nevěděl, že má zapnutý mikrofon a pronesl, že „doufá v dramatickou zimu v Německu“ s tím, že krize pomůže preferencím strany.
Ruská zvěrstva? „Musí se nejdřív objasnit“
Alternativa pro Německo se dlouhodobě staví proti hospodářským sankcím vůči Rusku a proti dodávkám zbraní na Ukrajinu. A i když třeba Putinův režim očividně nehájí, minimálně se snaží rozložit vinu za válečný konflikt na obě strany – i na tu ukrajinskou.
Spolupředsedkyně AfD Alice Weidelová v televizní debatě tento týden při popisu zvěrstev páchaných ruskou armádou na Ukrajině tvrdila, že „se musí objektivně objasnit“ a že debata o nich „je příliš zkrácená“.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
V úvodu zmiňovaná plánovaná cesta několika regionálních politiků AfD na Donbas však očividně překvapila i stranické vedení. Kritika přišla nejen od politické konkurence, ale i zevnitř partaje. „Tuhle cestu nepodporujeme,“ řekl další ze spolupředsedů strany Tino Chrupalla.
Podle německých médií může být celá kauza dalším důkazem vnitřní nejednoty AfD a toho, jak se ve straně prosazuje krajně pravicové křídlo kolem durynského politika Alternativy pro Německo Björna Höckeho. I místopředseda frakce AfD ve Spolkovém sněmu Kleinwächter připouští, že nejednota navenek stranu oslabuje:
„I když jsem nebyl zvolen, myslím, že tu zprávu se podařilo předat – že si teď vedení těchhle věcí více všímá a snaží se prosadit disciplínu. Voliči chtějí mít důvěru ve stranu a tu mají jen tehdy, když v ní vidí vysokou profesionalitu a schopnosti,“ řekl pro HlídacíPes.org při své nedávné návštěvě Prahy.
Plánovaná a mezitím už zrušená cesta několika zástupců AfD na Donbas však ukazuje spíše na to, že vedení má s disciplínou straníků velký problém. A také to, že orientace na Rusko je ve straně stále silná.
Okamura a ruská spojka AfD
HlídacíPes.org některé vazby německé krajní pravice včetně AfD popsal například v tomto textu z roku 2019, včetně příběhu Manuela Ochsenreitera. Širší české veřejnosti neznámý německý publicista a vydavatel krajně pravicového časopisu Zuerst! tehdy pravidelně býval hostem kremelského televizního kanálu Russia Today a na východní Ukrajině byl jako volební pozorovatel, ačkoli Evropská unie tehdejší volby v samozvaných proruských republikách označila za nelegitimní.
Ochsenreiter, který nečekaně zemřel v roce 2021, měl také blízko k Putinovu ideologovi Alexandru Duginovi. Podle týdeníku Die Zeit působil jako ruská spojka AfD a ten, kdo politikům Alternativy pro Německo otevíral v Rusku dveře do vysoké politiky.
Z českého pohledu jsou zajímavé i dřívější kontakty Ochsenreitera v Česku. Krátce po parlamentních volbách v roce 2017 vyšel Ochsenreiterův rozhovor s šéfem SPD Tomiem Okamurou. Na tehdejší fotografii (viz článek ZDE) z centra Prahy se Ochsenreiter usmívá vedle Okamury. Rozhovor Okamuru líčí jako nadějného českého politika s velkou vizí.
Shrnutí interview s titulkem „Samuraj z Česka“ se objevilo i ve zmiňovaném krajně pravicovém magazínu Zuerst! Sám Okamura se pak textem pochlubil na Facebooku své SPD.
Okamurovo hnutí se označení „proruské“ dlouhodobě brání. Kontakty SPD s Alternativou pro Německo, která je Kremlu stále blízká, však trvají dál:
„Samozřejmě jsme v kontaktu, i osobním. Já sám jsem v kontaktu s SPD. A třeba v Polsku zase udržujeme kontakty se stranou Právo a spravedlnost, i když nepatří do naší politické skupiny v europaramentu. Naším cílem je být otevřeni politickým partnerům, kteří v pohledu na společnost a Evropu myslí podobně jako my,“ potvrzuje místopředseda frakce AfD v Bundestagu Norbert Kleinwächter.
Celý rozhovor s Norbertem Kleinwächterem přinese HlídacíPes.org v následujících dnech.
Líbil se vám tento text?
Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu
Moc děkujeme za podporu!

Platbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Už ten titulek je zavádějící,… a dál to snad ani nemá cenu číst. Návštěva měla být uskutečněna na Donbasu a to z toho důvodu, aby se potvrdilo a nebo vyvrátilo tvrzení, té či druhé strany. Není samozřejmě pochyb o tom, že Rusko Ukrajinu okupuje, ale nikdo nechce a nechtěl vidět, co páchal a nebo nepáchal Kyjev právě na Donbasu., „ale jsem si vědom toho, že vy jistě píšete jenom pravdu. „
AfD je prostě fuj a je úplně jedno, jakou myšlenkovou konstrukcí to „dokážete“. Kdyby neměli v úmyslu nikam jet, šlo by je obvinit z toho, že je utrpení lidí ve válce nezajímá.
A to sis vycucal odkud, že se „mělo něco potvrzovat a vyvracet“. Když pomineme už vyloženě zoufalé bláboly německých neonácků, kteří s cestou neměli nic společného, tak představě, že na dumou pozvané podržtašky budou moci něco ověřovat může věřit jen ten co žere seno.
„Potvrzování a vyvracení“ je zmíněno v článku i v originálních německých zprávách, není třeba cokoliv a odkudkoliv cucat. Jste-li, kolego, mocen německého jazyka či alespoň Google Translatoru, můžete se přesvědčit. Můžeme samozřejmě objektivitu poslanců AfD zpochybňovat, ale to můžeme (většinou oprávněně) skoro u každého. Včetně mne i Vás.
Kde je to v tom článku „zmíněno“, wildáku? Němčinu či translátor lze použít na konkrétní pramen, nikoli na tebou vycucaný blábol.